Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2016., 11:07   #2241
Quote:
S druge strane oni se jako dobro osiguraju da ne možete otići od njih samo tako, jer dok ste u minusu, ne možete osim ako ih isplatite, a ako ste radili na zgradi neki veći zahvat i morali dići kredit, ne samo da ne možete promijeniti upravitelja dok otplaćujete kredit, nego vam oni u ugovor ubace klauzulu po kojoj ne možete promijeniti upravitelja još dvije godine nakon što kredit otplatite.
Iiiiii? U čemu je problem?

minus morate platiti

kredit morate platiti

Božeeeee
zagreb00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 18:25   #2242
savjet, pomoć i ostalo

ispričavam se unaprijed na neukosti, i nadam se da će mi netko od vas dobrih ljudi moći pomoći savjetom, sugestijom, ili barem tabletom cijanida, jer sam prilično frustrirana svojom situacijom

kupili smo stan u potkrovlju manje stambene zgrade, tj. obiteljske kuće koja je 2008. adaptirana i etažirana, a stanovi su prodani (trenutačno troje suvlasnika). zgrada nikad nije imala upravitelja, niti se plaćala pričuva (jedan od suvlasnika nije podržavao tu ideju). s obzirom na postojeći zakon koji na pričuvu obvezuje svaku zgradu s 3 ili više stanova, kao i činjenicu da bi zgradi trebala obnova fasade, zanima me koje su nam opcije - nas dvoje suvlasnika (s većinskom kvadraturom, pretpostavljam) zalažemo se i za plaćanje pričuve, i za angažiranje upravitelja i za što hitniju sanaciju fasade (procijenjen trošak je cca 6 soma eura).

slutim da treći suvlasnik neće biti voljan sudjelovati u manevru sanacije (već je gunđao oko sitnijih popravaka), možda ni u uspostavi pričuve. zanima me koja su nam prava i najbolja strategija u ovoj situaciji. također, čula sam horor priče oko holdinga, pa bi mi super došla preporuka za nekog upravitelja koji bi bio voljan preuzeti tako mali stambeni objekt.
konačno, bi li se i ovaj tip zgrade mogao kvalificirati za (eu? gradsku?) potporu u obnovi fasade, budući da je originalni investitor bio prilično "štedljiv" pa zgrada nema gotovo nikakvu izolaciju, što je majka svih stambenih tegoba.

unaprijed hvala svima na savjetima.
variola vera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 23:14   #2243
Pričuva i upravitelji stambenih zgrada

Ak vi s 2 stana imate preko 51% po kvadraturi, onda bez beda potpisima suvlasnika odaberite upravitelja, napravite međuvlasnički ugovor i imenujte predstavnika stanara, što onda obavezuje i trećeg na pričuvu i ostala prava i obaveze po zaključcima vas većine.

Na drugo pitanje oko obnove fasade - da, mislim da bi.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:26   #2244
"Braniteljska zgrada"

Pozdrav, u otkupu sam stana u "braniteljskoj zgradi"
U zgradi se ne možemo dogovoriti oko plaćanja pričuve a dešava nam se da se događaju štete (uslijed pijanstva i nemara nekih stanara).
U katastru iako otplaćujem stan već 7 godina kao vlasnik navedena je RH i tako za svih 12 stanova u zgradi.
Kako napraviti da se prisile stanari ili RH da počnu plaćati pričuvu?
(Pokušavao sam i sa komunalnim redarim u gradu, i na razne načine ali bez uspjeha)
I postoji li način da se stanovi prepišu na nas koji ih otplaćujemo ugovorom o kreditu a da se stavi ovrha na njih?

