Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2016., 18:50   #2181
Ovi iz Rumata kooperanti su došli kao na hitnu intervenciju, pa su ovaj tjedan mijenjali te odvode. To je za nas besplatno, odnosno plaća se iz pričuve i osiguranja. Za ovo mijenjanje ventila znam da mogu uzeti koga hoću jer to ionako moram sama platiti. Ali nije mi jasno za to zatvaranje vode u šahtu, na to ovi kooperanti iz Rumata imaju monopol, oni su jedini kao ovlašteni zatvoriti vodu radi zamjena ventila u stanu i oni to isključivanje vode u šahtu ispred nebodera naplaćuju kao 700 kn?! Mene zanima imaju li oni pravo to meni napraviti. Ako uzmem svog vodoinstalatera on može meni promijeniti ventile za vodu u stanu, ali navodno da nije ovlašten zatvoriti vodu u šahtu.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 03:52   #2182
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Ovi iz Rumata kooperanti su došli kao na hitnu intervenciju, pa su ovaj tjedan mijenjali te odvode. To je za nas besplatno, odnosno plaća se iz pričuve i osiguranja. Za ovo mijenjanje ventila znam da mogu uzeti koga hoću jer to ionako moram sama platiti. Ali nije mi jasno za to zatvaranje vode u šahtu, na to ovi kooperanti iz Rumata imaju monopol, oni su jedini kao ovlašteni zatvoriti vodu radi zamjena ventila u stanu i oni to isključivanje vode u šahtu ispred nebodera naplaćuju kao 700 kn?! Mene zanima imaju li oni pravo to meni napraviti. Ako uzmem svog vodoinstalatera on može meni promijeniti ventile za vodu u stanu, ali navodno da nije ovlašten zatvoriti vodu u šahtu.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini
Zar nemate svog predstavnika suvlasnika? On je zadužen za odgovore na takva pitanja.
Možda znaju u Vodovodu. Po kojem zakonu, pravilniku ili ugovoru bi za to bio ovlašten bilo tko? Tko bi ga "ovlastio"? Rumat ?

Frend mi je relativno nedavno postao predstavnik suvlasnika, nakon 25 godina "vladavine" jedne podmitljive i lijene babetine, koja je uz to imala neke privatne veze s domoupraviteljem i našao je tu svega i svačega. Gdje su novci od pričuve završavali sam bog zna... ali ne tam gdje su trebali. Za ilustraciju, plaćeno je hrpa love za promjenu portafona, navodno svih instalacija... ispostavilo se da je promijenjena samo maska kod ulaznih vrata i gumbići... čista kozmetika
__________________
stalna samo promjena jest...
body builderica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 07:53   #2183
Hvala za odgovor. Mislim da mi je najbolje pitati u Vodovodu, odnosno kod nas bi to bio Holding. Ja sam razgovarala nekoliko dana prije sa predstvanikom stanara i rekao je samo da sama moram platiti ventile za vodu i da bi to bilo oko 150 kn za jedan ventil. Nije ništa spomenuo da se plaća zatvaranje vode iako mi je napomenuo da se voda mora zatvoriti i stanari obavijestiti ako namjeravam mijenjati ventile.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 08:32   #2184
Glavne ventile ti moze i majstor zatvoriti, samo pitaj predstavnika da ti pokaze gdje se nalaze i to je to. I polako ih otvarati.

Sent from my D5503 using Tapatalk
m4dm4n123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 10:24   #2185
U mojoj zgradi (Sl.Brod) dugo ocekujem da se ugrade vodomjeri za hladnu i toplu vodu jer su nam računi veliki. Trenutno se plaćaju po članu. S obzirom da su u nekim zgradama već ugradili upitao sam predstavnika stanara zašto kod nas nema ni sastanka ni nikakvih informacija po tom pitanju. Mislim da sam ga iznenadio pitanjem? Da li predstavnik stanara ima neku beneficiju da ne plaća račune za vodu? Ili prima mito iz vodovoda?
Upravitelj (firma) nam je isto malo jači. Jednom u tri godine organizira sastanak i onda jos dodje pod utjecajem alkohola.


