Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2003., 21:20   #1
Građevinska dozvola

Imam na raspolaganju cca 45.000 Eura (10.000 je na knjižici, živa lova, a za ostatak bih dignuo kredit). Stan već tražim godinu dana i sve više razmišljam o kući. Može i montažna, drvena, ciglasta, staklena, bilo kakva. Doduše ne znam koliko bi koštala niti zelja i komunalije, ali me zanima taj postupak izdavanja građeviske dozvole i koliko bi ona koštala. Kako se to računa? Lokacija je Zagreb i okolica. plz hlp
remoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 21:23   #2
potkrala se greska
... ne znam koliko bi koštala niti zelja i komunalije, ....

Treba stajati ... ne znam koliko bi koštala niti zemlja i komunalije, ...zemlja
remoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 08:39   #3
Za odgovore na neka od tvojih pitanja pogledaj

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=16211

Btw, sama građevinska ne košta ništa, možda nešto taksi jer je izdaje državna uprava, ali košta komunalni doprinos koji plaćaš lokalnom šerifu i koji varira od jednog brijega do drugog. On se plaća po m3 (a ne po m2) građevine i obično je za obiteljsku kuću oko 2000-3000 EUR.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 16:53   #4
Prepis zemljišta i građevinska dozvola.

Ponovo jedna tema oko prepisa cijena itdd..
Može li mi netko reći koliko košta izlazak onih što dolaze iz općine pozabijaju kočiće i izmjere recimo plac i to unesu u knjige (oko 2000 m kvadratnih)itdd.
Imam osjećaj da ću platit više nego što drugi plaćaju. POGODITE ZAŠTO?
I dali mogu zatražit izuzeće svog dijela zmeljišta iz recimo neke industriske zone.
Izgleda da sam na odmoru našao pogrešne ljude koji trebaju neke stvari da mi urade po zakonu ništa ovako ili onako.
A sve mi se čini da oni žele ovako onako a po zakonu nikako.
I nitko neće da ti kaže točnu informaciju gdje kako što itdd.
Ako netko nešto zna neka mi kaže kako je bilo kod vas i kako bi moglo biti kod mene
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 07:44   #5
neće ti doći iz općine

jer mjeranje zemljišta radi geodet.

a sad, meni je geodet sličnu stvar naplatio 4000 kn prije tri četiri godine.. (područje st-a)
(ako to ovo što pomaže..)
 
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 14:09   #6
Mjerenje radi geodet, može i privatnik. Ne znam zašto se ne bi mogao raspitati za cijene kod različitih geodeta. Kod nas je to navodno oko 1500 kn.
Građevinska dozvola se plaća prema odluci Općine ili Grada i to mora biti objavljeno u službenom glasniku. Traži da ti to daju.
Moraš još platiti i komunalnu taksu,a koja se plaća prema m3 prostora - prema projektu. Koliko je cijena m3 trebalo bi pisati u Pravilniku o građenju za tvoju općinu. Ja sam za svoju općinu našla na netu. Komunalna taksa je 30 kn/m3.
poslid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 13:46   #7
kako gradjevinska ne kosta nista? a ko ce ti je napraviti? a struja, voda, staticki proracun, pa sve se to placa i to poprilicno, komunalna naknada je najmanji problem i stavka.

primjera radi;neki dan dosla je ponuda za obiteljski kucu od 100-ak kvadrata, za dobiti dozvolu arhitekt trazi 50 000kn.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 14:04   #8
Quote:
tilla kaže:
kako gradjevinska ne kosta nista? a ko ce ti je napraviti? a struja, voda, staticki proracun, pa sve se to placa i to poprilicno, komunalna naknada je najmanji problem i stavka.

primjera radi;neki dan dosla je ponuda za obiteljski kucu od 100-ak kvadrata, za dobiti dozvolu arhitekt trazi 50 000kn.
Evo sa weba moje županije

***********
Građevna dozvola

Ovaj dokument izdaje se za gradnju obiteljske kuće, stambene građevine i građevine ostalih namjena, odnosno zahvata u prostoru koji je Zakonom definiran kao gradnja (rekonstrukcija).