Nemoguće nam je da napravimo međuvlasnički ugovor o predstavniku vlasnika i da sklopimo ugovor sa nekim upraviteljem zgrada kad formalno nismo vlasnici
Zgrada je useljena još 2005 godine i od tada se ne plaća pričuva koja bi trebala biti obvezna.
cardar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:53   #2245
Quote:
zvizdanova kaže: Pogledaj post
Lind grad d.o.o.

vjerojatno jedini upravitelji kod kojih ne možeš vidjeti stanje na svom žiro računu ..jer ne vode po zakonu ,
ne utužuju dužnike ..znači odlazi u zastaru ...imaju užasno nesposobnog pravnika ,

kasne s plaćanjem kooperanata iako zgrada ima novaca i šalje naloge..

uglavnom što dalje od Lind grada...

Sve one koje zanima poslovanje Lind-grada mogu opisati svoje ili naše iskustvo s njima. Uglavnom....netrasparentno....na rubu zakona ponekad i svjesno kršeći zakon, neprofesionalno itd.....njih ne bi uzeo ni kad bi sutra bio...kako veli TBF....Smak svita
karlovac1579 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 15:47   #2246
Quote:
karlovac1579 kaže: Pogledaj post
Sve one koje zanima poslovanje Lind-grada mogu opisati svoje ili naše iskustvo s njima. Uglavnom....netrasparentno....na rubu zakona ponekad i svjesno kršeći zakon, neprofesionalno itd.....njih ne bi uzeo ni kad bi sutra bio...kako veli TBF....Smak svita
Nisi jedini ima nas mnogo.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:30   #2247
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
dobro ako cete se bas striktno drzati nekog pravila, zasto bi vi kao predstavnik suvlasnika imali pristup snimkama? vi ste samo predstavnik suvlasnika i predstavljate suvlasnike zgrade kod upravitelja jel tako? jeste po tom zakonu osposobljeni i imate dozvolu za pregledavanje i obrađivanje informacija dobivenih "elektronickom zastitom" ?
Tko je vlasniktih snimaka, ako su vlasnici opreme za video-nadzor suvlasnici?

Quote:
cardar kaže: Pogledaj post
Pozdrav, u otkupu sam stana u "braniteljskoj zgradi"
U zgradi se ne možemo dogovoriti oko plaćanja pričuve a dešava nam se da se događaju štete (uslijed pijanstva i nemara nekih stanara).
U katastru iako otplaćujem stan već 7 godina kao vlasnik navedena je RH i tako za svih 12 stanova u zgradi.
Kako napraviti da se prisile stanari ili RH da počnu plaćati pričuvu?
(Pokušavao sam i sa komunalnim redarim u gradu, i na razne načine ali bez uspjeha)
I postoji li način da se stanovi prepišu na nas koji ih otplaćujemo ugovorom o kreditu a da se stavi ovrha na njih?

Nemoguće nam je da napravimo međuvlasnički ugovor o predstavniku vlasnika i da sklopimo ugovor sa nekim upraviteljem zgrada kad formalno nismo vlasnici
Zgrada je useljena još 2005 godine i od tada se ne plaća pričuva koja bi trebala biti obvezna.
Da li netko ovo kuži?
Na sudu je kod otkupa stana kao vlasnik upisan onaj koji otkupljuje, a onaj od koga se otkupljuje ima hipotekarno pravo.
Pa mi ovo nije baš jasno... Osim ako je netko bio jako lijen svoj kupoprodajni ugovor odnijeti u, npr. u ZG-u u Zemljišno-knjižni odjel Općinskog suda koji je u zgradi Sveučilišne... Ne, nitko se osim vlasnika neće prošetati to učiniti...
Pa mi uopće nije jasno o čemu se radi.
U katastru je podatak o zemljištu na kojem je zgrada izgrađena i kod većine zgrada kao vlasnik zemljišta zbilja piše da je ili grad ili RH ...i to se riješilo tzv. povezivanjem zemljišnih knjiga.

Zar vi niste otišli na Sud s tim svojim kupoprodajnim ugovorom da se upišete kao novi vlasnik...nitko od vlasnika to nije napravio?! Nemrem vjerovati...