Sent from my iPhone using Tapatalk
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 10:37   #2186
preuzmi inicijativu i odgovornost i mjenjaj močvaru!!!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:11   #2187
Quote:
manki1 kaže: Pogledaj post
U mojoj zgradi (Sl.Brod) dugo ocekujem da se ugrade vodomjeri za hladnu i toplu vodu jer su nam računi veliki. Trenutno se plaćaju po članu. S obzirom da su u nekim zgradama već ugradili upitao sam predstavnika stanara zašto kod nas nema ni sastanka ni nikakvih informacija po tom pitanju. Mislim da sam ga iznenadio pitanjem? Da li predstavnik stanara ima neku beneficiju da ne plaća račune za vodu? Ili prima mito iz vodovoda?
Upravitelj (firma) nam je isto malo jači. Jednom u tri godine organizira sastanak i onda jos dodje pod utjecajem alkohola.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sve što se poduzima na nivou objekta ovisi prvenstveno o tome koliko se angažira vaš predstavnik, a onda i o upravitelju. Ako predstavnik sve prepusti upravitelju, a ovaj je verziran u cicanju love iz pričuve i to nitko ne kontrolira, ona će vam oni pokrasti većinu love, jer već imaju "svoje" ekipe i sve se radi po uhodanoj shemi. Primjer u Zagrebu je Lind-grad, to su lopovi koji vam uvaljuju svoje firme, kao dođu s tri ponude i naravno, prođe najjeftinija, s kojom su oni u talu, a poslije još dođe brdo dodatnih troškova, posao se uglavnom napravi aljkavo, bez valjanih papira i atesta, a ako se neko hoće baviti s tim, jedino što se može je tužiti ih. S druge strane oni se jako dobro osiguraju da ne možete otići od njih samo tako, jer dok ste u minusu, ne možete osim ako ih isplatite, a ako ste radili na zgradi neki veći zahvat i morali dići kredit, ne samo da ne možete promijeniti upravitelja dok otplaćujete kredit, nego vam oni u ugovor ubace klauzulu po kojoj ne možete promijeniti upravitelja još dvije godine nakon što kredit otplatite.
Moj gore navedeni frend je imao velikih problema s njima kad su ga izabrali i kad je zaustavio njihov lopovluk, išli su tako daleko da su svim stanarima u zgradi poslali dopis da se njihov novi predstavnik "ne snalazi dobro" u tom poslu
__________________
stalna samo promjena jest...
body builderica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:15   #2188
Glupo mi je da ja moram kraj ovih ljudi pokrenuti inicijativu i vršiti pritisak.

Al što se mora mora se....


Sent from my iPhone using Tapatalk
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:35   #2189
čuj me,bez ljutnje....
ali neću valjda ja doći i truditi se za nekretninu u kojoj ti živiš!!!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:39   #2190
Quote:
.pero vragec kaže: Pogledaj post
Nisi morao ništa uzeti od Rumata...mogao si bilo koju firmu,u principu najpovoljniju i da ima bar neku referencu.
A ovo što ti razni Rumati određuju su lov u mutnom od upravitelja....razno razni dogovori između njih.Nemoj zaboraviti da su to tvoji(vaši novci tj.od zgrade) i da vi njima upravljate...
Upravo tako, zamisli ti nauke, zatvoriti glavni ventil. Jedino ako je taj ventil pod ključem (ne znam gdje je gl.vodomjer zgrade, ili "štrang-ventil") i samo Rumat drži taj ključ, ali to naravno ne bi smjeli držati za sebe i naplaćivati.

Baš lov u mutnom ...

Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Ovi iz Rumata kooperanti su došli kao na hitnu intervenciju, pa su ovaj tjedan mijenjali te odvode. To je za nas besplatno, odnosno plaća se iz pričuve i osiguranja. Za ovo mijenjanje ventila znam da mogu uzeti koga hoću jer to ionako moram sama platiti. Ali nije mi jasno za to zatvaranje vode u šahtu, na to ovi kooperanti iz Rumata imaju monopol, oni su jedini kao ovlašteni zatvoriti vodu radi zamjena ventila u stanu i oni to isključivanje vode u šahtu ispred nebodera naplaćuju kao 700 kn?! Mene zanima imaju li oni pravo to meni napraviti. Ako uzmem svog vodoinstalatera on može meni promijeniti ventile za vodu u stanu, ali navodno da nije ovlašten zatvoriti vodu u šahtu.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini

Prema Uredbi o upravljanju zajednički dijelovi uključuju glavni ventil u stanu, a ako nema glavnog onda kutni ventil, bar koliko ja znam. Ali nije to baš najbolje definirano Uredbom o upravljanju: vodovodne instalacije od glavnog vodomjera za zgradu do odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade odnosno do vodomjera u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade

Jako ovisi kakva je zgrada, stara, nova, kakve su instalacije, itd...
Stickers is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:31   #2191
Imam upit koji je vjerovatno postavljen al ga nema na zadnjim 7 stranica.
Ovak, stan u Zagrebu, visoko potkrovlje, imam terasu ne natkrivenu na koju se dolazi kroz naš stan. Nismo po njoj ništa radili, kakva je, takvu smo je i kupili. Zgrada je stara 14 godina. Sa terase vlaži susjedima u stan, kroz odvod koji je u podu al izlazi van na zid i olukom se spušta dole. upravitelj zgrade veli da to ne ide iz pričuve bez obzira kaj je ljudima moja terasa krov. Jel to tak il da se svađam s upraviteljem?
fala
labudji pjev is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 19:45   #2192
Ako je sam krov iznad tvog stana viši od te terase, a za pretpostaviti je da jest, onda je tome tak kak veli upravitelj, da, ko krov onda valjda računaju samo to iznad tebe, kao najvišeg stana u zgradi, a ne i tu terasu koja je de facto ravni krov stanu ispod tvog.

