Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2015., 10:14   #61
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Danas ti to ništ ne znači jer jedan Spike te pogađa odozgo jel tako??

Nego koliko su Estonci platili CV90?
da pa postoji nesrazmjer između tehnologije oklopa i protuoklopa..jedino da izbaci mamce kao avion, možda mrežu, jastuk sličan gumi, možda aktiviranje laserskom ili sl. zrakom..ili da gađa proturaketom..

međutim još uvijek postoje i smatram da će se to usavršavati, kinetički projektili..(kroz povećanje brzine)

a kad bolje razmisliš, ići na količinu i štancati solidne oklopnjake, ionako ćeš imati gubitke, a mogu se prevenirati taktikom i poznavanjem neprjateljske sile...zato sateliti, letjelice, umreženost, ometanje i praćenje neprijatelja itd..
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 11:45   #62
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post

Nego koliko su Estonci platili CV90?
113 mil. eura za 44 komada, dakle oko 2,5 mil. eura po komadu. Sve uključeno.

Pri čemu su Nizozemci svoje nove CV90 kupili 2004. za oko ( s uračunatom inflacijom ) oko 5 mil. eura po komadu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 11.08.2015. at 11:45. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 16:06   #63
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
113 mil. eura za 44 komada, dakle oko 2,5 mil. eura po komadu. Sve uključeno.

Pri čemu su Nizozemci svoje nove CV90 kupili 2004. za oko ( s uračunatom inflacijom ) oko 5 mil. eura po komadu.
Pa to su estonci dobro trgovali.
Koliko bi koštala ova naša modernizacija
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:01   #64
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa to su estonci dobro trgovali.
Koliko bi koštala ova naša modernizacija
Jesu, ali ima samo jedan problem- gdje ćeš naći nekoga da ti proda stotinjak komada što bi nama trebalo?

A u vezi naše, pa sve naravno ovisi koliko bi se ulagalo, remont se vjerojatno može uraditi za jedno pola milijuna dolara/eura po komadu, a za što više od toga, referiram se na moj prethodni post:

"ako ćeš to vozilo opremat sa iole normalnim daljinskim stanicama, svaka ti dođe 2 mil. dolara. Dodaj remont, najmanje 0,5 mil. dolara. Ako ćeš još ubaciti i kakav POVRS, e tek će te to ukopati, jedno još 1,5 mil. USD po komadu. Još ako ćeš štogod raditi u vezi oklopa, eto te na 4,5 mil. USD bez da si se i okrenuo..."

Naravno, daleko od toga da su te moje brojke autoritativne, ali onako otprilike...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:40   #65
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Jesu, ali ima samo jedan problem- gdje ćeš naći nekoga da ti proda stotinjak komada što bi nama trebalo?

A u vezi naše, pa sve naravno ovisi koliko bi se ulagalo, remont se vjerojatno može uraditi za jedno pola milijuna dolara/eura po komadu, a za što više od toga, referiram se na moj prethodni post:

"ako ćeš to vozilo opremat sa iole normalnim daljinskim stanicama, svaka ti dođe 2 mil. dolara. Dodaj remont, najmanje 0,5 mil. dolara. Ako ćeš još ubaciti i kakav POVRS, e tek će te to ukopati, jedno još 1,5 mil. USD po komadu. Još ako ćeš štogod raditi u vezi oklopa, eto te na 4,5 mil. USD bez da si se i okrenuo..."

