Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2008., 21:29   #1
Talijanska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju talijansko porijeklo?

Ovu temu sam otvorio vidjevsi temu:Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

Koja su sve talijanska prezimena koja se mogu naci u Hrvatskoj?
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 21:32   #2
imam ja
al ga nisam luda napisat
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 21:58   #3
Quote:
chickeneye kaže: Pogledaj post
imam ja
al ga nisam luda napisat
ima i moja baba tj.to joj je bilo djevojacko prezime,ali ni ja necu napisati koje je to.

Evo ja cu reci neka prezimena koja znam da su iz Italije:

Mazalin
Gambiroza
Telenta.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 22:36   #4
Talijanska prezimena mogu imati samo ljudi koji su doselili iz Italije na ove prostore. Nekako sumnjam da ih je bilo puno.
Ostala prezimena koja imaju talijanski prizvuk ostatak su starosjedilačkog stanovništva i nisu talijanska jer starosjedioci obalnih gradova nisu bili Talijani.
Osim toga, za talijjanske i mletačke vlasti i Hrvati su dobijali talijanizirana, ali i potpuno talijanska prezimena premda nisu ni doselili iz Italije.
Dakle, nije nositelj talijanskog prezimena uvijek Talijan.
Još prije za prezimena talijanskog, a zapravo retoromanskog prizvuka.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 23:18   #5
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Talijanska prezimena mogu imati samo ljudi koji su doselili iz Italije na ove prostore. Nekako sumnjam da ih je bilo puno.
Ostala prezimena koja imaju talijanski prizvuk ostatak su starosjedilačkog stanovništva i nisu talijanska jer starosjedioci obalnih gradova nisu bili Talijani.
Osim toga, za talijjanske i mletačke vlasti i Hrvati su dobijali talijanizirana, ali i potpuno talijanska prezimena premda nisu ni doselili iz Italije.
Dakle, nije nositelj talijanskog prezimena uvijek Talijan.
Još prije za prezimena talijanskog, a zapravo retoromanskog prizvuka.
Ima dosta među muzikantima i glumcima: Fiamengo, Del Monico, Simonelli, ..
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 00:40   #6
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Talijanska prezimena mogu imati samo ljudi koji su doselili iz Italije na ove prostore.
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 14:41   #7
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ima dosta među muzikantima i glumcima: Fiamengo, Del Monico, Simonelli, ..

Ima i Soprano, i ni manje ni više nego Toni Soprano, Hrvat.
Prapradjed mu se doselio pred kojih 150 god. u HR, oženio lokalnu curu, njegovi potomci opet tako i eto.
Ovdje ima još Capurso, Di Ceglie, Di Leo, Gandolfi, Pizzelli, eto ovako na brzinu, ima još 20-ak tih prezimena.
Doseljeni jednom prilikom iz Brescie pred 150 god. Danas svi Hrvati.
Ipak su doselili prije nego je Italija postala Italija.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 19:01   #8
Znam da je u Splitu cesto bio obicaj da dijete uzme prezime od uglednijeg roditelja, a to je cesto bila majka. Kako su "Talijani" bili cesce ugledni, tako se povecala i ucestalost talijanskih prezimena.

A i nekima Sizgoreo ili Mladineo ljepse zvuci nego npr. Krvavica, Papak, Bitanga ili Vukorepa.

Bolje biti plemic, nego Vlaj.
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 00:14   #9
Ima dosta Talijana, tj. Hrvata talijanskih prezimena ovdje u kontinentalnom dijelu- Karlovac, Bjelovar, Sisak, Pakrac,... Ja ih znam nekoliko, pa je bilo malo smiješno kad su- neki- 91. počeli pisati prezimena izvorno, a ne "fonetski" jer je to bilo, nekako, "nobl"- a ispalo je smiješno.

Inače, to su ljudi čiji su predci došli iz Napulja, Kalabrije, neki čak Sicilije, i nemaju veze s Dalmacijom ni Mlečanima

Šteta što nemaju pojma o talijanskom, koga god sam pitao- veze nema.
Fakat, malo je komično što je bilo koji gradić srednje veličine kod nas ne samo Jugoslavija, nego i Europa u malom: kad pomislim na neke Hrvate koje znam, imaju prezimena:

-hrvatska
-srpsko-vlaška
-muslimanska
-makedonska
-albanska
-talijanska
-njemačka
-češka
-mađarska
-slovačka
-židovska aškenaska
-slovenska
-rumunjska
-francuska
-arapska
-kineska
(OK- ovi zadnji su po predima iz Azije)
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 00:18   #10
ne želim ispasti pametan, no jako puno ljudi mješa talijanska prezimena sa talijaniziranim "našim" prezimenima. Dovoljno se samo prošetati po nekom groblju u Istri odmah se vidi što znači talijanizacija....
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 06:51   #11
Evo... moja geneza je htjela da ja imam izvorno talijansko prezime...
Priča kaže da se jedan zgodan Talijan, prije 250 godina zagledao u jednu još zgodniju Bračanku... i zbog nje se nije vratio svojim brodom u Chioggiu. Crkvene knjige na Braču spominju moje prezime u izvornom obliku ali se tijekom vremena fonetiziralo. Ostao je samo naglasak (rijetko koji Hrvat znade pravilno izgovoriti moje prezime)...
Sa druge strane, majčine, isto su Talijani ali čistokrvni... početkom stoljeća su došli raditi u Split na željeznicu. I malo se namnožili.
1990. kad je u Splitu igrala nogometna repka Italije, susreli smo se sa jednim on tadašnjih talijanskih reprezentativaca ali na familijarnoj osnovi...

