Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2003., 12:18   #1
Je li teologija znanost?

Po definiciji pojma, teologija je znanost o religiji.
No, je li to uistinu znanost? Ako jest, koja je to znanstvena metodologija koja se u teologiji koristi?
Je li mozda po metodologiji teologija slicna sociologiji ili povijesti?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 12:58   #2
O teologij stvarno ne znam ništa, ali mislim da je ovo što si ti napisao predmet sociologije religije ili tako nečega.
Imam dojam da se teologija bavi pitanjima kao što su raspon krila anđela ili temperatura pakla i vjerojatno imaju metodoloških problema.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 14:19   #3
Ni ja se baš ne razumijem u to, ali nije mi jasno zašto ljudi pokušavaju teologiju svrstati u znanstvene discipline kada nema veze s tim. Kad netko kaže da studira teologiju, onda u biti studira da na kraju bude svećenik sa prihvaćenim stajalištima Crkve.

Svećenik u mom kraju govori da je teologija čista znanost i da se znanstveno odnosi prema postojanju Boga i Isusa, da njihovo postojanje uopće nije upitno...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 15:44   #4
Re: Je li teologija znanost?

Quote:
skeptik kaže:
Po definiciji pojma, teologija je znanost o religiji.
No, je li to uistinu znanost? Ako jest, koja je to znanstvena metodologija koja se u teologiji koristi?
Je li mozda po metodologiji teologija slicna sociologiji ili povijesti?
Teologija je utemeljila kao znanost o bogu (grč. theos = bog; logos = zakon), a ne o religiji. Znanost o religiji je, recimo, jedna od disciplina saociologije - sociologija religije, ili jedna od disciplina filozofije - filozofija religije. Je li teologija uistinu znanost je pitanje, po meni, u prvom redu predmeta istraživanja, a ne toliko metoda, premda su i metode važne. Ne znam kakve metode istraživanja koristi teologija, ali znam za sociologiju: definiranje problema, formuliranje hipoteza (zavisnih i nezavisnih varijabli), metode prikupljanja uzorka, prikupljanje podataka (metodama - promatranja sa i bez sudjelovanja, eksperiment, anketa, analiza sadržaja, studije slučajeva, kvalitativne metode (dubinski intervjui i sl.)). Što od toga i da li išta koristi teologija, nemam pojma.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 00:14   #5
Re: Je li teologija znanost?

Quote:
skeptik kaže:
Po definiciji pojma, teologija je znanost o religiji.
No, je li to uistinu znanost? Ako jest, koja je to znanstvena metodologija koja se u teologiji koristi?
Je li mozda po metodologiji teologija slicna sociologiji ili povijesti?
Teologija jest znanost ...što nije toliko "tragedija" koliko što vrijedi i obrnuto...
znanost jest teologija...i između to dvoje nema nikakve razlike.
Kako to?Pa lipo...I jedna i druga proizvod su ljudskog uma tj.umo-tvorine.To što znanost ima znastvene dokaze za izvjesne znastvene činjenice...ništa ne mjenja na stvari...naime sve su to ... također umo-tvorine....a između raznoraznih
umo-tvorina kao što znamo nema nikakve razlike osim opet
umo-tvorne .
Ako me pamet još služi čini mi se da su matematika i fizika kako i umjetnost i religija proizvod istog DUHA i da se "razlikuju" samo po "doživljaju",isto kao što se bol i ugoda razlikuju,ali su u biti oboje doživljaj,daklem isto.
Znanost kao i teologija može se naći samo u ljudskim glavama a obje su jednako "djelatne" iako proizvode "različite" učinke.
Priznat ću da griješim ako mi neko dokaže da se znanost(kao takva) može "opipati" za razliku od teologije(kao takve).
Sve nam to govori da ništa nije kao što izgleda,ko što kaže neko mudar na ovim bespućima foruma.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 01:37   #6
zvuči poznato,

Pandora kažeš:
...ništa nije kao što izgleda,ko što kaže neko mudar na ovim bespućima foruma.
Mislim to je rekao i netko drugi. I ne baš na Forumu.

