Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2013., 21:28   #561
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
aha, imaš pravo, našla sam hvala

✧ prasl. *polvъ: bijel, žućkast (stsl. plavъ, rus. dijal. polóvyj, polj. płowy), lit. palvas: blijed ← ie. *polwo-: blijed (lat. pallidus, grč. poliós: siv)

...
kako je onda došlo do toga da je plavo plavo?
evelyn adair is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 22:34   #562
Quote:
evelyn adair kaže: Pogledaj post

kako je onda došlo do toga da je plavo plavo?
Plavo je modro još samo kod Slovenaca. To su iznimke među slavenskim jezicima.

Smatra se da se kod njih to značenje razvilo pod utjecajem njemačkoga blau. Možda i kod nas.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 21:58   #563
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
zašto se žuta kosa naziva plavom? crna i smeđa kosa ne nazivaju se zelenom...
http://en.wiktionary.org/wiki/flavus
Big Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 21:42   #564
onaj koji krade pcelama meda

Moze netko pojasniti?
hvala!
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:38   #565
zašto se često koristi izraz : "Da nije možda" umjesto "Dali je možda" npr.

P: Koji je glavni grad Mađarske?

O: Da nije možda Budimpešta?

zašto nebi jednostavno rekli "Dali je možda Budimpešta?"

Nema mi baš smisla ovaj izraz "da nije možda".
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 22:52   #566
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
zašto se često koristi izraz : "Da nije možda" umjesto "Dali je možda" npr.

P: Koji je glavni grad Mađarske?

O: Da nije možda Budimpešta?

zašto nebi jednostavno rekli "Dali je možda Budimpešta?"

Nema mi baš smisla ovaj izraz "da nije možda".
ispravno bi bilo pitati: Je li možda Budimpešta?
Dali NE postoji u književnom jeziku.
Ludica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 23:16   #567
Quote:
ja-cu-poludit kaže: Pogledaj post
ispravno bi bilo pitati: Je li možda Budimpešta?
Dali NE postoji u književnom jeziku.
pa to me i zanima zašto se kaže "da nije možda" ,to onda odmah ispada kao da pitamo dali nije Budimpešta ,zašto nebi rekli dali je možda Budimpešta,zato što je pitanje bilo : Koji je glavni grad Mađarske? a ne Koji nije glavni grad Mađarske
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 07:46   #568
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
pa to me i zanima zašto se kaže "da nije možda" ,to onda odmah ispada kao da pitamo dali nije Budimpešta ,zašto nebi rekli dali je možda Budimpešta
Ti zapravo pitaš zašto se na pitanje može odgovoriti negacijom. Zato jer je jezik bogat i fleksibilan, pa sve možeš izraziti na više od jednog načina. Nekome se više sviđa odgovoriti pozitivno, nekom drugome se više sviđa negacija. I jedno i drugo znači isto.

Veći je problem što ti svoje pitanje postavljaš neispravno. 'Dali' nije hrvatska riječ. Kao što ni 'nebi' nije hrvatska riječ.

Umjesto 'dali' bolje bi bilo da upotrebiš 'je li'. Umjesto 'nebi' bolje je pisati 'ne bi'.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 00:23   #569
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
-Pijan ko majka... kak su to majke pijane
Ne znam je li već odgovoreno na ovo, ali koliko ja znam, 'majka' se odnosi na majku zemlju. valjda je pijana od svega što upija
koom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 18:19   #570
Smijati se ko' lud na brašno. Jel ima tko objašnjenje?
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 13:18   #571
Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Moze netko pojasniti?
hvala!
itko? google mi isto nije od pomoci, a cula sam to vise puta :/
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 10:31   #572
Zašto se kaže "okrenuti pilu naopako"?
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 18:27   #573
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Zašto se kaže "okrenuti pilu naopako"?
Pila ima dvije strane - jednu oštru, s kojom se pili i na kojoj su zupci, i drugu, na kojoj nema zubaca, koja je tupa.
(Ima i pila oštrih s obje strane - ali ostavimo sad to.)
Dakle, ako netko rukuje s pilom, onda radi s oštrom stranom pile - a ako okrenemo pilu naopako - ne možemo piliti,
znači radimo suprotno od onoga što smo radili prije.

'Okrenuti pilu naopako' značilo bi npr. govoriti nešto sasvim drugačije od onoga što smo dosad govorili - ili govoriti
suprotno od ostalih, imati izdvojeno mišljenje:
Quote:
IAKO se gotovo svi stručnjaci klanjaju njihovoj igri, a mnogi ih proglašavaju i najvećom momčadi svih vremena, u Barceloni su očito odlučili okrenuti pilu naopako uoči finala Lige prvaka...

