Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2014., 17:54   #61
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Gdje sam ja to rekao da bi ili nebi? Ti si taj koji bez prestanka bacas parole o "narodu" i "volji naroda". Evo sad ovo ti je najnovija. AU je od Bosne napravila policijsko-spijunsku drzavu ispresecanu zeleznickim prugama (uskim kolosekom) koju je koristila pravenstveno vojska? Čovječe, zar ti uopce nemas stida? Mozemo li onda reci da je FNRJ sagradila Beograd-Zagreb autoput kojim pravenstveno srpska vojska dolazi u Zagreb?

Opet bacas jeftine velikosrpske parole. Do Berlinskog kongresa Srbije nije ni bilo. Kako mozes nesto "izgubiti" ako to nisi nikad ni imao? Osim ako ne mislis da netko jos uvijek pada na "narod" i "nejač".

Nema problema, nema potrebe da se izmotavas. Daj mi link, nesto kao" Kingdom of Srbija Wiki", i sve ce nadam se biti kako ti kazes.
Mogao bi da budes manje bezobrazan u komunikacije a vise realniji i racionalniji.
Nego sta je, AU je iskoriscavala Bosnu, da bi shvatio poentu moras znati upravo i to,da je Bosna zaostajala u obrazovanju za ostalima, a da je ispresecana kilometrima pruga (uski kolosek naglasavam,valjda kapiras zasto) da bi se sto lakse iz nje izvlacilo sve ono sto je vredno (sirovine), dok su spijuni bili na sve strane,a vazniji cinovnici jedva da su se mogli sporazumevati sa lokalnim stanovnistvom.
Uz to da dodam vaznu cinjenicu da su Srbi bili vecina a da Bosnjaci kao nacija nije ni postojala (vec je posle toga smisljena upravo od strane AU),vec samo muslimani a veliki broj njih se izjasnjavao kao Srbi.

Srpsko-turski ratovi pre berlinskog kongresa,morao bi znati mnogo vise da bi bio relevantan sagovornik.

__________________________________________________ __________________

http://www.mom-ca.uni-koeln.de/mom/S...dislav/charter
http://imageshack.com/a/img827/9796/5k2d.jpg
http://imageshack.com/a/img856/1921/t4xg.png
http://imageshack.us/a/img41/9472/3tkk.png
Slava Hristu Bogu davšomu začalo i konьcь aminь. Izvoljenijemь Božijemь i prěčistije vladičice naše Bogorodice i blagoslovljenijemь prěpodobnago otьca našego Nikodima igum'na svetije Bogorodice helandarskije, ot oblasti zapadnije strani, zemlje rašьskije rekomije srьbьskije, izvoli děte jegovo po duhu a ne po plьti, jeromonahь Ger'vasije, i rabь Hristu Bogu i prěčistije vladičice naše Bogorodice, i napisa knjižicu siji rekomije praksь.

Srpske zemlje ili Srbija u ovoj latinskoj povelji
"Stephanus... magnus iuppanus totius Servye" ima dosta primera.
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A...B5%D0%BA%D1%83
LuckyKilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:35   #62
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
austrougarska nije bila okupator u BIH, već je BIH bila sastavni dio austrougarske od 1908., kad joj je otomansko carstvo prepustilo istu.

krivci za rat su obje strane, jer su i jedna i druga imale svoje ekspanzionističke ciljeve. atentat je bio povod, no rat bi izbio i bez njega.
no nisu ga unaprije dplanirali samo njemci i austrougari, ve i srbi, rusi, britanci i francuzi.
svi su imali svoje razloge.
Griješiš, AU je samostalno objavila Aneksiju BiH 1908. godine, a da nije nikoga ništa pitala, pa ni Tursku, tako da je u Evropi proizvela krizu. Kasnije su napravili sporazum sa Turcima i platili im kao neku vrstu kompenzacije.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:47   #63
Quote:
LuckyKilli kaže: Pogledaj post
Mogao bi da budes manje bezobrazan u komunikacije a vise realniji i racionalniji.
Nego sta je, AU je iskoriscavala Bosnu, da bi shvatio poentu moras znati upravo i to,da je Bosna zaostajala u obrazovanju za ostalima, a da je ispresecana kilometrima pruga (uski kolosek naglasavam,valjda kapiras zasto) da bi se sto lakse iz nje izvlacilo sve ono sto je vredno (sirovine), dok su spijuni bili na sve strane,a vazniji cinovnici jedva da su se mogli sporazumevati sa lokalnim stanovnistvom.
Uz to da dodam vaznu cinjenicu da su Srbi bili vecina a da Bosnjaci kao nacija nije ni postojala (vec je posle toga smisljena upravo od strane AU),vec samo muslimani a veliki broj njih se izjasnjavao kao Srbi.

