Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2017., 14:28   #141
Quote:
duh21 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Znam da je stara tema,ali sam prije dva dana dozivjela paralizu sna pred budjenje. Bilo je uzasno,ali to mi nije prvi puta. Gdje god bila,hrvatska,njemacka ili engleska,svagdje mi se to dogodilo. Ne tako cesto ali dovoljno da se bojim toga. Vodim zdrav zivot. Teretana,prehrana itd. Upale misica su normalne i znam ih razlikovati od grceva. Znala sam ponekad dobiti mali grc ako se nisam dobro zagrijala za trening ili rastegla poslije. Odmah poslije paralize sna sam osjetila uzasne bolove u nogama od iza. Tocnije,imam gomilu grceva koji jako bole dok lezim ili dok sjedim,moram pazit kako se krecem. Treci dan a mene jos boli. Izbjegavam trening nogu. Moram napomenuti da sam po obicaju na boku spavala. Sto da radim? Muz me je masirao sa uljem i to mi godi,ali ne pomaze.
Jel uzimaš dovoljno magnezija?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:49   #142
Evo meni se upravo po drugi put u zivotu desila paraliza sna. Imam 20 god, prvi put mi se desilo prije jedno 3 god ali nije bilo ni upola strasno kao ovaj put. Taj prvi put je bio samo osjecaj da sam budan, a ne mogu pomaknuti tijelo. Ovoga puta su i halucinacije bile prisutne, poprilicno strasno iskustvo meni osobno.
Pa da krenem kaj mi se desavalo: tokom noci sam imao 2-3 razlicita sna, malo cudnije naravi. Ovaj zadnji je mislim prethodio paralizi. Uglavnom stojim po noci na autobusnoj stanici i 3 lika dolaze do mene, jedan mi nesto kaze i ubode me s 2 bodeza u bocni dio rebra, s obje strane. Tocno se sjecam da sam osjetio pritisak s obje strane rebra. U tom trenutku sam u snu pao na pod nakon uboda i krenuo je osjecaj padanja tijela u beskonacnost, kao da pada u beskonacnost svemira.
Nakon toga je krenula paraliza. Lezim na ledima, polusvjestan sam okoline, ali soba mi mrvicu drugacije izgleda nego inace. Svjestan sam da se budan, ali ne mogu ustati. Pokusavam i otvoriti oci,ali tesko. Kad ih uspijem otvorit sve je nekako mutno. Taj osjecaj je potrajao. Probudim se i instantno zaspim od umora kad opet krene. Ovog puta sam u par navrata izasao iz kreveta i probao dopuzat u donji kat kuce (soba mi je na katu) ali cim bi probao odpuzat iz kreveta (osjecao sam da ne mogu hodat pa sam morao puzat) bi me neka sila odvukla nazad u krevet. Sljedeci put sam uspio doc do prizemlja nekako di su mi roditelji bili i pokusao sam im rec da imam paralizu ali nikako da izustim rijec. Nakon toga se opet budim, uzimam mobitel i neko vrijeme sam na fejsu, ali nakon toga opet brzo zaspim od umora. Ovaj zadnji dio mi je i najstrasniji bio jer sam lezao na ledima, i ispred sebe na vrhu kreveta vidio zensku osobu s