O međuvlasničkom ugovoru i upravitelju vam piše u Zakonu o vlasništvu.

Ali baš me zanima to kako se s ugovorom koji je valjda pravovaljan niste uspjeli upisati kao vlasnici...??
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat

Zadnje uređivanje Sophsy : 09.01.2017. at 21:48.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:48   #2248
za variola vera

DeeJay Dee Ti je odgovorio točno, no, ja ne mislim da je baš pametno to raditi na silu. To treba biti samo krajnja opcija. Najprije pokušajte razgovorom uvjeriti trećeg suvlasnika da je pametno da konačno regulirate svoje međuvlasničke odnose na miran način. Tri vas je i samo jednoga treba uvjeriti. Nema smisla da se zbog nestrpljenja zakrvite na samom početku i da si zagorčite život za sva vremena. Trebate nastojati da uskladite svoje potrebe i želje i ako treba da prihvatite neke kompromise. Jedino ako nikako ne možete naći zajednički jezik možete se obratiti sudu da vašoj suvlasničkoj zajednici nametne obvezu usklađivanja svojih odnosa sukladno dijelu trećem glave 4. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i upravitelja. Ako imate već nekoga u vidu, možete ga predložiti.

Dobro je to što je zgrada etažirana i prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima nemate više obvazu imati „ovlaštenog predstavnika suvlasnika“ iz redova suvlasnika. Kad izaberete upravitelja, on će automatski biti vaš „ovlašteni predstavnik“.


Postoji mogućnost da se netko od Vas trojice suvlasnika prihvati uloge „upravitelja volontera“. To nije baš zakonski definirano, ali u Rijeci i okolici ima nekoliko zgrada koje su išle na tu varijantu i zbog kooperativnosti suvlasnika dobro funkcioniraju. Međutim, kako mi se čini, iz tvog posta proizlazi da s trećim suvlasnikom dogovori idu malo teže, s toga bih vam preporučao da izaberete neutralnog upravitelja budući da ljudi puno puta lakše prihvaćaju djelovanje vanjske osobe nego nekoga između sebe. Izaberite obavezno manjeg upravitelja jer ćete tada uvijek imati posla direktno sa vlasnikom-direktorom, a ne sa nekim od referenata koji stvari rade rutinski preko .... „ramena“ .

Dakle, za miran život, vrlo je bitan izbor upravitelja i ugovor koji ćete s njime potpisati. Tko je kakav moći ćete procjeniti samo ako idete kod više upravitelja i s njima osobno razgovarate. Ja bih unaprijed pripremio svoj koncept ugovora o upravljanju i vidio koliko je koji upravitelj spreman ga prihvatiti kao takvog ili uz neke izmjene koje neće suvlasničku zajednicu staviti u nepovoljan položaj. One upravitelje koji a priori žele nametnuti svoj standardni ugovor i nisu spremni pregovarati, odmah bih škartirao. Naime, ti standardni ugovori drže, da tako kažem, upravitelje u zavjetrini. Po njima oni ispadaju kao neki knjigovodstveni servisi, koji osim administracije nemaju baš neke obveze prema suvlasničkim zajednicama, a usput mogu muljati kako hoće.

Budući da će vam upravitelj biti jedini ovlašteni (zakonski) predstavnik, u ugovor o upravljanju moraju biti uključeni i poslovi koje u zgradama koje nisu etažirane (koje su u tzv. prijelaznom razdoblju) obavljaju „ovlašteni predstavnici suvlanika“ (iz redova suvlasnika).

