Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 17:44   #9581
Quote:
Warspite kaže: Pogledaj post
Dobro ja se slažem da mi imamo neke naslijeđene anomalije, ali ja sam napisao 2 korvete, a ne 2 fregate primjerice. I ne pravi se mornarica u 1 godini, treba prestat bacat novac u bunar i počet ozbiljnije graditi mornaricu.

Na forumu se ne mogu raditi ozbiljne ekonomske analize, ali mogu samo jedan primjer. Ja sam išao u školu prije 45 g. i imali smo razrede a-f, a moja dica imaju razrede a-c, u mojoj školi su radile tajnica i još jedna administrativna radnica sada u školi moje dice rade isto tajnica i računovođa.
Na 3x manji broj dice (6x32 : 3x24), uz kompjuter i sva čuda tehnike isti broj ljudi. Mislim prije su tipkali ugovor na mašini s indigom, nije bilo ni fotokopiranja a kamo li kompjutera. Mi lovu za brodove i avione zapalimo u peći.
I kad pogledaš, kako prije, tako i sada, po svakom razredu jedan učitelj, sad 24 učenika po razredu, prije 32? Tri razreda, tri učitelja?
Mislim, šta je poanta?
Da idemo u smjeru nekih područnih škola, gdje ima u istoj učionici 4 razreda, 16 učenika, i sve jedan učitelj pokriva?
Pa to je onaj "fiksni minimum" o kojem sam prije pisao: "nešto_nešto po glavi stanovnika", odnosno minimalno toliko i toliko...
Primjerice: naselje 3800 stanovnika, za stomatologa se očekuje da "opslužuje" cca 2200 stanovnika. Šta sad, za jednoga previše, za dva premalo pacijenata? Poslat višak pacijenata u drugo naselje, 30km dalje? Država refundira za dva stomatologa, jer je postavljen jedan minimum standarda za sve stanovnike, nećeš ih raseljavat kako tebi paše...

Stvar je puno kompleksnija i za struku, a kamo li za ovaj pf, gdje je to debeli off. Samo predlažem da se ostavimo ispaljivanja presmjelih izjava, i neargumentiranih, tamo gdje im nije mjesto. Mišljenje svatko može imati, ali ga ne mora baš podijeliti gdje mu padne na pamet...



Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ne pratim previse cega sve ima po bijelom svijetu, ali nekako sam kaj se tice primjera nelose ideje kako bi to trebalo izgledati, zapeo kod damena
svida mi se ideja njihova 2400 ili 2600 za patrolac, a 9113 za korvetu
dodatno moglo bi biti pametno s njima popricati o cijelom paketu i tu takoder ustedjeti za koju kiflu i kakao
ili im barem ukrasti nacrte...
Hmmm, ovako laički, patrolac ti je puno potentniji nego korveta...plus da ćemo ikada imati love za čisti OPV-ac od 2400t, makar u jednom primjerku, a kamo li koliko nam je potrebno (a to je više od jedan), čisto sumnjam...
Korveta ti je više na tragu naše realnosti, ali mi se, barem ovako vizualno (što bi rekla Milka Babović: umjetnički dojam) Sigma dizajn nikad nije previše sviđao.
Brod je "palačinka". Ili sam ja nekako navikao vidjeti brodove s dosta višim nadgrađem, ili je to generalni dojam koji su na mene ostavili moderni hibridi OPV/korveta, ali baš svaki ima dosta više nadrgrađe. I samim time dosta više prostora za tu tonažu.
Pretpostavljam da u čisto ratne svrhe ovaj pristup ima prednosti (valjda manje i valja kad mu težište nije visoko), niža silueta mi danas nije neki argument, ne vidim nikakav hangar...
Ako već "krademo" dizajn, ukradimo nešto što je top danas...ne bi se ni kinezi usrećili da su kopirali stojadina, oni su odmah udarili na VW i Mercedes...
električni_zec is offline  
Old 18.01.2018., 18:57   #9582
Gospoda iz HRM-a ,za početak bi mogli zaštititi posade....
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 18.01.2018., 19:23   #9583
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
I kad pogledaš, kako prije, tako i sada, po svakom razredu jedan učitelj, sad 24 učenika po razredu, prije 32? Tri razreda, tri učitelja?
Mislim, šta je poanta?
Da idemo u smjeru nekih područnih škola, gdje ima u istoj učionici 4 razreda, 16 učenika, i sve jedan učitelj pokriva?
Pa to je onaj "fiksni minimum" o kojem sam prije pisao: "nešto_nešto po glavi stanovnika", odnosno minimalno toliko i toliko...
Primjerice: naselje 3800 stanovnika, za stomatologa se očekuje da "opslužuje" cca 2200 stanovnika. Šta sad, za jednoga previše, za dva premalo pacijenata? Poslat višak pacijenata u drugo naselje, 30km dalje? Država refundira za dva stomatologa, jer je postavljen jedan minimum standarda za sve stanovnike, nećeš ih raseljavat kako tebi paše...

