Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2011., 20:21   #1
Medicinski helikopteri

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...de/473550.aspx

Što mislite o trenutnoj situaciji, da vojska obavlja medicinsku pomoć svojim helikopterima?

Mislim da bi vlada trebala kupiti par helikoptera za naše bolnice, da bi se unesrećeni što prije dovezli do bolnice.
Te da bi nebi vojska više trebala brinuti o tome, nego bolnice.

U ovom gore linku piše da se razmatra kupiti nova 2 helikoptera, koja bi platili 100 mil. kn.
Ko tu koga? 2 helikoptera se mogu kupit za manje od 10 mil. kn.


Čuo sam i nešto, samo nemogu naći link, da bi sa austrijom zajedno kupili zajedno 10ak helikoptera, da bi ih mi ljeti koristili a oni zimi.
Tsar Boz is offline  
Old 19.07.2011., 21:02   #2
http://www.zrakoplovstvo.net/xnet/ht...hp?storyid=204

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...te/275914.aspx

Helikopteri su postojali, državna jamstva su postojala... trebala je biti izdana koncesija, ali.... Hrvatska... očito je da svi nisu bili podmazani.... da je bilo muljaže i tak to...

Samo jedno pitanje, kaj bi točno kupio za 10 milja kuna? I koliko komada?


Nakon što je prije pola godine poništen međunarodni natječaj za koncesiju višenamjenske helikopterske službe, Heli kompanija (HIKO), koja je kupila dva helikoptera, nalazi se u sve većim problemima. Osim što nabavljeni helikopteri ne rade niti približno koliko je bilo planirano, a prema tvrdnjama iz samog HIKO-a za njih je plaćeno oko 10 milijuna eura, među pilotima se pročula priča da njihovi helikopteri EC 145 i BK 117 nisu novi, kako su bili predstavljeni hrvatskoj javnosti, nego da je riječ o starijim i renoviranim letjelicama.
Tako je, primjerice, BK 117 C-1, serijskog broja S/N: 7530 proziveden još 1999. godine u tvrtki MBB-Kawasaki, što je Poslovnom dnevniku potvrđeno iz Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka. Prema podacima talijanske Agencije za sigurnost letenja (ANSV), helikopter tog serijskog broja srušio se 27. srpnja 2000. godine na planinu Canto Alto pokraj Bergama, u Italiji. Olupina helikoptera deset dana kasnije prebačena je na aerodrom Trento gdje je uskladištena. Helikopter je obnovljen i stavljen u funkciju za HIKO 2005. godine, stoji u registru helikoptera na web stranici helionline.de, a izvještaj o nesreći može se pročitati na web stranici talijanske Agencije na koju su nas uputili u sjedištu ANSV-a u Rimu.
fulcrum is offline  
Old 20.07.2011., 13:54   #3
Cool

Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
http://www.zrakoplovstvo.net/xnet/ht...hp?storyid=204

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...te/275914.aspx

Helikopteri su postojali, državna jamstva su postojala... trebala je biti izdana koncesija, ali.... Hrvatska... očito je da svi nisu bili podmazani.... da je bilo muljaže i tak to...

Samo jedno pitanje, kaj bi točno kupio za 10 milja kuna? I koliko komada?


Nakon što je prije pola godine poništen međunarodni natječaj za koncesiju višenamjenske helikopterske službe, Heli kompanija (HIKO), koja je kupila dva helikoptera, nalazi se u sve većim problemima. Osim što nabavljeni helikopteri ne rade niti približno koliko je bilo planirano, a prema tvrdnjama iz samog HIKO-a za njih je plaćeno oko 10 milijuna eura, među pilotima se pročula priča da njihovi helikopteri EC 145 i BK 117 nisu novi, kako su bili predstavljeni hrvatskoj javnosti, nego da je riječ o starijim i renoviranim letjelicama.
Tako je, primjerice, BK 117 C-1, serijskog broja S/N: 7530 proziveden još 1999. godine u tvrtki MBB-Kawasaki, što je Poslovnom dnevniku potvrđeno iz Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka. Prema podacima talijanske Agencije za sigurnost letenja (ANSV), helikopter tog serijskog broja srušio se 27. srpnja 2000. godine na planinu Canto Alto pokraj Bergama, u Italiji. Olupina helikoptera deset dana kasnije prebačena je na aerodrom Trento gdje je uskladištena. Helikopter je obnovljen i stavljen u funkciju za HIKO 2005. godine, stoji u registru helikoptera na web stranici helionline.de, a izvještaj o nesreći može se pročitati na web stranici talijanske Agencije na koju su nas uputili u sjedištu ANSV-a u Rimu.
Većinski vlasnik i organizator "posla" Vladimir Zagorac je'l ti dovoljno ?
Proxy1969 is offline  
Old 20.07.2011., 18:33   #4
Jebeš to, ta mafijaška posla.

