Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 01:57   #121
Thumbs up

Zanima me još nešto vezano za prelazak granice, nikako ne razumijem bojazan državljanja BIH I SRBIJE nakon što Hrvatska bude član EU kao njima je teže prelaziti granicu. Pa zar je putovnica ili pasoš nedovoljan dokaz da se granica smije preći?
ne razumijem vode se razgovori da mnogi u bih imaju hrvatsku putovnicu i tada su automatizmom kao i svi hrvatski državljani u eu tako da ce njima ulazak u eu biti dosta olaksan, zar postoji razlika hrvatskih i bih državljanja ako obje strane imaju putovnice-putne isprave koje pokazuju na granicama, jer ako mi ne pokazujemo zar je velika greška bih državljanja sto ce se zadrzavati na granici 30 minuta dulje od nas, to ne razumijem nikako. jer kada bih državljanin pređe bih granicu sa hrvatskom isto ide sigurno bez ograničenja dalje u europu ili je neka caka u tome sto mi jos ne znamo do kraja
Molio bih nekoga tko mi to moze detaljnije pojasniti, hvala
__________________
...
ivan.iv is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 10:24   #122
Quote:
ivan.iv kaže: Pogledaj post
jer kada bih državljanin pređe bih granicu sa hrvatskom isto ide sigurno bez ograničenja dalje u europu ili je neka caka u tome sto mi jos ne znamo do kraja
Kad prijeđe ušao je samo u RH ali nije ušao u schengensku zonu.U nju će ući nakon kontrole slovenaca i mađara.Mnogi od njih imaju RH putovnicu ali s BiH prebivalištem pa se to malo drugačije gleda nego kad je adresa prebivališta u RH bez obzira što je ista putovnica.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 00:47   #123
11.4. sam vlakom probao preci slovensku granicu ali su me skinuli s vlaka i vratili nazad u hrvatsku jer sam bio duze od tri mjeseca unutar 6 mjeseci(za to sam vec prije platio kaznu na izlasku)...
probao sam sutradan preci granicu s autom al opet su me vratili iz istog razloga... kad sam pitao kad mogu ponovo uci carinik mi je rekao tek za 3 mjeseca... oba puta nisam platio nikakvu kaznu niti mi je netko rekao za zabranu od tri mjeseca...
zanima me da li mi oni mogu zabraniti ulazak na tri mjeseca bez da su mi to rekli i dali neku potvrdu... i gdje mogu provjeriti imam li tu zabranu?
__________________
za sve ostale informacije obratite se najblizem lijecniku ili ljekarniku...
zlajoan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 01:37   #124
Zabranu su ti lupili slovenci pecat kad si na kraju 3 mjeseca se vracao u HR.
U tom pecatu ima jedno dodatno slovo koje znaci prekoracenje. Pogledaj u putovnicu.
Ako se dobro sjecam slovo F nisam vise siguran, vidi u ovoj temi par stranica nazad.
Pored toga imaju oni sve to u kompjuteru, kad prelazis granicu samo provuce putovnicu kroz skener i voila sve mu se pokaze.

Ja kad sam tek napravio putovnicu prije 5 godina, i isao u SLO, tip ju je nosio u kucicu da provjerava jer nije bilo nikakvog pecata u njoj, na kraju mi vratio putovnicu, lupio pecat i nista nije dalje pitao.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 11:01   #125
Quote:
zlajoan kaže: Pogledaj post
11.4. sam vlakom probao preci slovensku granicu ali su me skinuli s vlaka i vratili nazad u hrvatsku jer sam bio duze od tri mjeseca unutar 6 mjeseci(za to sam vec prije platio kaznu na izlasku)
Kaznu si platio, ali to ne znaci da si se time rijesio posljedica u vidu zabrane ulaska.

Quote:
oba puta nisam platio nikakvu kaznu niti mi je netko rekao za zabranu od tri mjeseca...
Nisi platio kaznu jer nisi ni presao granicu, tj. nisi boravio unutar Schengena.

Quote:
zanima me da li mi oni mogu zabraniti ulazak na tri mjeseca bez da su mi to rekli i dali neku potvrdu... i gdje mogu provjeriti imam li tu zabranu?
Kakva potvrda? Prekrsio si zakon o duljini turistickog boravka i toga si svjestan, zabrana je u njihovom sustavu. Mislim da je dvostruki neuspjeli pokusaj prelazenja granice dovoljan dokaz da imas zabranu ulaska.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 16:45   #126
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Zabranu su ti lupili slovenci pecat kad si na kraju 3 mjeseca se vracao u HR.
U tom pecatu ima jedno dodatno slovo koje znaci prekoracenje. Pogledaj u putovnicu.
Ako se dobro sjecam slovo F nisam vise siguran, vidi u ovoj temi par stranica nazad.
Pored toga imaju oni sve to u kompjuteru, kad prelazis granicu samo provuce putovnicu kroz skener i voila sve mu se pokaze.

