Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2011., 12:45   #21
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Kontradiktorne su ti prva i zadnja rečenica. Nije normalno da MORH radi poslove koje radi: Proptupožarstvo, gorska služba spašavanja, medicina u civilne svrhe.

Vrlo jednostavno zašto je važno da ne bude MORH u to upleten. MORH-ov proračun je fiksan. Kad se spuca lova u medicinski prijevoz onda ima manje love za obuku i redovite zadaće.
Ne postoji besplatni ručak. Netko to mora platiti. Tako je i s MORH-om. Plaćaju porezni obveznici. Nemam informaciju koliko je bilo "civilnih" intevencija i koliko je tu novaca potrošeno. No, ni MORH ne živi van vremena i prostora, pa ako mogu pomoći u izvanrednim situacijama svakako trebaju. Povremeni letovi se mogu jednim dijelom okvalificirati i kao neki oblik obuke, a ako su planirani, mogu biti i dio redovitih zadaća.

Na kraju najćešće krajnji korisnik (recimo turist zapeo na Biokovu) to NE plaća, pa ni njegovo zdravstveno niti osiguranje. Ako ti se nešto desi u Alpama pa helikopter dođe iz Graca na intervenciju trošak snosi unesrećeni ili njegovo osiguranje. I tu je ključni problem. Intervencija je preskupa, pa se ne naplaćuje, ali realni troškovi time nisu nestali. To treba nekako sistemski riješiti.
mozak_free is offline  
Old 23.07.2011., 16:23   #22
nije mi jasno zašto medicinski letovi vojsci predstavljaju toliki problem?
da ih nema vojni piloti bi imali 2 sata naleta godišnje?

ali dobro, vojni helikopteri su stvarno neefikasni, civilni to rade svugdje u svijetu.
u ovoj priči o 2 helikoptera za 100 milijuna kuna se spominje hac (firma poznata po tome da i bi i kilu stajnjaka platila 10 eura)
što to znači, ako se skršim na a1 helikopter će doći po mene,ako na d1 nek crknem, govno škrto ?

kad je zadnji put vojni helikopter imao intervenciju sjeverno od karlovca?
valjda 90 % posla je u dalmaciji. zato mislim da bi 1 ili 2 helikoptera bila dovoljno naravno,bilo bi lijepo da su to ec 145 ili neka agusta ali mi smo sirotinja i moramo koristiti sirotinjske varijante. neki as350 ili longranger.mogli bi odraditi 80% intervencija,
saobraćajke i trudnice sa visa. stipe božić nek i dalje visi iz mil-a

naša vojska ima 8 bell 206 koji se gotovo ne koriste.odemo fino u bell, kažemo mi bi mijenjali staro za novo ( ili staro za staro) 2 bell 206 za 1 bell 206 longranger. usput im napomenemo da jednoga dana kad turizam procvjeta i navale švabe u rekordnom broju, možda budemo zainteresirani za kiowu warrior, dobit ćemo gadan popust....


p.s.

2 helikoptera 100 mil kuna
skoro 20 milijuna dolara, ako nisu apache-ji, zajebali su nas
dk1 is offline  
Old 23.07.2011., 20:28   #23
Ja sam za 3. opciju, a ta je kupiti medicinske/SAR helikoptere, staviti ih pod DUZS ali da njima upravljaju vojni piloti.
Sve troškove oko helikoptera pa tako i plaće pilota bi pokrio DUZS, a piloti nebi bili praznih ruku.

Što se dubrovačkog helidroma tiče, u početku je bilo nekih problema ali mislim da su oni rješeni.Svako toliko čujem helikoptere i čitam o prijevozima pacijenata iz Dubrovnika.
Što se stanja tiče, ono baš i nije najbolje.Vjetrulja/čarapa je isparana i ograda je na nekim mjestima provaljena ali bilo kakav helidrom je bolji od nikakvog.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Old 23.07.2011., 22:56   #24
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
nije mi jasno zašto medicinski letovi vojsci predstavljaju toliki problem?
Iz istog razloga što ministarstvu zdravstva toliki problem predstavljaju npr. "redovni" sistematski pregledi. Toliki problem da ih masno naplate i toliki problem da si vojska to često ne može "redovno" priuštiti.
Nije problem u pomoći, problem je u tome tko se treba baviti s time i to financirati. A pošto je ovo socijalistička država najbolje da trošak snosimo svi zajedno i da se svi bave sa svime. Po mogućnosti nek vojska plati, pa nek se nabava uniforme i dalje predstavlja kao vrhunski uspjeh. Pazi "nabavili smo čak i uniformu za vojsku"!!!

A za takve koji misle da je to tako normalna stvar da se vojska bavi takvim poslovima, ja bih preporučio kad ih nešto zaboli nek ne idu liječniku nego veterinaru. Što će veterinar ležati u ambulanti, kad ima toliko posla oko naše vlade i ministarstva obrane.

Quote:
da ih nema vojni piloti bi imali 2 sata naleta godišnje?
Ako je tako onda nek ih ukinu zauvijek jer očigledno gospoda misli da je 2 sata naleta dovoljno. Nek im skinu oznake i činove i nek vuku burad i gase vatru. Ljudi se javljaju u vojsku, a ne u "vatrene dečke" (kakva gej kovanica).

