Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2016., 20:26   #41
Problem naših ljudi je uvijek identičan... mnogi bi masu informacija besplatno.

Primjera radi, kad me nešto zanimalo oko jedne investicije, potrošio sam za pozive u inozemstvo cca 250 eura, tada nisam znao za easyVOIP i slično, a skype mi nije mogao pomoći. Mnogi su rekli da sam lud, da mogu ovo, da mogu ono, a oni ne znaju ni koliko su platili telefon prošli mjesec, niti kolika je TV pretplata u Hrvatkoj.

Znači, pričamo o mnogo toga, a ne želimo ništa uložiti, jer je skupo, dajemo sve besplatno, itd...

E, sad, recimo, tvoja situacija je jako specifična i dosta se razlikuje od naše, da bi ti moga odgovoriti, morat ćeš se sama informirati, međutim, porez plaćaš u UK, jasno.

Dodatno našima, nemam pojma, to moraš pitati u poreznoj, ali bi logički rekao da ne treba. Inače, ne znam je li te takvi detalji opterećuju radi pravnog aspekta ili ekonomskog za tvoj džep?

"Double Taxation Avoidance Agreements

If your country has a double taxation avoidance agreement (DTA) with the UK, you will probably be spared those UK taxes on most of your foreign income anyway. Royalties, dividends, and interest paid abroad are always protected from double taxation, as long as there is a DTA.

At the moment, the UK has DTAs with the following states (and more):

Australia, Argentina, Bangladesh, Bolivia
Canada, Chile, China, all EU/EEA member states
Ghana, India, Indonesia, Israel, Jamaica, Japan, South Korea
Malaysia, Mauritius, Mexico, Nigeria, New Zealand
Oman, Pakistan, the Philippines, Russia
Saudi Arabia, Singapore, South Africa, Sri Lanka
Taiwan, Thailand, Turkey, Ukraine, Vietnam, the US
The list above is not complete, though. Remember to check with your local tax office if there is a DTA with the UK."

Evo, pošto sad odvajamo poslovanje na dvije firme, da podijelim par informacija.

Otvaranje nove firme, ista agencija, 3600 funti, sve isto kao i prije, znači cijenu su povećali. Nama kao stalnom klijentu (stalni klijent postaješ nakon 12 mjeseci korištenja njihovih usluga) 30% popusta, plus 50% popusta na knjigovodstvene usluge za 12 mjeseci.

Sad, da li netko može naći takvu uslugu kod nekog drugog za 1800 ili 2200, pa još neke pogodnosti, mene ne zanima, jer sam zadovoljan uslugom i ne zanima me svaka kuna cjepidlačenja, dok navikavanje na druge ljude, sve pojasniti novoj firmi, pa ispočetka, mene košta i ne da mi se na to gubiti vrijeme.

Razlog otvaranja nove firme je lakša disperzija zarade i plaća, prijava kolegicinom muža kao zaposlenog, da dobije penziju kad dođe vrijeme za to i više poreznih olakšica.

Još da povećaju najniži razred plaća sa cca 2500 funti, na 3500, bilo bi savršeno.

Isto tako, izgleda da su uveli neko pravilo da vlasnici firmi moraju održavati godišnje jedan sastanak u UK, kao neko financijsko izvještavanje, onda ću morati i tjedan dana do Londona jednom u godini. Izgleda da je to bilo pravilo i prije, samo su sad počeli više kontrolirati. Eto, izgleda da su i tamo inspekcije manje efikasne po nekim pitanjima.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 20:54   #42
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
najbolje ti je uzeti agenciju, platiti, mislim da je cca 3000 funti za sve, ako ćeš da ti oni sve obaviti, ali možeš probati naći jeftinije.
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Otvaranje nove firme, ista agencija, 3600 funti, sve isto kao i prije, znači cijenu su povećali.
Ja sam otvorio za 75 funti, to je s agencijskom uslugom posredovanja, uslugom iznajmljivanja adrese sjedišta i uslugom prosljeđivanja pošte. Inače sami čin otvaranja ako ideš direktno košta 40 funti.