Naravno, daleko od toga da su te moje brojke autoritativne, ali onako otprilike...
Ček, zar nije naš natječaj za DUOS za Patrie išao s cifrom od 92 mil HRK za osam stanica? To izađe cca 1,5 € po stanici. Ili je to samo "materijal", pa plus "ruke"?
Inače bi, u nekoj hipotetskoj situaciji opsežne modernizacije M80A (po meni suludo) bilo oportuno ići baš na daljinski upravljane stanice, da bi bi kavezom ili "bunarom" kupole uništio i ono malo mjesta što unutra ima.
Još si zaboravio štogod motora od min 500-600 KS, jer tad ovo natovariš na njega, dobit ćeš krepanu nepokretnu kornjaču. Pa pitanje može li mjenjač podnijeti toliki moment, pa podvozje koje nije dimenzionirano za toliku težinu...jebote, jeftinije onda kupit 100 Abramsa...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 18:25   #66
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ček, zar nije naš natječaj za DUOS za Patrie išao s cifrom od 92 mil HRK za osam stanica? To izađe cca 1,5 € po stanici. Ili je to samo "materijal", pa plus "ruke"?
Inače bi, u nekoj hipotetskoj situaciji opsežne modernizacije M80A (po meni suludo) bilo oportuno ići baš na daljinski upravljane stanice, da bi bi kavezom ili "bunarom" kupole uništio i ono malo mjesta što unutra ima.
Još si zaboravio štogod motora od min 500-600 KS, jer tad ovo natovariš na njega, dobit ćeš krepanu nepokretnu kornjaču. Pa pitanje može li mjenjač podnijeti toliki moment, pa podvozje koje nije dimenzionirano za toliku težinu...jebote, jeftinije onda kupit 100 Abramsa...
Ma po meni je bilo kakva opseznija modernizacija M80A bacanje para... Jednako tako je bilo kakva zamjena jednog zastarjelog sustava drugim (Marder)... No kako ga imamo, para bas i nemamo... ja bih ga ostavio u sluzbi... uz neku mini modifikaciju... ala kulturan protuoklopni sustav na krov... i eventualno novstabilizacija kao sto je netko vec primijetio!!! I to je to!!!
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 19:53   #67
marder je konstrukcijski ipak bitno potentniji
m-80, mozda dodati turbo i na njega staviti .50 i to je mislim to od njega, pa nek ide dok ide
za borbu ionako nikad nije ni bio, ali pruza kakvu-takvu zastitu i ima amfibijske sposobnosti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:12   #68
Vidim ja da se po M-80 pljuje jer je ono JNA a sve njemačko ili zapadno je super i neznam šta ....
M-80 je bio u borbi, ja osobno sam bio s njime u borbi!!!!
U oluji smo dobili bestrzajac u prednju ploču i radi kosine iste granata je rikošetirala u zemlju...
Kolega je dobio Osu koja je prošla kroz turbinu i nije ušla u putnički prostor a vozilo je bilo i dalje upotrebljivo... Taj isti BVP je gađan i pragom i ni jedno zrno nije ušlo u njega koa ni minobacački ili topovski projektil...
M-80 nije tako loš kako se ovdje tvrdi...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:38   #69
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
marder je konstrukcijski ipak bitno potentniji
Je... ali nemamo ga... moramo ga kupovati... i onda kupujemo zastarjelo vozilo... koje moramo modernizirati... nema smisla... bolje pnda u startu kupiti nesto kako spada... ili kupiti hrpu dodatne opreme za patrije i glumiti da su one IFV...


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
m-80, mozda dodati turbo i na njega staviti .50 i to je mislim to od njega, pa nek ide dok ide
Nije istina... moze se svasta... dodatni oklop, novi motor, nova kupola... mozes raditi sta god hoces, prostora je jako puno... pitanje je koliko se to sve skupa isplati...


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
za borbu ionako nikad nije ni bio, ali pruza kakvu-takvu zastitu i ima amfibijske sposobnosti
A tu se varas...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:41   #70
Koliko konzerviranih T 55 ima HV?
Javiti se izraelcima i napraviti 100 komada Achzarita.