Hoće biti nešto od helikoptera i nabavke sad?
Ovo su priče iz 2005te.
Tsar Boz is offline  
Old 20.07.2011., 18:42   #5
Što će nam medicinski helikopteri kad imamo višenamjenske Mi-8 i Mi-171Sh...
Hollow Point is offline  
Old 20.07.2011., 19:50   #6
Meni nije normalno da se HRZ bavi medicinom i vatrogastvom, a najmanje vojnim stvarima.
Tsar Boz is offline  
Old 20.07.2011., 20:03   #7
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Što će nam medicinski helikopteri kad imamo višenamjenske Mi-8 i Mi-171Sh...
Realno, skupo je da helikopter za 24 ljudi prevozi 1 ranjenika.
A stvarno to ne bi trebala biti stvar vojske.
fulcrum is offline  
Old 21.07.2011., 10:07   #8
Realno, bilo bi dobro kada bi bilo medicinskih helikoptera. A tko će to organizirati i najvažnije - platiti?
U međuvremenu, bolje da helikopteri povremeno služe i u medicinske i vatrogasne svrhe. Nitko nas neće vojno napasti u tako skoro vrijeme da bi povremeni let na neku intervenciju kojima se spašavaju ljudski životi i imovina smanjili borbenu gotovost hrvatske vojske. Druga je stvar da tu treba biti selektivan u upotrebi i ne dizati helikoptere kad netko kihne na udaljenom otoku.
Evo neki dan je upotrebom helikoptera HV-a spašen ljudski život, jer je omogućeno desantiranje liječnice HGSS-a na Velebitu koja je svojom intervencijom vratila čovjeka u život. Više na http://www.gss.hr/novosti/1/1199.htm

Koliko vrijedi ljudski život, a koliko sat leta vojnog helikoptera?

Zadnje uređivanje mozak_free : 21.07.2011. at 10:20.
mozak_free is offline  
Old 21.07.2011., 22:45   #9
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
A tko će to organizirati i najvažnije - platiti?

Koliko vrijedi ljudski život, a koliko sat leta vojnog helikoptera?
Kontradiktorne su ti prva i zadnja rečenica. Nije normalno da MORH radi poslove koje radi: Proptupožarstvo, gorska služba spašavanja, medicina u civilne svrhe.

Vrlo jednostavno zašto je važno da ne bude MORH u to upleten. MORH-ov proračun je fiksan. Kad se spuca lova u medicinski prijevoz onda ima manje love za obuku i redovite zadaće.
fulcrum is offline  
Old 21.07.2011., 23:49   #10
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Realno, bilo bi dobro kada bi bilo medicinskih helikoptera. A tko će to organizirati i najvažnije - platiti?
U međuvremenu, bolje da helikopteri povremeno služe i u medicinske i vatrogasne svrhe. Nitko nas neće vojno napasti u tako skoro vrijeme da bi povremeni let na neku intervenciju kojima se spašavaju ljudski životi i imovina smanjili borbenu gotovost hrvatske vojske. Druga je stvar da tu treba biti selektivan u upotrebi i ne dizati helikoptere kad netko kihne na udaljenom otoku.
Evo neki dan je upotrebom helikoptera HV-a spašen ljudski život, jer je omogućeno desantiranje liječnice HGSS-a na Velebitu koja je svojom intervencijom vratila čovjeka u život. Više na http://www.gss.hr/novosti/1/1199.htm

