Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2011., 11:16   #1
Rasprostranjenost crnogorice i bjelogorice kod nas

Pozdrav forumašima,

zanima me, postoje li kakve slobodno dobavljive karte gdje bi se vidjela rasprostranjenost šuma u HR po tipovima - crnogorica, bjelogorica, miješano...

ili ako ne to, ima li kakvo pravilo s obzirom na nadmorsku visinu ili sličan kriterij?

Hvala
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 13:58   #2
Ovo je moja procjena pa je se ne trba uzimati kao ispravnu.
U klimatski umjerenom kontinentalnom pojasu gdje je i Hr. do 200 m nmv: hrast, jasen, grab, javor
200 - 300 m nmv: gore nabrojano, počeci bukve, divlja trešnja, kesten
300 - 500 m nmv: grab, bukva, trešnja, pojedine vrste hrasta
500 - 1 000 m nmv: bukva, smreka
1 000 - 1 500 m nmv: ostaci bukve i jela
preko 1 500 m zakržljali grmovi jele i bukve.

Npr. smreku se može uzgojiti i na nižim područjima ali tu nije samonikla.

A u mediteranskom području je dosta crnogorice, razne vrste borova i čempresa.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 20:45   #3
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumašima,

zanima me, postoje li kakve slobodno dobavljive karte gdje bi se vidjela rasprostranjenost šuma u HR po tipovima - crnogorica, bjelogorica, miješano...

ili ako ne to, ima li kakvo pravilo s obzirom na nadmorsku visinu ili sličan kriterij?

Hvala
ak želiš znati gdje se koja biljna zajednica nalazi odi do kopiraone na šumarskom faksu i isprintaj knjigu Šumarska fitocenologija i šumske zajednice u Hrvatskoj( nema je više za kupiti) ili kupi novu knjigu Šumska staništa i šumske zajednice u Hrvatskoj( izdaje ju državni zavod za zaštitu prirode). karte postoje na šumarskom fakultetu.
što se tiče kriterija u prvoj knjizi ti je sve objašnjeno na prvih 170 strana. druga polovica su zajednice svaka posebno opisana.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 15:14   #4
priručnika Šumska staništa i šumske zajednice u Hrvatskoj više nema za kupit. kontaktirao sam DZZP po tom pitanju i natezao se 2 tjedna oko odgovora.
navodno je plan bio stavit priručnik u pdf-u na net. vidim, ništa još od toga.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 15:20   #5
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumašima,

zanima me, postoje li kakve slobodno dobavljive karte gdje bi se vidjela rasprostranjenost šuma u HR po tipovima - crnogorica, bjelogorica, miješano...

ili ako ne to, ima li kakvo pravilo s obzirom na nadmorsku visinu ili sličan kriterij?

Hvala
naravno da postoji pravilo, s obzirom da su bilj.zajednice indikatori stanišnih prilika. ako te zanimaju takva pravila moraš si nabavit kakav priručnik iz sfere fitocenologije (vjerojatno ima nešto i u onom šumarskom što je maky naveo, no osobno nisam imao uvid u nj). stariju literaturu je jako teško nabavit, a ima ponešto na google books o tome; potraži ključne riječi "vegetation ecology".

negdje na forumu sam stavio fotografiranu kartu šumskih zajednica. ne sjećam se više koja je to bila tema (mislim da nešto sa brezama), no potraži ako te zanima.

osim na topografskim kartama, vidi li se još gdje gruba strukturna podjela šume kako si ti naveo (crnogorica, bjelogorica, miješano), nisam siguran.

Zadnje uređivanje 18Delta : 27.03.2011. at 15:36.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 21:57   #6
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
negdje na forumu sam stavio fotografiranu kartu šumskih zajednica. ne sjećam se više koja je to bila tema (mislim da nešto sa brezama), no potraži ako te zanima.
Baš sam i ja to htio autoru teme napisati... Uglavnom, evo te poruke sa fotografijom karte:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...2&postcount=56
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 23:00   #7
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
(vjerojatno ima nešto i u onom šumarskom što je maky naveo, no osobno nisam imao uvid u nj).
ima ima. sve je objašnjeno zašto i kako u prvom dijelu. drugi dio je opis staništa i zajednice na njima. aj baš cu pitat sutra u kopiraoni koliko je printanje toga.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 09:33   #8
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
ima ima. sve je objašnjeno zašto i kako u prvom dijelu. drugi dio je opis staništa i zajednice na njima. aj baš cu pitat sutra u kopiraoni koliko je printanje toga.
ok, ajd pitaj

nego, jesi imao priliku usporedit ta dva priručnika? ja imam taj od DZZP-a, sad ne znam koliko se razlikuje, i da li značajno, od ovog drugog s tvog faksa...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:35   #9
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ok, ajd pitaj

nego, jesi imao priliku usporedit ta dva priručnika? ja imam taj od DZZP-a, sad ne znam koliko se razlikuje, i da li značajno, od ovog drugog s tvog faksa...
22kn, print 156 stranica (dvije na a4, obostrano) bez uveza, tak mi reče djevojče iako mi malo sumnjivo,al opet ne moze izaci vise od 30kn bez uveza.
u toj "staroj" za nas s faksa imaš više općenitog dijela. ova nova samo opisuje zajednice + neke novo opisane kojih nema u staroj( tak je autor rekao prof.Vukelić ). nisam trazio razlike među zajednicama jer mi ne trebaju trenutno za ispit ali ima ih. ono što trebam imam u jednoj i drugoj manje više.

