Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2017., 08:37   #2921
Sličnosti i razlike između Hrvatske i Katalonije, glede težnje za neovisnošću...

https://www.vecernji.hr/vijesti/repu...onijom-1205789

I ovdje se dobro detektira da Katalonija, za razliku od Hrvatske, ima problem zbog toga što se gotovo polovica stanovništva ne želi odvojiti od Španjolske i protivi se neovisnosti. A to zanemaruju neki ljudi u ovoj raspravi. Pa onda daju neke usporedbe s Hrvatskim proljećem 1971. i stanjem 1991. Neki naivno misle da je ovo sad Katalonsko proljeće i da će za 20-30 godina, Katalonija, kao i Hrvatska doći do neovisnosti. A ne mora uopće tako biti i siguran sam da tako neće biti, baš zbog tih nekih razlika između hrvatskog i katalonskog slučaja.
Latigo is offline  
Old 07.11.2017., 11:29   #2922
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
A taj se manjak pretpostavljam posebno pokazao prilikom saniranja posljedica ovog zadnjeg pendrecenja Katalonskih gradjana?
Ovako nešto je već opasno na tragu srpske velikomitomanije...

Debelo više nereda ima gotovo na svakoj utakmici gdje se sastaju ili Hajduk ili Rijeka ili Dinamo, i više interventne polilicije, da o nasilju ne govorim. Ne zaostaju ni redovni lokalni seoski derbiji gdje znaju pasti i te kakve tuče...

Samo čekam kad će netko doslovno izmisliti i mrtve. Pridjev "krvavi" smo već imali
ecobarbarus is offline  
Old 07.11.2017., 12:27   #2923
(nije predmet teme ali da pojasnim)

@Wikiceha & @Kexx

cijelo vrijeme se vrtite oko iste stvari -spanjolske nacije, naroda, geneze, jezika ...pokušao sam objasniti istu stvar n aprimjeru Hrvtaske i Balknaa, ali mi nije baš uspjelo.

Narod Iberijskog poluotoka nije homogen, to znamo. Međutim, odakle je to došlo? Ovo je stanje kakvo je jezički otpilke bilo cca 200 godina PNE.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ia_200_BCE.PNG
Postoje četiri distinktne grupe:
- Indoeuropski jezici (kelti, prekeltski i mix)
- Iberijski
- Akvitanski (predak baskijskog)
- Tartezijski i njegov derivat turdetantski.

Očito je su prvo bili ova tri (iberijski, akvitanski i tartezijski), zatim je došao indoeuropski val, zatim ketlski, tu su onda rubno bili Feičani i Grci, i tek na kraju dolaze Rimljani.

Kako je dolazio koji val tako je zauzimao određeno područje koje je mogao. Dio bi pregazio, dio modificriao, a dio skoro ostavio netaknutim. Na koncu je latinski pregazio sve, ali je u sebi zadržao naslijeđene lokalne specifičnosti. Slika toga su današnji dijalekti španjolskog, uključujući portugalski i katalonski te baskijski kao jedini živući potpuno različit jezik (izolat) u Španjolskoj, zaostatak vjerojatno iz ledenog doba. Kroz mapu jezika i dijalekata de facto gledate povijest naseljavanja od ledenog doba na dalje. Isto vam je i kod nas.

Bspredmetno je stoga potezati pitanje dijalekata kao pitanje nacija ili čega god. Portugal kao odvojena nacija i jezik je lako mogao biti samo pokrajina i dijalekt španjolskog, što i jeste bio neko vrijeme. Katalonci jesu danas odvojena nacija i jezik, i postoji kulturalni, etnički, jezični, vremenski kontinuuum različitosti u odnosu na susjedne pokrajine. Pitanje je samo koliko daleko u prošlost želite i možete ići.

Zadnje uređivanje ruka-slave : 07.11.2017. at 13:25.
ruka-slave is offline  
Old 07.11.2017., 13:39   #2924
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
(nije predmet teme ali da pojasnim)

@Wikiceha & @Kexx

cijelo vrijeme se vrtite oko iste stvari -spanjolske nacije, naroda, geneze, jezika ...pokušao sam objasniti istu stvar n aprimjeru Hrvtaske i Balknaa, ali mi nije baš uspjelo.