Srpsko-turski ratovi pre berlinskog kongresa,morao bi znati mnogo vise da bi bio relevantan sagovornik.

__________________________________________________ __________________

http://www.mom-ca.uni-koeln.de/mom/S...dislav/charter
http://imageshack.com/a/img827/9796/5k2d.jpg
http://imageshack.com/a/img856/1921/t4xg.png
http://imageshack.us/a/img41/9472/3tkk.png
Slava Hristu Bogu davšomu začalo i konьcь aminь. Izvoljenijemь Božijemь i prěčistije vladičice naše Bogorodice i blagoslovljenijemь prěpodobnago otьca našego Nikodima igum'na svetije Bogorodice helandarskije, ot oblasti zapadnije strani, zemlje rašьskije rekomije srьbьskije, izvoli děte jegovo po duhu a ne po plьti, jeromonahь Ger'vasije, i rabь Hristu Bogu i prěčistije vladičice naše Bogorodice, i napisa knjižicu siji rekomije praksь.

Srpske zemlje ili Srbija u ovoj latinskoj povelji
"Stephanus... magnus iuppanus totius Servye" ima dosta primera.
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A...B5%D0%BA%D1%83
Sorry, ne razumijem ove linkove sto si mi dao.
Ovaj glavni se odmah na pocetku ogradjuje i kaze da je ustvari bezveze i da se ne bazira na nikakvim referencama.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A...B5%D0%BA%D1%83
Quote:
Ovaj članak ne citira nikakve reference ili izvore. Molimo pomozite da ovaj članak bude popravljen dodavanjem navoda iz pouzdanih izvora. Sadržaj nepotkrepljen izvorima može biti doveden u pitanje, a potom i uklonjen.
...drugi je o Duklji, treci o nekakvom švercu sa zlatom, itd. Da li ovi "mjeki znakovi" sto si napisao, garantiraju povjesnu tocnost tog dokumenata?

Zao mi je da nisam relevantan sugovornik za toj nivo. Zato se i nadam da ces mi sve to objasniti. Jos uvijek mi nije jasno gdje je ta uskotracna zeljeznica recimo od Sunje do Sarajeva, ili gdje su sve te "high-speed" pruge sto ih je Kraljevina Srbija podigla u isto vrijeme u Srbiji?

Kad se radi o prisvajanju pojedinh teritorija, vidim da polazes puno vaznosti na povjesno pravo i zakon. Hrvati kazu da je skoro cijela danasnja zapadna BiH povjesno dio hrvatskog kraljevstva (o hrv. kraljevstvu postoji kredibilan link BTW) I to ne iz nekakvog davnog megalomanskog vremena nego jos pred par sto godina prije aneksije. Grad Bihac je na pr. pao 1592.

Da li ti mislis da Hrvati lazu? Da li je i zapadna Bosna vekovna srpska zemlja? Dokle idu vekovne srpske zemlje? Do Bihaca? Karlobaga? Virovitice?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 19:50   #64
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Po cemu su ti "predstavnici pravoslavnih i muslimanskih narodnih organizacija" bili stvarni predstavnici naroda BiH? Tko ih je izabrao? Da li su bili ikakvi izbori u BiH prije toga?