Koliko vrijedi ljudski život, a koliko sat leta vojnog helikoptera?
Pa ovisi o modelu koji kao gradjani odaberemo odnosno oni koji su odgovorni za svoje gradjane odaberu za njih. tko ce organizirati? nije to nuklearna fizika, ima ljudi koji bi to znali. tko ce platiti to je teze pitanje. moze se ili u koncesiju pa naplacivati npr po intervenciji onome kome se pomaze, ili kao osiguraniku ili kao clanu sustava spasavanja, ili kao drzavi. mozemo se i sami organizirati kao gradjani sto je model npr u engleskoj. to bi se zvalo drustvena odgovornost. no skupo je to, ali ne tako. npr rabljeni EC 135 mozete s full EMS (emergency medical system) opremom nabaviti vec za 2,5 mil EUR. kupimo 4 za 10 milja (plus naravno baze i ljudstvo)i pokrili ste cijelu RH sa rokom reakcije cca pol sata ako se baze dobro razmjeste. troskovi operiranja ovise od sluzbe do sluzbe ali imam info da cca sat leta na EC 135 kosta cca 750-1000 EUR (rekao mi covjek koji to radi u inozemstvu) sto je opet manje nego cca dan dva duze boravka na intenzivnoj. ima caka kao sto je VFR letenje time (ne moze po noci) ali da se i to opremiti i nesto malo zakona promijeniti i spasavaj. primjerice jedna baza u Grazu koja pokriva radijus 100 km godisnje jednim helicem ima oko 900-1000 intervencija, citaj spasenih zivota. mislim da je to vrijedno toga...
pitalo is offline  
Old 21.07.2011., 23:58   #11
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Što će nam medicinski helikopteri kad imamo višenamjenske Mi-8 i Mi-171Sh...
skupi su u operiranju i nisu podesni za to mada svaka cast deckima koji to rade pa izvlace maksimum iz njih. pa jel bi tebi bilo OK da pol sata prije nego te izvuku s otoka jer te hrpa meduza opekla u tom istom helicu je 20 vojnika u blatnim cizmama stupalo. Osim toga nema nesto medicinske opreme u njima, tresu se boze sacuvaj dok lete, ne mogu sletjeti bas svuda (gume bi mogle puknuti) a i rade veeeeliki downwash (kavitaciju zraka na tlu) kod spustanja sto em ometa spasavanje, em povecava rizik od toga da sva ta prasina i dijelovi svega sto dizu ozlijede nekog uslijed podizanja. uz to malo su preveliki za slijetanje na npr autocestu, prugu(poprijeko) i sl. svi medicinski helici su mali tj manji osim onih predvidjenih za spasavanje na otvorenom moru tipa Sea King koji je mrcina. EC 135/145 (sa fenestronom), ili neki Bell 412 (OK opet veliko) ili MD550(ali on je odlican jer ima NOTAR), Agusta 109...mrak
pitalo is offline  
Old 22.07.2011., 05:56   #12
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ironija

Što bi s autom vozao punicu po gradu kad imam kamion koji mi ionako stoji. Čemu trošak kupovine još i auta.
Evo ja recimo nikad ne platim keramičara da mi lijepi pločice, nego radije uzmem vodoinstalatera. I tako on nema često posla jer ne pukne cijev za vodu svaki dan. Jeftiniji je.

Zadnje uređivanje Decimus : 22.07.2011. at 06:20.
Decimus is offline  
Old 22.07.2011., 09:10   #13
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Realno, skupo je da helikopter za 24 ljudi prevozi 1 ranjenika.
A stvarno to ne bi trebala biti stvar vojske.
Realno, nije skupo jer to država plaća već godinama. Da joj je skupo onda bi to prestala raditi. Jel tako? Isto tako je realno da se rekonstruira najveća bolnica u državi bez da se napravi heliodrom. Valjda nije potreban.

Eto, vidio si vijesti i znaš da imamo vicmahera na mjestu ministra zdravstva pa se liječimo smijehom. Ili možda ne?
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
A tko će to organizirati i najvažnije - platiti?
Porezni obveznici. Isti oni koji plaćaju godinama plaćaju vicmahere, kolekcionare satova i malere tunela.
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ironija

