Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2015., 09:11   #1
Estetska stomatologija

Zadnjih mjesec dana sam poslala jako puno upita u razne ordinacije u potrazi za najboljom solucijom za smile makeover i bilo je raznih prijedloga - od ortodoncije do kruna na sve zube.. ok, jasno mi je da svaki stomatolog/ortodont ima svoju viziju rješavanja problema, ali jedan prijedog je bio takav da mi se digla kosa na glavi i zapitala sam se kako jedan stomatolog može ići toliko nauštrb zdravlja zbog estetike..
Dakle, oni bi problem riješili vađenjem živaca iz svih zubi (od petice do petice) i stavljanjem kruna na sve zube. Neki od tih zubi nisu nikad otvarani i nisam nikad imala problema s njima pa me zanima je li to normalno? Ok, razumjela bih da je prijedlog bio ljuskice ili čak i krune, ali na zube bez vađenja živca, ali vađenje živaca i onda kruna?

I kad smo već kod estetske stomatologije, molim vas za preporuke ordinacija (Zagreb, Beograd ili čak i negdje drugdje na otprilike sličnoj udaljenosti od Osijeka)
Faint is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 13:02   #2
Ma to je suludo, devitalizirati i uništavati zdrave zube da bi im se ispravio položaj...uz modernu ortodonciju to nikako nemojte napraviti
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 13:46   #3
Zanimaju me kompozitne ljuskice pa imam par pitanja...

Koliko ih je uopće pametno staviti na prednje jedinice?

Razlog je isključivo estetki, malo bi ih produžila, a možda i smanjila razmak (koji nije velik) među njima.
Može li se uopće njima smanjiti razmak?

Oštećuju li kompozitne ljuskice zub? Mogu li puknuti prilikom jela? Jesu li neugodne za nošenje, tj osjeća li ih pacjent - jesu li "nestabilne"?
Kolika im je trajnost i kako se ponaša zub kada ljuskica otpadne?
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:52   #4
Zube redovito perem, čistim zubnim koncem uveče i ispirem vodicom. Jednom tjedno tretiram elmex fluoridnim gelom. Koristim extra soft četkicu.
Nemam karijesa (barem mi je tako na zadnjem pregledu zubarka rekla).
Kamenac redovito čistim.

Međutim, zubi su mi krhki, napose gornji i donji rub prednjih zuba gdje su okrhnuti komadići cakline. To estetski nije baš lijepo, ali me prije svega smeta na jeziku taj grubi osjećaj.

Može li se vrh zuba nekako izravnati?
Koji je razlog pucanja cakline? Dosta pazim da mehanički ne uništavam zube (snažnim pranjem i slično)

Postoji li mogućnost da se to događa zbog nedostatka kalcija?
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 20:08   #5
Quote:
seagreen kaže: Pogledaj post
Zube redovito perem, čistim zubnim koncem uveče i ispirem vodicom. Jednom tjedno tretiram elmex fluoridnim gelom. Koristim extra soft četkicu.
Nemam karijesa (barem mi je tako na zadnjem pregledu zubarka rekla).
Kamenac redovito čistim.

Međutim, zubi su mi krhki, napose gornji i donji rub prednjih zuba gdje su okrhnuti komadići cakline. To estetski nije baš lijepo, ali me prije svega smeta na jeziku taj grubi osjećaj.

Može li se vrh zuba nekako izravnati?
Koji je razlog pucanja cakline? Dosta pazim da mehanički ne uništavam zube (snažnim pranjem i slično)

Postoji li mogućnost da se to događa zbog nedostatka kalcija?
Potrošeni rub zuba se može zagladiti i/ili nadoknaditi kompozitnim materijalom (ispunom), ako to omogućava zagriz...posjetite stomatologa da vidi o čemu se točno radi
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 01:39   #6
Pozdrav,

jel netko mozda isao na produljivanje krune zuba (mislim da se to laserom radi)? Dakle imam tzv. "gummy smile", znaci jako vidljivo zubni meso i kratke zube dok se smijem i to me muci dugo dugo godina i sad razmisljam da bi to rijesila. Pa su mi u jednom dental centru rekli da bi mi trebali produljiti krunu zubi, pa onda staviti ljuskice na gornjih prednjih sest zubi (tri sa svake strane, jel).

Zanima me jel tu moze doci do neke upale ili nekih komplikacija kasnije na tom zubnom mesu?