Pa, ako nastavimo citirati, teo - logija će postati najegzaktnija znanost. I bila je, sve do novijeg vremena.

Da, sve je stanje svijesti, čula su nam ograničena, mišljenje također. Rupe na sve strane. Zgodno je to popuniti nekim svemoćnim kreatorom. Naći sebe, uvjeriti sebe, umiriti sebe.

Tako je moguće zaustaviti onu poganu znanost. Jer se bavi besmislicama i iz nje dolaze sve one igračke (primjena) koje teolozi rado koriste. Naravno to je bogomdano. Licenca?

Ako smijem pitati, do kakvih su to novih spoznaja došli teolozi?
ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 01:52   #7
Teologija, nije znanost. Jer ne koristi znanstvene metode.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 16:55   #8
Ako načinimo razliku između dvije riječi, a to su znanost i nauka, na slijedeći grubi način: nauka je ono što se uči i izučava bez potrebe za konačnim razumijevanjem, a znanost traži konačno razumijevanje onoga čime se bavi, onda je teologija nauka, a ne znanost. Ovo prihvaća i teologija, jer osnovna sintagma je vjeronauk. Možda se nekom omaklo, ali vjerujem da nitko iz teoloških krugova neće tvrditi da je teologija znanost, već nauk.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 23:17   #9
Quote:
Kosac kaže:
Ako načinimo razliku između dvije riječi, a to su znanost i nauka, na slijedeći grubi način: nauka je ono što se uči i izučava bez potrebe za konačnim razumijevanjem, a znanost traži konačno razumijevanje onoga čime se bavi, onda je teologija nauka, a ne znanost. Ovo prihvaća i teologija, jer osnovna sintagma je vjeronauk. Možda se nekom omaklo, ali vjerujem da nitko iz teoloških krugova neće tvrditi da je teologija znanost, već nauk.
Hmmm... nisam siguran, ali čini mi se da nije tako. "Nauka" bi trebala biti vještina unutar neke znanosti, tipa inžinjer elektrotehnike, a "znanost" metodološki, teorijski i eksperimentalni sustav razumijevanja neke građe.

Inače, ono što završava sa "logija" ne mora nužno značiti da je znanost. Znamo svi još iz srednje škole što znači "logos"....
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 00:35   #10
Svakako.

Ja sam kovač. Ne razumijem što radim, ne dolazim ni do kakvih spoznaja samostalno. Ne verificiram.
Zlatno mi je pravilo:
Ako nešto nije jasno - uzmi veći čekić!

Sva teorijska znanja sam stekao na netu. Uglavnom od ljudi koji znaju ejednakoemcenakvadrat - poznatu Šekspirovu formulu.

ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 01:57   #11
Re: Re: Je li teologija znanost?

Quote:
Pandora10 kaže:
Teologija jest znanost ...što nije toliko "tragedija" koliko što vrijedi i obrnuto...
znanost jest teologija...i između to dvoje nema nikakve razlike.
Kako to?Pa lipo...I jedna i druga proizvod su ljudskog uma tj.umo-tvorine.To što znanost ima znastvene dokaze za izvjesne znastvene činjenice...ništa ne mjenja na stvari...naime sve su to ... također umo-tvorine....a između raznoraznih
umo-tvorina kao što znamo nema nikakve razlike osim opet
umo-tvorne .
Ako me pamet još služi čini mi se da su matematika i fizika kako i umjetnost i religija proizvod istog DUHA i da se "razlikuju" samo po "doživljaju",isto kao što se bol i ugoda razlikuju,ali su u biti oboje doživljaj,daklem isto.
Znanost kao i teologija može se naći samo u ljudskim glavama a obje su jednako "djelatne" iako proizvode "različite" učinke.
Priznat ću da griješim ako mi neko dokaže da se znanost(kao takva) može "opipati" za razliku od teologije(kao takve).
Sve nam to govori da ništa nije kao što izgleda,ko što kaže neko mudar na ovim bespućima foruma.
Koliko se ja sjećam, znanost dijelimo na formalne i prirodne znanosti.
Poanta je da su samo formalne znanosti isključivo proizvod ljudskog uma. Kao primjer formalnih znanosti imamo naravno matematiku i logiku.