Narod Iberijskog poluotoka nije homogen, to znamo. Međutim, odakle je to došlo? Ovo je stanje kakvo je jezički otpilke bilo cca 200 godina PNE.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ia_200_BCE.PNG
Postoje četiri distinktne grupe:
- Indoeuropski jezici (kelti, prekeltski i mix)
- Iberijski
- Akvitanski (predak baskijskog)
- Tartezijski i njegov derivat turdetantski.

Očito je su prvo bili ova tri (iberijski, akvitanski i tartezijski), zatim je došao indoeuropski val, zatim ketlski, tu su onda rubno bili Feičani i Grci, i tek na kraju dolaze Rimljani.

Kako je dolazio koji val tako je zauzimao određeno područje koje je mogao. Dio bi pregazio, dio modificriao, a dio skoro ostavio netaknutim. Na koncu je latinski pregazio sve, ali je u sebi zadržao naslijeđene lokalne specifičnosti. Slika toga su današnji dijalekti španjolskog, uključujući portugalski i katalonski te baskijski kao jedini živući potpuno različit jezik (izolat) u Španjolskoj, zaostatak vjerojatno iz ledenog doba. Kroz mapu jezika i dijalekata de facto gledate povijest naseljavanja od ledenog doba na dalje. Isto vam je i kod nas.

Bspredmetno je stoga potezati pitanje dijalekata kao pitanje nacija ili čega god. Portugal kao odvojena nacija i jezik je lako mogao biti samo pokrajina i dijalekt španjolskog, što i jeste bio neko vrijeme. Katalonci jesu danas odvojena nacija i jezik, i postoji kulturalni, etnički, jezični, vremenski kontinuuum različitosti u odnosu na susjedne pokrajine. Pitanje je samo koliko daleko u prošlost želite i možete ići.
Primarni faktor u stvaranju nacionalne svijesti tokom etnogeneze je zajednička baština a primarno obilježje neke baštine je jezik društva koji je u upotrebi. E sada, dali će se svijest o nacionalnoj pripadnosti pretočiti u želju za samostalnom državom ovisi o drugim faktorima. Možemo reći, da čim se više nacionalne težnje nekog naroda sputavaju ili progone, tim više raste volja za neovisnost.

U Slučaju Katalonaca, oni su po svemu sudeći bili bolje tretirani od recimo Šiptara na Kosovu i to se odražava u tome da još nema kritične mase koja bi odlučno pokrenula borbu za samostalnost.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 07.11.2017., 14:42   #2925
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
... Možemo reći, da čim se više nacionalne težnje nekog naroda sputavaju ili progone, tim više raste volja za neovisnost.

U Slučaju Katalonaca, oni su po svemu sudeći bili bolje tretirani od recimo Šiptara na Kosovu i to se odražava u tome da još nema kritične mase koja bi odlučno pokrenula borbu za samostalnost.
Ja bih čak rekao da je ta "nacionalna težnja" po pravilu inducirana izvana nekim vrlo jakim faktorima, po pravilu novčanim. Ljudevit Gaj je bio plaćenik Beča, kao i Vuk Karadžić, primjerice.

"Težnja" kosovskih Albanaca je isto bila uglavnom inducirana izvanka - uz sve katastrofalne greške srpske politike prema njima. Austrija je formirala državu Albaniju kao protutežu Srbiji i njenom izlasku na more.

Ja se sjećam da su sve redom kosovske grupe otpora u 80tima nosile samo-proklamirane nazive tipa "lenjinističko-staljinistički pokret", "staljinovi borci", itd, pozdavljali se stisnutom desnom šakom uz čelo (komunistički pozdrav) tid. Imaš ih čak i danas, a nađeš i masu foto i video zapisa. Kao da su direktno iz 1941.

