Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2017., 11:00   #1521
Ispričavam se na ovako velikoj slici, ako je problem molim admine da obrišu pa ću stavit manju
anna87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 12:53   #1522
kako se zove onaj papir s kojim se napravi razmak izmedju zuba na kojem ima kao neki brus, naslonjen mi je zub na zub i nadrazuje zivac?
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 19:56   #1523
Quote:
anna87 kaže: Pogledaj post
Da li je netko imao sličan problem?
Dakle skinut mi je stari dotrajali most s petice dole desno, maknut je kolčić iz kanala.
Zubi me nisu boljeli niti pod mostom niti kada je maknut.
Bolovi u petici započinju 3. dan nakon što je čišćen kanal. Bol je jaka, zub se čisti u tri posjeta stomatologu, popila sam i kuru antibiotika. Oko korjena nije bilo upale, ali zbog bolova nakon čišćenja sam pila klavocin 7 dana.
Bol se tek počela smirivati 7 dan nakon popijene kure antibiotika. Tada mi je u 3. posjeti još jedan puta očišćen i zapunjen gutaperkom. Nakon punjenja punjenja počinje ponovo boljeti i ta bol traje već tri dana.
Po slici se čini kako je zub dobro napunjen i kako nema upale,
ali ta bol traje i dalje. Što može biti uzrok toj boli??

evo slika

Zub na snimci izgleda perfektno, ali nažalost ovo nije rijetka pojava kada se radi endodoncija na zubu koji je dugo dugo bio miran i ok ispod neke krune/mosta i sl. - krenete čačkati u najboljoj namjeri i on se aktivira. Jedna opcija je da će se pomalo smiriti sam od sebe, a vi za to vrijeme pijete analgetike i jedete na drugu stranu (dajte mu još nekih tjedan dana), a druga je da ćete ga morati opet raskopati i otvoriti kako bi se smirio...nadam se da prilikom vađenja nadogradnje nije došlo do napuknuća korijena, i to može biti uzrok...dakle dajte mu još malo vremena.
Gore desno 8 treba izvaditi, gore lijevo 5 restaurirajte nadogradnjom i napravite mostić prema straga (ako je zub u ustima ok), a neka vam provjere i dolje lijevo 5 i 6 (izgledaju sumnjivo, kao da bi im trebalo liječenje)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 22:39   #1524
Puno vam hvala na odgovoru. Ako bih vas mogla jos samo malo zagnjaviti. Nisam shvatila za 5.gore lijevo, da li ga treba vaditi, kruna mu je pukla i ostala je samo jedna stijenka i vidi se karijes. Za ove "sumnjive" dolje lijevo vam se cini da je karijes gore na kruni ili je problem u korjenima?

Zadnje uređivanje anna87 : 13.11.2017. at 22:50.
anna87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 18:11   #1525
Quote:
anna87 kaže: Pogledaj post
Puno vam hvala na odgovoru. Ako bih vas mogla jos samo malo zagnjaviti. Nisam shvatila za 5.gore lijevo, da li ga treba vaditi, kruna mu je pukla i ostala je samo jedna stijenka i vidi se karijes. Za ove "sumnjive" dolje lijevo vam se cini da je karijes gore na kruni ili je problem u korjenima?
Dolje 5 mi ima veliku fleku ispod plombe koja izgleda kao karijes do živca (dakle skinuo bi ispun i provjerio što je), a 6 između korjenova dolje skroz neku prazninu u kosti, ne mora biti ništa (artefakt slike), a može biti nešto, pa možda napraviti malu ciljanu slikicu...gore zub 5ica bi, ako je klinički ok, nadogradio i stavio pod krunu ili još bolje pod most pa si zatvorite ovaj prostor koji imate prema iza
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:23   #1526
Pozdrav svima,
Naime moj problem je sljedeći:

Zub mi je bio vađen (Donja petica) ima malo više od 2 tjedna,i baš je bio propadao i čak prije nego sam antibiotike do kraja popio.
Vađenje je prošlo u redu no međutim nešto kasnije tj.sada ima 2 dana sam natekao kao da me neko pretukao bejzbol palicom po licu i blaga bol je prisutna na tom predjelu.
Probao sam s ledom no ni on ne pomaže...
Normalno da sam zakazao novi termin za zubara

Kakva su vaša iskustva?
Kakva će biti sljedeća procedura?
Dali ću dobiti antibiotike opet jer nemogu baš lako usta otvorit?