Danas, niti jedna strana u familiji ne govori talijanskim jezikom... samo poneki arhaizmi...
I ne moram reći da se svi osjećamo apsolutnim Hrvatima mada imamo osnove za dvojno državljanstvo... ne pada nam napamet, nikome.
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 10:32   #12
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ima dosta Talijana, tj. Hrvata talijanskih prezimena ovdje u kontinentalnom dijelu- Karlovac, Bjelovar, Sisak, Pakrac,... Ja ih znam nekoliko, pa je bilo malo smiješno kad su- neki- 91. počeli pisati prezimena izvorno, a ne "fonetski" jer je to bilo, nekako, "nobl"- a ispalo je smiješno.

Inače, to su ljudi čiji su predci došli iz Napulja, Kalabrije, neki čak Sicilije, i nemaju veze s Dalmacijom ni Mlečanima

Šteta što nemaju pojma o talijanskom, koga god sam pitao- veze nema.
Fakat, malo je komično što je bilo koji gradić srednje veličine kod nas ne samo Jugoslavija, nego i Europa u malom: kad pomislim na neke Hrvate koje znam, imaju prezimena:

-hrvatska
-srpsko-vlaška
-muslimanska
-makedonska
-albanska
-talijanska
-njemačka
-češka
-mađarska
-slovačka
-židovska aškenaska
-slovenska
-rumunjska
-francuska
-arapska
-kineska
(OK- ovi zadnji su po predima iz Azije)
koja su to židovska aškenaska prezimena u hrvatskoj? ozbiljno pitam
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 11:11   #13
Quote:
bamu kaže: Pogledaj post
koja su to židovska aškenaska prezimena u hrvatskoj? ozbiljno pitam
Kronštajner
Bauer (može biti i kršćanin)
Brandl
Weiss/Vajs
Aleksander
Schwartz/Švarc (Crnić)
Wolf
Marks
Reich/Rajh
Freundlich/Frojndlih
Kronenberg
Bergman(n)
Schein/Šajn
......
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 13:16   #14
jel ta prezimena mogu imati kršćanski njemci?
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 16:50   #15
Anzulović, Alfirević, Pecotić su pohrvaćena talijanska prezimena. Mislim da je Petar Šimunović pisao o tome(nisam siguran).
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 18:26   #16
Pohrvaćena romanska ili talijanska jer to je velika razlika?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 18:43   #17
Eto, imam i ja talijansko prezime, po mužu...njegov je otac...kao...talijan.

Čovjek naime ima i talijansko ime i prezime i talijansko državljanstvo, a Italiju je vidio na razglednici... No prezime je izvorno talijansko...

Al na stranu to...kod nas je sada trend da se...paz ovo...nekoć hrvatska prezimena, koja su talijani za vrijeme okupacije talijanizirali dodajući im umjesto ć - ch, pa su nakon rata dobila ć natrag, opet talijaniziraju...

Njihovi "vlasnici" naime, traže izmjenu prezimena...valjda misle da su tako više cool...
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 18:54   #18
Djevojacko prezime moje bake izvorno je talijansko, njezin djed doselio se na ove prostore iz Sicilije jos u pretproslom stoljecu, razlog iseljenja bila je glad i neimastina kakve nije bilo vjerojatno niti u Rusiji za vrijeme najvece krize ... Svatko se zaputio negdje, masa njih otisla je u USA dok su se drugi snalazili gdje je tko znao i mogao... Sto se tice potalijancivanja, ta zasluga pripada "sjevernjacima" jednoj sasvim drugoj naciji Talijana...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 19:09   #19
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ima dosta Talijana, tj. Hrvata talijanskih prezimena ovdje u kontinentalnom dijelu- Karlovac, Bjelovar, Sisak, Pakrac,... Ja ih znam nekoliko, pa je bilo malo smiješno kad su- neki- 91. počeli pisati prezimena izvorno, a ne "fonetski" jer je to bilo, nekako, "nobl"- a ispalo je smiješno.

Inače, to su ljudi čiji su predci došli iz Napulja, Kalabrije, neki čak Sicilije, i nemaju veze s Dalmacijom ni Mlečanima

Šteta što nemaju pojma o talijanskom, koga god sam pitao- veze nema.
Fakat, malo je komično što je bilo koji gradić srednje veličine kod nas ne samo Jugoslavija, nego i Europa u malom: kad pomislim na neke Hrvate koje znam, imaju prezimena:

-hrvatska
-srpsko-vlaška
-muslimanska
-makedonska
-albanska
-talijanska
-njemačka
-češka
-mađarska
-slovačka
-židovska aškenaska
-slovenska
-rumunjska
-francuska
-arapska
-kineska
(OK- ovi zadnji su po predima iz Azije)
Da. Savremeni Hrvati su srbofoni katolicki konglomerat raznih balkanskih i srednjoevropskih naroda.

To je lijepo vidi iz hrvatskih prezimena.

Ne postoji kontinuitet izmedju istorijskih (srednjovjekovnih) i novovjekovnih Hrvata.
rasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 20:12   #20
Da a kod vas kao može postojati kontinuitet koji ste u 19. stoljeću dobili prezimena?
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.