Staviti gore 12.7 ili 30mm i do qurca.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:45   #71
dajte ljudi najte
pa jebemu mi smo i buseve varili i s njima ratovali
jasno da ako nema nicega, da je i gnoj dobar, ali nemojmo pretjerivati i pricati bajke
ako govorimo o ifv , onda se zna sto to je i sto mora biti u stanju podnijeti
da, stavit ces mu jaci oklop, stavit ces mu motor i vatrenu stanicu i onda si mozes ga doma dovesti na labudici i sparkirati u dvoriste, jer to nece sigurno nikamo ici po terenu
a da zamijenis i promijenis sve kaj treba, onda komotno mozes kupiti i novo i gotovo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:46   #72
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ček, zar nije naš natječaj za DUOS za Patrie išao s cifrom od 92 mil HRK za osam stanica? To izađe cca 1,5 € po stanici. Ili je to samo "materijal", pa plus "ruke"?
Inače bi, u nekoj hipotetskoj situaciji opsežne modernizacije M80A (po meni suludo) bilo oportuno ići baš na daljinski upravljane stanice, da bi bi kavezom ili "bunarom" kupole uništio i ono malo mjesta što unutra ima.
Još si zaboravio štogod motora od min 500-600 KS, jer tad ovo natovariš na njega, dobit ćeš krepanu nepokretnu kornjaču. Pa pitanje može li mjenjač podnijeti toliki moment, pa podvozje koje nije dimenzionirano za toliku težinu...jebote, jeftinije onda kupit 100 Abramsa...
A kažem, ovo je samo moja skromna odokativna procjena, bazirana na onome što se na svjetskom tržištu moglo naći o cijenama, kao i na postojećim ugovorima za HV...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:48   #73
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Vidim ja da se po M-80 pljuje jer je ono JNA a sve njemačko ili zapadno je super i neznam šta ....
M-80 je bio u borbi, ja osobno sam bio s njime u borbi!!!!
U oluji smo dobili bestrzajac u prednju ploču i radi kosine iste granata je rikošetirala u zemlju...
Kolega je dobio Osu koja je prošla kroz turbinu i nije ušla u putnički prostor a vozilo je bilo i dalje upotrebljivo... Taj isti BVP je gađan i pragom i ni jedno zrno nije ušlo u njega koa ni minobacački ili topovski projektil...
M-80 nije tako loš kako se ovdje tvrdi...
Je li moguće da mu ništa nije napravilo zrno 30 mm??
S koje udaljenosti je tukla Praga?
s-verse is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:08   #74
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Vidim ja da se po M-80 pljuje jer je ono JNA a sve njemačko ili zapadno je super i neznam šta ....
M-80 je bio u borbi, ja osobno sam bio s njime u borbi!!!!
U oluji smo dobili bestrzajac u prednju ploču i radi kosine iste granata je rikošetirala u zemlju...
Kolega je dobio Osu koja je prošla kroz turbinu i nije ušla u putnički prostor a vozilo je bilo i dalje upotrebljivo... Taj isti BVP je gađan i pragom i ni jedno zrno nije ušlo u njega koa ni minobacački ili topovski projektil...
M-80 nije tako loš kako se ovdje tvrdi...
Imali se jako jako puno sreće jer 30mm da vas je pokosi bočno danas vas nebi bilo
Misliš na šrapnele od granata ili ????
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:17   #75
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Koliko konzerviranih T 55 ima HV?
Javiti se izraelcima i napraviti 100 komada Achzarita.

Staviti gore 12.7 ili 30mm i do qurca.
To bi mogao napraviti i ĐĐ. vjerojatno bi došli jeftinije. Najskuplja bi bila vatrena stanica al to tako ionako moramo kupiti novo.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:19   #76
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post
Je li moguće da mu ništa nije napravilo zrno 30 mm??
S koje udaljenosti je tukla Praga?
2 ili malo više kilometra (moja procjena)
Ovisi kakvo se zrno koristi... Vi stvarno vjerujete u bajke kako ga probija sve kaj u njega puca. možda na 10 metara
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:23   #77
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
2 ili malo više kilometra (moja procjena)
Ovisi kakvo se zrno koristi... Vi stvarno vjerujete u bajke kako ga probija sve kaj u njega puca. možda na 10 metara
A nisu to bajke vidio na desetke izbušenih a da ne pričam kaj mu zolja radi ali kak se kaže u svakom poslu treba imati sreće
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:25   #78
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Imali se jako jako puno sreće jer 30mm da vas je pokosi bočno danas vas nebi bilo
Misliš na šrapnele od granata ili ????
Da, sva vozila koja smo izgubili bila su pogođena maljutkama ili nekim drugim PO sredstvom.
Dubrovnik- dvije maljutke u zadnja vrata
Oluja- maljutka i onda desetak zolja da bi ga se onesposobilo (čak nije ni izgorio)
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:43   #79
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
To bi mogao napraviti i ĐĐ. vjerojatno bi došli jeftinije. Najskuplja bi bila vatrena stanica al to tako ionako moramo kupiti novo.
US$3.67milijuna po komadu i eto ga.
http://www.army-technology.com/proje...hting-vehicle/

Ima sve o čemu ste govorili.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 21:48   #80
me likes
ukljucujuci i 40mm top, koji je ipak bitno jaci i s vecim dometom od 30mm
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.