Posebnu pažnju morate posvetiti Međuvlasničkom ugovoru. Nemojte nikako dozvoliti da Vam ga nametne upravitelj. Forma međuvlasničkog ugovora nije zakonski nametnuta pa tu imate dosta veliku slobodu. Ogromna većina međuvlasničkih ugovora je prepisana je bez ikakvog razmišljanja iz jednog općeg predloška koji je zakonodavac ponudio kada je stupio na snagu ZOVIDSP. U njemu nema puno toga što bi ustvari trebao sadržavati. Npr. što i kako će se dijeliti u slučaju propasti zgrade. Nažalost, nitko ne razmišlja da mu zgrada može stradati u potresu ili izgorjeti do temelja ili do postotka da ju se ne isplati više sanirati. Što ako se to ipak dogodi? Kako onda postupiti? Ako se zgrada može sanirati, kako dijeliti troškove? Jesu li svi suvlasnici obavezni ulaziti u takav poduhvat ili se neki mogu povući i pod kojim uvjetima?

Dalje, umeđuvlasnički ugovor bi trebao sadržavati i odredebe o kućnom redu, koje su usklađene s propisima koji vrijede na području općine, ali koje mogu sadržavati i neke vama važne specifičnosti. Ako vam tako odgovara možete ih i prepisati od bilo koga, ali nemojte prepisati baš svakakve gluposti. Npr. u Rijeci je Grad sastavio jedan kućni red, koji upravitelji nekritički nameću svima, gdje su ugurane i odredbe o zaštiti od požara i kako serviseri dizala trebaju postupati tokom popravaka istih. To su stvari koje utređuju drugi obvezujući propisi i nemaju nikakve veze sa kućnim redom.

U stranoj praksi takve stvari obavezno ulaze u međuvlasnički ugovor.

Zatim, u ugovor možete detaljno razraditi i ono što je ostalo nedorečeno u ZOVIDSP, a ne kosi se s njegovim općim postavkama.

Ukoliko ste zainteresirani mogu vam poslati jedan moj prijedlog. Proučite ga sami ili uz pomoć nekog pravnika. Uzmite iz njega ono što je prikladno za vašu suvlasničku zajednicu, a ostalo izostavite ili ga doradite po želji. Kada, i ako se usuglasite, odite kod bilježnika i potpišite ga (bolje svi ili barem s većinom vlasničkih udjela-budući da je zgrada etažirana poznata je za većina).

Imate, što bi se reklo, povjesnu priliku da napravite nešto pametno ili da za..... stvar za sva vremena. Nemojte izabrati ovo drugo!
IgorDRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 18:23   #2249
Na osnovu kojih karakteristika izabrati dobrog upravitelja?
Sto znaci dobar upravitelj, koja su prava i obaveze?
Mislim da je to kod nas za sada cinjenica da oni dobe svoju lovu bez obzira koliko radili...
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 11:13   #2250
Slažem se, nije uopće lako utvrditi tko je dobar upravitelj, pogotovo što se ne možeš osloniti na tuđe procjene. Naime, kako sam se bezbroj puta osobno uvjerio, za većinu mojih sugovornika ne tu temu, osnovni kriterij je bio : ako se stubište čisti, lift održava i vrše sitni redovni popravci, a pritom me nitko ne gnjavi pitanjima i poziva na sastanke da za nešto glasujem, upravitelj je dobar, a ostalo me ne zanima!

Koliko bi tko mogao biti dobar upravitelj može se utvrditi samo osobnim razgovorom tokom kojega se trebra utvrditi koliko je sugovornik spreman odstupiti od sadašnje prakse.

Dakle, ako je spreman prihvatiti i potpisati drugačiji ugovor o upravljanju u odnosu na sada praktički standardne, gdje bi mu se dale veće ovlasti nego što ih ima sada, ali i veće obveze, pogotovo u svezi totalne transparentnosti rada. Npr. trebao bi biti spreman svaku ponudu za radove, koji nisu hitni i preko određenog financijskog iznosa (npr. 1.000 kn), bilo da ju je dao neki od njegovih kooperanata ili predložio neki od suvlasnika, dati ravnopravno, dakle, bez pritisaka i ucjena, na glasovanje suvlasničkoj zajednici. Dalje, da je spreman u uredovno vrijeme, svakom suvlasniku koji se najavi, bez ustezanja prikazati poslovanje zgrade i dati mu kopiju zatraženog dokumenta uz naplatu golih troškova kopiranja (fotokopija, CD, prijepis).