Pogledaj i u papire jel kaj o tom piše, kupoprodajni ugovor, međuvlasnički, ugovor o upravljanju i sl. prateći dokumenti.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 20:59   #2193
Nisam sigurna da je tako. Ja bih se ipak malo svađala s upraviteljem.

Dio zgrade koji natkriva nečiji stan spada u zajednički dio zgrade. To što je taj dio izveden kao prohodna terasa i može mu se pristupiti samo iz stana jednog od suvlasnika ne mijenja činjenicu da je to integralni dio konstrukcije zgrade i kao takav spada pod zajedničku pričuvu.

Cijev koja je pukla u podu također spada pod zajedničku pričuvu.

Ovo sve pod uvjetom da je labudji pjev točno opisao situaciju, a je je shvatila kako treba.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:50   #2194
A je, tak bi trebalo bit, al....

Nama je na zgradi (zajednički) ravni krov i kad curi (a curi uvijek istima, 3 stana od 8 ) popravak ide iz pričuve uredno.
Jedino kaj su gore vešeraji (koji se ne koriste), a ne dodatni stan iznad svih...


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 10:32   #2195
Molim odgovor,
Nismo platili pricuvu za dio 2011 godine, ali smo u 2014 platili neke racune bez napomene za koji je to mjesec mjecec zeleci platiti tekuce racune. Sad nas zanima jesmo li duzni za racune iz 2011 ili ove iz 2014. Nikad nam nije dosla opomena, pa racunam mozda je nesto zastarilo.
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 10:45   #2196
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
Molim odgovor,
Nismo platili pricuvu za dio 2011 godine, ali smo u 2014 platili neke racune bez napomene za koji je to mjesec mjecec zeleci platiti tekuce racune. Sad nas zanima jesmo li duzni za racune iz 2011 ili ove iz 2014. Nikad nam nije dosla opomena, pa racunam mozda je nesto zastarilo.
Obrati se upravitelju zgrade koji vodi evidenciju plaćanja pričuve i zamoli da ti da ispis neplaćenih obaveza.

Što se tiče pitanja o zastarijevanju plaćanja pričuve. Mislim da postoji neka zastara ali... meni bi bilo neugodno pogledati susjedima u oči koji plaćaju i moj dio zajedničke obaveze za održavanje zajedničkog vlasništva. To je isto kao da im uzimam iz novčanika dok me ne gledaju. Ili, kao da sam od susjeda posudila neku lovu, a onda je odlučim ne vratititi, jer, eto, nisam odmah, pa su valjda na to već i zaboravili.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 12:17   #2197
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
Molim odgovor,
Nismo platili pricuvu za dio 2011 godine, ali smo u 2014 platili neke racune bez napomene za koji je to mjesec mjecec zeleci platiti tekuce racune. Sad nas zanima jesmo li duzni za racune iz 2011 ili ove iz 2014. Nikad nam nije dosla opomena, pa racunam mozda je nesto zastarilo.
Zastara po pricuvi nastupa nakon 3. godine...

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 12:46   #2198
Zastara nastupa ako dug nije utužen, no ako je utužen a to ide automatski kod gskg onda morate to platiti

Poslano sa mog D5803 koristeći Tapatalk
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 14:11   #2199
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
Molim odgovor,
Nismo platili pricuvu za dio 2011 godine, ali smo u 2014 platili neke racune bez napomene za koji je to mjesec mjecec zeleci platiti tekuce racune. Sad nas zanima jesmo li duzni za racune iz 2011 ili ove iz 2014. Nikad nam nije dosla opomena, pa racunam mozda je nesto zastarilo.
Ako ste plaćali bez napomene, onda je moguće da su knjižili na 2011g.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 19:10   #2200
Mene zanima ako se ne plaća čišćenje stubišta zgrade do sada iz pričuve jesmo li dužni platiti svotu koju se sjeti jedan stanar za čišćenje zgrade. Radi se o Crikvenici, stambenoj zgradi u kojoj je otprilike pola vikendaša, pola stalnih stanara. Vikendaši su uglavnom u garsonijerama, a stalni stanari u većim stanovima. Prije 10 godina doselio se novi stalni stanar u veći stan i počeo je tada naređivati koliko će se plaćati čišćenje stubišta i to njemu na ruke. Pričuva je mala i ne plaća se to čišćenje iz pričuve. Mislim da nije niti postojalo to plaćanje čišćenja stubišta dok se nije doselio taj novi stanar. Ima li on pravo naređivati koliko njemu treba platiti na ruke to čišćenje stubišta. Oni nas nazivaju u Zagreb i spominju da smo dužni za čišćenje stubišta za više godina, ali nisu poslali nikakvu uplatnicu. Ne znam kako oni misle da se to njima plati iz Zagreba jer nema nikakvog računa za plaćanje.

sent from my Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.