A sve inicirano i financirano iz Albanije i Grčke, koje su za to dobivale pare od zna se koga.


U slučaju Katalonije očito ne postoji tako jaka i postojana centrifugalna sila vanjskih faktora kao u slučaju SFRJ i poglavito Kosova, a niti Katalonija nije u istoj poziciji kao Kosovo.

No očito je da je to slaba točka Španjolske i da će netko to koristiti kao pritisak na vladu u Madridu za ekonomske ustupke. Isto kao color revolucije i gay parade za ljucka prava.

Što je predmet ucjene? Phu, recimo da je "primite 10 milijuna izbjeglica". Ako nećete, e onda će da rade kolor revolucije, gay parade i Katalonija. I Baski. I Galljegosi. I Aragonci.
ruka-slave is offline  
Old 07.11.2017., 15:54   #2926
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nacija je prvenstveno samosvjest.
Sve ostalo se da riješiti.
Reklo bi se identitet.
Kakva točno samosvijest? Po tome možeš imati Jedi naciju. ne ide to tako.

Quote:
Jbg. tu su i Španjolci liberalniji od tebe.
Mislim da su realni poput mene, a ti glorificiraš Katalonce više nego oni sami sebe.

Quote:
Kako nemaju?
Imaju 5 od 10. kantona-državica u jednoj polovici BiH (iako se tu nalaze i 2 autonomne hr općine) i djela prava u još 2 s nama.
U Distriktu Brčko su isto konstitutivni (i u dovoljno velikom broju da tu konstitutivnost mogu i konzumirati).
Oni nemaju jednu autonomiju nego više njih.
Nije to to, znaš i sam.

Quote:
Katalonija je većinski katalonski entitet.
To je kao da kažeš da prava Srba u BiH proizlaze iz toga što su oni Srbi, a ne zato što imaju većinu u RS.
Formalno, ne, no realno da.
Katalonija je entitet, kojeg si etniciteta u tom entitetu ne znači ništa, jedan građanin Katalonije-jedan glas. Iz samog etniciteta ništa ne proizlazi.

Quote:
Španjolska je višenacionalna, RH nije.
Jednonacionalna, višeetnička, sa autonomijama.
Etnički kriterij za autonomiju je samo jedan od mogućih, povijesna regija može biti drugi. U biti oni imaju povijesne regije koje su proizvele etnicitete.
Pokušaj zamisliti HR koja bi se sastojala od autonomne Dalmacije, Istre, Slavonije, Dubrovnika, Međimurja, Hrvatske i svaka sa regionalnom vladom, premijerom i ministrima. Što misliš koji bi prvi od njih rekao da zašto mora živjeti u istoj državi sa siromašnijima?

Quote:
Čekaj, u konfliktu si sa samim sobom.
Da li po tebi uopće postoje Katalonci i od kada?
Postoje od svog prvog spomena u 12.st., samo tada nisu svi oni ni znali da su Katalonci. Trebalo je proći neko vrijeme.

Quote:
Vidio si onu kartu koja ti pokazuje da je Kastilija i veći dio današnje Španjolske galski/keltski?
Aragon je granična crta između galo i ibero romanskih, iako sam spada više u iberoromanske;
https://en.wikipedia.org/wiki/Aragonese_language

Kao poluotoka.
Većina današnje španjolske u antici nije bila iberska, jbg.

Isto kao što je i sjeverna Italija dio talijanskog poluotoka, iako su jezici tamo srodni južnofrancuskima.