Sada sam malo u stisci s vremenom, ali jedan drugi dan ću se potruditi da proširim temu.
IgorDRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:20   #2251
Quote:
.pero vragec kaže: Pogledaj post
Na osnovu kojih karakteristika izabrati dobrog upravitelja?
Sto znaci dobar upravitelj, koja su prava i obaveze?
Mislim da je to kod nas za sada cinjenica da oni dobe svoju lovu bez obzira koliko radili...
Iz osobnog, veoma lošeg iskustva, jednom kad izabereš Upravitelja jako ga je teško smijeniti zato što min. 50% predstavnika suvlasnika "radi" za osobne i interese upravitelja, a ako još k tome većina stanara je nezainteresirano...onda je to borba protiv vjetrenjača!!

Najbitnija ti je transparentnost, uvid u troškove, stanje računa!

Upravljanje zgradama je siva zona, zakoni su nedorečeni. Upravitelj koji upravlja s 20-ak zgrada ima par miliona kuna na računu!!! S tom lovom može svašta!

Zato većina upravitelja odmah želi predstavnika stanara pridobiti na svoju stranu, a one koje uspiju....ti si u banani jer onda oni preko predstavnika guraju potrebne i nepotrebne radove, troše vaš novac, imaju "dogovore" s izvođačima itd.

Njihova naknada je par stotina kuna za zgradu od 10-ak stanova i ne trebaš očekivati čuda. U biti najvažniji ti je predstavnik suvlasnika. Upravitelj ti ima nekih sitnih obaveza, ali probaj to istjerati na sudu!!??

Ti plaćaš upravitelja, indirektno, ali ako npr. tražiš neki račun od njega za obavljeni posao, a on ti neda...ti mu možeš staviti soli na rep.

Ukratko da ponovim.....najvažniji je pošteni predstavnik suvlasnika, puno sastanaka i dogovora i transparentnost prije svega financijska.
karlovac1579 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:30   #2252
Quote:
IgorDRi kaže: Pogledaj post
Slažem se, nije uopće lako utvrditi tko je dobar upravitelj, pogotovo što se ne možeš osloniti na tuđe procjene. Naime, kako sam se bezbroj puta osobno uvjerio, za većinu mojih sugovornika ne tu temu, osnovni kriterij je bio : ako se stubište čisti, lift održava i vrše sitni redovni popravci, a pritom me nitko ne gnjavi pitanjima i poziva na sastanke da za nešto glasujem, upravitelj je dobar, a ostalo me ne zanima!

Koliko bi tko mogao biti dobar upravitelj može se utvrditi samo osobnim razgovorom tokom kojega se trebra utvrditi koliko je sugovornik spreman odstupiti od sadašnje prakse.

Dakle, ako je spreman prihvatiti i potpisati drugačiji ugovor o upravljanju u odnosu na sada praktički standardne, gdje bi mu se dale veće ovlasti nego što ih ima sada, ali i veće obveze, pogotovo u svezi totalne transparentnosti rada. Npr. trebao bi biti spreman svaku ponudu za radove, koji nisu hitni i preko određenog financijskog iznosa (npr. 1.000 kn), bilo da ju je dao neki od njegovih kooperanata ili predložio neki od suvlasnika, dati ravnopravno, dakle, bez pritisaka i ucjena, na glasovanje suvlasničkoj zajednici. Dalje, da je spreman u uredovno vrijeme, svakom suvlasniku koji se najavi, bez ustezanja prikazati poslovanje zgrade i dati mu kopiju zatraženog dokumenta uz naplatu golih troškova kopiranja (fotokopija, CD, prijepis).