Što bi s autom vozao punicu po gradu kad imam kamion koji mi ionako stoji. Čemu trošak kupovine još i auta.
Evo ja recimo nikad ne platim keramičara da mi lijepi pločice, nego radije uzmem vodoinstalatera. I tako on nema često posla jer ne pukne cijev za vodu svaki dan. Jeftiniji je.
To je to
Hollow Point is offline  
Old 22.07.2011., 09:21   #14
Ništa od toga dok neki turist ne krepa jer "Š" nije mogao sletit na autoput. A onda kad nastane bruka i sramota da "turistička velesila" nema medicinske helikoptere bit će malo zgražavanja po JL i priopćenja vlade pa onda opet ništa.
Ferrando is offline  
Old 22.07.2011., 11:27   #15
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Pa ovisi o modelu koji kao gradjani odaberemo odnosno oni koji su odgovorni za svoje gradjane odaberu za njih. tko ce organizirati? nije to nuklearna fizika, ima ljudi koji bi to znali. tko ce platiti to je teze pitanje. moze se ili u koncesiju pa naplacivati npr po intervenciji onome kome se pomaze, ili kao osiguraniku ili kao clanu sustava spasavanja, ili kao drzavi. mozemo se i sami organizirati kao gradjani sto je model npr u engleskoj. to bi se zvalo drustvena odgovornost. no skupo je to, ali ne tako. npr rabljeni EC 135 mozete s full EMS (emergency medical system) opremom nabaviti vec za 2,5 mil EUR. kupimo 4 za 10 milja (plus naravno baze i ljudstvo)i pokrili ste cijelu RH sa rokom reakcije cca pol sata ako se baze dobro razmjeste. troskovi operiranja ovise od sluzbe do sluzbe ali imam info da cca sat leta na EC 135 kosta cca 750-1000 EUR (rekao mi covjek koji to radi u inozemstvu) sto je opet manje nego cca dan dva duze boravka na intenzivnoj. ima caka kao sto je VFR letenje time (ne moze po noci) ali da se i to opremiti i nesto malo zakona promijeniti i spasavaj. primjerice jedna baza u Grazu koja pokriva radijus 100 km godisnje jednim helicem ima oko 900-1000 intervencija, citaj spasenih zivota. mislim da je to vrijedno toga...
Najmanji problem je kupiti 4 helikoptera. Treba imati dežurne pilote, liječnike, održavanje helikoptera i ostalu logistiku. Možda je najjednostavnije rješenje dokupiti vojsci ili MUP-u heliće potrebnih karakteristika. Stacionirati ih u Divuljama, na Lučkom i u Puli i gdje je još moguće i potrebno. Kada zatreba se dižu, usput pokupe doktore ili spašavatelje i to je to.
S vremenom to može prerasti u zasebnu službu pri Hitnoj pomoći ili HGSS-u.
mozak_free is offline  
Old 22.07.2011., 21:10   #16
pa znam da nije to samo u kupiti 4 helica. bavim se tom tematikom pa ponesto i znam o tome. to je kod nas jedan sistemski problem jer npr cak i da imamo nekoliko baza i helica gdje bi oni sletjeli? nemamo bolnickih helidroma. imas jedan u Splitu na Firulama i jedan u KB Dubrava Zagreb. Obadva u stanju malo "tapecirane livade" gdje platforma je oronula a cak i vjetrovne kobasice su banani. vozit nekog iz npr bolnice Dubrovnik (da ne spominjem s terena negdje) hitnom do aerodroma pa u helic pa onda do Luckog pa opet u hitnu do bolnice...gubi se smisao zlatnog sata. nije nuzno da je sama baza kraj nekog aerodroma (pozeljno radi logistike) ali nije nuzno. ali nuzno je da kad izadjes na intervenciju van da kad pokupis ozlijedjenog da ga imas kamo brzo iskipati jer u samim bazama nemas full opremu kao operacijske sale i sl. pod tim mislim trebas bolnicu koja moze primiti helic.
Recimo nova ustanova za hitnu medicinsku pomoc Zagreb nema helidrom, KBC Zagreb koji je vrhunski sklop bolnica takodjer.
pitalo is offline  
Old 22.07.2011., 23:50   #17
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
pa znam da nije to samo u kupiti 4 helica. bavim se tom tematikom pa ponesto i znam o tome. to je kod nas jedan sistemski problem jer npr cak i da imamo nekoliko baza i helica gdje bi oni sletjeli? nemamo bolnickih helidroma. imas jedan u Splitu na Firulama i jedan u KB Dubrava Zagreb. Obadva u stanju malo "tapecirane livade" gdje platforma je oronula a cak i vjetrovne kobasice su banani. vozit nekog iz npr bolnice Dubrovnik (da ne spominjem s terena negdje) hitnom do aerodroma pa u helic pa onda do Luckog pa opet u hitnu do bolnice...gubi se smisao zlatnog sata. nije nuzno da je sama baza kraj nekog aerodroma (pozeljno radi logistike) ali nije nuzno. ali nuzno je da kad izadjes na intervenciju van da kad pokupis ozlijedjenog da ga imas kamo brzo iskipati jer u samim bazama nemas full opremu kao operacijske sale i sl. pod tim mislim trebas bolnicu koja moze primiti helic.
Recimo nova ustanova za hitnu medicinsku pomoc Zagreb nema helidrom, KBC Zagreb koji je vrhunski sklop bolnica takodjer.
Nemoj da ti idem slikati helidrom dubrovačke bolnice.

