Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2016., 09:25   #861
Nema potrebe za "svađom", mislim da je svatko od Vas u pravu. Ali ovdje nema univerzalnog odgovora pa da se može reći da je netko upravu, a drugi nije.

Uglavnom puno ste mi pomogli u rasvjetljavanju problematike oko uštede na grijanju i regulacije.

Rezime je da termo ventili dolaze ovaj tjedan, a već drugi tjedan ću imat neku ponudu za ugradnju regulacije u ovisnosti o vanjskoj temperaturi pa ću i ovdje iznest onda cijenu ponude da imaju drugi za informaciju/referencu.
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 10:57   #862
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ja samo vidim da ti nemaš iskustva sa regulacijom po vanjskoj pa misliš da da ti možeš glumiti regulaciju i nešto bitnije postići mijenjanjem miš ventila svaka dva tjedna. Moj se bogami sam natrči svaki dan podosta.
Iskustva....gle tvoj mis ventil smanjuje ili povecava temperaturu po krivulji; natrci se on dosta preko dana da recimo povecava i smanjuje za par stupnjeva ovisno o tome kako je vani. I sada ako ja drzim na 60 stupnjeva, a tvoj sece od 55 do 60 kako se vani mjenja temperatura, ako drzi par sati na 55, par sati na 57 i par sati na 60 - pitanje je koliko je on % ustedio nego ja. Da ja drzim kao konj na 75 a ovaj tvoj za taj dan sece od 55-60 onda imam znatnije gubitke. A pregrijavanje prostora nikako necu imati jer mi termostatski ventili zatvore na zadanoj temperaturi. Gubici su jedino u razvodu cijevi po kuci gdje ti saljes par sati 55 a ja saljem fixno 60, znaci delta T je svega 5 stupnjeva. No isto tako ti gubici po cijevima nisu totalni gubici - nesto ode van kroz mort kao cisti gubitak a nesto ode prema unutra kroz mort kao dobitak prostorije. Ako su cijevi razvedne nadzbukno, sve je dobitak u prostoriji.

Sto se kotla tice, regulacija a i kotao mora omogucavati da neka vanjska regulacija podesava i zeljenu temp kotlovske vode a ne da se kotao grije na fixno recimo 75 a da se zeljena temperatura polaza automatikom ostvaruje samo sa mis ventilom i motorom. Onda imas i manje gubitke u kotlovnici jer ako treba 55 stupnjeva onda on nece grijati na 75 (delta T 20 stupnjeva).

To autor treba vidjeti je li moguce ili ne. Tu se isto jos nesto ustedi iako je kotao izoliran.

Trece, sve one bakrene cijevi u kotlovnici treba izolirati. Nema smisla tu imati gubitke.

Cetvrto, osjetnik vanjske temperature treba staviti na prikladno mjesto. Ako stavi na suncanu terasu jer mu je tako kotlovnica a ostatk kuce mu je u sjeni, regulacija ce krivo voziti grijanje.

U svakom slucaju, najbolje mu je da si ugradi termoventile sto je rekao da hoce. Onda neka ugradi mis ventil da moze mjenjati temperaturu polaza - jer ga mora ugraditi stavio on motor sa regulacijom odnosno automatikom ili okretao rucno kako ja pricam za pocetak; i neka stavi termometre polaza i povrata nakon mis ventila. I neka stavi prestrujni ventil, posto nema Alpha2 pumpu - preporucam IMI Heimeir Hydrolux, jer se lako podesava preko skale na ventilu i od renomiranog je proizvodjaca. I neka izolira sa onom pjenastom izolacijom sve cijevi u kotlovnici ako vec nisu to je par desetaka kuna a pomaze.
Pa kasnije ili odmah (odnosno kada skupi lovu) neka stavi motor i automatiku za vodjenje po vanjskoj.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:27   #863
Prestrujni ventil:

http://www.imi-hydronic.com/hr/produ...kim-ventilima/

Ostaviti ga na 200mBar kako je tvornicki podesen i sve ce raditi OK, jer su i termoventili narihtani da rade na diferencijalnom tlaku od 200 mBar. No zavrtanjem one crne plastike se i to moze vrlo lako promijeniti.

