Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2009., 18:13   #61
help, please

imam herzov ventil na radijatoru koji uopce ne radi- svi ostali radijatori u kuci griju a ovaj je potpuno hladan... pa sumnjam na taj ventil.
Zna li netko mogu li taj ventil ikako sama skinuti/popraviti/vec nesto da proradi?
lagano se smrzavam u sobi
__________________
Sve je u redu.
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:28   #62
Quote:
Čočo san kaže: Pogledaj post
imam herzov ventil na radijatoru koji uopce ne radi- svi ostali radijatori u kuci griju a ovaj je potpuno hladan... pa sumnjam na taj ventil.
Zna li netko mogu li taj ventil ikako sama skinuti/popraviti/vec nesto da proradi?
lagano se smrzavam u sobi
Skinite termostatsku glavu sa radijatora i ostat će vam na radijatoru sam ventil na kojem čete vidjeti pipac. Taj pipac trebate malo razraditi i ponovo pažljivo staviti glavu natrag.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:44   #63
hvala.

... a kak da skinem termostatsku glavu?
__________________
Sve je u redu.
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:05   #64
Quote:
Čočo san kaže: Pogledaj post
hvala.

... a kak da skinem termostatsku glavu?
Između termostatske glave i radijatora nalazi se rebrasti holender, njega trebatež odvinuti bilo ručno bilo se nekim klještima (papagajkama). Ako čete to raditi klještima pazite da holender ne oštetite prejakim stiskom.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 11:24   #65
hvala jos jednom, uspjela sam
sad je toplo
__________________
Sve je u redu.
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 11:36   #66
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Prvo ti preporučujem pa pročotaš topic od početka, ja ću samo u kratkim crtama reći neke konstatcije.

Centralni termostat je onaj uz pomoć kojega se štedi energija on gasi plamenik u bojleru, tako da ako njega izbaciš to može raditi ali neće biti ekonomično.

Termostatski ventili služe da se zatvori protok kroz radijator u prostoriji koja je zagrijana na željenu temperaturu i time ubrzavaš zagrijavanje drugih prostorija dok centralni termostat ne ugasi plamenik/grijač.

Ako imaš na svim radijatorima term. ventile i oni zatvore a bojler radi pumpa neće moći ostvariti cirkulaciju, što nije dobro.
Pretjela sam topic, probala naći neke odgovore, neki dijelovi mi bili prekomplicirani ili nepotrebni... a iskreno, nemam baš vremena za proučavati ovu temu pa sam mislila rađe pitati direktno ako netko ima vremena za "pozabaviti se" mojim problemom. Tražila sam dva dana jedan termostat koji sam čak kupila prije 5-6 godina i nikad ga nisam stavila... Svidjela mi se ideja da se vremenski regulira paljenje i gašenje, ali sam tek naknadno skužila da se kod nas dolazi i odlazi u razna doba i da nam je automatsko paljenje/gašenje - suludo. Ne znam da li se može iskoristiti/pripomoći ovom mom problemu... ali blago sam očajna pa pokušavam...




Skužila sam na što upozoravate da ako se centralni termostat zgasi (kod mene u ogromnoj dnevnoj), neće raditi ni u spavaćoj sobi grijanje s regulatorom na samom radijatoru. No, meni nije jasno da se ovaj moj problem ne može riješiti... da ja ne mogu odvojiti spavaću od ostatka stana. Tj. da mi se preko noći grije samo spavaća, a da ne moram ostatak stana grijati... Netko je spomenuo te bežične termostate, koliko sam shvatila, mi bi morali navečer prebaciti taj bezični termostat u spavaću? Jel takav sustav reguliranja topline skup?

Hvala!
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 12:25   #67
Google is your friend

http://www.google.hr/#hl=hr&source=h...3ba46490cfb2f6
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 12:35   #68
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
Svidjela mi se ideja da se vremenski regulira paljenje i gašenje, ali sam tek naknadno skužila da se kod nas dolazi i odlazi u razna doba i da nam je automatsko paljenje/gašenje - suludo. Ne znam da li se može iskoristiti/pripomoći ovom mom problemu... ali blago sam očajna pa pokušavam...

