Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2017., 11:17   #101
Quote:
silver.mouth kaže: Pogledaj post
Opet ja zvala u ured za gospodarstvo ,ona isto nešto razmišlja pa veli da možemo staviti 0-24 pošto je to web shop ...a ja ipak u nedoumici ... frustrira me što je sve tako sivo i nitko ne može reći konkretnu informaciju.
NE MORATE imati istaknuto radno vrijeme.
Trebate na ulazu u firmu imati istaknute podatke o firmi (naziv, sjedište... Nek me @Devilgirl ispravi ako treba još nešto, tek pijem prvu kavu )

Iako po logici stvari web shop radi 0 - 24, nema logike da vi morate raditi 0 - 24. Vi možete raditi i npr. jedan sat dnevno ili tjedno. Prijavite se kao radnik na vrijeme koje hoćete i plaćate doprinose na to vrijeme. Npr. minimalac je 3500 kn. Prijavite se na recimo 1 sat dnevno x minimalna satnica, i na to plaćate doprinose.
Na kraju mjeseca šaljete knjigovođi "Evidenciju radnog vremena" u koji upišete kada ste radili. Potražite na googlu kako to izgleda ili tražite knjigovođu da vam da.
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:19   #102
Vjerovatno je gđa u uredu za gospodarstvo mislila na prijavu radnog vremena vezano uz fiskalizaciju, i da tu ide 0-24 jer web shop neovisno radi non-stop, i stavlja se pod ostali tipovi prostora: internet trgovina.

To nema veze s ovime što je cruzer naveo - to je za natpisnu ploču vani, i prijavu radnika, i to stoji sve kako je cruzer napisao.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:36   #103
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vjerovatno je gđa u uredu za gospodarstvo mislila na prijavu radnog vremena vezano uz fiskalizaciju, i da tu ide 0-24 jer web shop neovisno radi non-stop, i stavlja se pod ostali tipovi prostora: internet trgovina.
Pa firma ne treba biti fiskalizirana ako ima web shop. Primaju novac direkt na račun.
Kartično plaćanje podliježe fiskalizaciji ali kartične kuće uzimaju (pre)veliki % sebi i sumnjam da bi se to isplatilo nekom malom web shopu koji tek počinje s radom.

Znači, da rezimiramo: ne treba poslovni prostor već ugovor o najmu stana, ne treba radno vrijeme, ne treba fiskalizacija, nije velik trošak zaposlenika.

Naši propisi su teško razumljivi, a nitko od birokracije vam neće narodskim jezikom "prevesti" propise jer to nije njihov posao, i to je najveći problem kod nas!
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 12:53   #104
Ne bih se složila, većina ozbiljnih web shopova imaju kartično plaćanje te automatski podliježu fiskalizaciji.

Osim toga svi moraju imati interni akt prema Zakonu o fiskalizaciji (i oni koji ne posluju s gotovinom/karticama) i tamo treba navesti tip poslovnog prostora i radno vrijeme, kao što sam napisala ranije 0-24, internet trgovina.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 13:18   #105
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila, većina ozbiljnih web shopova imaju kartično plaćanje te automatski podliježu fiskalizaciji.
Netko tko počinje nije ozbiljan web shop. Sad, da li će netko se odlučiti za kartično plaćanje je njegov izbor, ali to podiže cijenu proizvoda.

Quote:
Osim toga svi moraju imati interni akt prema Zakonu o fiskalizaciji (i oni koji ne posluju s gotovinom/karticama) i tamo treba navesti tip poslovnog prostora i radno vrijeme, kao što sam napisala ranije 0-24, internet trgovina.
Vezano za ovo:

Quote:
silver.mouth kaže: Pogledaj post
radimo natpisne ploče za sjediste firme i skladiste ....e sad kolko citam po zakonu trebamo staviti radno vrijeme??pa smo opet u dilemi kaj zapravo staviti kad je smisao web shopa da radi 0/24, HELP?
Natpisna ploča za sjedište firme ne mora imati radno vrijeme. A kako je skladište u firmi (onih famoznih 6m2), onda ni skladište (smočnica/ostava - karikiram) ne mora imati istaknuto radno vrijeme.

Ne razumijem kako možeš biti obavezan ispunjavati nekakve uvjete iz Zakona o fiskalizaciji ako ne posluješ s gotovinom/karticama? Pa onda se na tebe ne odnosi zakon o fiskalizaciji.