Austrija je aneksirala BiH dozvolom velikih sila, kao sto je i Srbija postala drzavom, dozvolom velikih sila onog vremena na Berlinskom kongresu. Da li je tko pitao sto predstavnici muslimanskih organizacija u tadasnjoj Srbiji misle o tome? Da li je tko pitao sto predstavnici muslimanskih organizacija u Sandzaku misle o srpskoj okupaciji Sandzaka? Sto misle o srpskim progonima muslimanskog pucanstva i etnickom ciscenju Srbije i Sandzaka?
Austrija nije proganjala nikoga i bas zahvaljujuci Austriji BiH je ostala kao "rezervat" za bosanske muslimane, jer bi inace svi zavrsili kao muslimani u Srbiji.
Austrija nije aneksirala BiH sa dozvolom velikih sila. Treba malo pročitati. Iskoristila je haos u Turskoj i mladotursku revoluciju i kasnije su prešutno svi pristali na to, ne želeći da izbije rat radi toga. A ako proičamo o etničkom čišćenju muslimana iz Srbije i posebno iz Sandžaka, gdje su muslimani na području današnje Hrvatske,Mađarske, Rumunije,Bugarske, Makedonije, Grčke koja su bili pod turskom vlašću? Jeli njih pojela maca gosn. Dilberte? Gdje su muslimani iz Slavonije?
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 20:15   #65
Ova diskusija me podsjeti na jednu zalostnu cinjenicu.
Sve Balkanske drzave kao i Madjarska, su vise manje dobile nazad svoje povjesne teritorije prije turskih osvajanja. Sve osim Hrvatske! Zapadna Bosna, Turska Hrvatska je isto toliko hrvatska zemlja kao i Lika ili Dalmacija. Zapadna Hercegovina isto. Od vremena popa Mesica i Imbrisimovica, Hrvatska nije dobila nista, zilch, nada.
Da je Madjarska bila stvaran hrvatski prijatelj, ona je mogla postaviti zahtjev jos na Berlinskom kongresu, a i ranije, da se taj teritorij tretira kao dio hrvatskog kraljevstva, odnosno Krune Sv. Stjepana. Pod madjarskim i hrvatskim pritiskom, Austrija to nije mogla odbiti i tko zna kako bi se dogodjaji nadalje odigravali.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 20:54   #66
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ova diskusija me podsjeti na jednu zalostnu cinjenicu.
Sve Balkanske drzave kao i Madjarska, su vise manje dobile nazad svoje povjesne teritorije prije turskih osvajanja. Sve osim Hrvatske! Zapadna Bosna, Turska Hrvatska je isto toliko hrvatska zemlja kao i Lika ili Dalmacija. Zapadna Hercegovina isto. Od vremena popa Mesica i Imbrisimovica, Hrvatska nije dobila nista, zilch, nada.
Da je Madjarska bila stvaran hrvatski prijatelj, ona je mogla postaviti zahtjev jos na Berlinskom kongresu, a i ranije, da se taj teritorij tretira kao dio hrvatskog kraljevstva, odnosno Krune Sv. Stjepana. Pod madjarskim i hrvatskim pritiskom, Austrija to nije mogla odbiti i tko zna kako bi se dogodjaji nadalje odigravali.
Pa i nije baš tako. Srbija je imala Makedoniju ali više nema. Ali nije imala Vojvodinu, pa sada ima. Hrvatska je imala ono što si rekao ali nije imala nešto drugo (Dubrovnik, Istra).
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 22:00   #67
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ova diskusija me podsjeti na jednu zalostnu cinjenicu.
Sve Balkanske drzave kao i Madjarska, su vise manje dobile nazad svoje povjesne teritorije prije turskih osvajanja. Sve osim Hrvatske! Zapadna Bosna, Turska Hrvatska je isto toliko hrvatska zemlja kao i Lika ili Dalmacija. Zapadna Hercegovina isto. Od vremena popa Mesica i Imbrisimovica, Hrvatska nije dobila nista, zilch, nada.
Da je Madjarska bila stvaran hrvatski prijatelj, ona je mogla postaviti zahtjev jos na Berlinskom kongresu, a i ranije, da se taj teritorij tretira kao dio hrvatskog kraljevstva, odnosno Krune Sv. Stjepana. Pod madjarskim i hrvatskim pritiskom, Austrija to nije mogla odbiti i tko zna kako bi se dogodjaji nadalje odigravali.
Jel govoris o drzavnim ili etickim prostorima?
Ako govoris o drzavnim ,onda je Madjarska vise nego prepolovljena i najvise je izgubila.
Srbija (ako uzmes da je pravni naslednik Raske i kasnije Nemanjicke Srbije)je izgubila Sever Albanije,Makedoniju,delove Bugarske ,CG...ali zato dobila prosirenje na Vojvodinu
Hrvatska je po tako dobila ogromna prosirenja,pola Dalmacije Koje nikad nisu bile Hrvatske,pola Istre ,vise od pola Slavonije ...a zauzvrat izgubila par mizerni teritorija na zapadu Bosne
Eticki gledano su Albanci i Hrvati pored Roma najveci dobitnici "Turske igre" i dobili su prosirenja kakva ni Hitler svojima nebi mogo zamislit
Sumrak Bogova is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 23:55   #68
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post