Bez obzira na vrijeme dolaska i odlaska, programibilni termostat je ipak - samo komocija.
Ne mora to sto narihtate biti striktno, pa da ne mozete mijenjati.
Dovoljno je recimo podesiti zeljenu dnevnu i nocnu temperaturu (ako zelite da se razlikuje i jedno ukljucivanje tokom dana) Ako netko dodje doma u neko drugo doba dana, on jednim pokretom prebaci na termostatu sa "sata" tj. programiranog (programirano je recimo da ne grije) na rucno - i ukljuci si grijanje. Kada odlazi od kuce ugasi, odnosno opet prebaci na "programirano" i bojler ce se na vecer upaliti u podeseno vrijeme.
(mozete bezbroj puta pomaknuti s programiranog na rucno, kako tko zeli) Kada je na programiranom slusat ce zadani program, kada je na rucnom, slusat ce osobu i dignuti temperaturu po njenoj zelji.


Quote:
Skužila sam na što upozoravate da ako se centralni termostat zgasi (kod mene u ogromnoj dnevnoj), neće raditi ni u spavaćoj sobi grijanje s regulatorom na samom radijatoru. No, meni nije jasno da se ovaj moj problem ne može riješiti... da ja ne mogu odvojiti spavaću od ostatka stana. Tj. da mi se preko noći grije samo spavaća, a da ne moram ostatak stana grijati... Netko je spomenuo te bežične termostate, koliko sam shvatila, mi bi morali navečer prebaciti taj bezični termostat u spavaću? Jel takav sustav reguliranja topline skup?
Hvala!
Ne znam koliko kostaju bezicni termostati, ali sto se tice tvog problema to bi samo donekle rijesilo tvoj problem.
Po danu bi imala termostat u dnevnoj sobi (ventil mora biti otvoren da bi i postigla zeljenu temperaturu) i u dnevnoj sobi bi postigla podesenu temperaturu npr.22° Po noci bi ga odnjela u spavacu sobu i onda bi u spavacoj sobi bila zeljena temperatura, npr. 20°. Ali u dnevnoj bi isto bilo toplo, ako ne ugasis ventil u dnevnoj sobi. S tim bezicnim termostatom bi postigla to da mozes dobiti idealnu zeljanu temperaturu u onoj prostoriji u kojoj jesi(tj. u kojoj je termostat), ali i ostale ce se grijati ako u njima ne ugasis ventile.
Tebi bi u stvari trebali termostatki ventili za svaku prostoriju koji se mogu vremenski programirati. Malo se raspitaj, ima i toga.
Iako, sve u svemu, tvoja namjera da ustedis tako da ne uopce grijes dnevni boravak nije mozda bas naj... , jer onda ti se preko noci boravak ohladi, (i moras iz tople sobe u hladni boravak) pa dosta energije treba da se u jutro ponovo zagrije, pa ti potrosnja dodje na isto. Mozda bi ipak bilo najbolje po noci grijati i dnevni boravak i spavacu sobu, ali smanjiti nocnu temperaturu. Bez obzira na bebu, za spavanje ni njoj nije potrebna visoka temperatura. A u jutro podignete temperaturu, s tim da u spavacoj stavite termoventile (ako ih sada nema) tako da se preko dana spavaca soba ne zagrijeva previse, nego na par stupnjeva manje od dnevne u kojoj boravite.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 12:59   #69
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
Meni je samo bitno da preko noći mogu u ostatku stana ugasiti grijanje (smanjiti), a da mi radi samo u spavaćoj sobi na određenoj temperaturi. I sad mi je palo na pamet, imam na sadašnjim radijatorima nekakve pipke na koje mogu ispustiti zrak, koji se obično nakupi tijekom sezone-ne-grijanja. Stariji su radijatori u pitanju. E sad mene zanima i to da li ću izgubiti mogućnost ispuštanja zraka, ako ugradim te termostatske regulatore na radijatore? ?
Sto se tice ustede, gasenjem grijanja u dnevnoj sobi neces puno postici. Bojler radi i grije. Teze ce zagrijeti zeljenu prostoriju, ako su ostale hladne, ako otvaranjem vrata hladis grijanu prostoriju. Obzirom na bebu sigurno ces po noci ici u druge prostorije, (kuhinja radi ev. klope, dnevna soba ako place, da ne probudis muza...) iz toplog u hladno i obratno sto nije dobro ni za tebe ni za bebu, ali ni za toplinu spavace sobe koja se bespotrebno gubi.
Ako je cijeli stan umjereno topao, ne trosis znatno vise nego grijanjem spavace sobe uz hladne ostate prostorije i otvaranje vrata.
Ovo s ventilima i ispustanjem zraka nema veze jedno s drugim, ne smeta.


