Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Potencijalni budući tenk u HKoV?
M1A2 Abrams 35 22.73%
Leopard 2 A5/A6/A7 56 36.36%
Leclerc 21 13.64%
K2 Black Panther 42 27.27%
Glasovatelji: 154. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2014., 21:03   #81
Mislin da je ipak osnovni problem u autopunjaću,šta nemože primit duža punjenja ili projektile, neznan, da bi se iskoristija puni potencijal topa 125mm. Tribalo bi vidit jel se šta nudi novo kod Rusa, mada si opet ogranićen Rusima i onome šta ti prodaju ipak je to njihov proizvod i pritpostavljan da oni najviše radu na daljnome razvoju....
Dakle M-84 ipak ima taj problem, jednostavno traži drugu koncepciju da bude konkurentan, ali realno za naše potribe ako ga se modernizira i nabavi modernije tenkovsko streljivo 125mm je sasvin OK.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:12   #82
Ja nisam bas poznavatelj samih tenkova i njihovih specifičonsti ali sam čovjek od tehnike i industrije i znam da ovo nase jos preostale industrije moža jos dobre stvari napraviti naročito kada se ulozi koliko toliko ozbiljna lova kakva bi trebala biti uložena u razvoju prozivoda kojeg bi koristila vojska, naročito prozivoda kao što je tenk.

Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Od M-84 treba izlučito ono što valja , a ostalo zamjeniti, po meni trebalo bi napraviti redizajn kupole na način da ljevanu zamjeni varena uz takav oblik da se time riješi problem smješataj streljiva i način "oblačenja" u dodatni oklop ..... osobno nisam stručnjak što više ni neki poznavatelj tenkova, ali vidim da je to ono što imaju ovi IN, a M-84 nema pa....
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:13   #83
Mežmo li mi sami razviti novu kupolu pa ako treba i novi autopunjač? Pa nije to zastvena fantastika?

Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Mislin da je ipak osnovni problem u autopunjaću,šta nemože primit duža punjenja ili projektile, neznan, da bi se iskoristija puni potencijal topa 125mm. Tribalo bi vidit jel se šta nudi novo kod Rusa, mada si opet ogranićen Rusima i onome šta ti prodaju ipak je to njihov proizvod i pritpostavljan da oni najviše radu na daljnome razvoju....
Dakle M-84 ipak ima taj problem, jednostavno traži drugu koncepciju da bude konkurentan, ali realno za naše potribe ako ga se modernizira i nabavi modernije tenkovsko streljivo 125mm je sasvin OK.
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:14   #84
Cool

Ponavljam nisam vičan ovoj tematici, ali čini mi se da riješenja većine boljki već postoje: http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Battle_Tank_3000 .... da ih je nekeko privući na ulaganja u ĐĐ ..... nastavk proizvodnje ... itd.itd.....
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:27   #85
Ja bolje poznajem tenkove nego industriju. Medutim koliko mi je poznato od nas i tenkova jednostavno nema nista jer nam je drzava od samostalnosti nazalost i suprotno ocekivanjima postala krcma di vise niko nije u stanju rijesit niti sustav diferencijalnih jednadbi, kamoli postavit, novca nema niti ce ga bit jos duuuugo vrimena i vjerovatno srljamo prema bankrotu i urusavanju a tehnoloski smo nazadni i uzivljeni u druge a ne u sebe i najbitnije nema nikakvog industrijskog plana niti ce ga bit. Nemjerljiva steta koju ce opet u nekim buducim ratovima placat Hrvatska populacija. Na drugu stranu ucinit pravi tenk a ne vidat tude proizvode na tudi tenk je nevjerovatno nevjerovatno nevjerovatno kompleksan proizvod koji zahtjeva masivna promisljanja prvenstveno s aspekta njegove funkcije u nasim OS koji ne postoji vec se svodi na "osluskivanje" i kmetovsko moljakanje milostinje di gubimo svaki respekt i prema vanka al prvenstveno prima sebi. Medutim situacija akva je da je da ne azem na razini Africkih drzava i gore nije nepopravljiva je mi i dalje kao neko momentalno rijesenje mozemo vidat vijke sa tudom opremom i gurnut resurse u opremanje i sirenje i zaposljavanje DD. Gurnut stancu inzenjerije na ustrb drugih nebitnih fakulteta za curice osnovat masivne znanstvene instituti i uvatit se pravog posla. Sve ovo je takvo drljanje i glavinjanje da je to za poludit.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:37   #86
Quote:
otporzivot kaže: Pogledaj post
Mežmo li mi sami razviti novu kupolu pa ako treba i novi autopunjač? Pa nije to zastvena fantastika?
I da napraviš novi autopunjač opet si ogranićen na pentratore i punjenja razvijena za stari, a to je opet posebna tehnologija. Neznan kolko se razlikuje po tome pitanju hidraulički autopunjač od T64/80 prima li on dr. projektile mada sumljan da su razvijali 2 vrste projektila.
Bolje onda ugradit Rheinmetall 120 mm top, koji već ima najubojitije projektile koji trenutno postoju, al opet je pitanje jel on uopće može radi dimenzija u M-84, plus zahtjeva još jednoga člana posade koji nije pridviđen u T-72... Kako kod okreneš koncpcija tenka je razvijana ka cjelina sa ostalin komponentama, i ako rješiš jedan problem pojavi se drugi...
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 22:09   #87
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
I da napraviš novi autopunjač opet si ogranićen na pentratore i punjenja razvijena za stari, a to je opet posebna tehnologija. Neznan kolko se razlikuje po tome pitanju hidraulički autopunjač od T64/80 prima li on dr. projektile mada sumljan da su razvijali 2 vrste projektila.
Bolje onda ugradit Rheinmetall 120 mm top, koji već ima najubojitije projektile koji trenutno postoju, al opet je pitanje jel on uopće može radi dimenzija u M-84, plus zahtjeva još jednoga člana posade koji nije pridviđen u T-72... Kako kod okreneš koncpcija tenka je razvijana ka cjelina sa ostalin komponentama, i ako rješiš jedan problem pojavi se drugi...
I Japanci i Kinezi i Ruska Federacija i Franci i J.Koreanci koriste duže