Troškovi postupka:
20 kn biljega za podnesak i općom uplatnicom 0.50 ‰ odnosno 0.25‰ od građevinske vrijednosti građevine.
Trajanje postupka : Najviše 30 dana od dana predaje urednog i kompletnog zahtjeva.
***********

Uvođenje struje, vode, kanalizacije ... ne spada u građevinsku dozvolu. Njih normalno tražiš i plaćaš za to nadležnim firmama i to se kreće oko par tisuća EUR. Projekt plaćaš arhitektu, otprilike 10 EUR/m2. Komunalnu naknadu plaćap po m3 svojoj lokalnoj općini/gradu. Sama građevinska dozvola ne košta ništa vrijedno spomena.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 16:26   #9
uvodjenje struje, plina i vode se posebno placa i ne spada pod gradjevnu dozvolu.

ali da ti platis tih 70 kn biljega trebas donijeti nekakav projekt (kako ce ti kuca izgledati, moras imati staticki proracun, itd)koji se sluzbeno zove glavni projekt kojeg radi arh., a instalacije potpisuju elektricari. nacrt vode i kanalizacije takodjer radi arh. (svi moraju biti ovlasteni). sve to kosta cca. 50 000kn (za kucu od 100 kvadrata), a na temelju toga se izdaje gradjevna dozvola.

istina,samo izdavanje gradjevinske kosta nesto biljega, ali doci do nje je puno, puno skuplje

za kraj, kud srece da je izdavanje 30 dana...

prije ce biti min. (u praksi) 30 dana
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 07:58   #10
Quote:
ali da ti platis tih 70 kn biljega trebas donijeti nekakav projekt (kako ce ti kuca izgledati, moras imati staticki proracun, itd)koji se sluzbeno zove glavni projekt kojeg radi arh., a instalacije potpisuju elektricari. nacrt vode i kanalizacije takodjer radi arh. (svi moraju biti ovlasteni). sve to kosta cca. 50 000kn (za kucu od 100 kvadrata), a na temelju toga se izdaje gradjevna dozvola.
Zvuči kao da se žališ na brojku od 50.000kn. Ipak za te novce netko će do tvoje kuće dovući struju, netko raskopati teren i dovući vodu i spojiti teren na kanalizaciju, netko će dizajnirati vanjski i unutrašnji izgled kuće DO DETALJA, napraviti projekt za temelje, odrediti kud će ići koja instalacija.... Netko će za tebe trčati po raznoraznim uredima i vaditi suglasnosti i dozvole... Mislim, ima tu puno posla, zar ne? I hvala bogu da svi ti ljudi moraju biti ovlašteni, pa ne grade se kuće od lego kockica
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 10:56   #11
nece se dizajnirati vanjski i unutarnji zid do detalja (na projektu vidis di je prozor, a ne od cega je).
niko ne kopa za te pare, ponavljam samo papir, naravno jeftinije je ako onaj ko radi dozvolu izvodi i radove, za velike stvari skoro je dobijes besplatno (dozvolu mislim).

naravno, hrpa birokracije i to mora neko, ali ti to radis, a ne arhitekt , ti moras nabaviti dokumente (dobro, on ti kaze sto).

p.s. ne zalim te pare, ali moglo bi i jeftinije,
dizajniranje prostora i gl. projekt nemaju nista zajednicko, a i posebno se placa, nacelno znas di ce ti biti krevet, a di kuhinja u gl. projektu.

ponavljam ne zalim pare, ali gradjevinske
stvarno mogu biti drame.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 10:58   #12
za ovlastenog arhitekta i ostale mogla bi jos svasta napisati, ali ne blatim struku s kojom radim.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 11:20   #13
Quote:
tilla kaže:
nece se dizajnirati vanjski i unutarnji zid do detalja (na projektu vidis di je prozor, a ne od cega je).
niko ne kopa za te pare, ponavljam samo papir,
Onda nemam riječi, brojka je prevelika. A da promijeniš arhitekta
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 12:34   #14
ne bi vjerovao, ali cijena se svi drze manje-vise, i uvik je neki zaheb.

ono sto bi tribalo biti, nekako nije ono sto si htio i trazio.

ova cijena (od 50 000)se moze rusiti pod uvjetom da znas kako, recimo mogao bi doci do 35-40 000kn.

ali prevec je...

mogla bi se raspisato o biserima na izdavanju gradjevinskih, ali to je predugacka tema.