Meni je logično da web shop radi 0 - 24 ali to ne znači da JA kao zaposlenik moram raditi 0 - 24, kao i da moja firma mora raditi 0 - 24.
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 20:17   #106
Svi ovi obveznici fiskalizacije za potrebe fiskalizacije moraju
1. prilagoditi sadržaj računa te način numeriranja broja računa,
2. donijeti interni akt o poslovnicama s opisom (poslovnica, adresa, oznaka radnog dana i radnog vremena te načina numeriranja brojeva), koji se zadržava u poslovnom prostoru obveznika fiskalizacije,
3. istaknuti upozoravajuću naljepnicu.
Navedene radnje potrebno je učiniti za sve djelatnosti, osim za djelatnosti izuzete od obveze fiskalizacije prema članku 5. Zakona, a iste radnje moraju učiniti i obveznici fiskalizacije koji ne naplaćuju račune sredstvima koja se smatraju gotovinom.

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19173

Jel ti sad jasno ? Svi smo obveznici fiskalizacije, samo oni koji ne rade s gotovinom/karticama ne moraju slati račune Poreznoj na fiskalizaciju, no ostale odredbe moraju poštivati, jedno od njih je donešenje internog akta, gdje se navodi i radno vrijeme poslovnice.

Obzirom da se radi o web shopu, to ide pod ostali tip prostora, i radno vrijeme se stavi od 0-24, što je i logično, i o tom vremenu cijelo vrijeme i govorim.

Dozvoli da ipak malo više znam o tim stvarima jer mi je to struka,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 22:23   #107
Pitanje je bilo o natpisnim pločama za sjedište firme i skladište
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 22:57   #108
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Vjerovatno je gđa u uredu za gospodarstvo mislila na prijavu radnog vremena vezano uz fiskalizaciju, i da tu ide 0-24 jer web shop neovisno radi non-stop, i stavlja se pod ostali tipovi prostora: internet trgovina.

To nema veze s ovime što je cruzer naveo - to je za natpisnu ploču vani, i prijavu radnika, i to stoji sve kako je cruzer napisao.
Jesi ti vidio ovaj moj post ? Napisala sam na što je vjerovatno mislila žena u uredu za gospodarstvo i navela da to nema veze s natpisnim pločama.

I objasnila ti da sve kači zakon o fiskalizaciji , nevezano za to što možda naplaćuješ isključivo transakcijskim putem, samo ne moraš slati račune poreznoj.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 18:37   #109
Odgovor od Ministarstva gospodarstva poduzetništva i obrta:

Poštovana gospođo XY,

Nastavno na Vaš upit, ispred Uprave za trgovinu i unutarnje tržište Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, očitujemo se kako slijedi.

Zakon o trgovini (NN broj 87/2008, 116/2008, 76/2009, 114/2011, 68/2013, 30/14) uređuje uvjete za obavljanje djelatnosti trgovine, radno vrijeme u djelatnosti trgovine, mjere zabrane nepoštenog trgovanja te nadzor i upravne mjere. Odredbama članka 3. predmetnog Zakona djelatnost trgovine definirana je kao gospodarska djelatnost kupnje i prodaje robe i/ili pružanja usluga u trgovini u svrhu ostvarivanja dobiti ili drugog gospodarskog učinka.

Djelatnost trgovine, sukladno odredbi članka 4. predmetnog Zakona, može obavljati pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje kupnje i prodaje robe i/ili pružanja usluga u trgovini.

Prodaja na daljinu (prodaja putem kataloga, putem interneta, telefona i TV prodaja), temeljem odredbe članka 10. navedenog Zakona, smatra se trgovinom na malo izvan prodavaonica.

Vezano za minimalno-tehničke uvjete, člankom 12. Zakona o trgovini propisani su uvjeti za obavljanje trgovine, temeljem kojeg je donesen Pravilnik o minimalnim tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica (NN broj 66/09, 108/09, 8/10, 108/14).

Tako je odredbom članka 39. navedenog Pravilnika propisano da za prodaju robe putem interneta trgovac mora osigurati odgovarajuće skladištenje robe koju prodaje odnosno nudi izvan prodavaonice i da robom mora rukovati na način kojim se osigurava očuvanje njene kakvoće.

Stoga, ukoliko trgovac namjerava obavljati djelatnost internet trgovine na način da trguje robom na malo, mora podnijeti zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju posebnih minimalno-tehničkih uvjeta za skladištenje robe. Zahtjev se podnosi mjesno nadležnom uredu državne uprave u županiji, te je potrebno udovoljiti svih propisanim uvjetima iz članka 12. Zakona o trgovini.

Mišljenja smo da u slučaju kada trgovac namjerava obavljati djelatnost posredovanja pri kojoj distributer/proizvođač direktno šalje robu kupcima, bez klasične prodaje na malo - nije potrebno skladište niti poslovni prostor, pa u tom smislu nije potrebno niti podnositi zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju posebnih minimalno-tehnički zahtjeva za skladište.