Knjigovođu plaćam 1500 funti godišnje odnosno 125 funti mjesečno, uključujući 20% VAT. Ta cijena za prvu godinu uključuje i prijavu u VAT sustav, što me košta 300 funti. Zapravo izađe 100 funti mjesečno za same knjigovodstvene usluge i za sva godišnja izvješća itd. Inače mi rade i računovodstvno besplatno jer sam u RBS banci, koja se integrira s njihovim sustavom pa mi ne moraju naplaćivati.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 20:58   #43
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Ja sam otvorio za 75 funti, to je s agencijskom uslugom posredovanja, uslugom iznajmljivanja adrese sjedišta i uslugom prosljeđivanja pošte. Inače sami čin otvaranja ako ideš direktno košta 40 funti.

Knjigovođu plaćam 1500 funti godišnje odnosno 125 funti mjesečno, uključujući 20% VAT. Ta cijena za prvu godinu uključuje i prijavu u VAT sustav, što me košta 300 funti. Zapravo izađe 100 funti mjesečno za same knjigovodstvene usluge i za sva godišnja izvješća itd. Inače mi rade i računovodstvno besplatno jer sam u RBS banci, koja se integrira s njihovim sustavom pa mi ne moraju naplaćivati.
75 dolara sa uslugom agencije? Kojom uslugom?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 21:05   #44
Uslugom da ja samo odaberem ime firme a oni naprave sve druge formalnosti za mene.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 23:43   #45
Prijevode, nostrifikaciju, porezni broj, sve za d.o.o., odnosno Ltd?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 00:36   #46
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
čitam već danima i pokušavam sve ovo shvatiti ali nikako mi ne ide
npr. firma za posredovanje u internet kupnji registrira se u UK , s obzirom da je većina kupaca iz Hr mora otvoriti i nerezidentni račun u Hr ,zanima me kome onda ta firma plaća porez ? Pretpostavljam UK jer je firma tamo registrirana , ali treba li platiti porez i naim lešinarima s obzirom na račun u Hr ?
Evo ako netko konkretno zna odgovor na ovo pitanje puno bi mi pomoglo u odluci
Mislim da teško u tom slučaju...jer rocker ima tekući račun privat na koji samo povlači lovu sa PP, a ti bi htjela otvoriti nerezidentni žiro račun te strane UK tvrtke ovdje i tu primati svu lovu...i onda bi po nekoj logici tu lovu trebala transferirati na UK račun da se tamo plati porez (pritom će te banka opaliti za transfer) jer oni nemaju uvid u račun ovdje...pritom ako su veće cifre u pitanju postoji mogućnost i da banka po defaultu prijavi provjeru i onda porezna kaže hop ti živiš i radiš ovdje, prema tome rezident si tu...nisam baš sigurna da bi prošlo ali možeš pitati savjetnike u glavnoj poreznoj...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 11:14   #47
Krivo sam rekao cijene. Ltd me koštao £49.99+VAT (£51.19), a sama taksa za direktno otvaranje u Companies House bi bila £15.

Prijevod ti treba ako hoćeš OIB i PDV-ID broj, ali imaš sudskog tumača na svakom koraku, prevedeš osnivačke dokumente pa pravac Porezna.

Ni OIB ni PDV-ID ti nisu potrebni da bi prodavao nešto u Hrvatskoj. Ako si prešao prag isporuka, možeš se besplatno prijaviti u MOSS sustav pa isporučivati digitalne usluge u cijeloj EU bez da se moraš posebno registrirati za VAT u svakoj državi.

Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
za elektroničke usluge koje isporučuješ u inozemstvo uopće ne moraš obračunavati PDV nego tu obvezu prebaciš na kupca (ako je i on u sustavu).
Misliš na inozemstvo ili na druge države unutar EU?

Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
firma za posredovanje u internet kupnji registrira se u UK , s obzirom da je većina kupaca iz Hr mora otvoriti i nerezidentni račun u Hr
Ne mora. Osim ti baš treba da ti ljudi mogu uplaćivati uplatnicom u banci.
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 11:26   #48
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Krivo sam rekao cijene. Ltd me koštao £49.99+VAT (£51.19), a sama taksa za direktno otvaranje u Companies House bi bila £15.

Prijevod ti treba ako hoćeš OIB i PDV-ID broj, ali imaš sudskog tumača na svakom koraku, prevedeš osnivačke dokumente pa pravac Porezna.

Ni OIB ni PDV-ID ti nisu potrebni da bi prodavao nešto u Hrvatskoj. Ako si prešao prag isporuka, možeš se besplatno prijaviti u MOSS sustav pa isporučivati digitalne usluge u cijeloj EU bez da se moraš posebno registrirati za VAT u svakoj državi.
Ne prodajem ništa u Hrvatskoj, trebalo mi je dosta više papira od toga što ti navodiš.

Ovo su te cijene, ali izgleda mi da si ti fizički bio u UK, ja nisam, pa sad pogledaj usporedbu.

Nije ni bitno, shvaćam ja šta ti hoćeš reći, ali za to što ti navodiš ja jednostavno nemam vremena, a sve ostalo ti košta.

Ako ćeš gore ići i odraditi sve sam, e onda ne znam cifre, ja sam rekao podatak ako ćeš ti sjediti doma u Hrvatskoj i slati njima šta im treba, a oni odrade sve do posljednjeg detalja.

Doduše, nama je trebala i sva papirologija da možemo raditi s klijentima iz bilo koje zemlje svijeta, to ne treba zanemariti, dok u slučaju EU28 firme, recimo, trgovine, ta papirologija je valjda 10% od onog što je nama trebalo.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:27   #49
Hoćeš podijeliti s nama ime agencije koja ti je otvorila UK firmu?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:48   #50
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Problem naših ljudi je uvijek identičan... mnogi bi masu informacija besplatno
aha to je ona : nitko nije ni meni pomogao pa neću ni ja nikome , bez obzira što sam u mogućnosti blago našem narodu

Kad bi u našoj poreznoj svi jednako tumačili zakone i svi znali odgovore na postavljena pitanja bilo bi nam puno jednostavnije . To je glavn razlog zašto i želim otvoriti firmu vani jer ovo me već neopisivo izluđuje

Opet..ne želim se zaletiti , želim prvo detaljno provjeriti da li mi je to isplativo i ne želim nigdje biti u sivoj zoni ili ne daj Bože crnoj
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:52   #51
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Mislim da teško u tom slučaju...jer rocker ima tekući račun privat na koji samo povlači lovu sa PP, a ti bi htjela otvoriti nerezidentni žiro račun te strane UK tvrtke ovdje i tu primati svu lovu...i onda bi po nekoj logici tu lovu trebala transferirati na UK račun da se tamo plati porez (pritom će te banka opaliti za transfer) jer oni nemaju uvid u račun ovdje...pritom ako su veće cifre u pitanju postoji mogućnost i da banka po defaultu prijavi provjeru i onda porezna kaže hop ti živiš i radiš ovdje, prema tome rezident si tu...nisam baš sigurna da bi prošlo ali možeš pitati savjetnike u glavnoj poreznoj...
tako je , meni treba nerezidentni račun u Hr kako bi ljudi iz Hr mogli ovdje uplaćivati novac , e sad da to je problem , kako novac prebaciti u uk da bi po tom prihodu tamo platila porez i da pritom nisam u sivoj zoni za naše poreznike
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 12:55   #52
Quote:
Cafa kaže: Pogledaj post
Hoćeš podijeliti s nama ime agencije koja ti je otvorila UK firmu?
http://www.companyregistrations.co.uk/index.aspx

Jedan kolega je preko njih to obavio:

https://www.rapidformations.co.uk/

Ima ih koliko hoćeš, mi smo ih 15ak kontaktirali kad nam je trebalo i cijene su bile sve tu negdje, samo je jedna bila nekih 15% skuplja od ostalih u startu, ali su im tekući troškovi bili nešto niži.