Ovdje je dokumentacija u PDF:

http://www.imi-hydronic.com/hr/produ...kim-ventilima/

Znaci vrlo jednostavno se montira i lako se sve skuzi iz prilozene dokumentacije.

Kontroler od ESBE-a za vodjenje preko vanjske temperature sa motorom:

http://www.esbe.eu/hr/en/products/controllers/crc110

Montira se na njihov standardni 3-putni ili 4-putni mix ventil. Maknes rucni kotacic i nakeljis ovaj.

Ima i Seltron svoje; razlike u cijeni su tako tako.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:32   #864
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Iskustva....gle tvoj mis ventil smanjuje ili povecava temperaturu po krivulji; natrci se on dosta preko dana da recimo povecava i smanjuje za par stupnjeva ovisno o tome kako je vani. I sada ako ja drzim na 60 stupnjeva, a tvoj sece od 55 do 60 kako se vani mjenja temperatura, ako drzi par sati na 55, par sati na 57 i par sati na 60 - pitanje je koliko je on % ustedio nego ja. Da ja drzim kao konj na 75 a ovaj tvoj za taj dan sece od 55-60 onda imam znatnije gubitke.
pa baš tako...on korigira polaz i natrči se ko konj x puta na dan
ti si predložio da tri puta kroz zimu pješice korigira miš ventil
ja kažem da je to bezveze i niš koristi jer imam i ta iskustva, niš od toga....


Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Sto se kotla tice, regulacija a i kotao mora omogucavati da neka vanjska regulacija podesava i zeljenu temp kotlovske vode a ne da se kotao grije na fixno recimo 75 a da se zeljena temperatura polaza automatikom ostvaruje samo sa mis ventilom i motorom. Onda imas i manje gubitke u kotlovnici jer ako treba 55 stupnjeva onda on nece grijati na 75 (delta T 20 stupnjeva).
pa upravo tako. Ako ti treba polaz 50 čemu da peć bude na 75/80, to je nepotrebno zagrijavanje na višu temp. Kotao je izoliran, ali opet ima gubitaka kroz dimnjak ak nema klapnu na izlazu, a većina ih nema
Po regulaciji, min temp kotla je za 5C veća od izračuantog polaza, i meni onda diže za 10C na to. Mogu staviti i 5C ali sam odlučio 10C da duže raid u komadu i da se ne pali svako malo.
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
To autor treba vidjeti je li moguce ili ne. Tu se isto jos nesto ustedi iako je kotao izoliran.
zašto ne bi bilo moguće. Pa svaki kotao ima onaj gumb za okretanje želejn temp. kotla. Uobičajno svi stave na 80 pa nek se nađe, da ne fali
ti sad, samo da podsjetim , pored polaza predlažeš da još pješice i shodno tome svako malo mijenja i temp kotla. a kad spojiš regulaciju svaki kotao radi ono kaj mu regulacija kaže, a ona radi ono što joj ti kažeš.
Druga je stvar što moraš paziti da temp kotla uvijek bude iznad temp rosišta lož ulja, a to je 47C. Meni je nariktano na 50. I u konačnici, više od pola zime kotao se zagrijava na max 65C; dodje do 50, upali se radi do 60, i onda još preosale pare u ložištu dignu temp za 3-5C
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Trece, sve one bakrene cijevi u kotlovnici treba izolirati. Nema smisla tu imati gubitke.
da, točno. to nije neki trošak, a kažu da može ušparati do 3%
treba staviti i nešto stiropora na kotlovnicu, na plafon ak se može