Sada sam malo u stisci s vremenom, ali jedan drugi dan ću se potruditi da proširim temu.

Ako imaš zgradu od npr. 100 stanova, John Waynea od predstavnika i vas 20-30% suvlasnika koji ukazujute na promjene jer je sve sumnjivo....možete se frigati...
karlovac1579 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:24   #2253
Jesmo zaista, ako nismo spremni ići do kraja.

Rijetki su oni koji su spremni da se eksponiraju u prvom licu. Svi bi rađe da im vruće kestene iz vatre vade drugi.

Ja osobno jesam, ali stan je na ženino ime, a ona, kao većina drugih suvlasnika ima sto skrupula pa nikako da se dogovorimo.

Čakam da nam završe etažiranje zgrade pa ću pokušati pokrenuti reviziju međuvlasničkog ugovora i ugovora o upravljanju, tako da ne moram dva puta pokretati cijeli cirkus.
IgorDRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:11   #2254
krov i fasada

Ljudi bok, i molim za pomoć ako je netko imao slična iskustva,. Od nedavno sam Predssatvnik suvlasnika, živimo u staroj zgrdai , 5 stanova. Sve je za popravak. Ja osobno, čekam na svoj red vec preko 3 g. da se sanira fasada (imam gljive u kuhinji jer je fasada samo0 10 cm, to nije ni fasada), gljivice po suđu, kuhinja se raspada, itd. Nego, pristojno čekam da to dodje na red i svake godine čistim kuhinju varikinom i krečimo više puta. E sada, i krov je dotrajao i on pušta, i vlaži zidove u gornjim stanovima. I oni (stanari s gornjeg kata)zahtjevaju odmah/promptno da se to izvoli popraviti. Ja sam za to da se cijeli krov popravi, ne samo mjestimično jer taj krov vise nema ni hidroizolaciju, dotrajao je. No, hocu i da se fasada popravi, dosadilo mi je da se stalno pare ulupavaju u krov. Za sve, naravno, nema se novaca, pricuva bi nam se 5x povecala. Ima li netko ikakava iskustva? Ja ZNAM da ako sada pristanem i popravi se krov, oni nikada nece pristati na popravak procelja, jer njima gljivice nisu problem! Inače, trudna sam i trebam roditi za par mjeseci, no dijete moze u plijesan (to, citiram, nije problem kao kad krov pušta). Imovina obvezuje, zelim ih natjerati da sve sve popravi, ali kako? Heelp!
Istra1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 13:54   #2255
ovako, ja sam predstavnik stanara i nijedan racun nisam platila bez da se 50% suvlasnika stanova složilo s tim troškom. A svi su prije toga bili obavijesteni ili osobno ili putem oglasne ploče. 16.000kn je ogromna svota novca i gdje su potpisi onih koji su se složili da je to prioritet zgrade? imate pravo to pitati vaseg predstavnika stanara. Ako radi po p.s.-imat ce ih, ako ne- barem ćete ga malo uplašiti. I savjet: prestanite čistiti! plaćate čišćenje, zasto bi čistili? Mi smo našeg predstavnika smijenili baš zbog te njegove samovolje da troši novac kako želi: a to je krov iznad svog stana, pročelje ispod svojih prozora, malo svoj stan i tako...kasa non stop prazna!

Quote:
titulus_ kaže: Pogledaj post
nemamo iskustva s ovim, pa moram pitati.

na sto se trosi pricuva u vasoj zgradi?