O kakvom je to popisu riječ?
Vjerovatno na popis koji je AU uradila ( Samo tada se popisivala samo vjerska pripadnost, pa nema Srba, Hrvata i Bošnjaka/Muslimana.http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81_%D1%81%D1%82%D0%B0% D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B2%D0 %B0_%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B5_%D0%B8_%D0%A5%D 0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0% BD%D0%B5_1879.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:20   #69
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Austrija nije aneksirala BiH sa dozvolom velikih sila. Treba malo pročitati. Iskoristila je haos u Turskoj i mladotursku revoluciju i kasnije su prešutno svi pristali na to, ne želeći da izbije rat radi toga. A ako proičamo o etničkom čišćenju muslimana iz Srbije i posebno iz Sandžaka, gdje su muslimani na području današnje Hrvatske,Mađarske, Rumunije,Bugarske, Makedonije, Grčke koja su bili pod turskom vlašću? Jeli njih pojela maca gosn. Dilberte? Gdje su muslimani iz Slavonije?
Razdoblje Austrougarske okupacije je za sva tri naroda vjerovatno najbolje razdoblje u povijesti.

Muslimane se ne dira i poštuje, udio katolika pa i Hrvata raste, a ni Srbima ne pada dlaka s glave, i sam Ferdinand je planirao dati veću autonomiju južnim Slavenima, čega se Srbija bojala i naručila atentat
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:29   #70
Quote:
Velizar kaže: Pogledaj post
Princip je imao krivicu za WW1 ali ni približno koliko Lee Oswald za WW3.
Princip je bio sušičavo mladunče koje je znalo da neće dugo poživjeti, pa je poželjelo umrijeti za veliku ideju. Na neki je način imao više sreće (ako se to tako može nazvati), jer dvojica njegovih drugova nisu uspjeli izvršiti atentat, Mehmedbašić i Čabrinović, a Princip se usr'o i pobjegao, ali prijestolonasljednik i njegova draga su baš naletjeli na njega vozikajući se po Sarajevu u potrazi za bolnicom gdje leže ranjenici i on je morao iskoristiti priliku.

U mojim očima to izgleda prilično sudbinski.
__________________
i fink u freeky
bad choice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:41   #71
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Razdoblje Austrougarske okupacije je za sva tri naroda vjerovatno najbolje razdoblje u povijesti.

Muslimane se ne dira i poštuje, udio katolika pa i Hrvata raste, a ni Srbima ne pada dlaka s glave, i sam Ferdinand je planirao dati veću autonomiju južnim Slavenima, čega se Srbija bojala i naručila atentat
U Bosni se pošteno i dobro živjelo za vladavine hrvatskih banova, kraljeva i AU. I opet treba to dočekati...nije zemlju voditi za ovu braću nam...ne znaju
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 01:15   #72
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Griješiš, AU je samostalno objavila Aneksiju BiH 1908. godine, a da nije nikoga ništa pitala, pa ni Tursku, tako da je u Evropi proizvela krizu. Kasnije su napravili sporazum sa Turcima i platili im kao neku vrstu kompenzacije.
ako je tako onda nema problema.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 01:27   #73
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Razdoblje Austrougarske okupacije je za sva tri naroda vjerovatno najbolje razdoblje u povijesti.