Ja kad sam tek napravio putovnicu prije 5 godina, i isao u SLO, tip ju je nosio u kucicu da provjerava jer nije bilo nikakvog pecata u njoj, na kraju mi vratio putovnicu, lupio pecat i nista nije dalje pitao.
gledao sam njihov zakonik i dva su slucaja:
-ako je osoba bila u komadu preko 3 mjeseca onda ide zabrana ulaska na 3 mjeseca
-ako je osoba bila preko 3 mjeseca ali sa prekidima onda moze uci prvi dan nakon sto istekne 6 mjeseci od prvog ulaska ulaska

moj slucaj je pod tockom 2 i prvi ulazak je 12.10.2012., znaci nema nikakve zabrane i mogao bi uci 12.4.2013. sto sam i probao al mi nisu dali...

isao sam s osobnom tako da sigurno nemam taj zig... a nitko mi ni usmeno ni pismeno nije rekao za zabranu...
__________________
za sve ostale informacije obratite se najblizem lijecniku ili ljekarniku...
zlajoan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 20:45   #127
Nemaš slovo u putovnici ali imaš zabranu koja se vidi povlačenjem osobne.Kako si platio kaznu za prekoračenje imaš i zabranu.Zabrana vrijedi od datuma do datuma a za tebe ne vrijedi slučaj pod 2 jer to vrijedi samo za one koji nemaju zabranu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 15:26   #128
Prekoračenje boravka

ja sam sa curom koja je inače državljanka Eu, došao u Hr it u smo ostali 3 mjeseca i 2 dana, pošto se ženimo te imamo zakazan termin, otišli smo na policiju prijaviti boravak, oni su je uhitili i bila je u pritvoru do kasno navečer , išla je sucu za prekršaje i dobila je izgon iz hr u roku od 30 dana kao i novčanu kaznu.

mislim da je to sramota za Hrvatsku koja pritvara Državljane Eu, i to par mjeseci prije ulaska da nisam uzeo advokata, ostala bi u pritvoru cijeli vikend ovako su je isti dan pustili, no bili su pristojni prema njoj i dali su nablažu kaznu. Sad ne znam što dalje uglavnom sranje, naša je greška što smo planirali ići prije prijaviti boravak ali zbog našeg nemara to nismo, jasno mi je da je to prekršaj ali nije mi jasno kako su je mogli uhititi i gotovo 6 sati držati na ispitivanju i pritvoru???
tommycro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:25   #129
Ne znam zasto su je uhitili, takva je valjda procedura kod izgona?!
I da, imas cini mi se 3 dana rok da prijavis boravak kad udjes u neku zemlju inace slijedi kazna. To je svugdje tako, zakon je zakon. Cak znaju turistima na aeurodromu kod povratka opalit kaznu jer nemaju ulazni pecat u putovnici ili jer nisu prijavili boravak a bili su tu mjesec dana.
U drugim zemljama te odmah otprate do granice i cekaju da se ukrcas u avion prema tvojoj kuci. Nema nikakvih uhicivanja ni sudova za prekrsaje, a nasi ocito vole gdje god mogu da naplate kaznu.
Da su je odmah protjerali, ne bi nista dobili osim troskova izgona, ovako su si naplatili kaznu i troskove suda.

Uglavnom kazi curi nek ne ocajava, kad je ozenis, za 5 godina ce biti HR drzavljanka pa ce im slobodno svimmoc pokazat fakica, ali do tada cemo mozda vec biti u schengenu pa ce biti nikakva zadovoljstina.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 16:46   #130
Ona je bila u dvostrukom prekrsaju- em niste prijavili adresu boravka cim je usla u Hr, em je prekoracila 90 dana turistickog boravka.
Vjerujem da su je zadrzali u pritvoru zbog mogucnosti odlaska iz zemlje prije nego se naplati kazna.
Nisam bas sigurna da je to neka sramota za Hrvatsku, buduci da je i vani slican postupak.

A koja je u biti bila vasa namjera, zatraziti privremeni boravak?