kad smo kupili stan, mislila sam da skupljamo lovu za fasadu ili lift ili... bilosto...
novaca je stalno sve manje i manje, a zgrada je neodrzavana. placamo ciscenje, a nikad nisam vidjela da itko cisti. na nekim polukatovima govanca na prozoru stoje vec mjesecima. vrata se u zimskom periodu ne zatvaraju sama, pa ljudi samo odu i puste ih otvorena (navodno zbog neke masti-imali smo i dvije provale u ulazu).
nema nikakvih sastanaka. samo jednom godisnje dobijemo komad papira na kojem pise kako je novac nestao, a nista od toga se uopce ne vidi da je napravljeno npr. radovi za 16000 kuna na krovu. imamo stan u potkrovlju i nikakvi se radovi nisu izvodili. krov je nov i nemamo kredita za njega. ili neke nejasne stavke tipa "saniranje cijevi"...koje, gdje? tu su i javni biljeznik, odvjetnik, rasvjeta...

vec mjesecima trudna cistim ulaz, sami smo kupili i postavili one bodlje za golubove i napokon ih se rijesili, sami smo zvali i platili dimnjacara, redovno kupujemo zarulje jer ih valjda nitko osim nas ne bi promijenio, donosimo sol i cistimo snijeg... ne govorim ovo da se hvalim, nego treba rijesiti neke druge stvari npr. staviti nove kaslice ili prebojiti ulaz... mm kaze da sam luda ako to mislim iz svog dzepa placati...

u svakom stanu u ulazu su uglavnom stariji ljudi, umirovljenici, oni svoje plate i nista ih vise ne zanima. niti ih se vidi, niti cuje, niti ce se itko ikome zamjeriti...
Istra1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 13:54   #2256
Quote:
Istra1972 kaže: Pogledaj post
Ljudi bok, i molim za pomoć ako je netko imao slična iskustva,...
Raspitaj se za mogućnost energetske obnove zgrade uz sufinanciranje iz Fondova EU. Negdje početkom ljeta bi navodno mogao biti raspisan novi natječaj u Ministarstvu graditeljstva. Tako biste jednim udarcem mogli riješiti i fasadu i krov, ali i dotrajalu stolariju, a sve u cca pola cijene.

Više informacija potraži u MGIPU i FZOEU.
__________________
“To answer power with power, the Jedi way this is not. In this war, a danger there is, of losing who we are.” Yoda
ja_bih_na_kviz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 15:28   #2257
Hvala,vec sam gledala to...to bi bilo super rješenje, ali kada ti oni stave svoje stavke: kontrola radova, pisanje projekta, aplikacija projekta, vodenje projekta... koje inače ne bi imao, pa prakticki jako malo uštediš. Pokušavam dobiti neki izračun troškova za zgradicu sličnu mojoj, a Pričuve ih bas ne vole davati vani. Momentalno nemam osjećaj da li bismo nesto ustedjeli.

Quote:
ja_bih_na_kviz kaže: Pogledaj post
Raspitaj se za mogućnost energetske obnove zgrade uz sufinanciranje iz Fondova EU. Negdje početkom ljeta bi navodno mogao biti raspisan novi natječaj u Ministarstvu graditeljstva. Tako biste jednim udarcem mogli riješiti i fasadu i krov, ali i dotrajalu stolariju, a sve u cca pola cijene.