Muslimane se ne dira i poštuje, udio katolika pa i Hrvata raste, a ni Srbima ne pada dlaka s glave, i sam Ferdinand je planirao dati veću autonomiju južnim Slavenima, čega se Srbija bojala i naručila atentat
pa nije slučajno srbijanski premijer Milovanović 1912. rekao da će se svi Srbi ujediniti ili će Balkan postati grobnica
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 13:51   #74
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Sorry, ne razumijem ove linkove sto si mi dao.
Ovaj glavni se odmah na pocetku ogradjuje i kaze da je ustvari bezveze i da se ne bazira na nikakvim referencama.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9A...B5%D0%BA%D1%83

...drugi je o Duklji, treci o nekakvom švercu sa zlatom, itd. Da li ovi "mjeki znakovi" sto si napisao, garantiraju povjesnu tocnost tog dokumenata?

Zao mi je da nisam relevantan sugovornik za toj nivo. Zato se i nadam da ces mi sve to objasniti. Jos uvijek mi nije jasno gdje je ta uskotracna zeljeznica recimo od Sunje do Sarajeva, ili gdje su sve te "high-speed" pruge sto ih je Kraljevina Srbija podigla u isto vrijeme u Srbiji?

Kad se radi o prisvajanju pojedinh teritorija, vidim da polazes puno vaznosti na povjesno pravo i zakon. Hrvati kazu da je skoro cijela danasnja zapadna BiH povjesno dio hrvatskog kraljevstva (o hrv. kraljevstvu postoji kredibilan link BTW) I to ne iz nekakvog davnog megalomanskog vremena nego jos pred par sto godina prije aneksije. Grad Bihac je na pr. pao 1592.

Da li ti mislis da Hrvati lazu? Da li je i zapadna Bosna vekovna srpska zemlja? Dokle idu vekovne srpske zemlje? Do Bihaca? Karlobaga? Virovitice?
Izvini ali ovaj tvoj post je toliko konfuzan da ne znam sta si napisao i sta si hteo njime reci, jednostavno ne razumem.

Dao sam ti na brzaka pronadjene neke linkove gde se pominje Srbija,Srpske zemlje u srednjevekovnim poveljama,posto si pitao za neki link koji bi povezao ime kraljevina Srbija. I nije poenta da citas tekst povelja i izvora vec potpis kralja i pominjanje konretko onoga sta si pitao,nemoja da se pravis naivan.
Link sa vikipedije,to sto ne citira izvore ne znaci da nije istina. I ne zelim vise da raspravljam o ovome,em sto je glupo em i nije tema ovde.


Sto se tice Bosne kad se tako vatas necega kao pijan plota,onda bi trebalo da ti crtam. Ono sto je opste poznato je da je AU izgradila u Bosni jako puno km pruga (sto bi trebalo biti pohvalno) i to iskljucivo uski kolosek cak postoji i ime za njih "bosanska sirina",prva pruga u Srbiji je izgradjena takodje sa uskim kolosekom i isla je do rudnika 2god kasnije je izgradjena pruga Bg-Ni normalnog sirokog koloseka, za potrebe tog koloseka je napravljena i prva lokomotiva u Srbiji i na Balkanu,sve u svemu poenta je da AU nije htela mnogo da ulazeu Bosnu,vec je to sto je izgradila izgradila iskljucivo zbog svoje koristi,dok je s druge strane skolstvo zapostavljala do te mere da je tada u celoj Bosni bilo skola koliko u 3 okruga na jugu Srbije koji su se kasnije pripojili Srbiji od Turske.

Bosna je anektirana od strane AU na svoju ruku, krseci medjunarodne ugovore i dogovore,vecina naroda je bila protiv toga,jedini koji nisu imali "nista" protiv AU su katolici u Bosni.