Adresa boravista se mora prijaviti odmah iduci dan nakon ulaska u zemlju ako je na privatnoj adresi, a privremeni boravak se trazi najkasnije 30 dana prije isteka turistickog boravka. Na privremeni boravak trenutno nema ni pravo jer za njega nema osnove (niste jos u braku).

Nista, na tvom mjestu bih pricekala sedmi mjesec kad ce se procedure oko privremenog boravka znatno pojednostaviti za EU drzavljane- morat ce imati samo prijavljenu adresu i dokaz o dostatnim financijskim sredstvima.

Ne znam sto konkretno znaci "izgon" (tj, da li je to neka zabrana ulaska na odredjeno vrijeme), znat ce forumas sivkić.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 17:32   #131
Dobila je sudski nalog da napusti zemlju u 30 dana, to je izgon..

kako to nije sramota da se jedno cijelo popodne Eu državljanka zadržava i vodi negdje u zatvor sa nekim muslimanima i afrikancima službeno je bila uhićena, te se kažnjava zato što smo kasnili 2 dana sa prijavom.. it to sve 2 mjeseca prije ulaska u tu uniju to je prekršaj i za to se ne pritvaraju građani, ako bih to prijavio u Bruxelles ili Sudu za kršenje ljudskih prava ovim bi se moglo kazniti ovaj sud a i zakočiti ulazak u EU.
a mi smo imali poštenu namjeru da se prijavimo i da registriramo njen boravak, a pogriješili smo jer nismo vodili računa o datumu.. priznajemo oboje da smo bili nemarni i lijeni ali također nismo bili informirani o zakonima.. tko bi nam to rekao?, to je bila jedna on naših pogrešaka ali također nismo rekli istinu o našem točnom dolasku u Hr kad su nas o tome pitali te smo se kasnije ispričali da je to bilo zbog toga da ne dobijemo veliku novčanu kaznu

Sama Kazna ipak nije bila velika ali da nije imala odvjetnika koji je koštao i mnogostruko više od same kazne tamo bi bila ostala u pritvoru..
Ja ču progutati novčane kazne, troškove odvjetnika, ali ne mogu progutati stres i i duševnu bol oduzimanja njene slobode, i ja sam se tada osjećao da sam uhićen a možda i gore, na kraju krajeva nadam da ovaj problem neće doći do više razine ako se ne bude riješilo pitanje našeg boravka u Hr u najkraćem mogućem roku!

ukratko sve ću prodati što imam, zatvoriti firmu, i živjeti u njenoj zemlji a oni neka zajebavaju nekog drugog!
Amen!
tommycro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 17:41   #132
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Putovnice odnosno osobne će se i dalje pokazivat policiji jer policijska (granična) kontrola ostaje dok se schengen ne postavi na srpsku i bosanku granicu.Hrvatska policija će se preselit na slovensku stranu i mađarsku tako da će se vršit samo jedna kontrola.Carine nema tako da se roba može vozit bez ograničenja ali nema ni povrata pdv-a za robu koja bude kupljena u eu.Dakako da se novac mora posjedovat i imaju ga pravo pitat iz razloga da se ne bi išlo u krađu i da se ima za platit troškove.
Na aerodromima ostaje sve isto.
A reci mi kako će ić kupovina putem ebay-a ili amazon i sl. oće bit limitirano kao i do sada, carina? pls :-)
__________________

Pusu salje svjetska....
Nani99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 17:45   #133
Niste kasnili dva dana s prijavom, nego tri mjeseca, sve je po zakonu. I jos ste lagali.

Ova dva dana koje ti spominjes nije ni smjela biti u Hr je je prekoracila turisticki boravak (a na nista drugo nema ni pravo), a adresu boravista ste trebali prijavit odmah iduci dan nakon sto je stigla.

Bolje se informiraj koja su njena prava kao stranca, to si vec trebao i napraviti.

Ove tvoje prijetnje su mi super Ti ces blokirati ulazak u EU
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 01:00   #134
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nemaš slovo u putovnici ali imaš zabranu koja se vidi povlačenjem osobne.Kako si platio kaznu za prekoračenje imaš i zabranu.Zabrana vrijedi od datuma do datuma a za tebe ne vrijedi slučaj pod 2 jer to vrijedi samo za one koji nemaju zabranu.
gdje mogu provjerit jel imam zabranu i kolika je?
policija, slovenska ambasada?
__________________
za sve ostale informacije obratite se najblizem lijecniku ili ljekarniku...