za kraj, osim te naknade od 70-ak kn na odjelu za izdavanje gradjevnskih nisu napisali koliko zivaca i posebnih propisa trebas doniti.
i da nisu meni naplatili ti cifru, za 50 000kn bi trebao biti zlatni uvez
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2003., 08:40   #15
Quote:
tilla kaže:
ne bi vjerovao, ali cijena se svi drze manje-vise, i uvik je neki zaheb.
ova cijena (od 50 000)se moze rusiti pod uvjetom da znas kako, recimo mogao bi doci do 35-40 000kn.
Možda bi ti od pomoći bila ova rasprava na Komori arhitekata i ostale projektantske ekipe. Evo izvadak

************************************************
2. Zbog manjeg obima ukupnog projektantskog posla i poslova stručnog nadzora, zbog smanjenih investicija u RH, a vezano i za inflaciju novih projektantskih tvrtki odnosno ovlaštenih inženjera nisu se ostvarila očekivanja “novopečenih projektanata i nadzornjaka”, a budući se nikada prije nisu niti bavili tim poslom na natječajima dolazi do nuđenja projektantskog posla i poslova stručnog nadzora ispod cijena definiranih Pravilnikom o cijenama. Taj trend snižavanja definiranih cijena u pravilu su započeli ovlašteni inženjeri i projektne tvrtke nedavno osnovane.

3. Posebna priča su tvrtke registrirane kao d.o.o. na čelu kojih se ne nalaze članovi Komore već ekonomisti, pravnici, tehničari itd. a bave se projektiranjem i imaju zaposlene ovlaštene inženjere. Investitorima nude cijenu ispod cjenika Komore, a zaposleni ovlašteni inženjeri u njima kažu da oni s tim nemaju ništa budući ponude i ugovore o takvom poslovima potpisuju direktori koji nisu članovi Komore pa nisu obvezni niti poštivati akte Komore.
************************************************

Cijeli tekst je na
http://www.hkaig.hr/forum/ispisporuka.php?rbr=11&kat=1

Sve što treba je da nađeš firmu (a ne ove što su svaki za sebe) koja radi ispod cijene
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 18:45   #16
covjek postavio konkretno pitanje a vi se tu svadjate...ccc, sram vas bilo!

remoh, buduci da si rekao
Quote:
Može i montažna, drvena, ciglasta, staklena, bilo kakva
pogledaj ovaj prijedlog (koristim ujedno ovaj tvoj topic da cujem i misljenja drugih jer o ovome ozbiljno razmisljam vec neko vrijeme & btw, svadjalice, pogledajte cijenu gradjevinske dozvole ):



Quote:
Obiteljska YTONG® kuća tip 123 je šesterosobni stan (prizemlje i potkrovlje) s kuhinjom i blagavaonicom, te dvije kupaonice
- Osnovne dimenzije kuće su 8,5 X 10,4 m
- Ukupna netto korisna površina kuće iznosi 123,33 m2 + 12,48 m2 garaže, tj. sveukupno 135,81 m2
- Ugradbom dodatnih ulaznih vrata u prizemlju kuća se može podjeliti u dva potpuno odvojena stana: dvosobni prizemni i trosobni u potkrovlju. Položaj garaže moguče je mijenjati ovisno o uvjetima na parceli.
- Cijena YTONG® materijala za konstrukciju iznosi:

99.000,00 kn s PDV-om

ZA TU CIJENU DOBIVATE:
- YTONG® blokove i ploče za sve nosive i pregradne zidove, uključivu garažu
- YTONG® profile za betoniranje nadvoja i serklaža (bez oplate)
- Elemente “bijelog stropa / krova” za međuetažnu ploču i krovne ploče (bez letava i crijepa) uključivo konstrukciju ravnog krova garaže
- Tankoslojni mort za zidanje svih zidova i za gletanje konstrukcije bijelog stropa / krova

PORED TOGA U PAKETU YTONG® KUĆE DOBIVATE:


GRATIS:
- Tehnička dokumentacija (projekti sa statikom i instalacijama vodovoda, kanalizacije, jake i slabe struje i gromobrana) za ishođenje građevinske dozvole u 5 primjeraka prilagođenu vašoj parceli (nagib terena,orjentacija, otvori i dr.)
- Alat i pribor za gradnju
- Videokasetu s uputama za samogradnju
- YTONG® instruktora koji dolazi na vaše gradilište i pokazuje kako se pravilno gradi - 2 dana
- Manje promjene iI preinake tipskog projekta prema želji kupca


vise o tome pogledaj na http://www.ytong.hr
istina, tvojih 45000 eurica bi za ovo bili nategnuti (misleci na sve troskove do zavrsetka gradnje i useljenja) no postoji i solucija "B" koja se meni osobno manje svidja:


Quote:
Osnovne dimenzije kuće su 7,20 X 7,70 m
- Ukupna netto korisna površina kuće iznosi 93,00 m2
- Cijena YTONG® materijala za konstrukciju iznosi:

77.000,00 kn s PDV-om
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 07:03   #17
Ja gradim kuću u okolici Zagreba i mogu ti reči da je to jako skup sport. Mislim da bi ti definitivno bilo bolje kupiti kuću, nego ići graditi novu.
E pa ovako:
Ja sam građevnu (sve što u sklopu nje ide - prenamena zemljišta i sl.) platila jako puno. Navodno se sad građevna plaća nešto malo, ali se zato kod arhitekta plaća jako puno.
A što se tiće priključaka, vodu sam platila 7.000,00 Kuna,
plin zasad pola (tj. do kuće) oko 4.000,00 i još moram otprilike toliko. Priključak struje idem na elektru ganjati sljedeći mjesec, a koliko znam to će me koštati između 12 i 15.000,00 Kuna.
Što se tiće građevnih radova, koliko me to koštalo ne želim se ni sjetiti. Šoder, cement, vapno, željezo, cigla, gredice, dimnjaci, grede. rogovi. crijep, lim.....
Bolje kupi gotovu kuću, jer da ja sad idem prodavati svoju nemam nikakve šanse dobiti ni približno koliko sam do sad uložila.
Pozdrav!
 
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:09   #18
Cijena građevinske dozvole u Zagrebu

Trošak na koji se misli kad se govori o građevinskoj dozvoli službeno se zove komunalni doprinos. Evo citata sa službene gradske stranice:

VISINA KOMUNALNOG DOPRINOSA OVISI:

a) o zoni u kojoj se nalazi građevinska čestica na kojoj se gradi građevina:

- područje Grada Zagreba dijeli se, ovisno o pogodnosti položaja, na sedam zona - granice zona sastavni su dio Odluke o komunalnom doprinosu,
- jedinični iznos komunalnog doprinosa utvrđuje se prema zonama tako da iznosi za:
I. zonu 180,00 kuna po m3
II. zonu 160,00 kuna po m3
III. zonu 135,00 kuna po m3
IV. zonu 100,00 kuna po m3
V. zonu 73,00 kuna po m3
VI. zonu 37,00 kuna po m3
VII. zonu 20,00 kuna po m3;

b) o obujmu, odnosno m3 (prostornom metru) građevine koja se gradi na građevnoj čestici:
- način utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa utvrđen je Pravilnikom o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa (Narodne novine 23/00).

Iznos komunalnog doprinosa koji je obveznik dužan platiti utvrđuje se množenjem jedinične vrijednosti za pojedinu zonu i obujma (m3) građevine koja se gradi.


Ne znam točan raspored zona. Više o svemu na:
http://www.zagreb.hr/DOKUMENT.nsf/VP...xpandSection=1
zvm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 10:40   #19
Priključak struje idem na elektru ganjati sljedeći mjesec, a koliko znam to će me koštati između 12 i 15.000,00 Kuna.


imam info da se radi za cifru od 7000kn. nije sad luda razlika, ali covjeka nakon svega veseli.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 10:49   #20
Re: Cijena građevinske dozvole u Zagrebu

[QUOTE]zvm kaže:
[B]Trošak na koji se misli kad se govori o građevinskoj dozvoli službeno se zove komunalni doprinos. Evo citata sa službene gradske stranice:

a ja te pozivam da odes informativno u arhitektonski biro i da pitas koliko kosta glavni projekt bez kojeg ne mozes uplatiti komunalni doprinos. vecina ljudi gl. projekt zove gradjevinskom.
uplata komunalnog doprinosa je puno niza od cijene gl. projekta.
uplatom komunalnog doprinosa se dobija uporabna dozvola.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.