Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Koristite li aorist u govoru i/ili u pisanju?
Da. 61 62.24%
Ne. 37 37.76%
Glasovatelji: 98. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2014., 09:05   #61
Quote:
Gusterna kaže: Pogledaj post
Vako bratko. Aorist/imperfekt ti koristimo mi na obali u narodnon obliku i "polu moderno" koristimo ga ka perfekt. Bija san, umisto bijah (pravi aorist) ili bio sam(perfekt). Neki kažu bi san (od bih) Tako je i stiga san (od stigah). Ali ne u svin licima. Bija san, bija si, bija je on. Ali Bila san, Bila si i Bila je ona. Množina: Bili smo, bili su i bili ste. Na wiki piše da se koristi onaj pravi u SMS ali ja to nisan doživija osin možda da mi je neko napisa iz zajebancije: Stigah.
Niz'doživija jer s'to koristi za skraćivanje poruka. Vaš, doli, dalmatinski je ionak' skraćen neb'li se premor'li izreć riči do kraja, pa ne triba vam aorist

Nemoj se sad slučajno uvridit! Meni je uglavnom takav stav baš OK.
Zbilja si nekad mislin da iman valjda nešto dalmatinsko kad san taki linčina
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 18:40   #62
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Niz'doživija jer s'to koristi za skraćivanje poruka. Vaš, doli, dalmatinski je ionak' skraćen neb'li se premor'li izreć riči do kraja, pa ne triba vam aorist

Nemoj se sad slučajno uvridit! Meni je uglavnom takav stav baš OK.
Zbilja si nekad mislin da iman valjda nešto dalmatinsko kad san taki linčina
Kako san reka mi koristimo aorist ali u narodnon obliku. A ja ti nisan vlajo da gucan samoglasnike. Mudrijašu.

Zadnje uređivanje Gusterna : 09.11.2014. at 18:54.
Gusterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 18:54   #63
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Niz'doživija jer s'to koristi za skraćivanje poruka. Vaš, doli, dalmatinski je ionak' skraćen neb'li se premor'li izreć riči do kraja, pa ne triba vam aorist

Nemoj se sad slučajno uvridit! Meni je uglavnom takav stav baš OK.
Zbilja si nekad mislin da iman valjda nešto dalmatinsko kad san taki linčina
Dobro ti je reka. Na obali se ne gutaju samoglasnici. Mi ih imamo na pretek.
A e.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 09:07   #64
Quote:
Gusterna kaže: Pogledaj post
Kako san reka mi koristimo aorist ali u narodnon obliku. A ja ti nisan vlajo da gucan samoglasnike. Mudrijašu.
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Dobro ti je reka. Na obali se ne gutaju samoglasnici. Mi ih imamo na pretek.
A e.
Haha, da, da!
Ali sam se malo zajebao... zapravo bio sam si malo gucnuo (ne samoglasnike naravno) pa sam došao zezati se
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 19:47   #65
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Haha, da, da!
Ali sam se malo zajebao... zapravo bio sam si malo gucnuo (ne samoglasnike naravno) pa sam došao zezati se
Ah, onda ok.
Oprošteno.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:07   #66
Koristima ga samo kad mi se ne da pisati duge sms-poruke pa napišem "stigoh, bijah" i slično. Inače ne, a to znači u 99% slučajeva.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 22:42   #67
Koristim aor. i impf. najčešće u poeziji, ako mi treba zbog rime ili ekspresivnosti.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 13:24   #68
Meni je aorist zakon i koristim ga kada god mogu tj. kad se sjetim jer sam ipak, kao i većina, zadojen perfektom za sve i svašta.

Jako je zgodan za izbjeći rodove tj. "Jesi li riješio/la zadatak?" -> "Riješi li ti zadatak?"
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 17:00   #69
Meni je ovo pitanje kao tipa „Koristite li četkicu za zube“. Ne, evo rukama ću da perem zube.
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 17:19   #70
Koristim bez razmišljanja.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:51   #71
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Meni je aorist zakon i koristim ga kada god mogu tj. kad se sjetim jer sam ipak, kao i većina, zadojen perfektom za sve i svašta.