Zadnje uređivanje zlajoan : 15.04.2013. at 01:20.
zlajoan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 12:52   #135
Quote:
tommycro kaže: Pogledaj post
... mislim da je to sramota za Hrvatsku koja pritvara Državljane Eu, i to par mjeseci prije ulaska da nisam uzeo advokata, ostala bi u pritvoru cijeli vikend ovako su je isti dan pustili...
Svaka zemlja uhićuje strance u prekršaju, pa i zemlje Europske unije. Razlog je osiguranje dolaska na sud ako taj stranac nema domaću adresu, a ona ju sada nije imala.

Što se tiče pritvora preko vikenda, bez veze si plaćao advokata jer sud ima dežurstva i sve se rješava unutar 24 sata, a nikako "preko vikenda". Ako je zatečena u prekršaju ujutro, do večeri bi svakako bila gotova na sudu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 12:53   #136
Podsjetit ću vas da je ovo podforum Pravo i da se tu držimo pravne strane problema. Za sve ostale koje su vas tu mučile, preporučam neki drugi podforum - u ovom slučaju, Politika. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 17:47   #137
Quote:
tommycro kaže: Pogledaj post
ali nije mi jasno kako su je mogli uhititi i gotovo 6 sati držati na ispitivanju i pritvoru???
Tako se radi sa osobama koje nemaju prebivalište u RH (stranci) kao i u drugim državama.

Quote:
tommycro kaže: Pogledaj post
S na kraju krajeva nadam da ovaj problem neće doći do više razine ako se ne bude riješilo pitanje našeg boravka u Hr u najkraćem mogućem roku!
Za državu nema više razine jer su postupali po zakonu.Riješt će se brzinom kao i kod sviju.Što je sa dobivenom zabranom ulaska?

Quote:
Nani99 kaže: Pogledaj post
A reci mi kako će ić kupovina putem ebay-a ili amazon i sl. oće bit limitirano kao i do sada, carina? pls :-)
Dignut će limit na 300 eura za osobne potrebe.

Quote:
zlajoan kaže: Pogledaj post
gdje mogu provjerit jel imam zabranu i kolika je?
policija, slovenska ambasada?
Na bilo kojem schengenskom graničnom prijelazu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 13:05   #138
Pozdrav!
Tata je prvi put u Švicarsku išao krajem 7. mjeseca. Prije 2 tjedna kad je ponovno išao, Slovenci su mu izračunali da je prekoračio 9 dana od dozvoljenih 3 mjeseca u 6 mjeseci ali su ga ipak nekako pustili preko granice i nisu mu naplatili kaznu.
Zanima me od kad se počinje brojati tih 6 mjeseci? Od prvog odlaska u Švicarsku? Da li to znači da je tih 6 mjeseci se računalo do kraja 1. mjeseca te onda nakon toga kreće računanje dalje 6 mjeseci?
Da li oni njemu mogu naplatit kaznu ili dati zabranu za to prekoraćenje kada prođe taj drugi dio godine, tj 6 mjeseci ako je tamo boravio do 3 mjeseca i u Hrvatskoj 3 mjeseca?
Ako netko zna općenito o tom računanju dana, molila bih da odgovori.
Hvala!
fruitcake is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 05:19   #139
Radi se o bilo kojem sestomjesecnom razdoblju. Dakle na dan na kojii zelis (ponovo) uci u sengen, gleda se unazad 6 mjeseci. Ako u tom razdoblju je osoba bila unutar sengena ukupno 90 dana, nema ulaska. Isto tako, kad si u prostoru sengena, gleda se 6 mjeseci unazad. Ako u tom periodu si bila ukupno vise od 90 dana u schengenu, prekrsila si zakon i vjerojatno ce ti lupit zabranu ulaska.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 22:40   #140
vjerojatno nije prava tema za ovo, ali možda netko zna...

u novoj putovnici imam samo par žigova, zadnji je ulazak u veliku britaniju prošle godine, a po izlasku iz VB, odnosno ulasku u RH nisam dobio nikakav žig...
frendica mi je imala problema kada je ulazila u njemačku i kada joj je zadnji žig bio za ulazak u VB (također nije dobila izlazni ili za ulazak u RH), a kako je prošlo više od 6 mjeseci tip joj je pravio probleme jer je po njemu ona cijelo vrijeme bila ilegalno u EU...

uskoro idem u VB i da imam puno žigova ne bi me bila frka, ali ako na ulasku bude gledao, vidjet će da mi je zadnji žig bio ulazak u VB i da nemam izlazni žig...

jel' imao tko sličnih problema i da li da odem do slovenije ili mađarske po žig ili nepotrebno paničarim?
__________________
Vjeverice su krive za sve...
biljni_prašak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.