Stvar je puno kompleksnija i za struku, a kamo li za ovaj pf, gdje je to debeli off. Samo predlažem da se ostavimo ispaljivanja presmjelih izjava, i neargumentiranih, tamo gdje im nije mjesto. Mišljenje svatko može imati, ali ga ne mora baš podijeliti gdje mu padne na pamet...



.

__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 18.01.2018., 20:42   #9584
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Hmmm, ovako laički, patrolac ti je puno potentniji nego korveta...plus da ćemo ikada imati love za čisti OPV-ac od 2400t, makar u jednom primjerku, a kamo li koliko nam je potrebno (a to je više od jedan), čisto sumnjam...
Korveta ti je više na tragu naše realnosti, ali mi se, barem ovako vizualno (što bi rekla Milka Babović: umjetnički dojam) Sigma dizajn nikad nije previše sviđao.
Brod je "palačinka". Ili sam ja nekako navikao vidjeti brodove s dosta višim nadgrađem, ili je to generalni dojam koji su na mene ostavili moderni hibridi OPV/korveta, ali baš svaki ima dosta više nadrgrađe. I samim time dosta više prostora za tu tonažu.
Pretpostavljam da u čisto ratne svrhe ovaj pristup ima prednosti (valjda manje i valja kad mu težište nije visoko), niža silueta mi danas nije neki argument, ne vidim nikakav hangar...
Ako već "krademo" dizajn, ukradimo nešto što je top danas...ne bi se ni kinezi usrećili da su kopirali stojadina, oni su odmah udarili na VW i Mercedes...
nemam nista protiv kaj god bilo, rekoh da su to samo primjeri
a to koliko su dobri ili losi i kaj mi u stvari zelimo - to neka odluce i dokuce oni koji o tome znaju valjda tisucu puta vise nego ja
ja sam isao na to da patrolac ima neke mogucnosti i prostor koji se moze upotrijebiti za razne potrebe, a korveta bi trebala imati neke opet svoje ratne sposobnosti
hangar mi se nekako cini da nam i nije potreban, nije da imamo nesto prevelike udaljenosti za helikopter da dosegne kopno, pa bi ovdje to bilo vise u smislu intervencija, dostave necega i slicno
ZgSash is offline  
Old 18.01.2018., 23:41   #9585
"Srećom" neće bit ništa od toga, pa nećemo puno ni falit...
Samo, meni se čini da je to u novcu li-la, i skupo ko vrag. Pa onda na veliku cifru mala doplata donosi velike pomake...

Poslano sa mog m2 note koristeći Tapatalk
električni_zec is offline  
Old 24.01.2018., 13:47   #9586

__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 24.01.2018., 16:09   #9587

Grčka planira nabavu dvije fregate klase FREMM,ovako šuplji i trubasti,koj đon od face ,hahah, mislim halooo?!!
#mornaricazadnjarupanasvirali
#vjerodostojnou3pm
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!

Zadnje uređivanje Bark : 24.01.2018. at 16:21.
Bark is offline  
Old 24.01.2018., 17:11   #9588
Grčka ima 126 F16 i 50 M2000.
Mi imamo niti 400 M HRK za cijelu HRM.Okanite se maštanja to je na drugim pdf.
Ovo je tema o HRM- izvanka gladac, iznutra jadac.
Nema strategije, nema flotnih planova, nema ambicije, nema znanstveno-tehničkih kapaciteta, nema razvojnih projekata,nema razmjestivosti, nema nadzora mora, nema ljudi, nema novaca za mornaricu.
Izgurali smo projekt OOB 39/42 poslije muka i tako sporo, ali ipak.