Jako je zgodan za izbjeći rodove tj. "Jesi li riješio/la zadatak?" -> "Riješi li ti zadatak?"
Ti zvuci previse naglaseno.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:40   #72
Quote:
klomilan kaže: Pogledaj post
Meni je ovo pitanje kao tipa „Koristite li četkicu za zube“. Ne, evo rukama ću da perem zube.
Zašto? Sigurno ima govornika koji znaju što je aorist i razumiju ga, ali ne koriste u svojem govoru ili pisanju. Vidi se i po odgovorima da daleko ne svi ispitanici stvarno rabe aorist, nego samo oko 60 % sudionika u anketi.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:51   #73
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Ti zvuci previse naglaseno.
Može, ali ne mora jer ima jednake završetke za 2. i 3. l. jd. u aoristu, a i u 3. jd. postoji distinkcija po rodu, i dakle je valjda ti potrebno za diferencijaciju od on ili ona.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:01   #74
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Zašto? Sigurno ima govornika koji znaju što je aorist i razumiju ga, ali ne koriste u svojem govoru ili pisanju. Vidi se i po odgovorima da daleko ne svi ispitanici stvarno rabe aorist, nego samo oko 60 % sudionika u anketi.
Preostali nemaju pojma šta je aorist ili nisu svesni da ga koriste.
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:52   #75
Quote:
klomilan kaže: Pogledaj post
Preostali nemaju pojma šta je aorist ili nisu svesni da ga koriste.
Ne bi trebalo biti mnogo takvih ispitanika jer je ovdje jezični podforum i normalno su mu posjetitelji zbilja zainteresirani za jezikoslovlje. Ako ipak ima puno takvih koji ne znaju što je aorist ili nisu svjesni da ga ponekad koriste, to je samo nov dokaz da je aorist doista rijedak i većina je zaboravila za njegovo postojanje.
Pitao sam prije svega jer znam da mnogi Hrvati (ako se ne varam, kajkavci i neki drugi) nemaju aorist u maternjem govoru, pa im je skoro nemoguće upotrijebiti aorist jer ga nemaju u govorum kojim govore neformalno, a aorist je stilski neprikladan u formalnom kontekstu osim u književnosti.
Rekao bih i da pitanje "Koristite li četkicu za zube?" stvarno ima nekakvog smisla jer postoje ljudi koji nikada ne peru zube (iako je to iznimno glupo i štetno).

Zadnje uređivanje Orlin1979 : 19.11.2014. at 11:54. Reason: dodatak
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 17:11   #76
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Ne bi trebalo biti mnogo takvih ispitanika jer je ovdje jezični podforum i normalno su mu posjetitelji zbilja zainteresirani za jezikoslovlje. Ako ipak ima puno takvih koji ne znaju što je aorist ili nisu svjesni da ga ponekad koriste, to je samo nov dokaz da je aorist doista rijedak i većina je zaboravila za njegovo postojanje.
Pitao sam prije svega jer znam da mnogi Hrvati (ako se ne varam, kajkavci i neki drugi) nemaju aorist u maternjem govoru, pa im je skoro nemoguće upotrijebiti aorist jer ga nemaju u govorum kojim govore neformalno, a aorist je stilski neprikladan u formalnom kontekstu osim u književnosti.
Rekao bih i da pitanje "Koristite li četkicu za zube?" stvarno ima nekakvog smisla jer postoje ljudi koji nikada ne peru zube (iako je to iznimno glupo i štetno).
Pročitaj moj odgovor ako nisi jer to ti je to od korištenja aorista/imperfekta u Hrvatskoj danas. Ove pizdarije o sms porukama i poeziji su samo to - pizdarije.
Gusterna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 20:55   #77
Aorist koristim, ali imperfekat veoma rijetko, to je previše arhaično. Moja baba koristi imperfekat.
peja_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 03:16   #78
Koristih, itekako, dok ga nisam bio iskoristio.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 20:18   #79
Koliko ja znam hrvatski jezik, aorist se ni ne može koristiti samo tako....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 23:56   #80
U modernom standardnom jeziku, zabranjeno je tvoriti aorist od nesvršenih glagola, a to velika većina novokorisnika aorista radi.
A često su i pravilni oblici čudni: Whitney Houston poseže za tabletama i umrije u kadi hotelske sobe.
Zvuči kao prepotentna sprdačina.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.