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Cetvrto, osjetnik vanjske temperature treba staviti na prikladno mjesto. Ako stavi na suncanu terasu jer mu je tako kotlovnica a ostatk kuce mu je u sjeni, regulacija ce krivo voziti grijanje.
u uputama točno piše gdje i kako se postavlja osjetnik. MOže ići do neznam koliko metara kabela, tak da i to nije problem, većinom.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:37   #865
Kak imam 2 kruga grijanja imam i 2 motora miš ventila.
Jedan je od esbe (kao ovi što si linkao) a drugi je seltronov.
baš ga neki dan kupio, košta 480kn u ferthermu; jer mi krepao stari oventropov a taj oventropov košta preko 700kn, a nije se baš pokazao, riknuo nakon 8 godina.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 12:41   #866
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
zašto ne bi bilo moguće. Pa svaki kotao ima onaj gumb za okretanje želejn temp. kotla. Uobičajno svi stave na 80 pa nek se nađe, da ne fali

Druga je stvar što moraš paziti da temp kotla uvijek bude iznad temp rosišta lož ulja, a to je 47C. Meni je nariktano na 50. I u konačnici, više od pola zime kotao se zagrijava na max 65C; dodje do 50, upali se radi do 60, i onda još preosale pare u ložištu dignu temp za 3-5C
A gle, taj kotacic netko treba okretati; ili ti rucno ili automatika. Odnosno ako ima neki prastari kotao mora naci nacin da automatika moze nekim motorcicem okretati kotacic i da zna na sto je namjestila. Mozda neki novi kotlovi to mogu odraditi digitalno komunikacijom automatika <-> kotao.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:40   #867
ne kužiš ti princip.
svaki kotao ima dakle kotačić za namještanje temp kotla, kod mene konkretno ide od 50-80C, pored toga ima još poziciju auto

ispod 50 neide, jer ulaziš u područje rošenja kotla, što ga s vremenom uništava

međutim kada spojiš regulaciju, ona diktira, šalje signal plameniku kad da se pali i kad da se gasi, kotao je tu u konačnici nemoćan
bitno je sama da postavke nisu u koliziji, da temp kotla staviš na 60 a regulacija traži 65. Stoga kotao staviš na max 80 ili na pozicju auto, a ostalo odradi regulacija. Ona komandira poslije plameniku kad da se pali kad da se gasi. Kotao ima histerzu tvorničku od 5C, na regulaciji zadaš šta hoćeš tj izabereš između ponuđenih opcija.

također kako proizvođač regulacije nezna na koji kotao ćeš je spojiti ona omogućuje i spuštanje temp kotla na ispod 50, recimo i do 30C, a to prolazi kod gusenih kotlova tipa buderus koji nemaju donje ogrnaičenje temp
pa kotao radi i debelo ispod 50C
također ako kotao ima min temp ispod koje ne smije ići, možeš reći regulaciji da uvije održava bar tu min temp, samo kad je u fazi grijanja (da se isključi skorz po noći) isl. opcija milijun
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 15:19   #868
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ne kužiš ti princip.
svaki kotao ima dakle kotačić za namještanje temp kotla, kod mene konkretno ide od 50-80C, pored toga ima još poziciju auto

ispod 50 neide, jer ulaziš u područje rošenja kotla, što ga s vremenom uništava

međutim kada spojiš regulaciju, ona diktira, šalje signal plameniku kad da se pali i kad da se gasi, kotao je tu u konačnici nemoćan
bitno je sama da postavke nisu u koliziji, da temp kotla staviš na 60 a regulacija traži 65. Stoga kotao staviš na max 80 ili na pozicju auto, a ostalo odradi regulacija. Ona komandira poslije plameniku kad da se pali kad da se gasi.