To je realan naziv.
Upitna je vjerodostojnost takvih tumačenja, ima i drugih, ali ionako nisu bitna. Ne znam što ti točno misliš da znači"bliže su im". Bliže su im oni s kojima žive.
Žive u Španjolskoj, protokatalonija se zove Marca Hispanica, ujedinjuju se sa Aragonom u krunu Aragona, barcelonski grof sam sebe naziva Španjolcem.
Hispansko ime je od pamtivijeka s Kataloncima, još dok nisu izrasli u Katalonce, pa i poslije dok su Katalonci. Tek u novije doba su neki među njima počeli furat neku priču protiv španjolskog imena, a takvi su manjina. Zabijaju glavu u pijesak, a i ti s njima. Mislim da je to posljedica građanskog rata i Franca.
Kexx is offline  
Old 07.11.2017., 17:06   #2927
Carles Puigdemont: This is not just about Catalonia. This is about democracy itself



inače, ovo tko se kako osjeća i kojih je više, je lako promjenljiva kategorija. treba samo pogledati koliko se hrvata prije 90tih izjašnjavalo kao jugoslaven.

pioniri maleni mi smo vojska prava....

godine, desetljeća franca, a neki su mentalno još tamo. izjava prije 5 godina u parlamentu:

Mr. J.L. Wert – Spain’s Minister for Education- proposed 5 years ago in the Spanish Parliament: “We must use the schools system to make Catalan children become Spanish”.

ali, neka istraživanja pokazuju da je većina koja je protiv neovisnosti samo stara i mentalno živi u nekim prošlim vremenima.( pretpostavljam da su ovi bez obrazovanja starije, ruralno stanovništvo)

podrška po stupnju obrazovanja
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Old 07.11.2017., 18:21   #2928
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Carles Puigdemont: This is not just about Catalonia. This is about democracy itself



inače, ovo tko se kako osjeća i kojih je više, je lako promjenljiva kategorija. treba samo pogledati koliko se hrvata prije 90tih izjašnjavalo kao jugoslaven.

pioniri maleni mi smo vojska prava....

godine, desetljeća franca, a neki su mentalno još tamo. izjava prije 5 godina u parlamentu:

Mr. J.L. Wert – Spain’s Minister for Education- proposed 5 years ago in the Spanish Parliament: “We must use the schools system to make Catalan children become Spanish”.

ali, neka istraživanja pokazuju da je većina koja je protiv neovisnosti samo stara i mentalno živi u nekim prošlim vremenima.( pretpostavljam da su ovi bez obrazovanja starije, ruralno stanovništvo)

podrška po stupnju obrazovanja
Logično da su visokoobrazovani za nezavisnost. To im otvara nove uhljebničke parazitske koruptivne pozicije. Iz perspektive manje obrazovanih sve je to isto, sjaši Kurta da uzjaši Murta.
BolajiBadejo is offline  
Old 07.11.2017., 18:32   #2929
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Još nešto - rekao sam ako dođe do nereda da će ih satrat - to Španjolskoj ne odgovara, jer je ona dobila ovu bitku i radi joj negativan P.R. i veliku ekonomsku štetu - ti nemiri mogu biti inicirani samo sa katalonske strane, ali ne iz realne baze - Zašto???
Ne bi niko nikoga satrao. Ljudi zaprao ne shvaćaju da je ovo najbolje što se Kataloniji moglo dogoditi i da je Madrid reagirao u suštini sasvim dobro, osim nekoliko krivih procjena i postupaka na dan samog referenduma (postupke koji neki ovdje žele maltene prikazati kao da se dogodilo ne znam što, što je uvreda za sve nas koji pamte što se kod nas događalo za vrijeme DR)...

Katalonci bi se naime vrlo vrlo brzo digli unutar same katalonije jedni protiv drugih i nastao bi blagi kaos, i to odmah u trenutku kada bi shvatili da ne da nisu ništa napravili, nego su si samo pogoršali život i standard.. Vrlo brzo bi tamo došlo do nemira.

Za one koji kažu da nije sve u tome - jebite se. Da, u životu i poštenom životnom standardu je sve, to je jedino što normalan čovjek želi i iz toga proizilazi sve drugo.
ecobarbarus is offline  
Old 07.11.2017., 21:05   #2930
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ja bih čak rekao da je ta "nacionalna težnja" po pravilu inducirana izvana nekim vrlo jakim faktorima, po pravilu novčanim. Ljudevit Gaj je bio plaćenik Beča, kao i Vuk Karadžić, primjerice.