Quote:
EDIT: Uh, sad vidim drugi odgovor od Goge2006... Koji bed, pa tog sam se i bojala... o ovome stvarno nemam pojma (a ni MM), niti imam koga za pitati, jer to nitko od mojih nema... bitno mi je jer hoćemo uštedjeti na energiji i lovi, a kako nam stiže bebica uskoro, morat ćemo grijati i preko noći spavaću, što nam prije nije bilo tako važno... A da na sve radijatore stavim te termostate? A maknem taj centralni na zidu? Jel to rješenje?
Ako bas zelis mozes svaku vecer gasiti (i s obicnim ventilima) radijatore u svim prostorijama osim u spavacoj sobi, ali mislim da time ne bi imala bas neku komociju, a ni ustedu. (to bi bilo dosadno raditi svaku vecer, a neke bitne koristi ne bi imala,imo)
Moje bi rjesenje bilo po noci spustiti temperaturu na onu koju zelis u spavacoj sobi. Mislim da ce ti s toplim boravkom ipak biti ugodnije nego da se boravak rashladjuje svaku noc, a nece biti niti bitne razlike na racunu, imo.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 13:27   #70
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
...Svidjela mi se ideja da se vremenski regulira paljenje i gašenje, ali sam tek naknadno skužila da se kod nas dolazi i odlazi u razna doba i da nam je automatsko paljenje/gašenje - suludo.
Skužila sam na što upozoravate da ako se centralni termostat zgasi (kod mene u ogromnoj dnevnoj), neće raditi ni u spavaćoj sobi grijanje s regulatorom na samom radijatoru...Hvala!
Sa programibilnim sobnim termostatom ne upravlja se direktno paljenje/gašenje pl. uređaja. To se radi posredno preko podešavanja željene temperatre u željeno vrijeme. Dakle ako se npr. noću podesi na nižu temperaturu na termostatu - gašenje pl. uređaja će se dogoditi tek kad se temp. u toj prostoriji poveća od određene podešene niže temperature.

Uz programibilan termostat su vam dalje potrebne programibilne termostatske glave na svim radijatorima i prestrujni ventil - tad možete osigurati visoki komfor i uštedu energije.

Ovo je način uštede energije uz pomoć regulacije koji je daleko manjeg značaja za uštedu energije od poboljšanja topl. izolacije objekta.

Postoji i programibilna regulacija podnog grijanja sa više termostata -

http://www.heimeier.com/en/PDF/Info_...03-0209-hq.pdf

koja štedi energiju, no zbog inertnosti sustava - kolko je to korisno ? je.

Zadnje uređivanje viz : 26.10.2009. at 13:33.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 20:12   #71
Bežični termostati koštaju cca 1500 kuna.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 08:21   #72
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
.... Obzirom na bebu sigurno ces po noci ici u druge prostorije, (kuhinja radi ev. klope, dnevna soba ako place, da ne probudis muza...) .
Nekako bih rekao da nisi imao bebu
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 08:44   #73
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Nekako bih rekao da nisi imao bebu
Zasto bi to rekao?
Jesam, imala sam bebu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 08:46   #74
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
(kuhinja radi ev. klope, dnevna soba ako place, da ne probudis muza...) iz toplog u hladno i obratno sto nije dobro ni za tebe ni za bebu, ali ni za toplinu spavace sobe koja se bespotrebno gubi.
Da, baš!


Hvala vam svima na odgovorima, puno sam naučila.

Čini se da ćemo, ipak, ostaviti stanje kakvo je. Temperirati cijeli stan na jednu temperaturu preko noći. Fakat ne mogu pustiti da mi se ohladi ostatak stana (osim spavaće), pogotovo kad dođu jače hladnoće. A i sigurno će bit hodanja (da mi se muž ne uznemiri kad dijete plače ) po ostatku stana i po noći. Ma, zapravo, idealno bi bilo da spavaću mogu malo jače, a u ostatku stana lagano temperirati preko noći... kako god, otići ću svakako i u neku trgovinu s tim stvarima i tamo malo pogledati uživo kako to sve izgleda...


Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post

Forumaši su još bolji!
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 09:07   #75
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
Da, baš!


Quote:
A i sigurno će bit hodanja (da mi se muž ne uznemiri kad dijete plače ) po ostatku stana i po noći.
Nadam se da ces imati mirnu bebu, ali ako se desi da place po noci, a covjek se ipak dize svako jutro i mora na posao..
No dobro, kako got, moze on ici s bebom u dnevni boravak da se mamica naspava.

