Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2017., 12:49   #13181
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post

A ovi koji tvrde da smo u kolapsu od 1991... Činjenica je da je 1990. BDP SRH bio niži nego 1980. Isto tako je činjenica da je BDP RH 2010. bio viši nego 2000., te da će gotovo sigurno 2020. biti viši nego 2010.

.
Ne zanima me situacija prije 1991., jer se radi o drugoj državi (Jugoslavija) i drugom političko-ekonomskom sistemu (socijalizam). Niti me zanima rasprava tipa *kad je bilo bolje, prije ili kasnije*.

Četvrt stoljeća živimo u Hrvatskoj i kapitalizmu, četiri godine smo članica EU, zanimaju me sadašnjost i budućnost, odnosno analiza problema i njihovih uzroka.

Zašto?

Zato što jedino tako možemo znati odgovor na pitanje - slijedi li nam kolaps, odnosno možemo predvidjeti budućnost.

A budućnost je svakom vrlo važna da bi mogao usmjeriti svoj život u pravom pravcu.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 19:47   #13182
Mravac svaka ti je na mjestu!
Što se zbiva s štednjom u nehrvatskim bankama kad država proglasi bankrot?
A da kupimo i malo zlata? Evo u Srbiji našli tone novih nalazišta.
luteranka is offline  
Old 01.11.2017., 21:13   #13183
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Mravac svaka ti je na mjestu!
Što se zbiva s štednjom u nehrvatskim bankama kad država proglasi bankrot?
A da kupimo i malo zlata? Evo u Srbiji našli tone novih nalazišta.
U Jugi je štednja konstantno obezvređivana, u 90ima su državne banke sanirane novcem poreznih obveznika. Od privatizacije istih nikakvih problema nema (a prošlo je već 20g), ali ljubitelji državnog vole se nabacivati SBBKBB scenarijima
krcmije is offline  
Old 01.11.2017., 21:29   #13184
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Mravac svaka ti je na mjestu!
Što se zbiva s štednjom u nehrvatskim bankama kad država proglasi bankrot?
A da kupimo i malo zlata? Evo u Srbiji našli tone novih nalazišta.
O puno faktora ovisi za koji oblik štednje ti se najviše isplati odlučiti.

Ako ti je štednja relativno kratkoročna i namjenjena za kupovinu neke veće i skuplje imovine (automobila, na primjer) onda ti se jedino isplati štedjeti u eurima jer ćeš inaće više izgubiti na tečajnim razlikama pretvarajući jednu valutu u drugu nego što ćeš evoentualno dibiti na jačanju valute za koju se odlučiš.

U kunama ne bi štedjela ni u ludilu iako je kuna čvrsto vezana uz euro, ali u ovoj državi se svašta dešava.

Euro je najbolja valuta za štednju, relativno je sigurna a i služi kao sredstvo kupovine i plaćanja (auto možeš platiti i u eurima).

Što se tiče dugoročnog perioda, vrijedi pravilo da se nikad u istoj košari ne drže sva jaja.

Dakle, dio uplaćivati u životno osiguranje, dio pretvarati u eure, treći stup mirovinskog za sada odlično stoji, ali opet, hrvatskoj državi nije za vjerovati, naročito na dugo razdoblje.

Bilo bi idealno pretovoriti dio štednje i u nekretnine, ali ne u Hrvatskoj. U Hrvatskoj nekretnine ili ne vrijede ništa. Recimo da je to povoljno za kupce, ali je problem što te nekretnine, najvjerojatnije nikad ni neće vrijediti ništa.

Nekretnine koje danas vrijede (Zagreb, Rijeka, Split .... ) su precjenjene i ne isplati ih se kupovati.

Kao građanin EU možeš kupovati u Italiji, cijene u Trstu su vrlo povoljne i te nekretnine mogu vrijediti barem isto ako ne i više. Dakle, odlično i sigurno ulaganje. Nije ih problem niti iznajmiti.

Zlato ne preporučam, puno se gubi na pretvaranju zlata u valutu.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 21:31   #13185
Dionice,npr.turisti na ZSE, inv.fondovi,stamb štednja?
luteranka is offline  
Old 01.11.2017., 21:32   #13186
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Što se zbiva s štednjom u nehrvatskim bankama kad država proglasi bankrot?
Ovo sam preskočila - štednja do 400 tisuća kuna je osigurana što znači da je štediša dobija nazad. Garantira i isplaćuje država.

Sve banke kao i sva poduzeća koja djeluju u Hrvaskoj smatraju se hrvatskim bankama, odnosno hrvatskim poduzećima. *Samo* su stranci vlasnici.

Dakle, banka, poduzeće - domaće, osnivač - stranac.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 21:32   #13187
Zašto 1-2 g ne štediti u kn.?Prelaz na euro se planira za 5-6 god?
luteranka is offline  
Old 01.11.2017., 21:40   #13188
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Dionice,npr.turisti na ZSE, inv.fondovi,stamb štednja?
Dionice i investicijski fondovi su za profesionalce, za brokere kojima je svakodnevni osmosatni posao pratiti što se događa na burzi. Laik to ne može raditi, a uzeti brokera za neku malu svotu se ne isplati jer se i brokera treba plaćati.