Hvala unaprijed na odgovorima.
Pozz

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
xTheLuka1998x is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 07:26   #1527
Budući da za tjedan dana odlazim van Hrvatske na godinu dana u zemlju gdje su zubarske usluge poprilično skupe, prošli sam mjesec išla obaviti redovnu kontrolu zubi, čisto da budem mirna da je sve ok i da se nešto zaliječi prije nego odem. Zubarka koja mijenja moju koja je na porodiljnom, napravila je ortopan i rekla da imam mali karijes na osmici koji me nije bolio, ali ga je, budući da odlazim, odlučila bila sanirati. Sjećam se dobro da me je, iako sam bila pod anestezijom, jako, baš jako boljelo punjenje zuba plombom i to baš ona jaka oštra bol kad ti netko dira živac.... Zub me bolio još neko vrijeme i sve je bilo ok do prije dva tjedna kada mi se više puta dnevno javljala onako tupa bol u tom zubu koja bi trajala pa prošla, opet se vraćala itd... Jučer sam došla kod zubarke i kaže ona meni da je taj zub upaljen, da ne zna kako, da je kao nepredvidvo kako će živac i zub reagirati na liječenje i da mora čupat van živac. Slikala me nije. Jučer mi je stavila onaj neki otrov u zub, u ponedjeljak idem na vađenje živca. Ja ne razumijem kako je od običnog karijesa došlo do čupanja živca kada me taj zub prije nego je ona počela čačkati po njemu nije nikada niti bolio... Je li možda njezina greška to što mi se zub upalio i što ću ostati bez živca?

Pitam jer je riječ o privatnoj stomatološkoj klinici i zubarki koja mijenja moju koju sam obožavala, a koja je na porodiljnom... Čupanje živca ću morati platiti 800 kn pa me zanima, ako je njezinom greškom do toga uopće došlo, da li moram ja to platiti? Ili da tražim da me liječi drugi zubar u toj klinici jer iskreno, u nju nemam baš povjerenja, a i nije mi sjela.

Hvala
Rainbow Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:36   #1528
Quote:
Rainbow Lady kaže: Pogledaj post
Budući da za tjedan dana odlazim van Hrvatske na godinu dana u zemlju gdje su zubarske usluge poprilično skupe, prošli sam mjesec išla obaviti redovnu kontrolu zubi, čisto da budem mirna da je sve ok i da se nešto zaliječi prije nego odem. Zubarka koja mijenja moju koja je na porodiljnom, napravila je ortopan i rekla da imam mali karijes na osmici koji me nije bolio, ali ga je, budući da odlazim, odlučila bila sanirati. Sjećam se dobro da me je, iako sam bila pod anestezijom, jako, baš jako boljelo punjenje zuba plombom i to baš ona jaka oštra bol kad ti netko dira živac.... Zub me bolio još neko vrijeme i sve je bilo ok do prije dva tjedna kada mi se više puta dnevno javljala onako tupa bol u tom zubu koja bi trajala pa prošla, opet se vraćala itd... Jučer sam došla kod zubarke i kaže ona meni da je taj zub upaljen, da ne zna kako, da je kao nepredvidvo kako će živac i zub reagirati na liječenje i da mora čupat van živac. Slikala me nije. Jučer mi je stavila onaj neki otrov u zub, u ponedjeljak idem na vađenje živca. Ja ne razumijem kako je od običnog karijesa došlo do čupanja živca kada me taj zub prije nego je ona počela čačkati po njemu nije nikada niti bolio... Je li možda njezina greška to što mi se zub upalio i što ću ostati bez živca?

Pitam jer je riječ o privatnoj stomatološkoj klinici i zubarki koja mijenja moju koju sam obožavala, a koja je na porodiljnom... Čupanje živca ću morati platiti 800 kn pa me zanima, ako je njezinom greškom do toga uopće došlo, da li moram ja to platiti? Ili da tražim da me liječi drugi zubar u toj klinici jer iskreno, u nju nemam baš povjerenja, a i nije mi sjela.