Njihov ponajbolji nogometaš Xavi Hernandez je tako istaknuo kako je Manchester United favorit u dvoboju koji će se 28. svibnja odigrati na londonskom Wembleyju.
http://www.index.hr/sport/clanak/xav...lu/550468.aspx
(Svi smatraju da je Barcelona favorit, dok nogometaš Barcelone hvali suparnički klub. U naslovu su valjda htjeli reći 'Xavi pili naopako' umjesto 'pila'.)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 19:48   #574
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Pila ima dvije strane - jednu oštru, s kojom se pili i na kojoj su zupci, i drugu, na kojoj nema zubaca, koja je tupa.
(Ima i pila oštrih s obje strane - ali ostavimo sad to.)
Dakle, ako netko rukuje s pilom, onda radi s oštrom stranom pile - a ako okrenemo pilu naopako - ne možemo piliti,
znači radimo suprotno od onoga što smo radili prije.

'Okrenuti pilu naopako' značilo bi npr. govoriti nešto sasvim drugačije od onoga što smo dosad govorili - ili govoriti
suprotno od ostalih, imati izdvojeno mišljenje:

(Svi smatraju da je Barcelona favorit, dok nogometaš Barcelone hvali suparnički klub. U naslovu su valjda htjeli reći 'Xavi pili naopako' umjesto 'pila'.)
A možda bi značilo i "pucati u prazno", vršiti neki posao bezveze. Tj. kad okreneš pilu naopako ne vršiš suprotno nego naprosto ne vršiš ništa.
"Gle ovoga, okrenuo pilu naopako" - trudi se nešto obaviti ali uzalud.

Možda i nešto treće. "Pazi da ne okrenem pilu naopako!" dakle ako dosad pilio u jednom smjeru da je ne okrenem tamo di nisi očekivao, naprimjer prema tebe... ali to se upravo poklapa i s tvojim tmačenjem.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 21:43   #575
Objašnjenja pozadine poznatih uzrečica, doskočica?

Ovako, volim razmisljat o svemu pa i o nekim rečenicama koje ljudi uzimaju zdravo za gotovo a upotrebljavaju ih instinktivno skoro svaki dan, tjedan itd...

Mislim da sam temu otvorio na pravom podforumu

Uglavnom, evo prva jedna uzrečica, doskočica koju sam istrazio i saznao joj objasnjenje i pozadinu:

"PIJAN KO MAJKA" - Istražio sam da ovo pijan ko majka dolazi ustvari od toga da su se žene koje porađaju sa nasih prostora prije stotinjak i više godina (pa i manje od stotinjak) napijale rakijom da mogu izdrzati porod, jer nije bilo naravno nikakve anestezije itd... pa bi se napile da ne znaju za sebe pa su bile PIJANE KO MAJKE jel

E sad, mene zanima podrijetlo jedne druge uzrečice, doskočice kojoj nikako naći objašnjenje, otkud podrijetlo, tj. koje je objasnjenje doskočice: "SVE U 16", koja se rabi u raznim kombinacijama, tipa: "radi sve u 16, uči sve u 16" i da ne spominjem za šta se sve rabi još haha uglavnom, zašto baš 16? Zasto ne 15? Zasto ne 17? zasto ne bilo koji drugi broj, zasto baš 16?



Uglavnom, nadam se da tema nije previše čudna ...
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 17:45   #576
Ako pokušavam cijeli posao napraviti u jedan radni dan koji traje 8 sati onda moram dovršiti do 16 sati. Sve je gotovo u 16. Sve u 16!
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 21:13   #577
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ako pokušavam cijeli posao napraviti u jedan radni dan koji traje 8 sati onda moram dovršiti do 16 sati. Sve je gotovo u 16. Sve u 16!
Znaci to je to? Otud "sve u 16"?
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 11:24   #578
A da nije: Kad je frka, zadnja minuta, gubimo, pa svi u sesnaesterac - cak i golman? Svi!
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 21:21   #579
Neobični su i drugi brojčani izrazi, npr. ni pet ni šest.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 03:01   #580
Quote:
Bassanac kaže: Pogledaj post
A da nije: Kad je frka, zadnja minuta, gubimo, pa svi u sesnaesterac - cak i golman? Svi!
Više mi logike ima ono sa satima, jer ako kazes npr: "vidi ga radi sve u 16"... Nekako mi to vuce simptomaticno da vuče podrijetlo da uspijes napravit sve u tih 8 sati nego ovo sa 16-ercom, jer kako znas, to sto svi dodju u 16 metara u nogometu kad je stani pani, rijetko padne gol, pa nekako ne vjerujem da otud dodje takva apsolutna uzrečica.

Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Neobični su i drugi brojčani izrazi, npr. ni pet ni šest.
Dobro si me sjetio, i to je enigma, molio bi sve koji imaju informaciju da nam rasvjetle i ovu tajnu
Dragon007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.