penetratore na svojim autopunjačima. Ruska Federacija je na moderniziranim

T-72B3 ali i ranijim verzijama modificirala autopunjač na način da može primat

duže penetratore. Sve se može a prednost autopunjača moš vidit vamo

https://www.youtube.com/watch?v=0IjgndIFhgU

https://www.youtube.com/watch?v=UfVBYxVMLhU

Dakle autopunjač izbacuje jednog prašinara iz tenka. Zbog toga je tenku puno

manji unutrašnji volumen zbog čega se ekvivalent zaštite postiže

uz manju masu jer su površine koje triba oklopit manje tj veće površine

moraš i više oklopit za jednak ekvivalent zaštite. Povećavaš mobilnost i

taktičku i stratešku i manervabilnost tenka i smanjuješ logističke zahtjeve i

povećavaš pouzdanost i you got the idea.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 22:22   #88
Nisan to zna, mada san maloprije pogleda koje sve projektile može 125mm top, i ćinilo mi se skroz dobra probojnost za novije pentratore, nisan zna u ćemu je štos.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 22:43   #89
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Nisan to zna, mada san maloprije pogleda koje sve projektile može 125mm top, i ćinilo mi se skroz dobra probojnost za novije pentratore, nisan zna u ćemu je štos.
Teško je procjenit koji je tenk bolji jer je to uglavnom nemoguće na način

na koji se to radi po forumima i to uglavnom jako loše završi a i meni je teško

jer volim sve tenkove na ovom svitu.

Međutim filozofija gradnje tenkova zahtjeva brutalna promišljanja o

njegovoj ulozi unutar bojišnice budućnosti a za tako nešta su sposobni

samo oni koji su završili najbolje vojne akademije svijeta i najinteligentniji su

mogući ljudi sa najviše znanja i iskustva u svom poslu. Naravno mi to

nismo međutim imamo šta imamo i kad bi gurnuli resurse u tom pravcu

sigurno nebi napravili neku revoluciju kakvu sad recimo očekujem sa

Armatom međutim za naše potribe bi možda uspili sklepat nešta osrednje

šta bi mogli gurnit u masovnu proizvodnju i konačno dignut

domaću proizvodnju i vojsku pa makar i povidali štagot vijaka tuđih

proizvoda. Također tribalo bi i dignit inženjeriju. Šta se tiče novih penetratora mislim da je to tek kaljuža bez kraja ali kako got vjerovatno

Ameri imaju najbolje penetratore kojima Europljani, Rusi, Japanci i Kinezi odma dišu za vraatom iako to i nemora bit jer se ništa ne zna o novim

Ruskim i Kineskim penetratorima. Međutim nebitno. Pogledaj šta imaju susidi od oklopa i dignit 200 oklopa više od njih i zabit prst u uvo.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 23:19   #90
Cool

Meni ovo ne izgleda baš nešto komplicirano - i dalje imam mišljenje da je veći problem ovakav smještaj streljiva od same koncepcije punjača...




Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 23:49   #91
Quote:
Officials have also confirmed that the gun control equipment (GCE) is all electric, and images broadcast by Chinese state television show that the stabilised 125 mm smooth bore gun is fed by a horizontal automatic loader that loads the projectile first and then the charge.
http://www.janes.com/article/42999/n...es-on-mbt-3000
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 00:26   #92
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
I Japanci i Kinezi i Ruska Federacija i Franci i J.Koreanci koriste duže

penetratore na svojim autopunjačima. Ruska Federacija je na moderniziranim

T-72B3 ali i ranijim verzijama modificirala autopunjač na način da može primat

duže penetratore. Sve se može a prednost autopunjača moš vidit vamo

https://www.youtube.com/watch?v=0IjgndIFhgU

https://www.youtube.com/watch?v=UfVBYxVMLhU

Dakle autopunjač izbacuje jednog prašinara iz tenka. Zbog toga je tenku puno

manji unutrašnji volumen zbog čega se ekvivalent zaštite postiže

uz manju masu jer su površine koje triba oklopit manje tj veće površine

moraš i više oklopit za jednak ekvivalent zaštite. Povećavaš mobilnost i

taktičku i stratešku i manervabilnost tenka i smanjuješ logističke zahtjeve i

povećavaš pouzdanost i you got the idea.
E da, baš je širom svijeta T72 serija pokazala kak automatski punjač podiže ekvivalent zaštite i koliko u uvijetima modernog rata znači manja silueta i lakši tenak...
Radi te siluete su otišli toliko daleko da su natrpali sve u tak malo prostora da posada jedva stane, i opet moraš birati jako niske ljude da bi imali nekakav konfor.


