Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2004., 23:38   #41
Quote:
Gaudrath kaže:
Zato jer strast zasljepljuje prema punini života, a kroz život treba hodati otvorenih očiju. Zašto? Zato jer je život jedan, neznamo za drugi, i stoga ga ne treba olako propustiti.
Tocno ako se pod strast misli na vezanost i odnos prema materijalnom. Ali i duhovnost je strast. Bestrastni Budha srednjeg puta je jako strastno trazio svoj cilj.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 23:46   #42
Quote:
ravana kaže:
Tocno ako se pod strast misli na vezanost i odnos prema materijalnom. Ali i duhovnost je strast. Bestrastni Budha srednjeg puta je jako strastno trazio svoj cilj.
Siddhartha je tražio svoj cilj sa strašću. Kad je napustio svoju strast, našao je cilj. I onda postao Buddha, The Awakened One.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 23:49   #43
Quote:
ravana kaže:
sto je pesnik stel reci?
Ništa....pjesnik samo pretače uzvišene misli u vulgarna slova.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:21   #44
Quote:
Gaudrath kaže:
Siddhartha je tražio svoj cilj sa strašću. Kad je napustio svoju strast, našao je cilj. I onda postao Buddha, The Awakened One.
Tek nakon zivota provedenom u strastnoj eznji za ciljem. Inace bi svaki crnogorac bio budha

Jedina razlika u duhovnom napretku je u snazi teznje prema odredjenom cilju. Nikakve posebne tehnike, filozofije isl ne pomazu. Kolko si napaljen na cilj i jednousmjeren tolko ces postic (u bilo cemu).
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 18:43   #45
Ne. Ali to ne mogu objasniti onima koji to sami ne vide. To je priroda potrage.
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 19:06   #46
Quote:
Gaudrath kaže:
Ne. Ali to ne mogu objasniti onima koji to sami ne vide. To je priroda potrage.
Ah ah opet tvoja nedokuciva mudrost ne dopire do nas smrtih neprosvjetljenih jadnih dusica

Il mozda nista ni nemas da bi mogo objasnit osim suhe filozofije
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2004., 19:30   #47
Ma to je stvar osobnog stava. Da bi ti to mogao objasniti, morao bi promijeniti tvoj osobni stav prema životu. Čak i da imam vremena i volje, sumnjam da se to može.

Slično ljepoti - meni nešto može biti lijepo što je tebi ružno. Kako da ti objasnim zašto je to meni lijepo? To moraš i sam vidjeti, inače nikakve riječi ne pomažu. I to je - to!
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 09:23   #48
Quote:
ravana kaže:

Kolko si napaljen na cilj i jednousmjeren tolko ces postic (u bilo cemu).
Toliko ćeš se dugo vrtiti u krugu (i postizati svoje ciljeve ).

Ne postoje plemenite strasti: sve su strasti "niske".

Od tri gune strast je srednja (ragjas), a valja nam postići sattvu, tj prevladati sve strasti.
Naravno da je tamas gori od ragjasa, ali cilj je sattvas.

Nirvana je utrnuće svih strasti, Buddha je boravio dugo na ovom svijetu nakon što je postigao nirvanu.

Istina je da Hegel kaže da se ništa velikog u povijesti nije dogodilo bez strasti, ali ja bih rekao da se ni jedno veliko zlo (zločin) nije dogodilo bez strasti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2004., 15:54   #49
, žrtva ?

Quote:
Elysium kaže:
Netko, iz ljubavi položi i daruje svoj život za tebe (napravi "žrtvu" jer taj netko će uzeti njegov/njezin život a ne tvoj), on/ona za tebe konačno prestaje biti lažna osoba??
Je li to uopće moguće - da netko da život za tebe?
Rekao bih da nikako nije moguće.

Slažete li se s Pesičinim tumačenjem da je žrtva = trgovina ?

Ja ostajem pri svojoj tvrdnji da žrtva znači odricanje od nečeg lažnog - neautentičnog.
Moguća je tek kada shvatimo (spoznamo) da je to što odbacujemo lažno i nepotrebno.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 13:30   #50
Quote:
Jako lijepo pokazuje što je to ŽRTVA:
"Kralj" se žrtvuje, gubi ljudski lik i poprima svoj PRAVI (žablji) lik.
Dakle žrtvuje se privid (lažni lik), a zadobije se istina (pravi lik).
Naravno, mnogi više vole laž od istine.

Nadam se komentarima barem na temu žrtve.
Što je žrtva ?
Postoji li ona uopće u onom smislu kojeg joj religije pripisuju ?
Jeli to trgovina ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 13.05.2008. at 15:38.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2006., 16:13   #51
Mislim da mi smatramo da se žrtvujemo onda kad se nečeg odričemo radi nečeg drugog, tj. kada dajemo nešto što inače ne bismo dali. Stoga se može reći da je "žrtva" na neki način trgovina - dam jedno da dobijem drugo. S druge strane, tuđa "žrtva" nama često može tako da izgleda, a da ona to u stvari nije. Nekada ono što mi tumačimo žrtvom i tako bi za nas i bilo - za drugu osobu predstavlja zadovoljstvo. Sve je zapravo u uglu iz koga se stvari posmatraju.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.