Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2016., 23:32   #381
molim pomoc... kupila sam stan do 50m2 i to mi je prva nekretnina..
prodavatelj stana je pravna osoba u sustavu pdv-a i u kupoprodajnom ugovoru je izražena cijena s pdv-om.

kad sam isla u poreznu radi prijave poreza na promet nekretnina, sluzbenica mi je rekla da je prodavatelj u sustavu pdv-a i da ja ne moram nista vise placati.



jel to ispravna informacija ili ja ipak moram predati poreznu prijavu pa da onda budem oslobođena od 5%??

nebi htjela da mi istekne rok za prijavu radi krive informacije...


hvala puno unaprijed
maja777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 17:07   #382
Ako je u sustavu PDV-a, ne placa se porez, isto ko i s autima...

Ja gledao jednu novogradnju tako gdje investitor direktno prodaje...
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:41   #383
Poštovanje!

U hrpu raznih pitanja dodajem i svoje

Osoba A je vlasnik nekretnine, te ugovorom o doživotnom uzdržavanju daje tu nekretninu osobi B. Nakon smrti osobe A, osoba B nema interesa za tu nekretninu, već ju prodaje kako bi osoba C kupila nekretninu u inozemstvu. E sad, poreza nekog će biti, naravno, sad je samo pitanje kako to najlakše i/ili najjeftinije napraviti

Kako mi je rečeno, osoba B plaća porez na prodaju, te još neki porez zato što prodaje nasljeđenu nekretninu unutar 3 godina nakon nasljeđivanja, te od dobivenih novaca daje osobi C onoliko koliko je potrebno za kupovinu nekretnine, te osoba C te novce nosi vani, kupuje i stvar riješena.

Da li sve to štima, da li ima nekih drugih načina, itd? Svi savjeti su dobrodošli. Ako išta znači, osoba A i B su u odnosu tetak i nećak, osoba C je nevezana uz bilo šta ili bilo kog.

Hvala!
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 22:12   #384
Porez kod kupnje nekretnine (fizička vs pravna osoba))

Preko frenda sam čuo za "roh bau" prostor koji prodaje firma. Prostor je višenamjenski (može se urediti stan, može poslovni prostor itd...)

E sad prije nego što uopće krenem detaljnije razmišljati o temi, molim pomoć:
- Tip/vlasnik kaže da prostor košta 80.000,00EUR + PDV

Ako ja kupim taj prostor kao fizička osoba, da li sam dužan platiti 80.000,00EUR + PDV + Porez na promet nekretninama od 5% ili plaćam samo 80.000,00EUR + Porez na promet nekretninama od 5%?

Kužim da si firme odbijaju ulazni porez, tj. prebijaju ga s izlaznim porezom pa im je PDV prolazna stavka, ali ne kužim što u slučaju da taj prostor kupuje fizička osoba.

Hvala unaprijed!
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 22:28   #385
Quote:
forbix kaže: Pogledaj post
Preko frenda sam čuo za "roh bau" prostor koji prodaje firma. Prostor je višenamjenski (može se urediti stan, može poslovni prostor itd...)



E sad prije nego što uopće krenem detaljnije razmišljati o temi, molim pomoć:

- Tip/vlasnik kaže da prostor košta 80.000,00EUR + PDV



Ako ja kupim taj prostor kao fizička osoba, da li sam dužan platiti 80.000,00EUR + PDV + Porez na promet nekretninama od 5% ili plaćam samo 80.000,00EUR + Porez na promet nekretninama od 5%?



Kužim da si firme odbijaju ulazni porez, tj. prebijaju ga s izlaznim porezom pa im je PDV prolazna stavka, ali ne kužim što u slučaju da taj prostor kupuje fizička osoba.



Hvala unaprijed!


Isto kao i kad kupiš žvake u dućanu, platiš cijenu uvećanu za PDV. Ako je na stan plaćen PDV, ne plaćaš i porez na promet.
dzizs1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 22:42   #386
Quote:
dzizs1 kaže: Pogledaj post
Isto kao i kad kupiš žvake u dućanu, platiš cijenu uvećanu za PDV. Ako je na stan plaćen PDV, ne plaćaš i porez na promet.
Molim te da još jednom pročitaš moj post.

Porez na promet se sigurno plaća, a ovo za PDV si vjerojatno "onako preko ramena ispalio".

Prostor prodaje firma, cijena je 80000,00 EUR.
forbix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 23:32   #387
placas 80+pdv
nema 5% ako si platio racun od pravne osobe u kojem je iskazan pdv
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 18:34   #388
Ima onaj neki godišnji porez koji se plaća na kuće za odmor. Nadam se da će to biti ukinuto ili da će ovaj novi porez biti manji od postojećeg. Ionako je besmisleno, samo za hranjenje uhljeba. Katastrofa!
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 08:58   #389
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 11:14   #390
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
Bez brige, izdat će ti ga vrlo brzo, čim moraš platit porez
Ja sam rješenje, zajedno s računom, dobila za ravno 6 tjedana od kad je javni bilježnik prijavio.
__________________
listening so hard that it hurts ♪♥♪
.lee. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 11:19   #391
Mislim da brzina ovisi o lokaciji, znam da su u ZG vrlo ažurni.

Ali moje pitanje je s razlogom, jer sam dobila rješenje za nešto od čega je prošlo nekoliko godina. Ako netko zna što zakon kaže, koji je rok zastare?
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:11   #392
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Mislim da brzina ovisi o lokaciji, znam da su u ZG vrlo ažurni.

Ali moje pitanje je s razlogom, jer sam dobila rješenje za nešto od čega je prošlo nekoliko godina. Ako netko zna što zakon kaže, koji je rok zastare?
Relativna zastara je 3.godine,apsolutna zastara je 6.godina. Ali ima tu više faktora, a vi ste dali premalo informacija. Probajte na PDF-u Pravo postaviti upit, ukoliko već niste.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:42   #393
Na temelju koje isprave su donijeli Rješenje? Ugovora kojeg ste im vi predali tada, ugovora koji je poslao JB, rješenje ZK suda .... ?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 18:02   #394
Imam par hipotetskih situacija vezano uz ovaj porez koje mi nisu jasne, pa ako netko zna bio bih zahvalan :

1. Kupujem stan koji je neizgrađen, u ratama. Kako nastaje porezna obveza, kako Porezna Uprava tu procjenjuje vrijednost?
2. Ne mogu više otplaćivati rate za taj neizgrađeni stan i idem ga prenijeti na drugu osobu. Je li se opet plaća porez na promet nekretnina?

Lp
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 23:40   #395
Ako si prvi kupac, ne placas porez nego PDV ili...?

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.