Kotao ima histerzu tvorničku od 5C, na regulaciji zadaš šta hoćeš tj izabereš između ponuđenih opcija.

također kako proizvođač regulacije nezna na koji kotao ćeš je spojiti ona omogućuje i spuštanje temp kotla na ispod 50, recimo i do 30C, a to prolazi kod gusenih kotlova tipa buderus koji nemaju donje ogrnaičenje temp
pa kotao radi i debelo ispod 50C
također ako kotao ima min temp ispod koje ne smije ići, možeš reći regulaciji da uvije održava bar tu min temp, samo kad je u fazi grijanja (da se isključi skorz po noći) isl. opcija milijun
Sve to sto si napisao ovisi o tome koju si automatiku kupio, koje si sve senzore temperature stavio i gdje. Ne mozes ovako pausalno govoriti.

Ako imas ESBE/Seltron kontroler za mis ventil koji mjenja temp polaza ovisno o vanjskoj temperaturi a po krivulji, on nema osjetnik kotlovskog kruga, odnosno kotlovske vode pa da jos uz to regulira i rad plamenika. Nego stavis plamenik na 75-80 i kotao regulira vodu u kotlu, a ESBE vrti motor za regulaciju polaza uz mjesanje polaz/povrat.

Znaci pitanje je i koju si automatiku kupio...a najdostupnije rjesenje i po lageru ducana i po cijeni je ovo koje sam sada gore napisao.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 15:35   #869
ja sam pisao o regulaciji koje imam/sam imao - kromschroeder (bivši AEG, sada vidim kupio ga honeywell) e6/e8
napisao sam i gjde se prodaju i koliko koštaju i šta reguliraju
centrometal isporučuje kao standard uz svoje pelet kotlove recimo e8
nije nikakva umjetnost za nabaviti

a to šta će regulirati ovisi naravno, kao i uvijek o tome koliko si spreman para potrošiti.

ima kromschroder i analogne regulatore koji ne upravljaju kotlovima i plamenicima.....

sve ima svoje, svoju svrhu i cijenu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:13   #870
Evo bio mi majstor i dogovorili se da mi napravi ponudu...ovaj tip regulatora je rakao da bi isao.... http://www.buderus.com.hr/proizvodi/...atic-2107.html
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 08:33   #871
zar nije ta regulacija za jedan krug grijanja a ti imaš 3 kata ?

Kako su ti povezani katovi ? Svaki svoj krug ?
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 08:48   #872
Quote:
Ratnip kaže: Pogledaj post
Evo bio mi majstor i dogovorili se da mi napravi ponudu...ovaj tip regulatora je rakao da bi isao.... http://www.buderus.com.hr/proizvodi/...atic-2107.html
Pa to kooooštaaaaa!:klap:
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 09:01   #873
Ako stvarno želiš neku uštedu izbaci tu peć na lož ulje i kupi centralnu peć na drva ,tako i tako na dva mjesta ložiš ,uz termostatske ventile nikakva dodatna regulacija ti ne treba.

Poslano sa mog Elephone P6000 koristeći Tapatalk
robi0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 11:39   #874
Imam tri kata ali su sva tri jedan krug grijanja. A prevelika investicija bi bila razdvajat sve u 3 zasebna kruga.
Tako da ću sad uvest ovu regulaciju o vanjskoj temperaturi, a finu regulaciju će odradit termo ventili.

Zanimaju me neka vaša mišljenja/iskustva o ovom regulatoru???
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 16:41   #875
ako imaš buderusov kotao onda je logički da ideš na njihovu regulaciju, inače čemu imati takvu hrgu na kotlu, ružna je do bezbola, ja je ne bi ružniju napravio

mislim da će biti u redu, samo nek ti spoje i senzore za kotao i toplu vodu tak da se regulira i temp samog kotla i da ti upravlja plamenikom