nekakvom dekom kako stoji pored kreveta. Ja sam prvo osobu percipirao kao svoju majku, ali nije tako izgledala. Ne znam zasto, ali prisutnost te osobe me jako uznemiravala i opet sam dao sve od sebe da se probudim. Sjecam se i da sam imao osjecaj kao da se kuca trese, ali kad sam se probudio sam skuzio da sam se to ja vjerovatno tresao od neugode/straha. Takoder, pristuno mi je bilo i zujanje u desnom uhu, a citao sam da neki ljudi takoder cuju zujanje ili slicno. Na kraju sam uspio probudit se namjernim trzajem ruke (kao sto sam uspio i u prethodnom snu), doc k sebi i ustati.
Sve u svemu, meni osobno jako neugodno iskustvo. Zadnjih par dana su mi stresni radi faksa pa je mozda to s tim povezano. Eto, morao sam negdje podijeliti i zapisati ovo cisto da ne zaboravim skroz, a vidim da i hrpa ljudi ovdje ima skoro pa ista iskustva.
z-wox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 01:25   #143
Ovo mi ne zvuči kao paraliza sna i halucinacije nego niz lažnih buđenja. Vrlo neugodno i dezorjentirajuće, a može biti izazvano stresom i još koječime od gledanja horora do previše kave. Sadržaj sna bi mogao ukazivati na neke probleme u odnosu s majkom, na primjer tvoj strah da ćeš je razočarati ako 'propadneš' u životu jer nisi završio faks.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 16:15   #144
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo mi ne zvuči kao paraliza sna i halucinacije nego niz lažnih buđenja. Vrlo neugodno i dezorjentirajuće, a može biti izazvano stresom i još koječime od gledanja horora do previše kave. Sadržaj sna bi mogao ukazivati na neke probleme u odnosu s majkom, na primjer tvoj strah da ćeš je razočarati ako 'propadneš' u životu jer nisi završio faks.
ma kakvo propadanje u životu i ne završivanje faksa. treća sam godina s danim svim u roku. ja sam poprilično uvjeren da je bila riječ o paralizi, jer sam pročitao cijelu ovu temu, i ljudi su pričali da su imali halucinacije u vidu ljudi prisutnih pored kreveta. horor nisam pogledao godinama, kao što ni kavu nisam popio par dana prije tog. a za ovaj niz lažnih buđenja prvi put čujem.
z-wox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 17:04   #145
Quote:
z-wox kaže: Pogledaj post
ma kakvo propadanje u životu i ne završivanje faksa. treća sam godina s danim svim u roku. ja sam poprilično uvjeren da je bila riječ o paralizi, jer sam pročitao cijelu ovu temu, i ljudi su pričali da su imali halucinacije u vidu ljudi prisutnih pored kreveta. horor nisam pogledao godinama, kao što ni kavu nisam popio par dana prije tog. a za ovaj niz lažnih buđenja prvi put čujem.
Lažno buđenje ti je ono kad misliš da si se probudio a nisi, odnosno kad sanjaš da si se probudio a onda skužiš da si se gadno zajebao.