Hvala
Imate rtg snimku?
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 05:48   #1529
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Imate rtg snimku?
Nemam, nije me slikala prekjucer. Jedino imam onu od proslog mjeseca, kad sam imala mali karijes pa je otvorila zub.
Rainbow Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 09:58   #1530
Evo dobila sam sliku od prošlog mjeseca, kada je rađena kontrola i uočen karijes na donjoj lijevoj (mojoj) osmici. Sad me taj zub boli i treba živac van...


Rainbow Lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:17   #1531
Quote:
Rainbow Lady kaže: Pogledaj post
Evo dobila sam sliku od prošlog mjeseca, kada je rađena kontrola i uočen karijes na donjoj lijevoj (mojoj) osmici. Sad me taj zub boli i treba živac van...



Na slici ne vidim duboki karijes do živca, no to ne znači nužno da ga nije bilo (ili slika nije dovoljno oštra), teško je objektivno procijeniti... ipak sada ako je potrebno liječiti živac, nema ti druge
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 10:57   #1532
Pozdrav, molila bih komentar na rtg snimku, odnosno, sugestiju o tome koja mi je prva stanica s ovim stanjem. Hvala.

Cadillac_Tramp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 11:27   #1533
Dižem malo temu jer me zanimaju savjeti ostalih...prekjučer sam otišla zubarici zbog užasnih bolova na šestici gore desno. Na prvu se nije vidjelo ništa, poslala me na slikanje nakon čega je ustanovila da na tom mjestu imam duboku plombu koja je, moguće, iziritirala živac. Otvorila je zub, izbrusila plombu, a ispod plombe gangrena zuba. Dala mi je anesteziju, međutim od 3 kanala koja su trebala utrnuti, dva jesu ali treći nikako, i dalje sam osjećala bol čim mu se približi. Dala mi je malu količinu druge inekcije, pa pošto ni to nije pomoglo, gotovo cijelu drugu, ali unatoč tome taj treći kanal nije utrnuo i bolio me. Nije joj bilo jasno zašto, pa mi je stavila lijek/otrov na taj zub i naručila me za 2 tjedna. Rekla je da u međuvremenu možda budem osjećala bol zbog otrova, ali da svakako ne bi trebala biti jaka bol, kao što je bila ona uzrokovana gangrenom. Savjetovala mi neke tablete protiv bolova.
Navečer, kad je anstezija skroz popustila sam ponovno počela osjećati bol. Kad popijem tabletu sam par sati mirna, ali čim tableta počne popuštati, javi se bol koja ne prestaje. Ne znam da li je to normalno, da li trebam pustiti taj lijek da odradi svoje pa možda s vremenom prestane boliti, ili da joj se ponovno javim? Nisam sigurna koliko mi uopće može pomoći u ovoj situaciji, da mi ide otvarati zub, vjerojatno mi opet ne bi djelovala anestezija...ne znam što da radim.
Lorren is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 19:49   #1534
Quote:
Lorren kaže: Pogledaj post
Dižem malo temu jer me zanimaju savjeti ostalih...prekjučer sam otišla zubarici zbog užasnih bolova na šestici gore desno. Na prvu se nije vidjelo ništa, poslala me na slikanje nakon čega je ustanovila da na tom mjestu imam duboku plombu koja je, moguće, iziritirala živac. Otvorila je zub, izbrusila plombu, a ispod plombe gangrena zuba. Dala mi je anesteziju, međutim od 3 kanala koja su trebala utrnuti, dva jesu ali treći nikako, i dalje sam osjećala bol čim mu se približi. Dala mi je malu količinu druge inekcije, pa pošto ni to nije pomoglo, gotovo cijelu drugu, ali unatoč tome taj treći kanal nije utrnuo i bolio me. Nije joj bilo jasno zašto, pa mi je stavila lijek/otrov na taj zub i naručila me za 2 tjedna. Rekla je da u međuvremenu možda budem osjećala bol zbog otrova, ali da svakako ne bi trebala biti jaka bol, kao što je bila ona uzrokovana gangrenom. Savjetovala mi neke tablete protiv bolova.
Navečer, kad je anstezija skroz popustila sam ponovno počela osjećati bol. Kad popijem tabletu sam par sati mirna, ali čim tableta počne popuštati, javi se bol koja ne prestaje. Ne znam da li je to normalno, da li trebam pustiti taj lijek da odradi svoje pa možda s vremenom prestane boliti, ili da joj se ponovno javim? Nisam sigurna koliko mi uopće može pomoći u ovoj situaciji, da mi ide otvarati zub, vjerojatno mi opet ne bi djelovala anestezija...ne znam što da radim.

