Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 12:58   #241
njiva ili građevinsko zemljište?
priključci?
lokacija
susjedi

stavi sve na papir - nema šanse da dobiješ niti približno nekakve cijene i troškove dok ne vidiš gdje si. znači prije nego si zapiknuo lopatu u zemlju koliko sve košta.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 13:44   #242
Hmda. Trebalo bi otići tamo i konkretno pogledati zemlju i popričati sa susjedima da se vidi što točno ima od priključaka. Ovisno je o mikrolokaciji, negdje nema plina i kanalizacije (iako ni jedno ni drugo nije neki bauk).
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:07   #243
nije bauk ali košta cca 15k kuna po priključku - kanalizacija, struja, voda, plin - ode 10k ojera.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:54   #244
Ja nemam plin pa cu vjerojatno na pelet grijanje. Voda i kanalizacija ako su na cesti nije preskupo (gledajuci investiciju) samo kaj ja kupio staru kucu pa ima struju i kubike dozvolu ali rusenje pa si manje vise na istom.... Meni je plan 120m2 bruto za 60000e, ne racunam dozvole i arhitektu, geodetu....

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:20   #245
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
nije bauk ali košta cca 15k kuna po priključku - kanalizacija, struja, voda, plin - ode 10k ojera.
Znam, samo velim da nije toliko tragično ako na određenoj mikrolokaciji trenutno nema nečega. Imaš pelete i septičku, a struje i vode znam da ipak ima svugdje.

Pod pretpostavkom da za papirologiju i projekt potrošim 15k eura, ostane mi 45 za samu gradnju, a to je već zaguljeno... (zemljište ne računam, njega bih kupio za keš)
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 21:43   #246
Pisao sam vec i ja i drugi masu puta o troskovima pa citaj malo imas na drugim temama.

Uglavnom, racunaj da ti arhitekt i geodet odnesu bar 3000 eura, jos toliko komunalni i vodni doprinos ( ovisi o lokacija, ali cca) pa onda jos toliko prikljucak struje.
Voda je navodno sad besplatna bar u Zgu.
Drugdje je bar jos 1000eura.

Dakle racunaj minimalno 10 somova za start.

Da ides na 120m2 katnicu onda za 50000 koje ti ostaju sigurno zavrsis cijelu kucu izvana i prizemlje uredis za zivot.

Kat tesko da ces uspjeti zavrsiti osim ako ne zapnes sam i maksimalno racionaliziras troskove.

I u ovom zavrsavanju govorim o minimumima, znaci na pod lamel parket ili laminat, nikakve ekstra klase hrasta bambusa tikovine i slicne egzotike, keramika do 100 kn m2 max, nikakav talijanski super specijal dizajn, nema pozlacenih bordura, hidromasaznih kada, turskih kupelji, finskih sauna i jacuzzija, centralnih sustava usisavanja, videonadzora, automatske aluminijske rolete koje se spustaju same kako se sunce pomice, citaci misli i slicne kerefeke.

Isto tako, bitno je i kakav je tlocrt kuce, krovista i tak dalje, jer ponekad, cisto za primjer, povrsina krovista moze biti i duplo veca od brutto tlocrtne povrsine kuce ako je krov jako razveden a to onda znaci i duplo skuplji krov od nekog najobicnijeg dvostresnog bez kucica i otvora.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 22:20   #247
Ima puno tema, dosta podataka s njih je staro... Našao sam nekoliko blogova koje su ljudi vodili, neki nisu apdejtani 5-6 godina... Ali nigdje nisam vidio nečiji kompletan troškovnik. To što si ti pisao ne znači mi ništa, jer ne radi tražilica na forumu, a gugl je preglup za to

Da imam sada lovu od prodaje stare nekretnine iz koje ovo tipkam, ne bi bio problem; to je 50k€, dignem još 30 na 5 godina, s time se već nešto pristojno može odmah složiti iz prve. Ali ovako moram na manji ukupan iznos kroz duži period, i svaki mjesec riješiti neke sitnice za 3-4000 kn koliko mi ostane viška u budžetu. Prvi mjesec kupim kauč na razvlačenje, za pola godine već mogu razmišljati o spavaćoj sobi. Tako nekako.

Ne znam. Zajebana odluka.

Gledam svakodnevno kuće na toj makrolokaciji na prodaju, to je strava i užas. Prastaro, odvojeni katovi, kuhinjice da se jedva okreneš u njima (ali zato 4 spavaće sobe u 100 kvadrata), nefunkcionalna potkrovlja bez nadzida, pločice najmodernijeg dezena 1970-ih sa zelenim plastičnim sanitarijama, prilaz preko tuđe parcele, lokacija preko puta zvonika crkve... Jedino mi ostaje kupiti zemljište i graditi kuću. Samo - novac
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 18:10   #248
Kupit staru kucu - zaboravi.