Siris previse pricu "cija je Bosna",nema veze sa ovom temom pa necu ni odg.
LuckyKilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 13:53   #75
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post

O kakvom je to popisu riječ?
nije rec o popisu vec o narodu koji se sam izjasnjavao kao Srbin muhamedanske vere npr. i sl. neki su sebe nazivali i Turcima a neki i Hrvatima, to je valjda opste poznato,ne znam sta se cudis.
LuckyKilli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 17:03   #76
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ova diskusija me podsjeti na jednu zalostnu cinjenicu.
Sve Balkanske drzave kao i Madjarska, su vise manje dobile nazad svoje povjesne teritorije prije turskih osvajanja. Sve osim Hrvatske! Zapadna Bosna, Turska Hrvatska je isto toliko hrvatska zemlja kao i Lika ili Dalmacija. Zapadna Hercegovina isto. Od vremena popa Mesica i Imbrisimovica, Hrvatska nije dobila nista, zilch, nada.
Da je Madjarska bila stvaran hrvatski prijatelj, ona je mogla postaviti zahtjev jos na Berlinskom kongresu, a i ranije, da se taj teritorij tretira kao dio hrvatskog kraljevstva, odnosno Krune Sv. Stjepana. Pod madjarskim i hrvatskim pritiskom, Austrija to nije mogla odbiti i tko zna kako bi se dogodjaji nadalje odigravali.
to je točno, ali je hrvatska dobila prema istoku neke teritorije koje prije turaka nije imala (srijem npr.).
tako da ni mađarskoj nije sve vraćeno.

a nije ni srbiji (jugoistočna BIH, sjever crne gore).
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 17:10   #77
Quote:
Sumrak Bogova kaže: Pogledaj post
Jel govoris o drzavnim ili etickim prostorima?
Ako govoris o drzavnim ,onda je Madjarska vise nego prepolovljena i najvise je izgubila.
Srbija (ako uzmes da je pravni naslednik Raske i kasnije Nemanjicke Srbije)je izgubila Sever Albanije,Makedoniju,delove Bugarske ,CG...ali zato dobila prosirenje na Vojvodinu
Hrvatska je po tako dobila ogromna prosirenja,pola Dalmacije Koje nikad nisu bile Hrvatske,pola Istre ,vise od pola Slavonije ...a zauzvrat izgubila par mizerni teritorija na zapadu Bosne
Eticki gledano su Albanci i Hrvati pored Roma najveci dobitnici "Turske igre" i dobili su prosirenja kakva ni Hitler svojima nebi mogo zamislit
ja ne znam na kojih ti pola dalmacije ti misliš koje hrvatska nije imala prije turaka??? od 1358. hrvatska je ubuvačala baš sve u dalamciji što obuhvaća i sad.
mađarska je izgubila trianonom, ne od turaka.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 11:04   #78
ok, mene zanima kakav je bio plan nakon atentata

ok, ubiju prestolonasljednika i šta nakon toga (gledano sa srpske/bosanske strane događaja)
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 11:15   #79
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ok, mene zanima kakav je bio plan nakon atentata

ok, ubiju prestolonasljednika i šta nakon toga (gledano sa srpske/bosanske strane događaja)
Nisu očekivali odmah rat.
Plan je bio ubio Slavenima sklonog prijestolonaslejdnika kako ne bi ovi dobili veća politička prava i tako bili manje skloni Srbiji.

Čak i mnogi Hrvati su tada bili skloni Srbiji, kasnije će im dakako doći iz guzioce u glavu, nažalost na najbolniji mogući način, iskustvu života u Aleskandrovoj privatnoj despotovini
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 11:50   #80
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nisu očekivali odmah rat.
Plan je bio ubio Slavenima sklonog prijestolonaslejdnika kako ne bi ovi dobili veća politička prava i tako bili manje skloni Srbiji.

Čak i mnogi Hrvati su tada bili skloni Srbiji, kasnije će im dakako doći iz guzioce u glavu, nažalost na najbolniji mogući način, iskustvu života u Aleskandrovoj privatnoj despotovini
nebi se složio, iza atentata stoji britanija.


Britanija je tila kontrolu jugoistoka Europe, SHS je bila britanska marioneta država, granice SHSa su napravili Britanci, AU je bila britanska konkurencija, Britanci i saveznici su već spremni za rat odma nakon atentata.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.