Prirodne bi znanosti bile "opipljive". Npr. spomenuta fizika. Pojave koje proučava fizika su itekako opipljive - gravitacijsko, električno, magnetsko polje, meteorologija, energija, atomi, itd..

Da li teologija spada u znanost, uistinu ne znam, no upitan je kao prvo, predmet istraživanja, a kao drugo znanstvene metode.
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 06:28   #12
Exclamation

Teologija nije znanost, jer predmet njezinog istraživanja ne postoji. Kad se bolje razmisli, ne postoji ni istraživanje.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 10:14   #13
Talking Brevity is the soul of wit !

Quote:
ulix kaže:
Sva teorijska znanja sam stekao na netu. Uglavnom od ljudi koji znaju ejednakoemcenakvadrat - poznatu Šekspirovu formulu.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 10:14   #14
Ako predmet istrazivanja ne postoji, to jos ne znaci da znanost o tom predmetu ne moze postojati. Izmedju ostalog, znanost treba utvrditi sto postoji a sto ne. Kako ces dokazati da nesto ne postoji ako to ne istrazujes?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 17:26   #15
Quote:
Kako ces dokazati da nesto ne postoji ako to ne istrazujes?
Dvostruka negacija u jednoj rečenici daje previše neodređenosti.

Koliko dugo ćemo istraživati nešto što ne postoji da bi dokazali da to isto ne postoji? Kako istražuješ nešto što ne postoji? Kako si siguran da si nešto dovoljno istražio da bi dokazao da to isto ne postoji?

Stoga treba se izražavati afirmativnim rečenicama, tj. bez negacija. Prava definicija je uvijek afirmativna rečenica.
Sve drugo vodi u silogizme.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 20:42   #16
Evo sto sam izmozgala:
Teologija je znanost koja izucava genezu i narav pojma Boga te nacin realizacije carstva Bozjeg na zemlji. Ha!

Postojanje predmeta nije uvjet, jer se radi o normativnoj znanosti, koja predmet tek stvara. Znanoscu nju cini to da su norme strogo izvedene.

Dakle, prije ce biti slicna pravu nego povijesti i njena metoda je analiticko-deduktivna, ne empirijska. Samo se vjerovatno izucavaju i povijest i sociologija i psihologija (iz posebnog kuta osvjetljeno), jer se mora nesto i znati o svijetu da se norme mogu primijeniti, ideal prije realizirati.
Crkva vjerovatno protezira izucavanje "svetih spisa", ali to je drugi par rukava, i sigurno ne cini od teologije znanost nego religijski nauk.

Zadnje uređivanje Dolores : 14.02.2003. at 21:44.
Dolores is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 21:00   #17
Re: Re: Re: Je li teologija znanost?

Quote:
326 kaže:
Koliko se ja sjećam, znanost dijelimo na formalne i prirodne znanosti.
Poanta je da su samo formalne znanosti isključivo proizvod ljudskog uma. Kao primjer formalnih znanosti imamo naravno matematiku i logiku.

Prirodne bi znanosti bile "opipljive". Npr. spomenuta fizika. Pojave koje proučava fizika su itekako opipljive - gravitacijsko, električno, magnetsko polje, meteorologija, energija, atomi, itd..

Da li teologija spada u znanost, uistinu ne znam, no upitan je kao prvo, predmet istraživanja, a kao drugo znanstvene metode.