Više informacija potraži u MGIPU i FZOEU.
Istra1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 16:02   #2258
Quote:
Istra1972 kaže: Pogledaj post
Hvala,vec sam gledala to...to bi bilo super rješenje, ali kada ti oni stave svoje stavke: kontrola radova, pisanje projekta, aplikacija projekta, vodenje projekta... koje inače ne bi imao, pa prakticki jako malo uštediš. Pokušavam dobiti neki izračun troškova za zgradicu sličnu mojoj, a Pričuve ih bas ne vole davati vani. Momentalno nemam osjećaj da li bismo nesto ustedjeli.
Pretpostavimo da kompletna obnova zgrade stoji milijun kn. Prema sadašnjim uvjetima, povrat je do 60%, znači, uštedjeli biste 600 000 kn. Za izradu projekta, certifikate i vođenje projekta dobiješ povrat 85%, za nadzor 60%... Hajde, recimo da vas ove dodatne stavke koštaju maksimalno 20 000 kn. Isplati li se ili ne, procijeni sama.
__________________
“To answer power with power, the Jedi way this is not. In this war, a danger there is, of losing who we are.” Yoda
ja_bih_na_kviz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 08:05   #2259
hmm.. to su neke vaše cijene u Zagrebu? Drzim ispred sebe troškovnik zgrade (koja je puno veca od naše), trošak cca 2,5 mil (ali oni mijenjaju sve prozore, rasvjetu, itd), no ovo su popratne stavke: trošak administracije= 46.922,92 kn, trošak nadzora= 55.169,41 kn, izrada certifikata = 19.800kn, trošak prijave na fond = 15.000 kn, izrada projekta : 59.500,00kn (ukupno dodatni/popratni troskovi= 196.392,33 kn, sto je ok na tako veliku zgradu, jer njima to ispadne cca 10% od ukupnog, sto znaci opet dobiju 50% povrata. No, problem je što na mojoj zgradi imamo samo 5 stanara, a ako sam dobro shvatila certifikati, prijava i izrada projekta su fiksni troskovi. i sada to stavi u smisao investicije na mojoj zgradi (ja racunam realan trošak fasade i ravnog krova cca 400-500.000kn). Mi smo laički izračunalai da bi nam dodatbne stavke pojele cca 25-30% od toga, gdje griješim? Hvala na pomoći.


Quote:
ja_bih_na_kviz kaže: Pogledaj post
Pretpostavimo da kompletna obnova zgrade stoji milijun kn. Prema sadašnjim uvjetima, povrat je do 60%, znači, uštedjeli biste 600 000 kn. Za izradu projekta, certifikate i vođenje projekta dobiješ povrat 85%, za nadzor 60%... Hajde, recimo da vas ove dodatne stavke koštaju maksimalno 20 000 kn. Isplati li se ili ne, procijeni sama.
Istra1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:34   #2260
Quote:
Istra1972 kaže: Pogledaj post
hmm.. to su neke vaše cijene u Zagrebu? Drzim ispred sebe troškovnik zgrade (koja je puno veca od naše), trošak cca 2,5 mil (ali oni mijenjaju sve prozore, rasvjetu, itd), no ovo su popratne stavke: trošak administracije= 46.922,92 kn, trošak nadzora= 55.169,41 kn, izrada certifikata = 19.800kn, trošak prijave na fond = 15.000 kn, izrada projekta : 59.500,00kn (ukupno dodatni/popratni troskovi= 196.392,33 kn, sto je ok na tako veliku zgradu, jer njima to ispadne cca 10% od ukupnog, sto znaci opet dobiju 50% povrata. No, problem je što na mojoj zgradi imamo samo 5 stanara, a ako sam dobro shvatila certifikati, prijava i izrada projekta su fiksni troskovi. i sada to stavi u smisao investicije na mojoj zgradi (ja racunam realan trošak fasade i ravnog krova cca 400-500.000kn). Mi smo laički izračunalai da bi nam dodatbne stavke pojele cca 25-30% od toga, gdje griješim? Hvala na pomoći.
Kao prvo, za manju zgradu je manji troškovnik obnove, manji trošak za izradu projekta, za certifikat, kao i za stručni nadzor. Drugo, da se ponovim - za projekt, vođenje projekta i certifikat dobijate povrat 85%, a za stručni nadzor 60%
Dakle, i toj zgradi koju spominješ popratni troškovi naposljetku neće biti 200 tisuća kn, već cca 40 tisuća. (premda mi je ovaj trošak administracije prevelik, ako zgrada ima upravitelja, onda dio administracije trebaju odraditi oni)

Isplati se detaljno raspitati - ne tu na forumu , već u FZOEU i MGIPU. Sretno.
__________________
“To answer power with power, the Jedi way this is not. In this war, a danger there is, of losing who we are.” Yoda
ja_bih_na_kviz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.