Ja sam najbolje kuce u ponudi (i to iz 80-90tih godina) obisao sa arhitektima i projektantima, i cijele ih pregledao.

Dok rjesis termo i hidroizolacije, kompletne adaptacije instalacije i tak dalje, kosta vise(!) novaca nego da novo gradis iz pocetka.

Malo ti znaci i da ides rusiti jer te rusenje kosta koliko bi i platio dozvole i prikljucke dakle ni sa time nisi u dobitku.

Ak si rekao da zemljiste nije problem onda bolje gradi.

120m2 katnicu mozes pod krov staviti i za cca 25000eura, dakle temelji, zidovi nosivi, medjukatna konstrukcija i krov te stolarija tako da se kuca zatvori.

I tako onda mora kuca malo odstajati dok se ne nastavi sa unutarnjim radovima i onda mozes dalje po malo.

Kad je kuca zatvorena izvana dalje je lako u smislu da ne ovisis vise o vanjskim prilikama i neprilikama i da se dalje moze polako raditi, doslovce soba po soba kako vec mozes financijski.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 18:54   #249
Ma zemljište se tamo gdje gledam kupi za 15 eura po kvadratu. Ima čak i puno jeftinijeg koje je trenutno zavedeno kao poljoprivredno, ali po planu uređenja postaje stambeno (then again, koja je procedura kod toga i koliko to traje?), tako da mislim da bi se stvarno za male novce dalo nešto kupiti. A to kupim za keš što bude; 1000-1500 kvadrata zemlje mi je dovoljno, ako nađem mikrolokaciju sa svim komunalijama. Gradnja na kredit od 60k€, 10 godina (trebao bih biti u stanju financirati i veći kredit, no pitanje je što banka misli o tome). Ako se ovo proda za 2-3 godine, trebao bih biti u stanju tim prihodima tada biti blizu zatvaranju kredita.

Inače ne bih htio katnicu. Idealno bi bilo da je prizemnica od cca 120 kvadrata (spojeni prostor kuhinja-blagovaona-dnevni boravak, špajza, mini WC, pristojna kupaona, vešeraj, dvije sobe) s nekim malim podrumom za bojler, zimnicu, router i NAS

Teoretski bih trenutnu bijelu tehniku i dio namještaja mogao premjestiti (pa čak i 18kW plinski bojler, ako je dovoljan za kuću te površine s dobrom fasadom), tako da mi onda iznutra za prvu ruku trebaju sređena kupaona, grijanje, kauč na razvlačenje, par novih ormara, i pločice u kuhinji, a onda malo pomalo, svaki mjesec po nešto. Samo fakat nisam siguran da se sve to može izvesti za te početne novce. I da ću naći mikrolokaciju koja trenutno ima plin

Sve životne probleme riješio bi mi bogati investitor koji će nagodinu porušiti pola mog kvarta i isplatiti me obilato za staru nekretninu Ali brijem da se takav neće pojaviti još 10-20 godina... Tko ovo moje kupi, fakat će jednom profitirati. Čak je neki lik pred par godina dignuo potpuno nedovršenu ogromnu dvokatnicu da jednom pokupi veće novce. Očito čovjek ima vremena čekati.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 21:07   #250
Iskreno, nema ni meni ljepse od niske prizemnice pa u duzinu i sirinu.

I sam sam krenio od toga, ali onda sam shvatio koliko to poskupljuje gradnju, povecava kasnije troskove, pogotovo za grijanje jer ti ovako grijes prizemlje i onda ti se sva toplina dize gore i grije kat i tak dalje i odustao od toga.

Gradim na kat, gore spavaci dio, dolje dnevni za sada, kasnije mi je u planu potpuno odvojiti donji od gornjeg dijela tako da klinci imaju sve zasebno od nas dok malo porastu.

Sto se cijena tice, stoji onako kako sam ti napisao, ako radis na kat.

Cijene nisu rekla kazala nego pune maksimalne cijene koje sam ja dobivao u ponudama, na kraju sam prosao i puno jeftinije ali to ne zelim pisati jer je to splet okolnosti, imanja puno vremena, volje, truda i naravno gotovine u svakom trenutku tako da gradjevinski materijal sam kupovao po ekstra niskim cijenama bilo da je rijec o rasprodajama, kompenzacijama ili ostacima od drugih gradnji.

Kombi imam vlastiti, isto bitna stavka. :-)

Sto se ruku tice puno stvari cu sam odraditi, dosta toga ide u prijateljskoj varijanti, jedino sto nisam radio u prijateljskoj varijanti su temelji, goli zidovi, medukatna konstrukcija i sama konstrukcija krovista, to sam dao vise novaca ali sam uzeo vrhunskog izvodaca za kojeg nemam brige oko kvalitete radova.

Naravno, materijal je sav moj, kao i oplate i skele.

Opet ponavljam, ako imas stvarno hrpu zivaca, voljan si svaki slobodan trenutak posvetiti tome i zanima te bar malo gradjevina onda nemas problema.