Sretni budimo zbog njega.
Inače smo 20-25 godina po tehnici iza modernih europskih mornarica, dakle u drugoj polovici osamdesetih prošlog stoljeća i tisućljeća.

Od svih sustava za mornarice punog spektra na ovoj slici HRM ima novca samo za IOB i za MOL a umalo je i bez njega ostala jer su nakon uspješnog ispaljivanja RBS 15B s istoga Egipćani naprosto poludili za ovim sustavom (željeli kupiti 5 komada) ali samo s raketama RBS 15Mk II. A oko toga/tih treba Šveđane nešto pitati.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 24.01.2018. at 17:23.
pp5d6 is offline  
Old 24.01.2018., 17:43   #9589
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post

Grčka planira nabavu dvije fregate klase FREMM,ovako šuplji i trubasti,koj đon od face ,hahah, mislim halooo?!!
#mornaricazadnjarupanasvirali
#vjerodostojnou3pm
Ne samo 2 FREMM, već navodno i 2 FTI.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 24.01.2018., 17:50   #9590
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ne samo 2 FREMM, već navodno i 2 FTI.
Ahahah @zec će dobiti napadaj slinitisa,možda se šufigaa!!!??Pazi sexy provu...



@zaratin,po meni MOL-ovi i podmornice,ako se hoće nekome j..... sve po...Švedi su se igrali , "ide mačka oko tebe..." sa nosačem i "pratnjicom" mu...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!

Zadnje uređivanje Bark : 24.01.2018. at 18:41.
Bark is offline  
Old 24.01.2018., 18:22   #9591
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Ahahah @zec će dobiti napadaj slinitisa,možda se šufigaa!!!??Pazi sexy provu...



@zaratin,po meni MOL-ovi i podmornice,ako se hoće nekome j..... sve po...Švedi su se igrali , "ide mačka oko tebe..." sa noačem i "pratnjicom" mu...
Po meni, iskreno, ako su Grci već navalili nešto uzimat ( s novcima koje baš i nemaju ), onda bi im bilo bolje da škartaju FREMM-ove i uzmu samo FTI. Jeftinije, možeš ih više nabaviti, a dovoljno dobro za njihove potrebe.

Ono što je zanimljivo je kako misle za njih platiti:

Funding could come from the earnings on Greek bonds that France bought in the previous years and has not yet returned to Greece. During the previous years of the economic crisis, Eurozone countries bought Greek bonds and agreed that they would return any earnings. However, these earnings have not yet been returned to Greece despite the agreement. So it appears that France could pay these earnings back through the frigates.


Tako da praktično besplatno.

https://www.navyrecognition.com/inde...a-frigate.html
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 24.01.2018. at 18:25. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 24.01.2018., 18:27   #9592
Ovo je nama možda priuštivo, a tehnološki nas vraća na minimalan zaostatak.
Brod ima sve što mi trebamo za HRM;
moderan koncept i dizajn,
protuzrakoplovno, protubordsko i protupodmorničarsko,
veličinom, ljudstovm i eksploatacijom ko za nas,
cjenovno puno priuštivije od mnogih spomenutih.

__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Old 24.01.2018., 18:31   #9593
To je izvan domene priustivog za HRM, bojim se. AKo hoces brod sa PZO, ASW, ASuW sposobnostima, te velicine, gledaj na oko 200-300 milijuna eura po komadu, blize 300 ako zelis sve tri sposobnosti. To je nepriustivo.

Za nas su OPVi i to je to.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 24.01.2018., 19:18   #9594
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Ahahah @zec će dobiti napadaj slinitisa,možda se šufigaa!!!??Pazi sexy provu...

Ajde, moraš priznat, sve da je i na garbun, izgleda bi opako. Mo'š napast oružjem, mo'š kljunom

BTW ovo je već stara verzija, sad imaju i jebeniju... Naval Group Refines Design

Interesantno kako ovaj dizajn evoluira kroz godinu dana, analiziraju se detalji s maketa, razlozi izmjena, promišlja se o svakom limu, kako, zašto...
A nije da se nismo mogli uhvatit u kolo s (ondašnjim) DCNS-om, nudili su nam se...

