Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2017., 22:55   #1081
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Opet si citao ona ljevicarska glasila, a?

Od 2010.-2015. dohodak po domacinstvu je porastao za oko 10% (3,758 naprema 4,196 EUR bruto), a nezaposlenost pala na povijesno niske razine (3,7% naprema EU 7.7%). 2005. je nezaposlenost bila 11%.

Jel mozes provjeriti kako je prosla Grcka? Ona je dobrano koristila deficit proracuna kao razvojnu mjeru. Ako ti nije tesko.
I Njemačka je sve vrijeme ostvarivala vanjskotrgovinski suficit.
Što znači da im je standard trebao još više rasti.

A nezaposlenost će se teško održati na tim postocima (ako su točni) , pozvala Merkelica milijunček izbjeglica.
Šta se može kad treba radne snage a i mi krećemo istim putem.

Narvno da je koristila kad joj je netko "posuđivao"
a onda je balom prsnuo i od razvoja više ništa, samo nezaposlenost, pad standarda i t.d. što slijedi od pucanja dužničkog balona.
Hebiga, kad su Grci kupovali njemačke autiće posuđenim novcem bilo je dobro, sve dok više nisu mogli vratiti posuđeno.
#kocar# is offline  
Old 04.12.2017., 23:02   #1082
Morat ces mi objasniti direktnu vezu izmedju suficita i standarda. Naime, mozes imati rastuci standard uz rastuci suficit, padajuci standard uz rastuci suficit i isto takve kombinacije sa deficitom.
Jesi mozda nasao podatke za Grcku?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 04.12.2017., 23:11   #1083
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Morat ces mi objasniti direktnu vezu izmedju suficita i standarda. Naime, mozes imati rastuci standard uz rastuci suficit, padajuci standard uz rastuci suficit i isto takve kombinacije sa deficitom.
Jesi mozda nasao podatke za Grcku?

Nisam ni tražio
ali sam bacio oko na rast BDP per capita i vidim da su te tvoje brojke malo upitne a linka nema

https://data.worldbank.org/indicator...CN-AT-BE-DE-GR
#kocar# is offline  
Old 04.12.2017., 23:20   #1084
Link: https://www.destatis.de/EN/FactsFigu...nditure_D.html

Dakle, 2005. je Njemacka bila na 118% GDP per capita PPS (prema EU28). Zavrsila je 2016. na 123%. Grcka je, sa druge strane, napravila put od 93% do 67%, Italija sa 109 na 96, Francuska sa 111 na 105, Svedska sa 123 na 124. Za nevjerne Tome: http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/tab...00114&plugin=1

Ajde molim te pogledaj potrosnju i nezaposlenost u Grckoj u tom periodu da usporedimo sa Njemackom. Meni se neda sad traziti.

Ti radis pocetnicku gresku pa usporedjujes BDP u $, docim je dolar znatno ojacao u tom razdoblju. Pogledaj BDP per capita u EUR ili jos bolje, PPS.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 05.12.2017., 09:35   #1085
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Zemlje europske unije (uglavnom) nisu provodile nikakve "austerity" mjere. Sa izuzetkom par clanica, drzavna potrosnja kao i udio drzavne potrosnje u BDP-u raste cijelo vrijeme. Kad se pogleda cijela EU, niti jedne godine se nije dogodilo da se (ukupno) potrosi manje nego prosle (2008.-2016.).
Pogotovo se to odnosi na Junckerovu Belgiju. Pozadina price je vjerojatno u tome da se blize izbori za EU parlament pa doticni osjeca potrebu pribliziti se svome birackom tijelu (ponavljajuci neutemeljene floskule).


Nije li Juncker iz Luxembourga?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is online now  
Old 05.12.2017., 15:14   #1086
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
To je kao neka kasa uzajamne pomoci, gdje bi jedne drzave uplacivale po mogucnostima, a druge uzimale po potrebama... To mi se cini genijalna ideja. Jedva cekam da Angela to objasni Njemcima. Da su se godinama odricali i susprezali potrosnju da bi benefite toga prebacili juznim drzavama (koje pak mogu potrositi sve sto im bacis, a i vise od toga). Ideja je toliko suluda da ce je EU birokracija zasigurno shvatiti ozbiljno.
A i Angela nije sto je nekada bila, sjetimo se katastrofe sa masovnim prihvatom izbjeglica, gdje je u nadi da bi pokupila pol posto ljievo-"liberalnih" biraca dala 3x vise desnici.
Neznam što je tu čudno, jedna monetarna unija se mora nekako izbalansirati, ili će se morati rasformirati...zašto bi benefit monetarne unije bio samo Njemački? koja ima podcjenjen tečaj valute u odnosu na snagu svoje ekonomije pa joj nitko ne može biti konkurentan u EU? Pa i taj suficit trgovinske bilance kojeg ima Njemačka izlazi iz okvira ugovora EU i nikom ništa, zašto ne bi deficit neke zemlje bio veći ? To nije uzimanje po porebi nečega što netko uplaćuje, kriva ti je premisa, deficit je uvijek dug na koga se plaća interes. To čega se Njemačka boji je da rastom deficita proračuna raste i GDP pojedine zemlje, gdje bi se onda poništavala razina duga i interesi na dug. Njemačka je vjerovnik i sve radi da očuva svoje interese, ali maske su pale.
Zašto ECB ne kupuje kreditno smeće unutar EU? Zato jer to ne dozvoljava Njemačka, a zašto ne dozvoljava Njemačka? Pa zbog svojih interesa, ne zbog interesa EU.