http://www.slobodnadalmacija.com/Dub...8/Default.aspx
http://www.clubpages.net/forum/index.php?showtopic=5236
http://www.jutarnji.hr/dubrovacki-he...za-rad/190520/
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Old 23.07.2011., 09:40   #18
a koristenje?
pitalo is offline  
Old 23.07.2011., 09:59   #19
nemoj me krivo shvatiti ( i hvala sto si me nadopunio jer sam zaboravio na DBV iako imam jako dobro misljenje o ljudima dole koji znaju znanje). pristasa sam toga da se pokrijes s onoliko deke koliko imas, ali takvo nesto je prekomplicirano, nemas jedinstvenu ekipu "pod jednim krovom". pa im je 112 radio probleme a upravo oni bi trebali biti ti koju odlucuju u alarmiraju sustav za potrebom za helicem.
KBC Zagreb ima u projektu konstrukciju helidroma ali nikako da krene. smeta me sto kao drustvo smo dali npr 300 milja eura za mjesto gdje 22 lika trce za jednom loptom a za te novce smo mogli imati 10 godina (karikiram) heli sluzbu za cijelu RH.
vidio sam neki dan slovacki vojni SAR Mil-17 ili osmicu ne sjecam se jer sam bio frapiran, na njemu vitlo, NVG, FLIR, radar, reflektori...cudo jedno ali i dalje mislim da je daleko sretnije i jeftinije rjesenje lijepi mali EC135 ili MD, Agusta nesto.

mislim da MI-8/17 ovo ne bi mogao izvesti (stavi na stranu pitanje kak se uopce ovaj uspio tak ukopati)


http://www.youtube.com/watch?v=oNQ1SCR2c-A
pitalo is offline  
Old 23.07.2011., 11:12   #20
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
pa znam da nije to samo u kupiti 4 helica. bavim se tom tematikom pa ponesto i znam o tome. to je kod nas jedan sistemski problem jer npr cak i da imamo nekoliko baza i helica gdje bi oni sletjeli? nemamo bolnickih helidroma. imas jedan u Splitu na Firulama i jedan u KB Dubrava Zagreb. Obadva u stanju malo "tapecirane livade" gdje platforma je oronula a cak i vjetrovne kobasice su banani. vozit nekog iz npr bolnice Dubrovnik (da ne spominjem s terena negdje) hitnom do aerodroma pa u helic pa onda do Luckog pa opet u hitnu do bolnice...gubi se smisao zlatnog sata. nije nuzno da je sama baza kraj nekog aerodroma (pozeljno radi logistike) ali nije nuzno. ali nuzno je da kad izadjes na intervenciju van da kad pokupis ozlijedjenog da ga imas kamo brzo iskipati jer u samim bazama nemas full opremu kao operacijske sale i sl. pod tim mislim trebas bolnicu koja moze primiti helic.
Recimo nova ustanova za hitnu medicinsku pomoc Zagreb nema helidrom, KBC Zagreb koji je vrhunski sklop bolnica takodjer.
Nedostatak heliodroma na ključnim lokacijama je na žalost bitan nedostatak za uspostavu normalnog sustava. A heliodromi su u principu krajnje jednostavni za napraviti i održavati.
Baza bi trebala biti kraj aerodroma, ali ne i nužno mjesto za dežurstvo koje može biti recimo kod bolnice (recimo Firule).
Problematika nije jednostavna, ali nije i prekomplicirana da se nebi mogla funkcionalno postaviti. Financiranje treba uključiti u neki od postojećih sustava i to je to.
mozak_free is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.