Može se javiti u kombiniaciji s paralizom, a i jedno i drugo je česta nuspojava eksperimentiranja s lucidnim snovima. Rjeđe kod stresa, kofeina, previše buljenja u ekran, marihuane... Ne mogu iz jednog posta zaključiti što je tebe okinulo na to, kao ni tumačiti tvoje snove - nemam izravan uvid u tvoje nesvjesno, ovo što sam navela bila je samo ilustracija prinicipa na kojem mozak tijekom sna prevodi neke tjelesne osjete, misli i slutnje u vizualno-verbalne simbole. Ali tipkala sam na mobitel, nije mi se dalo u širinu pa je ispalo malo nejasno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 20:24   #146
Smile

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Lažno buđenje ti je ono kad misliš da si se probudio a nisi, odnosno kad sanjaš da si se probudio a onda skužiš da si se gadno zajebao.

Može se javiti u kombiniaciji s paralizom
, a i jedno i drugo je česta nuspojava eksperimentiranja s lucidnim snovima. Rjeđe kod stresa, kofeina, previše buljenja u ekran, marihuane... Ne mogu iz jednog posta zaključiti što je tebe okinulo na to, kao ni tumačiti tvoje snove - nemam izravan uvid u tvoje nesvjesno, ovo što sam navela bila je samo ilustracija prinicipa na kojem mozak tijekom sna prevodi neke tjelesne osjete, misli i slutnje u vizualno-verbalne simbole. Ali tipkala sam na mobitel, nije mi se dalo u širinu pa je ispalo malo nejasno.
e vidiš, ovo bi možda najbolje opisalo to sve, moguće da i je kombinacija s paralizom. ništa, moram izguglat detaljno to lažno buđenje, hvala na odgovoru
z-wox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 23:05   #147
Ovo mi se dogodilo neku noć, još sam pod dojmom. Taj užas koji sam osjetio, ne znam da li čovjek može doživjeti nešto intenzivnije od toga. Znao sam za fenomen površno, da demon sjedi na prsima i to je to. Odmah mi je palo na pamet da sam to doživio, ali sam nekako odmah odbacio jer nije bilo taj tipični scenarij. Da bih onda malo više čitao i shvatio sam da mi se upravo to dogodilo.

Ništa nisam bio posebno stresiran, sve svoje fiziološke potrebe normalno zadovoljio, zaspao u normalno vrijeme, čak i budjenje, iz te takozvane paralize, je bilo u moje normalno vrijeme, točno prije budilice. Samo jedna stvar: kada sam se probudio bio sam na ledjima, a nikada ne spavam na ledjima.

Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Ovo s demonima, to je vaša vlastita prisutnost, koja možda nije u tijelu u tom trenutku, ali to je više tema za AP, nisu nikakvi demoni, a najčešće ni drugi entiteti.
Ovo i je najlogičnije objašnjenje, da je to tvoja pristutnost, ali mislim da nema veze sa AP, jer tokom nje, obično u nekom trenutku vidiš sebe, odnosno svoje tijelo, ovdje toga nema. I zašto uvijek ta prisutnost ti hoće naškoditi. Čudno šta se iskonstruira u glavi samo zato što se nisi skroz probudio.
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 11:12   #148
Ja imam paralize par puta godisnje, ja sam to povezala sa umorom, iscrpljenoscu, nespavanjem..

Procitala sam skoro cijelu temu, nekak sam se toga vise bojala prije.. sad malo manje. Nakon paralize mi neugoda traje po par dana, a prije me znalo drzat po par mjeseci - taman do druge

Dugo sam sutila o tome jer mi je bio bed rec da mi se prikazuju neke kosturske glave i smrt

Pocne sa propadanjem, onim neugodnim, brzim, tamnim sa puno malih svjetlecih tockica.. pa sve brze i brze.. mozda mi je neugodno zato jer znam kaj slijedi pa me automatski copi uzasan strah. Nakon toga mi je sve mutno, valjda zato jer su mi oci poluotvorene. Copi me i kad spavam na ledima, i na trbuhu. nebitno.

Ja se nikad nisam uspjela pomaknut, osjecala sam par puta od supruga ruku odmah pored sebe i nisam ga nikad uspjela ni malo prodrmat.

Cijelo vrijeme se opirem i pokusavam to prekinut, probudit se, ali nejde. Nekad me cope i odmah dvije za redom, tak da se bojim odmah zaspat ali nekad nemogu utjecat na to. Kao da sam toliko umorna da jednostavno nemogu ni otvorit oci, kamoli se sjest na krevet. Uzasan pritisak u glavi i pistanje, al skroooz priguseno, vise kao da je pistanje o ogromnog pritiska u glavi.. Mene glava zna od toga bolit i iduci dan tj kad se probudim.

Najcesce mi se prikazuje nekakva lebdeca kosturska glava sa kapuljacom ili smrt sa kosom i kapuljacom koji mi se unose u lice..