Zadnje uređivanje Makyme : 28.03.2011. at 14:40.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:26   #10
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
22kn, print 156 stranica (dvije na a4, obostrano) bez uveza, tak mi reče djevojče iako mi malo sumnjivo,al opet ne moze izaci vise od 30kn bez uveza.
u toj "staroj" za nas s faksa imaš više općenitog dijela. ova nova samo opisuje zajednice + neke novo opisane kojih nema u staroj( tak je autor rekao prof.Vukelić ). nisam trazio razlike među zajednicama jer mi ne trebaju trenutno za ispit ali ima ih. ono što trebam imam u jednoj i drugoj manje više.
ja nisam pohvatala, o kojoj knjizi se tu radi?

maky, daj mi reci jesi li vidio/prolistao marileninu knjigu listopadno drveće igrmlje u zimskom razdoblju?
vrijedi li to uzeti?
zadnje što sam nabavila je šumsko drveće i grmlje hrvatske od jozića i škvorca.
mene zanima drndrologija i šumske zajednice.
imam od vukelića i rauša šumarska fitocenologija i šumske zajednice u hr, izdana '98.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 12:42   #11
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
ja nisam pohvatala, o kojoj knjizi se tu radi?
radi se o toj koju imaš. od vukelića iz '98.
Quote:
maky, daj mi reci jesi li vidio/prolistao marileninu knjigu listopadno drveće igrmlje u zimskom razdoblju?
vrijedi li to uzeti?
zadnje što sam nabavila je šumsko drveće i grmlje hrvatske od jozića i škvorca.
mene zanima drndrologija i šumske zajednice.
imam od vukelića i rauša šumarska fitocenologija i šumske zajednice u hr, izdana '98.
jesam. trebalo mi je za ispit zbog izbojaka. to je bilo prije 3 godine. pa ono, fino je napisano i slike su ok. sve je "nacrtano". sad dal ti treba to, to ti odluči. dendrologija -list za tu mislim da se definitvno isplati ,samo što je skupa.
i da, misliš franjić jozo?
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 15:11   #12
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
radi se o toj koju imaš. od vukelića iz '98.

jesam. trebalo mi je za ispit zbog izbojaka. to je bilo prije 3 godine. pa ono, fino je napisano i slike su ok. sve je "nacrtano". sad dal ti treba to, to ti odluči. dendrologija -list za tu mislim da se definitvno isplati ,samo što je skupa.
i da, misliš franjić jozo?
da, mislila sam na franjića.

e sad, da mi treba ta s izbojcima, i ne treba, pogotovo što sve ide tome da neću moći raditi na terenu. ali, za moju dušu rado bi je imala.

znači, sad imamo list, pup i izbojak.
ja imam dendrologiju - list, mislim da je nekih 500 kunića, ne znam, dobila sam ju na poklon za rodjendan. he, he, tek s korištenjem knjige sam shvatila koliko je knjiga "upotrebljiva" i dobra. u početku sam mislila da je uludo dati tol'ke noFce samo za list.

razmislit ću još, slijedeći mjesec ću ionako na rebro, pa mogu svratiti na faks i pogledati kako knjiga izgleda.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 17:10   #13
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post

razmislit ću još, slijedeći mjesec ću ionako na rebro, pa mogu svratiti na faks i pogledati kako knjiga izgleda.
mislim da je u vitrini u hodiniku na drugom katu smeđe/crvene zgrade. a možeš vjerojatno i kod tajnice zavoda dobit ju na uvid il marilene ak ima žena vremena.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2019., 08:05   #14
Bor na Medvednici?

Pozdrav,

Ima li na Medvednici (ili negdje u okolici ZG) prirodno stanište crnog ili bilo kojeg drugog bora? Znam da na većim visinama Medvednice počinje stanište jele i bukve, međutim nisam baš primjetio neku drugu crnogoricu (pogotovo ne bor).

Isto pitanje i za brezu. Znam da se po parkovima sadi dosta toga, ali zbog nekog razloga, u prirodi kod ZG-a baš i nema nešto brezika, a to su mi upravo najlijepše šume za doživiti.

Hvala
Tito Puente is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2019., 14:41   #15
Quote:
Tito Puente kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Ima li na Medvednici (ili negdje u okolici ZG) prirodno stanište crnog ili bilo kojeg drugog bora? Znam da na većim visinama Medvednice počinje stanište jele i bukve, međutim nisam baš primjetio neku drugu crnogoricu (pogotovo ne bor).

Isto pitanje i za brezu. Znam da se po parkovima sadi dosta toga, ali zbog nekog razloga, u prirodi kod ZG-a baš i nema nešto brezika, a to su mi upravo najlijepše šume za doživiti.

Hvala
Ako se ne varam, ima na Medvednici malih sastojina crnog bora i bijelog bora, no to će ti reći netko tko bolje zna Medvednicu.

Malih sastojina breze (i to cretne breze, naše autohtone vrste) imaš npr. na Žumberku (najbliže Zagrebu).

Ali ako očekuješ da ćeš kod nas naći šume breze kao npr. u Rusiji, zaboravi na to.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.