Međutim, mišljenja smo, ukoliko se radi o manipulacijama robom (npr. prepakiravanje) i kalkulaciji cijena od strane trgovca te posebno kada naručena roba stiže prvo na adresu trgovca, koji ju potom šalje krajnjem kupcu, kako je potrebno ishoditi zahtjev za ishođenje rješenja o ispunjavanju posebnih minimalno-tehničkih uvjeta za skladištenje robe. Zahtjev se podnosi mjesno nadležnom uredu državne uprave u županiji (Gradski ured za gospodarstvo Grada Zagreba).

Naprijed navedeno odnosi se posebice u slučaju inspekcijskog nadzora od strane Ministarstva financija (u ovom slučaju Carinske uprave) koji naručenu robu mogu zateći poslovnim prostorijama trgovca/posrednika, prije nego li istu uputi dalje krajnjem kupcu, a što predstavlja prekršaj.

Uz navedeno, također napominjemo kako djelatnost posredovanja običava podrazumijevati prethodno sklopljeni pravni posao, odnosno Ugovor o (trgovačkom) posredovanju, stoga Vas upućujemo i na odredbe Zakona o obveznim odnosima članke 835 do 848.

Nadalje, člankom 41. Pravilnika o minimalnim, tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica, propisano je kako se uz zahtjev za izdavanje rješenja o MTU prilaže: upravnu pristojbu, rješenje Trgovačkog suda o upisu u sudski registar (za pravne osobe) ili rješenje o upisu u Obrtni registar (za fizičke osobe – obrtnike) ili dokaz o upisu u Upisnik u smislu odredbe članka 5. Zakona o trgovini te sukladno posebnim propisima, dokaz o pravu korištenja poslovnog prostora (vlasnički list, ugovor o zakupu), iz čega proizlazi da dio poslovnog prostora možete prenamijeniti u skladišni (Gradski uredi zaduženi za graditeljstvo, urbanizam, prostorno uređenje…).

Također, ukoliko se obavlja djelatnost internet trgovine vlastitim proizvodima putem vlastitog proizvodnog skladišta, mišljenja smo da nije potrebno podnijeti zahtjev za izdavanjem rješenja o ispunjavanju minimalno tehničkih i drugih uvjeta za prodajni objekt - skladište.

S poštovanjem,

Maja Radišić Žuvanić, mag. iur.

Voditeljica Odjela za uređenje

zakonodavstva i nadzor
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 21:45   #110
Znači zaključak je da za web shop i prodaju na malo treba imat skladište i koliko sam shvatio mogu iznajmit paletno mjesto za 100kn koje ima mtu i problem riješen ili sam krivo shvatio? jer vidim ima firme koje iznajmljuju paletna mjesta sa mtu za 100kn.

Zadnje uređivanje another : 20.01.2017. at 21:57.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 22:46   #111
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Znači zaključak je da za web shop i prodaju na malo treba imat skladište i koliko sam shvatio mogu iznajmit paletno mjesto za 100kn koje ima mtu i problem riješen ili sam krivo shvatio? jer vidim ima firme koje iznajmljuju paletna mjesta sa mtu za 100kn.
a gdje ima tih paletnih mjesta? ja gdje sam god zvala su mi dali ponude koje su za mjesec dana ispale kao i da lokal unajmim pa cak i vise od toga. pa sam unajmila lokal.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 00:32   #112
na google upises najam skladišta i izbaci firmu koja daje za 100kn , da tu ne reklamiram, 100kn je jedno paletno mjesto, e sad da li to prolazi kao skladište sa mtu ne znam, pretpostavljam da tamo ima i vatrogasni aparat i wc itd.. sad ako sam dobro shvatio ja napravim ugovor sa tom firmom da mi iznajmi paletno mjesto i sa tim odem u ured za gospodarstvo ili sta?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 21:41   #113
Onda ne trebaš mtu za trgovinu nego mtu za skladište, što oni imaju. I to je to, samo trebaš imati ugovor s njima. Ako mislimo na istu firmu, kod njih nije bilo mjesta kad sam ja pitala...