Ja se ne sjecam gusenja, ali kad odvrtim film unazad, mislim da nemam taj osjecaj jer sam toliko prestrasena da nemogu disat. Najzece mi je bilo ovo ljeto na moru, ali tad mi se nesto desilo i nisam mogla spavat par dana.. i copile su me 2 za redom, tam mi je bilo posebno grdo jer nisam bila u svojoj sobi i poznatom okruzenju.. drito sam gledala u prozor i sikaru vani, pa je bilo bas uzasno. Cim smo se vratili u zagreb isla sam kod svoje doktorice i sve sam joj ispricala, prvo sam razmisljala par dana dal da ista govorim ili ne, ali na svu srecu jesam i zenskica je bila odlicna jer je i ona to dozivjela! Dobila sam tablete za spavanje, jer je tad bila vec 5 noc mog nespavanja. Inace, od poroda (proslo je vec cca 6 i pol godina) imam problema sa spavanjem, neki poremecaj, nemam pojma ni ja.. ali te paralize mi se desavaju od kad znam za sebe, no najcesce kad sam full iscrpljena.

Zanima me kak izgledam kad se to pocne desavat, dal se nesto vidi ili ne.

Sto se tice nerviranja i stresa, na moru ga nije bilo, ali mozak pamti, tijelo isto.. tak da, moguce da je tek tad sve izaslo van, kad sam se dosla na more smirit, sve ono sta se nakupljalo tokom par mjeseci prije.
__________________
"When life gets rough and you only have a dime in your pocket, go get your shoes shined!"
suzuki750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 02:44   #149
Paraliza sna (bar mislim)

Pozdrav,

Eto prije koji sat gledam po mobitelu YouTube podcast intervju, te nakon nekog vremena mi se počne spavat i ugasim mob. Tonem u san, veliki pritisak u glavi na svakih par sekundi, a ja sam već upoznat sa time i znam šta je.. Ne spavam na leđima.. Prije mi je znalo kad dobijem tu paralizu da imam osjećaj da mi se netko približava i čim mi se približi trgnem se i sve bude u redu.. Eh sada mene zanima jel normalno da imam to više puta godišnje? Jel mogu kako iskoristit to na neki način tu paralizu, jer sam čitao da bih to mogao iskoristit preko snova kao da upravljam njima i da sam jedan od rijetkih koji tako nešto ima?
Ratkops is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 10:46   #150
Nema to veze s paralizom sna(barem mislim).

Znam što je paraliza sna, budni te ali se ne možete pomaknuti!!! Mene bi zanimala moja situacija, što je to? Događalo mi se da budan sanjam,teško mi je to opisati. Budan sam(bar mislim), čujem sve ali u glavi mi košmar onako kakav već je s nasumičnim snovima. To bi kratko trajalo, ne dogadja mi se u zadnje vrijeme....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 16:13   #151
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nema to veze s paralizom sna(barem mislim).

Znam što je paraliza sna, budni te ali se ne možete pomaknuti!!! Mene bi zanimala moja situacija, što je to? Događalo mi se da budan sanjam,teško mi je to opisati. Budan sam(bar mislim), čujem sve ali u glavi mi košmar onako kakav već je s nasumičnim snovima. To bi kratko trajalo, ne dogadja mi se u zadnje vrijeme....
Neka vrsta epileptickog napada. Tako sto se desava mladim ljudima i u adolescenciji. Neki imaju i mucninu nakon toga. Zna se desiti od nespavanja nocu i jakog stresa. Traje par sekundi i neki zaborave i misli nakon toga.
Lorice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 17:52   #152
Quote:
Ratkops kaže: Pogledaj post
Prije mi je znalo kad dobijem tu paralizu da imam osjećaj da mi se netko približava i čim mi se približi trgnem se i sve bude u redu..
Nisam nikad imala paralizu sna ali mi je jako zanimljivo ovo što kažeš pa ako možeš malo više opisati.
Jel vidiš nešto da ti se približava ili imaš osjećaj? Jel osjećaj loš, tjeskoba ili samo osjećaš prisustvo?