Prirodne znanosti ne bi nikad bile niti jesu opipljive kao npr.ni spomenuta fizika..jer ..budimo precizni....iako su pojave koje ista proućava opipljive, fizika kao takva to nije.Valjda smo sposobni uočiti razliku između znanosti i predmeta znastvenog istraživanja ,odnosno pojave i njenog znanstvenog proučavanja.To su dvije potuno različite stvari i u tome je sva bit...pa ponavljam ..
fizika nije opipljiva za razliku od recimo kamena koji može biti predmet kojim se fizika bavi.Fizika je dakle,htjeli mi to ili ne,priznali mi to ili ne,sviđalo se to nama ili ne....ipak kao što sam rekla....umotvorina.
Ako ćemo tražiti razliku između "znanosti" i "znanosti" možemo je uvjetno naći baš u predmetu istraživanja,jer u pojavnom svijetu znanstvenici nikako ne mogu naći Boga,pa time nikako ne može biti znanstveno dokazan niti proučen.Međutim to što ga ne mogu oni nači,ne znači da ga neki drugi,nekim drugim znanstvenim metodama...ne nalaze...
Za usporedbu,primitivni čovjek nije u kamenu vidio nikakvu fiziku,iako je ona tamo "oduvjek" bila,već samo goli kamen...pa da mu je došlo i stotinu vrhunskih znanstvenika sa savršeno iznesenim dokazima da unutar tog kamena postoji neka "fizika" taj je ne bi vidio i da mu oči ispadnu...jer kao što znamo ona nije vidljiva niti opipljiva...daklem ..
isti je slučaj i sa Bogom...
Znanost istražuje pojavni svijet sa predpostavkom da Bog ne postoji dok je za teologiju pojavni svijet dokaz da Bog postoji,pa je u tom smislu ,sveukupna znanost koja proučava pojavni svijet,htjeli ne htjeli ....ustvari teologija.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 21:12   #18
Je li teologija znanost?
Nije. Tocka.
Shadowman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 00:42   #19
Exclamation

Quote:
skeptik kaže:
Ako predmet istrazivanja ne postoji, to jos ne znaci da znanost o tom predmetu ne moze postojati. Izmedju ostalog, znanost treba utvrditi sto postoji a sto ne. Kako ces dokazati da nesto ne postoji ako to ne istrazujes?
Kao što rekoh, ne postoji ni predmet istraživanaj ni istraživanje samo.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 02:58   #20
Re: Re: Re: Re: Je li teologija znanost?

Quote:
Pandora10 kaže:
Prirodne znanosti ne bi nikad bile niti jesu opipljive kao npr.ni spomenuta fizika..jer ..budimo precizni....iako su pojave koje ista proućava opipljive, fizika kao takva to nije.Valjda smo sposobni uočiti razliku između znanosti i predmeta znastvenog istraživanja ,odnosno pojave i njenog znanstvenog proučavanja.To su dvije potuno različite stvari i u tome je sva bit...pa ponavljam ..
fizika nije opipljiva za razliku od recimo kamena koji može biti predmet kojim se fizika bavi.Fizika je dakle,htjeli mi to ili ne,priznali mi to ili ne,sviđalo se to nama ili ne....ipak kao što sam rekla....umotvorina.
Ako ćemo tražiti razliku između "znanosti" i "znanosti" možemo je uvjetno naći baš u predmetu istraživanja,jer u pojavnom svijetu znanstvenici nikako ne mogu naći Boga,pa time nikako ne može biti znanstveno dokazan niti proučen.Međutim to što ga ne mogu oni nači,ne znači da ga neki drugi,nekim drugim znanstvenim metodama...ne nalaze...
Za usporedbu,primitivni čovjek nije u kamenu vidio nikakvu fiziku,iako je ona tamo "oduvjek" bila,već samo goli kamen...pa da mu je došlo i stotinu vrhunskih znanstvenika sa savršeno iznesenim dokazima da unutar tog kamena postoji neka "fizika" taj je ne bi vidio i da mu oči ispadnu...jer kao što znamo ona nije vidljiva niti opipljiva...daklem ..
isti je slučaj i sa Bogom...
Znanost istražuje pojavni svijet sa predpostavkom da Bog ne postoji dok je za teologiju pojavni svijet dokaz da Bog postoji,pa je u tom smislu ,sveukupna znanost koja proučava pojavni svijet,htjeli ne htjeli ....ustvari teologija.
Kamen je rezultat fizike u njemu, mi smo njega spoznali kao rezultat nečega, dok za postojanje Boga ne vidimo taj uzrok. To je osnovna postavka u tezi da za znanost Bog ne postoji.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.