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 13:55   #114
Kontaktirao sam preko 20 skladišta, onih od 1000m2 i malih privatnih i nitko nema mtu ili ne zna sta je to.. nevjerojatno.. i da hocu ne mogu radit nista u ovoj državi.. jel ima netko preporuku nekog skladišta za maloprodaju?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 22:33   #115
pa imaju MTU za skladiste ako se bave skladistenjem
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 09:06   #116
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Znači zaključak je da za web shop i prodaju na malo treba imat skladište i koliko sam shvatio mogu iznajmit paletno mjesto za 100kn koje ima mtu i problem riješen ili sam krivo shvatio? jer vidim ima firme koje iznajmljuju paletna mjesta sa mtu za 100kn.
jel imaš firmu ili obrt?
jel tvoja firma ili obrt imaju poslovni prostor?
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:09   #117
Obrt, nemam poslovni prostor , imam prostor u kuci gdje zivim koji ne spada u poslovni.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 17:48   #118
Gdje ti je obrt? Na kojim vratima ti je natpis tvog obrta?
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 04:47   #119
I ja sma malo zbunjen oo ovog zadnjeg dijela odgovora iz ministarstva
Quote:
Nadalje, člankom 41. Pravilnika o minimalnim, tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica, propisano je kako se uz zahtjev za izdavanje rješenja o MTU prilaže: upravnu pristojbu, rješenje Trgovačkog suda o upisu u sudski registar (za pravne osobe) ili rješenje o upisu u Obrtni registar (za fizičke osobe – obrtnike) ili dokaz o upisu u Upisnik u smislu odredbe članka 5. Zakona o trgovini te sukladno posebnim propisima, dokaz o pravu korištenja poslovnog prostora (vlasnički list, ugovor o zakupu), iz čega proizlazi da dio poslovnog prostora možete prenamijeniti u skladišni (Gradski uredi zaduženi za graditeljstvo, urbanizam, prostorno uređenje…).
To se naime ne odnosi na webshop, zar ne...
I ne razumijem kakva je to prenamjena poslovnog prostora u skladišni, kako se to odnos na nas??? (valjda skladišni prostor mora biti prostor s poslovnom namjenom, kako smo prije govorili)

Isto tako,devilgirl i cruzer, mene ponekad pomao buni kada se govori o webshopu, jer izraz webshop nije striktno definiran. Tu se dakle radi o trgovini na daljinu. Ne mora biti nikakav klasičan webshop (i/ili mogu biti varijacije webshpa s obzirom na isticanje cijena, plaćanje, košarice itd - npr ja namjeravam imati "webshop", tocnije receno website, bez ikakve kosarice.
Namjeravam imati samo opciju pošalji upit, ili nazovi, na stranici od svakog proizvoda, jer imi tako trenutno više odgovara, i to je to od "webshopa". Što će mi košarice ako necu imati vise od 20-25 upita dnevno i 10 prodaja dnevno, u pocetku ) Dakle imajte molim to na umu kada se govori o RADNOM VREMENU.
Dalje, trgovina na daljinu dakle ne mora imati nikakav web, to moze biti jedan oglas (ili kolko vec) u novinama, na njuskalu, ili na televiziji.

Ja ako ne dobijem poticaje (a samozapošlj.), vjerojanto cu raditi na 4 sata ili cak manje - ne znam onda koliko me to ogranicava u stvarnom radu, moze li me tko kazniti itd. Naima na website i u oglasima kanim staviti da na hitne upite (radi se o nekim dijelovima rezervnim itd, pa ak se sta potrga, jbga covjeku treba hitno) odgovaram odmah. I što, tako to stavim, i mogu svaki upit tretirat ko hitni, i slat ponude emailom i javljat se na telefone u svako vrijeme.

Nadam se da me netko ne moze zafrkavat oko toga, i da mogu bit prijavljen na koliko god hocu sati dnevno, i koje god hocu radno vrijeme?? (izvinite ako je to vec jasno iz gore navedenog, ali eto provjeravam jer mi nije bas najnajjasnije)

Jedino ce bit glupo, ako je kupac iz istog grada, onda ce on morati ici na banku i uplatiti, umjesto da meni da novce... A što tako je i bolje.

I ne znam onda, sto je sa fiskalizacijom? Znaci ne moram imati fiskalnu kasu i fiskalizirane racune? Samo taj interni akt? Ako ne baratam gotovinom?

Isto tako, što ako radim i veleprodaju na daljinu tj veleprodaju?? Vrijede li ista pravila za fiskalizaciju? (dakle ista stvar samo pravnoj osobi kad nesto prodam. Jer to mi je bitno toga ce bit mozda i vise od 50% )

Hvala unaprijed

PS: Takodjer, ne znam, ja bi se mozda prijavio na 2 sata samo, i samo bi gomilo dobit pa bi podigo na kraju godiine (je li to ssad ipak manje opterećenje, za dobit? Mora nac najbolji omjer).I gdje onda ja to vrijeme od 2 sata moram sve istaknuti, ako igdje? Je rono neozbiljno e bit ak negdje navedem radimo od 14-16

Zadnje uređivanje goranbo : 29.01.2017. at 05:13.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 05:04   #120
dreamer girl pune su ti privatne poruke
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.