Puno ljudi kaže istu stvar zato me zanima.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 22:14   #153
Quote:
Ratkops kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Eto prije koji sat gledam po mobitelu YouTube podcast intervju, te nakon nekog vremena mi se počne spavat i ugasim mob. Tonem u san, veliki pritisak u glavi na svakih par sekundi, a ja sam već upoznat sa time i znam šta je.. Ne spavam na leđima.. Prije mi je znalo kad dobijem tu paralizu da imam osjećaj da mi se netko približava i čim mi se približi trgnem se i sve bude u redu.. Eh sada mene zanima jel normalno da imam to više puta godišnje? Jel mogu kako iskoristit to na neki način tu paralizu, jer sam čitao da bih to mogao iskoristit preko snova kao da upravljam njima i da sam jedan od rijetkih koji tako nešto ima?
Ovo što opisuješ su "hipnagogičke halucinacije" (ili "slike" ili "trzaji"...). Morat ću te razočarati, ali ta je pojava prilično uobičajena.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2020., 22:27   #154
Quote:
Lorice kaže: Pogledaj post
Neka vrsta epileptickog napada. Tako sto se desava mladim ljudima i u adolescenciji. Neki imaju i mucninu nakon toga. Zna se desiti od nespavanja nocu i jakog stresa. Traje par sekundi i neki zaborave i misli nakon toga.
Što zaborave
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 01:30   #155
Quote:
OkatoZlo kaže: Pogledaj post
Nisam nikad imala paralizu sna ali mi je jako zanimljivo ovo što kažeš pa ako možeš malo više opisati.
Jel vidiš nešto da ti se približava ili imaš osjećaj? Jel osjećaj loš, tjeskoba ili samo osjećaš prisustvo?

Puno ljudi kaže istu stvar zato me zanima.
Ispričat ću ti scenu. Gledam tv i spava mi se. Odjednom tonem u san i inače spavam pod trbuške. I stvara mi se velik pritisak u glavi, čujem da netko trči po sobi, mislim da je lopov, pokušavam se pokrenuti ali ne mogu jer sam ukočen, uplašen sam, netko je blizu mene, valjda me neće opljačkat il me ubit, stvara se sve veći pritisak u glavi, čujem kako se to stvorenje približava prema meni, sve je bliže, bojim se šta će biti i odjednom taj pritisak bude toliko jak da se uspijem probudit samo, te tada samo pogledam i razmišljam koji kurac je ovo bio.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo što opisuješ su "hipnagogičke halucinacije" (ili "slike" ili "trzaji"...). Morat ću te razočarati, ali ta je pojava prilično uobičajena.
Čudi me što je to sasvim uobičajeno, jer još od nikog nisam čuo da je to imao, jedino mogu pročitat na internetu, otić ću kod doktorice i pitat ju što misli o tome.

I vidim da je netko spominjao da je to epileptički napadaj. Imao sam prije više od 10 godina blagi epi napadaj i ne može se to mjeriti ovime, jer kad imaš epi napadaj ti nisi svjestan toga u tom trenutku, a kad imaš paralizu ti si svjestan samo što ne možeš kontrolirati.
Ratkops is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 08:44   #156
Nije to paraliza.
Sedma od Tri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 08:54   #157
Quote:
Ratkops kaže: Pogledaj post



Čudi me što je to sasvim uobičajeno, jer još od nikog nisam čuo da je to imao, jedino mogu pročitat na internetu, otić ću kod doktorice i pitat ju što misli o tome.

I vidim da je netko spominjao da je to epileptički napadaj. Imao sam prije više od 10 godina blagi epi napadaj i ne može se to mjeriti ovime, jer kad imaš epi napadaj ti nisi svjestan toga u tom trenutku, a kad imaš paralizu ti si svjestan samo što ne možeš kontrolirati.
Moga si guglati umisto šta se sad "čudiš" Te "Hipnagogičke halucinacije", to je to što se meni dogadja, hvala Leteća Zanimljivo da mi se to baš jutros desilo