"Težnja" kosovskih Albanaca je isto bila uglavnom inducirana izvanka - uz sve katastrofalne greške srpske politike prema njima. Austrija je formirala državu Albaniju kao protutežu Srbiji i njenom izlasku na more.
....

Što je predmet ucjene? Phu, recimo da je "primite 10 milijuna izbjeglica". Ako nećete, e onda će da rade kolor revolucije, gay parade i Katalonija. I Baski. I Galljegosi. I Aragonci.

Mislio sam se obračunati s ovim tandrkanjima ali, čemu? Opet bi rekao da si napisao samo činjenice, a interpretaciju ostavljaš drugima I što onda s tim i takvim nerazlikovanjem goriva od ispušnih plinova, da ne kažem chemtrailsa, čovjek može napraviti. Ništa.

Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Da, u životu i poštenom životnom standardu je sve, to je jedino što normalan čovjek želi i iz toga proizilazi sve drugo.
Ne, nije. Nemaš pojma. Kad bi znao osnove socijalne psihologije...eee, kad bi ti znao.
No evo ti besplatna lekcija, Maslow hijerarhija potreba, na vrhu koje su 2 kategorije: realizacija i uvažavanje.
Dakle ako netko zato što je pripadnik neravnopravnog naroda ne može sebe ostvariti kao takav, ili nije uvažavan kao takav, on može svakog dana jesti kavijar i šampanjac i spavati na 17 svilenih jorgana, ali to neće biti sve što on želi. To neće biti ni polovica njegovih želja.
Ali ne, to, po tebi, nisu normalni ljudi... Glavno da si ti kao nekakav kvazimarksist to tako pametno ustvrdio. Znači po tebi bi onih 2-5 milijuna Katalonaca trebalo liječiti...
Klibicl is offline  
Old 07.11.2017., 21:28   #2931
19:11
La actriz Pamela Anderson apoya el derecho a decidir de Catalunya
glumica pamela anderson podržava kataluniju, prenosi el periodico.

eto, imaju medjunarodnu podršku.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 07.11.2017., 21:28   #2932
A za one koje stvarno tema zanima i koji žele nešto doznati pa onda možda nešto i zaključiti, evo ja ću isto napisati jednu činjenicu a nikako ne interpretaciju, to je popis španjolskih premijera u 20. stoljeću

Znamo da je tu bilo i 35 godina Francove diktature, no od svih ostalih premijera, vidjet ćete, sve sami - Španjolci
Nijedan Katalonac. Jedan od ovih jest rođen u Barceloni, ali i taj je, pogodite što - falangist
https://www.mapsofworld.com/list-of/...nisters-spain/

E sad kažu neki da ih nervira uspoređivanje sa bivšom Yu itd, ali eto, baš hoću Hrvata je bilo oko 20%, u bivšoj Yu kao i približno Katalonaca u Espanji, pa su imali premijere, i to nekoliko njih. A Katalonci, kojih je oko 15% u E, nikada nisu imali ni jednog.

Nesposoban neki narod, reći će netko od "normalnih" ovdje
Ma, trebali bi biti sretni što Španjolci uopće žele biti u istoj državi s njima tako nesposobnima
Klibicl is offline  
Old 07.11.2017., 22:09   #2933
Talking

Samo da se još javi Sharon Stone i kaže da podržava Kataloniju. Čemu u naslovu teme propast separatista, mislim da će tu još svašta biti, neće se separatisti tako predati.
martie81 is offline  
Old 08.11.2017., 12:12   #2934
Quote:
Klibicl kaže: Pogledaj post
Ne, nije. Nemaš pojma. Kad bi znao osnove socijalne psihologije...eee, kad bi ti znao.
No evo ti besplatna lekcija, Maslow hijerarhija potreba, na vrhu koje su 2 kategorije: realizacija i uvažavanje.
Dakle ako netko zato što je pripadnik neravnopravnog naroda ne može sebe ostvariti kao takav, ili nije uvažavan kao takav, on može svakog dana jesti kavijar i šampanjac i spavati na 17 svilenih jorgana, ali to neće biti sve što on želi. To neće biti ni polovica njegovih želja.
Ali ne, to, po tebi, nisu normalni ljudi... Glavno da si ti kao nekakav kvazimarksist to tako pametno ustvrdio. Znači po tebi bi onih 2-5 milijuna Katalonaca trebalo liječiti...
Čitanje sa razumijevanjem rješava sve neodumice. Obzirom da nedoumica oko mojeg natpisa imaš, logički zaključi.