Moderni sukobi su pokazali da neuništivih tenkova istina nema, ali oni u kojima posada ima bar nekakve izgdlede imaju 60+ tona, 105 mm ili 120 mm top i za sad uglavnom 4 člana posade. Koji ipak imaju malo.više mjesta nego u T modelima.

Možemo raspravljati koliko stvarno pomažu blow off paneli, vrata koja odjeljuju posadu od streljiva itd. Ali te stvari bar postoje i pokazuju da je netko razmišljao o životu posade.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 08:59   #93
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
E da, baš je širom svijeta T72 serija pokazala kak automatski punjač podiže ekvivalent zaštite i koliko u uvijetima modernog rata znači manja silueta i lakši tenak...
Radi te siluete su otišli toliko daleko da su natrpali sve u tak malo prostora da posada jedva stane, i opet moraš birati jako niske ljude da bi imali nekakav konfor.


Moderni sukobi su pokazali da neuništivih tenkova istina nema, ali oni u kojima posada ima bar nekakve izgdlede imaju 60+ tona, 105 mm ili 120 mm top i za sad uglavnom 4 člana posade. Koji ipak imaju malo.više mjesta nego u T modelima.

Možemo raspravljati koliko stvarno pomažu blow off paneli, vrata koja odjeljuju posadu od streljiva itd. Ali te stvari bar postoje i pokazuju da je netko razmišljao o životu posade.
Leclerc, Mekrava IV sa nečim između, auto punjač? Ništa? T-72 i koncept s punjačem ispod kupole je zastarjeli koncept. Leo-2 i Abrams (oriđiđi sa samo 105mm!) još stariji, ali eto drže se zahvaljujući svoj sili ulupanog novca.
Kupole T-72 lete ponajviše zbog - ulja! I nedostatka halona. Pogodak i prodor u prostor samog auto punjača je vrlo rijedak. Problem je i smještaj ostatka streljva u prostoru van punjača!
Ali eto nismo nigdje vidjeli da je kupola Leo-2 odletjela nakon pogotka PO sredstva. Valjda je to što to nismo vidjeli dokaz da je njegova okolpna zaštita superiorna i dobro razrađena, zar ne?
A opet, kad tenak dobije direktni pogodak iz Smerča ili Uragana, a vidimo da se to dešava prilično često, nema tog oklopa koji će mu pomoći.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 00:21   #94
Bilo kakvo ulaganje u modernizaciju M-84 mora biti razumno i smisleno. Lako je kojesta polijepiti pa na kraju platiti 5M eura po tenku a dobit opet govno. Onda je bolje napravit novi tenk.

Degman ima potpuno novu varenu kupolu, kad je netko gore vec to spomenuo. Nas program modernizacije M-84 treba biti takav da za najmanje moguce novce, produzi radni vijek tenku na jos bar 20 godina. To je minimalno nova municija, termovizija, bolji sustavi komunikacije, i nekakvo poboljsanje oklopa, a da se pritom ne mora motor mijenjat.

Sve dalje od toga bi bilo neperspektivno bacanje novca. Jednostavno proizvodnja tenka bez trzista nije isplativa. A trziste nemamo.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 20:18   #95
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Meni ovo ne izgleda baš nešto komplicirano - i dalje imam mišljenje da je veći problem ovakav smještaj streljiva od same koncepcije punjača...
To ti je vrlo pojednostavljen crtež...stvarno više sliči na neki steampunlk....
Da smještaj streliva je veći problem !
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 12:32   #96
Osobno sam za kupovinu/donaciju L2A4-5, radije nego nekakva revizija, remont, "modernizacija" M84. To je moje mišljenje.
Loxhr is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 16:56   #97
Poslje 2020. kada GOMBR-a dođe na red i tako nešto će biti vjerojatno. Remont i modernizacija M-84A4 nam je trenutno nužnost.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 23:02   #98
Meni stvarno nije jasno zašto naši nisu išli u nabavu Leopard 2A4. Mogli su se dobit za siću, vjerojatno mogu još i danas.
Poljska ih je plaćala koliko, 900.000$ komad?
Nabavit ih jedno 50-ak komada i modernizirat na razinu A5/A6 i bili bi mirni sljedećih xy godina.

Mogli smo i Leopard 2A5 za jasno, veću lovu.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 23:25   #99
Zbog preduzeća koje se zove ĐĐ SV.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 23:29   #100
Sreća da ga još imamo.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.