Zadnje uređivanje Decimus : 23.07.2011. at 23:02.
Decimus is offline  
Old 23.07.2011., 22:58   #25
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
staviti ih pod DUZS ali da njima upravljaju vojni piloti.
A koji su argumenti za takvo unikatno rješenje?
Decimus is offline  
Old 24.07.2011., 03:45   #26
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Iz istog razloga što ministarstvu zdravstva toliki problem predstavljaju npr. "redovni" sistematski pregledi. Toliki problem da ih masno naplate i toliki problem da si vojska to često ne može "redovno" priuštiti.
Nije problem u pomoći, problem je u tome tko se treba baviti s time i to financirati. A pošto je ovo socijalistička država najbolje da trošak snosimo svi zajedno i da se svi bave sa svime. Po mogućnosti nek vojska plati, pa nek se nabava uniforme i dalje predstavlja kao vrhunski uspjeh. Pazi "nabavili smo čak i uniformu za vojsku"!!!

A za takve koji misle da je to tako normalna stvar da se vojska bavi takvim poslovima, ja bih preporučio kad ih nešto zaboli nek ne idu liječniku nego veterinaru. Što će veterinar ležati u ambulanti, kad ima toliko posla oko naše vlade i ministarstva obrane.


Ako je tako onda nek ih ukinu zauvijek jer očigledno gospoda misli da je 2 sata naleta dovoljno. Nek im skinu oznake i činove i nek vuku burad i gase vatru. Ljudi se javljaju u vojsku, a ne u "vatrene dečke" (kakva gej kovanica).


Nadovezao bih se na tebe da znam da u nekim vojarnama fale osnove. Sjećam se ročnih dana pa da je bilo to da nisam imao čizme prvih nekoliko dana, da su majice kratkih rukava zgledale kao krpe za pod i da je topla voda u vojarni bila kao jack pot na lotu.

Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Ne postoji besplatni ručak. Netko to mora platiti. Tako je i s MORH-om. Plaćaju porezni obveznici. Nemam informaciju koliko je bilo "civilnih" intevencija i koliko je tu novaca potrošeno. No, ni MORH ne živi van vremena i prostora, pa ako mogu pomoći u izvanrednim situacijama svakako trebaju. Povremeni letovi se mogu jednim dijelom okvalificirati i kao neki oblik obuke, a ako su planirani, mogu biti i dio redovitih zadaća.
Postoji u tome problem da to nisu povremeni letovi, tipa...netko nazove vojsku i pita jel vi to slučajno možete. To su dva helikoptera , jedan u Splitu, jedan u Zagrebu sa posadama u 24 satnom dežurstvu. Zna se dogoditi da Iz Splita odu u Dubrovnik po pacijenta, a u Split pošalju helikopter iz Zagreba da ga preuzme da bi ga prebacili u Zagreb.

Tako da o obuci se ne može govoriti, jer moraš imati obučenu posadu za takve zadaće, koja će letjeti po noći i u najtežim uvjetima. Ne možeš uzeti nekog novaka i poslati ga po mrkloj noći na neku ćuku.
fulcrum is offline  
Old 24.07.2011., 08:45   #27
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post


Nadovezao bih se na tebe da znam da u nekim vojarnama fale osnove. Sjećam se ročnih dana pa da je bilo to da nisam imao čizme prvih nekoliko dana, da su majice kratkih rukava zgledale kao krpe za pod i da je topla voda u vojarni bila kao jack pot na lotu.
O tome govorim cijelo vrijeme. Željan si kruha, a trošiš na kavijar za susjedu jer ti ona nekad malo mrdne sisama i kaže kako si super. A od nje nikad ne buš dobil ništa!

Medicinski letovi. Do sad su mogli kupiti par komada za trudnicu i poneki bubreg. Nitko ne kaže da vojska neće pomoći, ali pomoći, a ne baviti se time kao da je to osnovna zadaća. Da, sada nema tko, ali treba početi razmišljati o budućnosti i lagano stavljati novce na stranu za kakvih par namjenskih (a ne višenamjenskih) helikoptera.

Gašenje požara. "U javnim vatrogasnim postrojbama uposleno je 2 300 vatrogasaca.u dobrovoljnim vatrogasnim društvima djeluje ukupno 40035 dobrovoljnih vatrogasaca koji posjeduju uvjerenje o stručnoj osposobljenosti". KOV ima sigurno manje kad odbiješ neke kategorije.
Otkad je ZTC maknut iz MORHa nema opravdanja ni za kanadere. Evo vam pa se bavite s time. Obučeni piloti neka isto prijeđu, a ako se mogu nakon izlaza zapošljavati u Croatia airlines i kod bogataša, tako mogu i u DUZS i letjeti do mile volje. Da ali bi se onda vidio realni proračun "za vojsku" pa bi netko mogao postavljati pitanja je li to dosta i zašto piloti ne lete.

Izgovor da su letovi, kopanje kanala i izgradnja ceste do generalove vikendice u stvari "obuka" su notorna laž i glupost. Početnika ne možeš poslati na neku čuku da izvuče nadobudnog češkog planinara amatera. Lokalne ceste se financiraju iz lokalnog proračuna, a ne iz državnog. Pa neka tako i bude. Mesićeve tvrdnje o "manevrima" i "vježbama" nakon kojih nešto "treba ostati lokalnoj zajednici" su riječi nestručnjaka, amatera i podloga za korupciju jer svi znamo kojim općinama "ostaje", a koje dobivaju penis. U isto vrijeme dok istim tim vojnicima nemaš za čizme.

Poanta: neka odluče žele li profesionalnu vojsku ili ne. A u to se kunu na binama i promatračnicama za vrijeme igrokaza.
Decimus is offline  
Old 24.07.2011., 21:15   #28
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
A koji su argumenti za takvo unikatno rješenje?
-vojni piloti helikoptera ne stoje prekriženih ruku, to je bio jedan od hipotetskih problema
-vojni proračun rasterećen dijela civilnih zadaća
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.