Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 16:44   #41
Ustvari da je svaka bomba iz ww2 pala na mjesto točno gdje je trebala pasti Njemačka ne bi imala više gradova do 1945.godine,kao i neki gradovi koje su Nijemci bombardirali.

Ali Njemačka je u ww2 izgubila jako puno gledajući u kulturnom smislu,jer su svim gradovima gradske jezgre bile sravnjene sa zemljom,i to je velika šteta.Pogledajte slike od Frankfurta,ne sliči nimalo onome prije ww2.
Može se to sve obnoviti,ali nije to to.Bio sam u Dresdenu ove zime i šetajući se gradskom jezgrom nisam baš nekako potpuno doživio to jer je ustvari sve novo.Dok u nekim gradovima poput Beča gdje nije bilo razaranja je već druga priča.
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 10:46   #42
Pa i nije tu bas sva krivica u bombardovanju, klasican primer ti je bio istocni i zapadni Berlin. Sovjeti su istocni deo Berlina pristojno revitalizirali, pa je podosta licio na Berlin pre rata, dok se u zapadnom Berlinu uveliko gradili veliki stakleni neboderi.
Pre ce biti da je u pitanju kapitalizam, a ne bombardovanje (da se razumemo, srusilo se dosta bombardovanjem, ali moglo se isto i obnoviti i restaurirati).
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 22:39   #43
Da li je istina da je u vijetnamskom ratu bačeno više bombi(u tonama) nego u WW2?
Gledao sam dosta snimki kad B-52 imaju istovar pa osobno mislim da je brojka tu negdje
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 14:22   #44
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Da li je istina da je u vijetnamskom ratu bačeno više bombi(u tonama) nego u WW2?
Gledao sam dosta snimki kad B-52 imaju istovar pa osobno mislim da je brojka tu negdje
Nije brojka tu negdje,daleko je vise bombi izbaceno u tonama na prostoru indo-kine nego u 2.svjet.ratu

6,727,084 tona baceno za vrijeme Vijetnamskog rata

2,700,000 tona izbaceno iznad Europe u 2.svjet.ratu
656,400 tona izbaceno iznad Pacifika


meni je ovaj podatak "sokantan"

sruseno je ukupno 12000 teskih bombardera iznad Europe ali je sveukupno poginulo 100.000 pripadnika posade bombardera
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:52   #45
Samo jedna stvar me zanima,ako su saveznici toliko bombardirali gradove i uništavali,zašto onda nikad nisu bombardirali Auschwitz ili Treblinku,bilo koji od tih ogromnih logora?
__________________
There is no faith but what we make for ourselves
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:56   #46
Misliš, da skrate muke svima koji su tamo bili zatočeni? Bolje bomba danas, nego plinska komora sutra?
__________________
Pa cela veka snevaš divlje jagode...
jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:02   #47
Da,možda bi tako ubili jednu određenu količnu ljudi ali tada bi ti ubijeni ljudi bili zadnji koji su tu ubijeni,ne bi se to više nastavljalo,ionako su saveznici poubijali više ljudi bacanjem bombi na gradove nego što bi ih ubili da su bombardirali logore.
__________________
There is no faith but what we make for ourselves
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:28   #48
Quote:
cruces kaže: Pogledaj post
Samo jedna stvar me zanima,ako su saveznici toliko bombardirali gradove i uništavali,zašto onda nikad nisu bombardirali Auschwitz ili Treblinku,bilo koji od tih ogromnih logora?
Churchill je jednom predlozio bombardiranje plinskih komora, ali su ga odbili jer su to mete bez vojnog znacaja. Ameri se, AFAIK nisu time ni bavili.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 16:46   #49
Samo bombardiranje je s logisticke strane bilo moguce tek od pocetka 1944 s osvajanjem baza u Italiji, a zadnja upotreba plinksih komora u Auswitzu je bila u studenom 1944.
Obje strane su se bavile mogucnoscu napada, bilo je zidovskih grupa u SAD koji su trazile bombardiranje, no bilo je jedanko tako i onih koji su se protivili tome. Sovjeti se vjerovatno nisu zamarali time.

No saveznici su odlucili da ne napadaju logore iako su znali jos 1942 sto se tamo dogadja, smatrali su (s pravom) da je nabolja pomoc logorasima sto brzi poraz nacista.

S tehnicke strane, Auswitz (uzet cu ga kao primjer) se nalazio u centru kontinenta, vise od 1200 km od baza u Engleskoj i oko 1000 km od Italije.
I tada su postojali vrlo precizni napadi (prvenstvano napad na Amiens sa Mosquitoima), a cak su postojali planovi za takav tip napada na logore.
No posljeratna analiza je pokazala da su takvi napadi na tim udaljenostima s potrebnom preciznoscu moguci tek desetljecima u buducnosti.

Za usporedbu RAF je bacao zalihe u Varsavu tijekom ustanka u ljeto 1944.
U 22 misije od 181 zrakoplova, 39 je sruseno.

Imali su saveznici i vrlo dobre aero snimke samih logora, no same slike su razvijene i pregledane tek u drugoj polovini 1970-ih!
Na tim slikama se vide i logorasi u redu za plinske komore,
Da su i odmah te slike pregledane tadasnji analiticari slika nebi mogli vidjeti ono sto treba za napade, tek s modernim tehnikama obrade slika je to uoceno.

Jedan od prijedloga je bilo i bombardiranje same pruge koja vodi do logora, no sam Auswitz je izabran za mjesto logora bas zbog cinjenice da je to znacajno zeljeznicko cvoriste ist. Evrope.
Cak 7 razlicitih pruga je vodilo do njega, a i njemci su postali vrlo dobri u popravljanju pruga tako da su zastoji trajali samo nekoliko dana.

Kad se pogleda preciznost napada u WW2 (samo 34 posto svih bombi bacenih od starne USAAF-a je palo unutar 1000 stopa od planirane mete) plinske komore bi vrlo vjerovatno prezivile napad, no stradali bi logorasi.
A saveznici su ipak isli u rat da ubijaju njemce a ne zidove.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 23:52   #50
Ok,hvala na odgovorima,samo me još jedna stvar zanima:

Zašto neki gradovi u Njemačkoj(Frankfurt,Ulm...) koji su bili bombardirani nisu obnovljeni u povijesnom izgledu nego u jednostavnom stilu iz 1950-ih?Nije im se dalo raditi po starom izgledu?Zašto su onda u tom slučaju ostalih 90% bombardiranih gradova preuredili točno onako kako je izgledalo prije bombardiranja?
__________________
There is no faith but what we make for ourselves
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.