Sto se tice djela price o cekanju bogatog striceka koji samo ceka da mu bas ti prodas svoju djedovinu sa suzom oku, i da ti umjesto maramice daje po 500eura da si nos obrises, to ces se jako nacekati i bolje nemoj na to racunati.

Sad se fakat puno toga nudi na trzistu a potraznja je skoro pa nikakva, a pogotovo za gradnju manjih objekata gdje su pocetni troskovi veci i zarada je manja.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 22:23   #251
A je, ali onda na kraju dana imaš "dosadnu" katnicu, još jednu u moru svih ostalih. Meni se sviđa prizemnica, dragoj se sviđa prizemnica, bilo bi glupo da se zbog "par" tisuća eura do kraja života grizem što živim u kući koja ne izgleda kako spada. U slučaju bolesti, starosti, trudnoće, pijanstva, potrebe hitne evakuacije, kat je poprilično zeznuta stavka.

Što se tiče odvajanja kata - eno pun oglasnik toga Ljudi odvojili, djeca ne žele živjeti s njima ili su otišla van, a odvojeno je skroz, pa je to nefunkcionalno ako nisu dvije obitelji.

Ovdje je planirano rušenje kompletnog dijela kvarta, parstotinjak kuća. I sada je top lokacija, a kad se realizira nešto što se već dugo spominje, tu će niknuti (po GUP-u) visoka stambeno-poslovna gradnja i kvadrat po dva soma eura. No velim, to može biti za par godina, a može i za dvadeset, tako da na to stvarno ne računam. Ići će u prodaju po tržišnoj cijeni ili malo ispod zbog žurbe.

Ne znam... Ispalo je da "imam" arhitekta s dosta iskustva i poznanstava, trebalo bi uloviti čovjeka i dogovoriti sve s njim, pa da vidim ima li smisla da idem u cijelu tu priču, koliko ta priča traje vremenski, i kako bi to izgledalo financijski.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 22:28   #252
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
A je, ali onda na kraju dana imaš "dosadnu" katnicu, još jednu u moru svih ostalih.
pa napravi katnicu koja nije dosadna!
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 22:25   #253
da li netko zna koja je razlika u cijeni ako dignem 120 cm-a (mislim da je to granica za potkrovlje) ili preko 120 cm-a?

jer do 120 cm-a se racuna kao potkrovlje, a preko 120 cm-a kao kat.
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 22:38   #254
Poštovani,

eto i mi počeli malo kalkulirati, ali prije svega. Dali ima kakve šanse napraviti katnicu -ravni krov. ukupno cca 150 m2, za 650.000 kn kredita.
Naravno raspitali se za sve papire i priključke ( cca. 60.000 kn) znači za gradnju kuće ostalo bi oko 580-590.000 kn
Kuća bi bila bez podruma.

??
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 22:49   #255
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Poštovani,

eto i mi počeli malo kalkulirati, ali prije svega. Dali ima kakve šanse napraviti katnicu -ravni krov. ukupno cca 150 m2, za 650.000 kn kredita.
Naravno raspitali se za sve papire i priključke ( cca. 60.000 kn) znači za gradnju kuće ostalo bi oko 580-590.000 kn
Kuća bi bila bez podruma.

??
Mislim da ,da...
Mi imamo jos odvazniji projekt katnica oko 110 m2 ,za 50000 eura...sve papiri...tako sto bi uredili doljnji dio ,a ovaj dio gore po malo....vecinom sami ....
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 00:06   #256
ma i ja mislim da bi išlo, odnosno moralo ići s 550.000 kn
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 08:56   #257
Netko je gore naveo da se ne isplati kupovati staru kucu i adaptirati na novo....zajeb..isplati se!
Mene je kuca od 80-ak m2 kostala 25 000€ i jos toliko sam bubnuo da je ogolim do kosti i sve stavim novo od instalacija zidova podova krova
Ima samo jedna caka
Treba jako pljunuti u dlanove i vuci tacke i kante sa majstorima, puno se toga nauci i na puno toga mozes utjecati
jovani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 09:04   #258
Samo dobar majstor, po mogucnosti jedan koji ima svoju ekipu koji znaju raditi vecinu poslova.
Donosis im klopu kada mozes, tu i tamo ih izraketiras gemistima (nakon posla naravno) i sve pregovarate sami nikakva treca osoba.
jovani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 09:38   #259
Tko ne napravi barem jednu mesalicu morta ili baci par kvadrata šprica ( obavezno ti odleti u oko jer naocale su u dzepu) taj nije niti nece napraviti uštedu
jovani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 13:51   #260
U svemu je tako, kad stvoriš neku vrijednost sa svojih 10 prstiju onda si zaradio, ili uštedio.
Tko ima dovoljno on plati i ne radi ako ima posao koji mu zarađuje više. Matematika.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.