Tebi mogu savjetovati da prestaneš s čuđenjem i da počneš nešto čitati, po pročitanom to stanje uglavnom ne zahtjeva liječničku intervenciju, ali postoje neki extremni oblici kad je ipak potrebna liječnička inervencija. Mada ja sam se odmah prepozna u simptomima, nisam toliko siguran za tebe Prestani spavati na stomaku, takav način spavanja izaziva niz zdrastvenih problema a nije isključeno da možda ima veze s ovim, npr oslabjeli krvotok? Ne gledaj puno u lap/ mobitel i idi ranije spavati. Vidim po vremenu postanja da si 1-2 ujutro na inernetu što isto sigurno ne pomaže...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 18:22   #158
Quote:
Ratkops kaže: Pogledaj post
Ispričat ću ti scenu. Gledam tv i spava mi se. Odjednom tonem u san i inače spavam pod trbuške. I stvara mi se velik pritisak u glavi, čujem da netko trči po sobi, mislim da je lopov, pokušavam se pokrenuti ali ne mogu jer sam ukočen, uplašen sam, netko je blizu mene, valjda me neće opljačkat il me ubit, stvara se sve veći pritisak u glavi, čujem kako se to stvorenje približava prema meni, sve je bliže, bojim se šta će biti i odjednom taj pritisak bude toliko jak da se uspijem probudit samo, te tada samo pogledam i razmišljam koji kurac je ovo bio.
Zvuči strašno.

A jel možeš otvoriti oči ili ne?

Prvo mi je zvučalo kao lucidno sanjanje ali puno intenzivnije, no možda je ipak kao što kažu iznad hipnogogičko stanje.

Hipnagogičko stanje je tajanstveni prolaz između jave i sna. Trenutak u kojem tonemo u san, neurološki i intuitivno iznimno je osjetljiv. To je granično stanje u kojem se naš mozak nije posve okrenuo snu, a naše psihološke obrane budnog stanja su spuštene.

U tom procjepu između dva svijeta mogu se dogoditi nevjerojatni budni snovi koji nisu povezani sa REM-om, gdje osobe osjete, čuju i doživljavaju. Ti doživljaji mogu biti predivni i zastrašujući, npr. osjećaj da iznenada padate s velike visine, zazivanje vašeg imena, zvukovi kucanja i lupanja, zvukovi mantri, pjevanje anđela, likovi anđela, demona i sličnih bića. Tradicionalna psihijatrija to naziva hipnagogičkim halucinacijama uslijed neuravnotežene moždane kemije i emocionalnog stresa. Međutim, iz transpersonalne perspektive to se naziva hipnagogička intuicija – granično stanje koje jače percipiraju senzibilni, intuitivni ljudi, zbog izuzetne prijemčivosti kada se tone u san, pa se intuicije lakše pojavljuju.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2020., 20:16   #159
Quote:
Ratkops kaže: Pogledaj post
Ispričat ću ti scenu. Gledam tv i spava mi se. Odjednom tonem u san i inače spavam pod trbuške. I stvara mi se velik pritisak u glavi, čujem da netko trči po sobi, mislim da je lopov, pokušavam se pokrenuti ali ne mogu jer sam ukočen, uplašen sam, netko je blizu mene, valjda me neće opljačkat il me ubit, stvara se sve veći pritisak u glavi, čujem kako se to stvorenje približava prema meni, sve je bliže, bojim se šta će biti i odjednom taj pritisak bude toliko jak da se uspijem probudit samo, te tada samo pogledam i razmišljam koji kurac je ovo bio.



Čudi me što je to sasvim uobičajeno, jer još od nikog nisam čuo da je to imao, jedino mogu pročitat na internetu, otić ću kod doktorice i pitat ju što misli o tome.

I vidim da je netko spominjao da je to epileptički napadaj. Imao sam prije više od 10 godina blagi epi napadaj i ne može se to mjeriti ovime, jer kad imaš epi napadaj ti nisi svjestan toga u tom trenutku, a kad imaš paralizu ti si svjestan samo što ne možeš kontrolirati.
Jesi li radio EEG?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2020., 07:56   #160
Paraliza sna nije, ali sve sam više dojma da nije ni ta hipnogigička halucinacija? Našrosto noćna mora tj more
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.