Quote:
Ma, zapravo, idealno bi bilo da spavaću mogu malo jače, a u ostatku stana lagano temperirati preko noći... kako god, otići ću svakako i u neku trgovinu s tim stvarima i tamo malo pogledati uživo kako to sve izgleda...
Pa mozes i to, ako takva situacija moze biti i po danu. (iako cini mi se da to nije to, da nisi to tako zamislila)
Premjestis termostat u spavacu sobu, pa ce ti po noci biti u njoj kako zelis, a u dnevnoj smanjis na ventilu. U jutro povecas na ventilu u dnevnoj sobi.
Ali u tom slucaju ce ti i po danu spavaca soba biti topla, nece u njoj moci biti manje toplo nego li u db.

To su jeftinije verzije, snalazenje s onim sto imas...za one skuplje se malo proseci i raspitaj. Ali nemoj se osloniti samo na price striceka iz ducana, nego radje zovi tehnicku sluzbu predstavnistva pa trazi strucne savjete. (ovisi koji imas bojler ili koje ces termoventile ili termostat kupovati)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 09:25   #76
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
..Čini se da ćemo, ipak, ostaviti stanje kakvo je. Temperirati cijeli stan na jednu temperaturu preko noći...
Dobar zaključak.

Sve se može izvesti i postoje stvari da se to napravi (npr. novije stvari su fuzzy logic regulacija koja se podešava prema puno ulaznih parametara).

Kolko su isplative/korisne takve nove stvari - ovisi o zasebnom slučaju.

Programibilna regulacija je dobra npr. kad u objektu borave ljudi samo određeno vrijeme (npr. poslovni prostori, obitelji gdje svi odlaze van iz kuće na neko vrijeme i sl.).
U nekim drugim slučajevima - pametnije je investirati sredstva u riješavanje nekih drugih problema.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 12:48   #77
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Zasto bi to rekao?
Jesam, imala sam bebu.
Pa zato što kod mene ništ' od toga nije bio slučaj

Majka hranilica uvijek spremna a i očevi moraju biti svjesni prinove te uskočiti po potrebi a ako su dovoljno umorni i spavaća soba je dobra
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:01   #78
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa bilo mi je smiješno što brineš da moj muž fino spava preko noći, dok se ja bavim s bebom (po mogućnosti dalje od spavaće)! Muž će ostati mjesec dana s nama doma, neće ići ujutro raditi, već će se baviti s nas dvoje. Sad dok on radi, ja se bavim s kućanskim stvarima od kojih mi je rješenje grijanja bitna stvar za razmisliti što napraviti. On o tome pojma nema, zato najbolje pitati one koji se razumiju. Nažalost, nemam baš vremena, a ni motivacije/inspiracije da ulazim dublje u temu koja je daleko od moje struke, knap mi je vrijeme, a htjela bih u što kraćem vremenu pokupiti što više informacija da donesem brzu odluku. Zato sam tu zamolila za pomoć/savjet.
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:05   #79
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Dobar zaključak.

(..)

U nekim drugim slučajevima - pametnije je investirati sredstva u riješavanje nekih drugih problema.
Ha, tako će i biti... ali mi je drago da sam rasčistila neke stvari, jer me to s grijanjem proganja već par zima. Sad je beba samo pogurala stvari da se malo ozbiljnije raspita o tome... Nisam nikad prije s nekim razgovarala ovako o tome pa sam sad jednu važnu stvar prekrižila s popisa to-do stvari. Hvala na stručnim savjetima!
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:22   #80
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Pa zato što kod mene ništ' od toga nije bio slučaj
Nije ni kod mene, na srecu.

Quote:
Majka hranilica uvijek spremna a i očevi moraju biti svjesni prinove te uskočiti po potrebi a ako su dovoljno umorni i spavaća soba je dobra
I to je tocno...ali ima djece koja dosta placu, pa ih po noci nose...pa je spavaca soba pre mala za te nocne setnje, pa se predje u dnevnu...a sto se tateka tice...ma naravno da (vecina njih) pomazu, ali sve ovisi o situaciji, ako se preko dana namuci, rano se dize, a mami ipak nije pre tesko mislim da je fer malo ga pustiti.
Ili bar na smjene, pa ako je beba bucna...opet je dobro da se moze otici u dnevnu sobu koja nije hladna.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.