U principu, totalno nebitno, jer je konkurencija tolika, da ti sve dođe tu negdje, samo ovisi koji tebi paket paše, pa kombiniraš.

Slobodno i ti podijeliš s kim ti surađuješ, možda nekom olakšamo.

Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
aha to je ona : nitko nije ni meni pomogao pa neću ni ja nikome , bez obzira što sam u mogućnosti blago našem narodu

Kad bi u našoj poreznoj svi jednako tumačili zakone i svi znali odgovore na postavljena pitanja bilo bi nam puno jednostavnije . To je glavn razlog zašto i želim otvoriti firmu vani jer ovo me već neopisivo izluđuje

Opet..ne želim se zaletiti , želim prvo detaljno provjeriti da li mi je to isplativo i ne želim nigdje biti u sivoj zoni ili ne daj Bože crnoj
Tebi bi sigurno neki od paketa u gore navedenim agencijama pasao, pa bi ti ispalo dosta sitno novaca, ako ne trebaš dodatne usluge ili, kako ja to kažem, manualni rad, hehe.

Uzmeš easyVOIP, platiš $10 i kontaktiraš redom, google ti je prijatelj.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 14:23   #53
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Prijevode, nostrifikaciju, porezni broj, sve za d.o.o., odnosno Ltd?
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne prodajem ništa u Hrvatskoj, trebalo mi je dosta više papira od toga što ti navodiš.
Za što ti trebaju prijevodi, nostrifikacija i porezni broj?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 14:32   #54
Nije niti važno, zar ne?

Nije mi baš želja da sve ovdje otkrijem i napišem, važno je podijeliti informacije, a svatko će sebi naći i informirati se o onome što mu treba.

Recimo samo da prodajemo neke usluge po cijelom svijetu, tako da nam treba dosta papirologije (za UK uvjete, kladim se da u Hrvatskoj moraš za paušalca više papirologije odraditi), usluga od njih i to jednostavno košta.

Ako ćeš samo ići na običan Ltd, troškovi su kao što si i ti rekao, a jasno je da ne treba svima isto.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 15:45   #55
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ako ćeš samo ići na običan Ltd, troškovi su kao što si i ti rekao, a jasno je da ne treba svima isto.
Točno. Kad netko kaže da mu treba adresa stanovanja u UK, onda mu to dodatno naplate jer im je odmah jasno s kim imaju posla.

Makar ne možeš biti rezident u dvije države. To si znao ili?
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 15:54   #56
Da, naravno.

A mogu biti i rezident u 73, pa da nitko ne zna. Klimavi su ti zakoni nešto.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 17:41   #57
Koji lik
Cafa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 21:09   #58
Ni ne znaš što nama treba, a sudiš i onda sam ja lik? Prekrasno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 22:46   #59
Ovo "skladište" za web shop, to pretpostavljam da se podnese MTU - mora biti poslovni prostor, ne stambeni ili poljoprivredni?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 14:33   #60
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Ovo "skladište" za web shop, to pretpostavljam da se podnese MTU - mora biti poslovni prostor, ne stambeni ili poljoprivredni?
po rijecima moje tete sa ureda za gospodarstvo , moze biti stambeni ako ga prenamijenite u poslovni

dakle ne , i mi smo se patili i trazili milijun drugih rjesenja ,cak niti gospodarski objekt ne prolazi kaj mi je totalno apsurdno .
a jos veci problem naci mali poslovni prostor (jer ne treba ti veci od recimo 6kvadrata ) u maloj sredini za male pare....


mene zanima ako je tko radio prenamjenu kuce (odnosno jedne prostorije ) u poslovni i koja je procedura?
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?

Zadnje uređivanje silver.mouth : 08.07.2016. at 14:48.
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.