Inače, kako pazarit "jefiniji" FTI od FREMM-a je nešto tipa: nećemo "jebeno veliki brod", nego ćemo uzet "jebeno (manje)velik brod".
Jebote, 4.200t, to je kompletna naša mornarica u jednoj hrpi lima, i još malo balasta...
električni_zec is offline  
Old 24.01.2018., 19:54   #9595
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajde, moraš priznat, sve da je i na garbun, izgleda bi opako. Mo'š napast oružjem, mo'š kljunom

BTW ovo je već stara verzija, sad imaju i jebeniju... Naval Group Refines Design

Interesantno kako ovaj dizajn evoluira kroz godinu dana, analiziraju se detalji s maketa, razlozi izmjena, promišlja se o svakom limu, kako, zašto...
A nije da se nismo mogli uhvatit u kolo s (ondašnjim) DCNS-om, nudili su nam se...

Inače, kako pazarit "jefiniji" FTI od FREMM-a je nešto tipa: nećemo "jebeno veliki brod", nego ćemo uzet "jebeno (manje)velik brod".
Jebote, 4.200t, to je kompletna naša mornarica u jednoj hrpi lima, i još malo balasta...
Dobro, to je sasvim normalno da se projekt prilagođava prije početka gradnje.

U svakom slučaju, sviđa mi se projekt. A sad, kakvi će se pokazat- vidjet ćemo. Mislim da im mušterija neće faliti.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 24.01.2018., 20:27   #9596
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
To je izvan domene priustivog za HRM, bojim se. AKo hoces brod sa PZO, ASW, ASuW sposobnostima, te velicine, gledaj na oko 200-300 milijuna eura po komadu, blize 300 ako zelis sve tri sposobnosti. To je nepriustivo.

Za nas su OPVi i to je to.
Combattante BR71 MKII košta koliko ono??
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Old 24.01.2018., 20:33   #9597
Gađamo se slikama korveta vakih i nakih, i to sa hangarom i helipalubom, u "državi" koja za H"R"M u zbilja tužnih još malo pa 30 godina postojanja obje nije bila i nije u stanju:

-kupiti 5-6 8X8 kamiona za MOL
-opremiti naslijeđenu podmornicu
-odlučiti argumentirano što bi s tom nesretnom naslijeđenom podmornicom zatečenom u konverziji, pa je prvo poludovrši (nikad ne opremi do kraja) pa škarta jer nakon 5 godina "upotrebe" ipak ne bi platili čak ni novu bateriju?
-zbog "uštede" topovnjaču 12 opremi polovnim mk1 57mm topom, i odgovarajućim, starim sustavom upravljanja paljbe. Ne iznađe u 15 godina uporabe iste sredstva za opremanje modernim 3D radarom.
- korčulanska tragedija
-zapitati se koji će joj klinac "ratna" "mornarica" sastavljena od naslijeđenih i slučajno (s)kupljenih 5 topovnjača u 3,5 klase a da ista ne može ni krivo pogledati nekog pod morem i u zraku?

Za HRM nema naprijed dok vlada "lako ćemo" princip finih obitelji u nedođiji u kojoj se krezuba topovnjača gradi 8 godina i nikada ne opremi, a nikad opremljeni LM 12 godina, gdje se gleda s(k)upiti bilo kakav brod ne bi li se kulisa "mornareice" i "pomorske zemlje" malo osvježila.

HRM je mogla naprijed da nije udavljena komedijom s "obalnom" "stražom" čiji je "ponos" OOB primjer kako se ne vodi projekt, ali eto.

Bez novca i ideje ne može naprijed, a da je bilo primjera, bilo je, moga je OOB biti nešto ovako

https://en.wikipedia.org/wiki/Fearle..._patrol_vessel

a korveta nešto ovako

https://en.wikipedia.org/wiki/Victory-class_corvette

dakle svrha, uborabna vrijednost i unifikacija, ali završilo je (završava?) OOBom kakav jest i "korvetom" na bazi IOB-a koje će projektirati tko, kad se izgrade stanovi tamo gdje su nekad projektirani Končari i Kraljevi....
zdaric is offline  
Old 24.01.2018., 21:46   #9598
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Combattante BR71 MKII košta koliko ono??
Kažu ljudi 150-200 mil. USD po komadu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 26.01.2018., 08:22   #9599
Koliko još godina u sebi imaju naši brodovi?
kapitalist is offline  
Old 26.01.2018., 11:03   #9600
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Koliko još godina u sebi imaju naši brodovi?
muzejskih neograničeno...
električni_zec is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.