ak imaš buderusov kotao, oni su obično guseni pa može i ispod 50C ići

samo nek ti netko do pravilno parametrira

koliko te košta, imam neki osjećaj da je to skupo čudo
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:12   #876
Quote:
Ratnip kaže: Pogledaj post
Imam tri kata ali su sva tri jedan krug grijanja. A prevelika investicija bi bila razdvajat sve u 3 zasebna kruga.
Tako da ću sad uvest ovu regulaciju o vanjskoj temperaturi, a finu regulaciju će odradit termo ventili.
Zanimaju me neka vaša mišljenja/iskustva o ovom regulatoru???
Čitao sam te od #827.
Ako ostaje loža onda postavi na kotlu neku temperaturu, recimo 60-65°C.
Nema potreba za nekom regulacijom po vanjskoj temperaturi - to obavljaju termo glave!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 11:47   #877
Pitanje o termostatskim glavama ventila.
Stanujem u zgradi i nedavno sam primjetio da jedan od 5 termostatskih ventila na radijatoru ne zatvara kad se dostigne namještena temperatura u prostoriji.
Provjerio sam svih 5 ventila i na svima igle imaju normalni hod odnosno nisu zablokirane, samo jedna termostatska glava uopće ne zatvara kad se okrene na poziciju 0.
Buduči da su sami ventili ispravni odlučio sam zamijeniti termostatske glave na svim ventilima i kupio sam ter.glave proizvođaća HERZ model DESIGN "H" M30 X 1,5 9260 98
Montirao sam ter. glave i rade normalno samo ne znam dali je sve kako treba.
Na starim ter. glavama proizvođača ITAP (BRUNATA) na poziciji 0 ventil je bio u potpunosti zatvoren, dok na glavama HERZ ne postoji 0 i več samo zvijezdica i one kako sam provjerio lagano propuštaju.
Što napraviti ukoliko budem morao zbog popravka radijatora zatvoriti ventil i prigušnicu a sa HERZ-ovim ter. glavama to ne mogu.
__________________
Vragolasti Draž
drazen vr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 23:58   #878
Svaki radijator bi morao imati ručni ventil ispod tj na ulazu za zatvaranje ,kolko znam tj koje sam vidio svi su imali takav ventil ,skineš poklopac i s imbus ključem zatvoriš

Poslano sa mog Elephone P6000 koristeći Tapatalk
robi0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:21   #879
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ako imaš buderusov kotao onda je logički da ideš na njihovu regulaciju, inače čemu imati takvu hrgu na kotlu, ružna je do bezbola, ja je ne bi ružniju napravio

mislim da će biti u redu, samo nek ti spoje i senzore za kotao i toplu vodu tak da se regulira i temp samog kotla i da ti upravlja plamenikom

ak imaš buderusov kotao, oni su obično guseni pa može i ispod 50C ići

samo nek ti netko do pravilno parametrira

koliko te košta, imam neki osjećaj da je to skupo čudo

Imam Ferroli kotao http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...a-17536806.jpg , a plamenik je Buderus.

Što se tiće ružnoće, ko ga šiša, ne ide mi u boravak!

I mali info u vezi cijene termoventila....u subotu bio u Bosni (Velika Kladuša), Hertz-ov termoventil+termo. glava me ispalo sa povratom poreza 85 kn. Što je dosta jeftinije jel su kod nas od 123-130kn.
Ratnip is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:46   #880
Quote:
drazen vr kaže: Pogledaj post
Pitanje o termostatskim glavama ventila.
Stanujem u zgradi
Što napraviti ukoliko budem morao zbog popravka radijatora zatvoriti ventil i prigušnicu a sa HERZ-ovim ter. glavama to ne mogu.
Ti su ventili namješteni tako da se osigura radijator od smrzavanja. zaboraviš zatvoriti pritvoreni prozor, noću temp padne u minus i smrzne se voda u cijevima i dijelom u radijatoru!
Zbog toga su svi namješteni na zvjezdicu *i voda je uvijek topla. Kod servisiranja postoji blind kapa, kojom se ventil skroz zatvori. Ona se obično dobi kad kupuješ nove ventile.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.