Žitovni standard i čovjeka dostojan život podrazumjeva i to da nisi ugnjevatan, jer inače to nije čovjeka dostajan život, zar ne.

Tvrditi da Katalonci unutar Španjolske nemaju pristojan i dostojan život kao i svi drugi Španjolci može samo netko tko nema pojma i nikada tamo nije bio. Dapače, imaju bolji život od mnogih dijelova Španjolske
ecobarbarus is offline  
Old 08.11.2017., 16:45   #2935
ovaj naslov je zbilja bezvezan.

i nije aktualan.

predsjednik je itekako aktivan.

na radiu da ga čuje i zadnja baba u katalonskim zabitima.

200 katalonskih gradonačelnika je doputovalo u brisel da daju podršku svojoj vladi i da traže slobodu za zatvorene ministre.
https://news.sky.com/story/catalan-l...detat-11117697

danas, generalni štrajk.

između ostalog inditex (zara,bershka...) su zatvorili svoje trgovine.
https://pbs.twimg.com/media/DNybrD4VoAAboxS.jpg
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Old 08.11.2017., 19:12   #2936
Uopće nema sumnje da represivna politika Madrida prema Kataloncima neće imati duboke posljedice za integritet Španjolske države.

Represija je represija i tu je nebitno jeli legalna ili ne. Pravda i Pravo u smislu tzv pravne države su dva različita pojma i tu Pravo može biti nelegitimno.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 08.11.2017., 20:45   #2937
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kao što sam davno rekao, Katalonci su i Katalonci i Španjolci, to se ne poništava međusobno, stoljećima su dio Španjolske, pa je to i logično.
Španjolska je dio njihove povijesti i od toga se u bar ovom slučaju ne bježi.
Katalonci su dio Španjolske još i prije nastanka modernih nacija, dok smo mi ušli u YU već kao formirana moderna nacija. Katalonci su taj proces prošli u okviru Španjolske, zato ne čudi da ih se toliko nalazi u oba identiteta.
to je jasno većini ljudi koja promatra sa strane.

à propos onih 200 kat. gradonačelnika koji su doputovali u bruxelles, uglavnom smijeh.
en+, katalunci pitaju jel se ta putovanja financiraju iz džepa putujućeg cirkusa koji putuje u privatnom aranžmanu, ili iz džepa katalunskih poreznih obveznika ?
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 09.11.2017., 00:12   #2938
Quote:
ŠPANJOLSKA razmatra ustavne promjene koje bi dopustile regijama da u budućnosti provode legalne referendume o svojoj neovisnosti, otkrio je danas španjolski ministar vanjskih poslova Alfonso Dastis.
U intervjuu za BBC, Dastis je objasnio da bi se o takvim ustavnim promjenama mogao održati nacionalni referendum. Najava španjolskog ministra naznaka je mogućeg zaokreta tvrdokorne politike Madrida prema pokretu za katalonsku neovisnost
http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...i/1006338.aspx

tu više ne znaš ko pije ko plaća
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 09.11.2017., 03:17   #2939
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...i/1006338.aspx

tu više ne znaš ko pije ko plaća
Svi piju ali nitko ne želi platiti .
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 09.11.2017., 10:15   #2940
El Parlamento de Flandes rechaza una moción para reconocer la independencia de Catalunya
flandrijski parlament odbio prijedlog zastupnika iz redova v. belang (separatistička flamanska desnica) da priznaju neovisnost katalunije.
4 glasa za, 95 protiv.

sad će sljedbenici puigdemonta reć da su flamanci poznati opresori i frankisti.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.