I zaprepastila me cijena u tom centru za produljivanje krune zuba - 2500 kn po zubu!! Jel to normalna i reana cijena za to i svi centri vise-manje imaju tako ili ja nisam normalna jer mi je to previse za tako nesto?!
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:39   #7
Zanima me koliko je štetno brusiti zdravi zub, konkretno jedna trojka mi je baš jako dugačka i ja bih joj samo malo skratila kraj, mm ili dva da se ljepše uklopi. Nisam se još konzultirala sa stomatologom jer je moja otišla, no prijateljica mi je rekla da je njen muž tako izbrusio 2,3 zuba i da je sve ok. Inače trojke su mi baš jako jake, debele i velike.
__________________
Osmijeh je jeftin način da popraviš svoj izgled :))
Sofia Victoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 22:29   #8
Pozdrav,

Nadam se da ima neki stomatolog da mi razjasni par stvari vezano uz (iskljucivo estetsko) produljenje krune zuba.
Radi se o samo 3 zuba (1.,2.,3. gore) te sam u jednoj stomatoloskoj klinici dobila ponudu za 1000 kn po zubu (radi parodontolog kirurski), a u drugoj 150kn po zubu (elektrokoagulacijom).

Kirurski mi ne pada na pamet to raditi jer sam gledala kako to izgleda na youtubeu, a moj problem zaista nije tako velik da bih se upustala u to.
Zanima me ova druga metoda - elektrokoagulacija - vidjela sam da ju gotovo nikad parodontolozi ne primijenjuju. Ima li razloga? Koliki je rizik za kasnije komplikacije (tipa povlacenje kosti i time dodatno povlacenje zubnog mesa?).
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 22:34   #9
Jos jedno pitanje - koji je razlog za velika odstupanja u cijeni ljuskica u pojedinim stomatoloskim klinikama?
Koja bi bila realna cijena?
2 renomirane zagrebacke poliklinike - kod jednih je cijena porculanskih ljuskica 2500kn, a kod drugih 3500kn po zubu.
Ima li razlike u kvaliteti materijala s kojim rade a koji opravdava toliku razliku u cijeni - i kako da znam s koliko kvalitetnim materijalom cu dobiti ljuskice? Odnosno, da mi nece podvaliti nesto nekvalitetno.
green_eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 00:28   #10
Quote:
green_eyes kaže: Pogledaj post
Jos jedno pitanje - koji je razlog za velika odstupanja u cijeni ljuskica u pojedinim stomatoloskim klinikama?
Koja bi bila realna cijena?
2 renomirane zagrebacke poliklinike - kod jednih je cijena porculanskih ljuskica 2500kn, a kod drugih 3500kn po zubu.
Ima li razlike u kvaliteti materijala s kojim rade a koji opravdava toliku razliku u cijeni - i kako da znam s koliko kvalitetnim materijalom cu dobiti ljuskice? Odnosno, da mi nece podvaliti nesto nekvalitetno.
Neka vas ne vodi cijena nego stručnost; onaj tko zna što radi i siguran je u sebe će vam pokazati slike sličnih slučajeva i provesti vas teoretski kroz zahvat od početka do kraja; ako želite vrhunski posao, budite spremni platiti, makar visoka cijena nije uvijek garancija kvalitete, već prije ovo što sam naveo u prethodnoj rečenici. Nekirurško produljenje kruna se može raditi skalpelom, elektrokauterom ili laserom, svaka metoda je dobra ako operater zna što radi, a tehnički gledano bi laser trebao imati prednost
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 13:59   #11
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Neka vas ne vodi cijena nego stručnost; onaj tko zna što radi i siguran je u sebe će vam pokazati slike sličnih slučajeva i provesti vas teoretski kroz zahvat od početka do kraja; ako želite vrhunski posao, budite spremni platiti, makar visoka cijena nije uvijek garancija kvalitete, već prije ovo što sam naveo u prethodnoj rečenici. Nekirurško produljenje kruna se može raditi skalpelom, elektrokauterom ili laserom, svaka metoda je dobra ako operater zna što radi, a tehnički gledano bi laser trebao imati prednost
Ispricavam se sto ovako upadam, ali samo da pitam kad ste vec spomenuli - zanima me je li stvarno realna cijena za to produljivanje krune zuba oko 2000 kn po zubu?

Znam da nista nije jeftino u tim stomatoloskim poliklinikama, ali ovo mi se cini stvarno pretjerana cijena. To sam vidjela u cjeniku jedne od poznatijih poliklinika u Zagrebu, pa me zanima je li to neka uobicajena cijena za ovu uslugu?
n0_limits is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 15:41   #12
Quote:
n0_limits kaže: Pogledaj post
Ispricavam se sto ovako upadam, ali samo da pitam kad ste vec spomenuli - zanima me je li stvarno realna cijena za to produljivanje krune zuba oko 2000 kn po zubu?

Znam da nista nije jeftino u tim stomatoloskim poliklinikama, ali ovo mi se cini stvarno pretjerana cijena. To sam vidjela u cjeniku jedne od poznatijih poliklinika u Zagrebu, pa me zanima je li to neka uobicajena cijena za ovu uslugu?
Pa mislim da iskreno jest, iako sve ovisi, to je možda samo nominalna cijena koja je varijabilna, ovisno o tome što se radi, kako se plaća itd.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.