Evo i jedan podatak za tebe koji očito cijeniš Bernankea, FED pored što u svom novčaniku ima cirka 2000 milijardi dolara državnih obveznica, ima i 2000 milijardi kreditnog smeća, ECB toga nema pa se ti nenaplativi krediti gomilaju kao otrov koji razara bankarsko tkivo EU.

Unija će se solidarizirati i otvoriti procese federalizacije, ili je naprosto neće biti.
Jung-fu is offline  
Old 05.12.2017., 21:07   #1087
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Morat ces mi objasniti direktnu vezu izmedju suficita i standarda. Naime, mozes imati rastuci standard uz rastuci suficit, padajuci standard uz rastuci suficit i isto takve kombinacije sa deficitom.
Jesi mozda nasao podatke za Grcku?
Ma neće ti valjda jedan hobista objašnjavat tu vezu,
kad to mogu mnogo bolje poznati svjetski "ljevičari"

Njemačka ima rekordan suficit od 310 milijardi dolara, Bruxelles i SAD negoduju

Bruxelles i Washington pozvali su Berlin da poveća domaću potražnju i uvoz kako bi se smanjile globalne ekonomske nejednakosti i potaknuo globalni rast, uključujući u eurozoni.

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde i i američko Ministarstvo financija pozvali su Berlin da stimulira domaću potražnju kako bi olakšao uspostavljanje ravnoteže.


A to bi značilo, "njemci više trošite " a manje posuđujte (pa i grcima)

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...egoduju-317465

a što se ostalog tiče, sve se može,
imamo vlastiti primjer, grčki a ima ih još

a opet će ih biti
sa jednog "ljevičarskog" portala

Sve više glasina sa svih strana o prijetnjama nove financijske krize na svjetskoj razini, koja se opet temelji na bjesomučnom stvaranju novca i ulaganju istog u sumnjive vrijednosnice ...Ekonomija raste spekulativnim metodama, raste zapravo broj onih koji bi se htjeli obogatiti bez rada, umjesto da se rast temelji na rastu plaće unutar realne ekonomije, ponovo rastu baloni kredita...
Neil Woodford, osnivač tvrtke Woodfort Investment Management, koji upravlja sredstvima od 15 milijardi funti, rekao je za Financial Times da investitori riskiraju novo pucanje ogromnog balona:
"Deset godina nakon globalne financijske krize svjedoci smo ishodu najvećeg eksperimenta monetarne politike u povijesti, ulagači su zaboravili na postojanje rizika i očito igraju s inflacijskim i precijenjenim cijenama dionica. Postoji toliko mnogo crvenih znakova upozorenja da sam ih prestao brojiti."


Hebeni su ti baloni, taman ga dobro napušeš a on buuum
#kocar# is offline  
Old 05.12.2017., 21:20   #1088
Ti radis pocetnicku gresku pa usporedjujes BDP u $, docim je dolar znatno ojacao u tom razdoblju. Pogledaj BDP per capita u EUR ili jos bolje, PPS.

Nikakva greška, nego podaci u svjetskoj obračunskoj valuti a ne seoskoj moneti

Zamisli kad bi ja dao podatke o "rastu jugoslavenskih obiteljskih buđeta" u periodu 1980-90 u jugoslavenskim dinarima.
To bi bio rast, njemački rast je mala beba prema tom rastu
Kad uzmeš da je $ ojačao kroz to vrijeme, teza da u Njemačkoj realni standard nije rastao itekako stoji

http://www.xe.com/currencycharts/?fr...o=EUR&view=10Y

Quote:
Dakle, 2005. je Njemacka bila na 118% GDP per capita PPS (prema EU28). Zavrsila je 2016. na 123%. Grcka je, sa druge strane, napravila put od 93% do 67%, Italija sa 109 na 96, Francuska sa 111 na 105, Svedska sa 123 na 124. Za nevjerne Tome: http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/tab...00114&plugin=1
I šta to govori ?
koliko Njemačka ima veći BDP per capita u odnosu na prosjek EU 28

Možda da je euro u Njemačkoj podcijenjen za 23 % a u Grčkoj precienjen za 33% ili u Hrvatskoj za 41 %?