Ako nije luđačka bol, pustite još koji dan...u suprotnom se javite stomatologu neka opet pokuša dati anesteziju i srediti kanal koji radi probleme
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 23:53   #1535
Hvala na odgovoru. Zvala sam je danas pa me pozvala da pogleda uživo. Makla je otrov, uspjela ovaj put očistiti sve bez anestezije i stavila mi lijek. Savjetovala me da probam izdržati do petka ujutro ako bude bolilo, ali boli puno manje, ma zanemarivo. Tako da mislim da više ne bi trebalo biti problema do datuma za koji me naručila.
Lorren is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 23:39   #1536
Imam se isto požaliti na bol. Naime prije nekih godinu dana mi je liječena pulpa na gornjoj desnoj petici i za kraj sam dobio trajnu plombu. Nakon nekog vremena počeo sam osjećati neugodnu bol na zagriz. Uglavnom ne boli osim kada ne ugrizem nešto pa nastojim onda gristi na drugu stranu samo da izbjegnem bol. Nedavno je malo jače zaboljelo iako nije bilo hranjenja pa čak imam strah da se upalilo. Sve nešto mislim da bi na skorom pregledu moglo maknuti čitavu pulpu na ostatku zuba gdje nije bilo plombiranja.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:07   #1537
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Imam se isto požaliti na bol. Naime prije nekih godinu dana mi je liječena pulpa na gornjoj desnoj petici i za kraj sam dobio trajnu plombu. Nakon nekog vremena počeo sam osjećati neugodnu bol na zagriz. Uglavnom ne boli osim kada ne ugrizem nešto pa nastojim onda gristi na drugu stranu samo da izbjegnem bol. Nedavno je malo jače zaboljelo iako nije bilo hranjenja pa čak imam strah da se upalilo. Sve nešto mislim da bi na skorom pregledu moglo maknuti čitavu pulpu na ostatku zuba gdje nije bilo plombiranja.

Imate RTG snimku tog zuba?
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:32   #1538
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Imate RTG snimku tog zuba?
Nemam. RTG snimka je kod stomatologa.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 09:24   #1539
Zdravo,
Prije 3 sedmice su mi izbrušeni zdravi zubi 3 i 6 kao nosači za 4i5. Iz 3 je izvađen živac iako nije bilo ni tackice karijesa ,dr.kaže da je tako bolje jer neću doći u situaciju da ne zaboli...
Od tog dana počinje bol u 6-ici , svaku noć spontano , sve do dana postavljanja cirkon keramickog mosta.
To je bilo prije 4 dana , užas od bolova sam pretrpila dok nisu nastimali taj most i trajno ga cementirali.
Bol u 6-ici se opet javlja noću. Danas je znaci 4-vrti dan.
To predstavljam nije normalno?
Almondray is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:59   #1540
Quote:
Almondray kaže: Pogledaj post
Zdravo,
Prije 3 sedmice su mi izbrušeni zdravi zubi 3 i 6 kao nosači za 4i5. Iz 3 je izvađen živac iako nije bilo ni tackice karijesa ,dr.kaže da je tako bolje jer neću doći u situaciju da ne zaboli...
Od tog dana počinje bol u 6-ici , svaku noć spontano , sve do dana postavljanja cirkon keramickog mosta.
To je bilo prije 4 dana , užas od bolova sam pretrpila dok nisu nastimali taj most i trajno ga cementirali.
Bol u 6-ici se opet javlja noću. Danas je znaci 4-vrti dan.
To predstavljam nije normalno?
Kakve su šanse da se bol javlja zbog oštećenih desni ili nečeg treceg?
Samo da nije upala pulpe ...
Kakav će to biti most ako ga prvih dana budu izbusili 😭
Almondray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.