Ne vidim neku vezu sa činjenicom da u Njemačkoj rast BDP nije pratio rast standarda.

Quote:
Ajde molim te pogledaj potrosnju i nezaposlenost u Grckoj u tom periodu da usporedimo sa Njemackom. Meni se neda sad traziti.
Oboje znamo što je bilo , na čemu je grčki BDP rastao i padao,tako da je bespotrebno poznato ponavljati.
I da se ne slažemo

Zadnje uređivanje #kocar# : 05.12.2017. at 21:50.
#kocar# is offline  
Old 10.12.2017., 21:24   #1089
Zdravko Mršić o uvođenju eura i monetarnoj politici

https://www.facebook.com/Prof.IvanLo...?fref=ufi&rc=p
#kocar# is offline  
Old 12.12.2017., 03:47   #1090
Što je pjesnik htio reći s linkom

Euro će doći kome se sviđalo kome ne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 12.12.2017., 16:50   #1091
Ljubo Jurčić o utjecaju tečaja na gosporadarstvo

https://www.facebook.com/Prof.IvanLo...1012722294297/
#kocar# is offline  
Old 12.12.2017., 19:29   #1092
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Što je pjesnik htio reći s linkom

Euro će doći kome se sviđalo kome ne.

nadan se da će doć,ako dođe šta kasnije. nije mi jasno ako je to tako dobro zašto euro nije uvela jedna češka,mađarska,island,britanija,poljska
zašto su oni "glupi" a mi "pametni", pa se idemo odreć svoje valute,samostalnosti i identiteta. to zašto je kreda u kunama skuplja nego u eurima i zašto euro ima više pogodnosti nego kuna,već duže vrimena,dalo bi se raspravljat. jer kada čovik dođe u banku i triba mu kreda onda gleda u lipu kako proć jeftinije,kada stavlja novce na štednju gleda kako dobit više,a sve je to nategnuto na euro.
nisan za euro.
karabin is offline  
Old 13.12.2017., 11:54   #1093
Samostalan si i suveren onoliko koliko ti u svijetu vrijedi valuta.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 13.12.2017., 12:54   #1094
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Samostalan si i suveren onoliko koliko ti u svijetu vrijedi valuta.
Samostalan si i suveren koliko ti je zemlja demokratska. U diktaturama je samostalan i suveren jedino diktator.
medonaodmoru is offline  
Old 13.12.2017., 13:16   #1095
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
nadan se da će doć,ako dođe šta kasnije. nije mi jasno ako je to tako dobro zašto euro nije uvela jedna češka,mađarska,island,britanija,poljska
...ili zašto ga je uvela Austrija, Slovačka i da ne nabrajamo. Kome to može biti jasno?

Stvar je u tome da samo po sebi uvođenje ili ne uvođenje Eura nije neka velika stvar. Kad središnja banka vodi odgovornu politiku, tu zaista nema bitne razlike. Osobno držim da su koristi od uvođenja Eura nešto veće od štete ali samo uvođenje ili ne uvođenje Eura nas niti može spasiti, niti upropastiti. Neke druge stvari su važnije.
medonaodmoru is offline  
Old 13.12.2017., 13:18   #1096
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Samostalan si i suveren koliko ti je zemlja demokratska. U diktaturama je samostalan i suveren jedino diktator.
Govorim o državi a ne o pojedincima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 14.12.2017., 00:14   #1097
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Govorim o državi a ne o pojedincima.
Znači da vam je Država u redu, a pojedinci, to ste više manje svi, ne valjate?
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Old 14.12.2017., 13:27   #1098
Valja kao i vaša.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 28.01.2018., 18:12   #1099
Dans pročitam izjavu guvernera Vujčića da ćemo od prelaska na euro imati više koristi iako će cijene rasti!? Ja glup. Ako mi to netko može prevesti, bio bih mu zahvalan.
handiman is offline  
Old 28.01.2018., 18:18   #1100
Kad pokušaju uvesti euro onda čemo na ulice i reči da mi to ne želimo. Uostalom više je ljudi koji če reči NE nego da.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.