Stambena štednja je namjenska i meni nije odgovarala.

Osobno sam uvijek štedjela u eurima, imam životno osiguranje i treći mirovinski fond. Životno osiguranje - mora se čekati istek osigranja, međutim, meni to nije problem.

Mirovinski fond - isto, ne možeš dignuti novac ako ti zatreba (niti ako vidiš da se događa nešto što ti se ne sviđa) dobijaš ga tek kada navršiš određeni broj godina (mislim 50, ne planiram još povući taj novac pa nisam sigurna), ali su prinosi, za sada, jako dobri.Međutim, mirovinski fondovi kupuju i dionce hrvaskih poduzeća, a znaš što se događa sa Agrokorom. Zato me baš zanima izvještaj za ovu godinu (dobit ću ga negdje početkom prvog mjeseca).

I nekretnine, naravno.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 21:43   #13189
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Zašto 1-2 g ne štediti u kn.?Prelaz na euro se planira za 5-6 god?
Zato što je kuna vrlo nesigurna valuta, može do drastičnog pada doći preko noći.

Ali nisam ja najpametnija, možda kuna i dalje ostane stabilna.

Međutim, ušteđevina je ušteđevina i meni je važnije da mi je što sigurnija nego da dobijem koju kunu više. Tako i tako zarađujem na drugi način, a, ponavljam, to je štednja, novac već zarađen i stavljen na stranu.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 22:01   #13190
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zato što je kuna vrlo nesigurna valuta, može do drastičnog pada doći preko noći.

Ali nisam ja najpametnija, možda kuna i dalje ostane stabilna.

Međutim, ušteđevina je ušteđevina i meni je važnije da mi je što sigurnija nego da dobijem koju kunu više. Tako i tako zarađujem na drugi način, a, ponavljam, to je štednja, novac već zarađen i stavljen na stranu.
Ti spomenu kupovati nekretnine u Trstu, gdje se mogu vidjeti cjene?

I stednja u eurima, pa nije li Grcka duzna 400 milijardi i to ne moze vratit, tko ce to pokriti?
Svicar is offline  
Old 01.11.2017., 22:19   #13191
Mislim da država garantira za 100tis eu štednje a ne 400tiskn? No ne vjerujem ovoj državi ništa, a opet ne znam kako bih ja mogla svoju ušteđevinu recimo staviti u Austriju ili Italiju?Valjalo bi mi iz Juga potegnut čak do gore... Imam dionice turista zadnje 4 god, za sada više nego zadovoljna ali svijesna sam rizika tako da ne ulažem više od 30% sveukupnih novaca za štednju-investiranje.Stambene mi služile da me natjeraju da trajnim nalogom odvojim 500-900kn mj. U invest fondovima držim parkiran novac koji mogu uvijek predići kad mi treba a opet prinos mu veći od inflacije i veći od oročenja.Dobrovoljni mirov. mi se ne sviđa jer ne mogu do novaca kad hoću, uzimaju 10%,kupuju smeće Cro obv. itd...
Koliko je kvadrat stana u Trstu, valjalo bi se povezat i sa njihovim brokerima-nekretn.agencijama....rađe bih Austriju,talijani mi ko mi ne vjerujem im.
luteranka is offline  
Old 01.11.2017., 22:39   #13192
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Ti spomenu kupovati nekretnine u Trstu, gdje se mogu vidjeti cjene?

I stednja u eurima, pa nije li Grcka duzna 400 milijardi i to ne moze vratit, tko ce to pokriti?
Probaj na imobiliare.it , casa.it

Za tebe veze koliko je Grčka dužna. Ako euro padne cijene će i dalje ostati isti iznos eura (čokolada 1 euro, stan 50 tisuća eura ....) pa i plaća će, preračunata u eurima ostati ista.

Jedino bi ti to moglo stvarati probleme ako misliš kupiti neštu u SAD-u, Kini ili nekoj drugoj državi svijeta koja nije u euro zoni.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 22:45   #13193
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Mislim da država garantira za 100tis eu štednje a ne 400tiskn? No ne vjerujem ovoj državi ništa, a opet ne znam kako bih ja mogla svoju ušteđevinu recimo staviti u Austriju ili Italiju?Valjalo bi mi iz Juga potegnut čak do gore... Imam dionice turista zadnje 4 god, za sada više nego zadovoljna ali svijesna sam rizika tako da ne ulažem više od 30% sveukupnih novaca za štednju-investiranje.Stambene mi služile da me natjeraju da trajnim nalogom odvojim 500-900kn mj. U invest fondovima držim parkiran novac koji mogu uvijek predići kad mi treba a opet prinos mu veći od inflacije i veći od oročenja.Dobrovoljni mirov. mi se ne sviđa jer ne mogu do novaca kad hoću, uzimaju 10%,kupuju smeće Cro obv. itd...
Koliko je kvadrat stana u Trstu, valjalo bi se povezat i sa njihovim brokerima-nekretn.agencijama....rađe bih Austriju,talijani mi ko mi ne vjerujem im.
Možeš staviti štednju u Italiju. Odeš u Italiju u bilo koju njihovu banku, otvoriš račun i stavniš novac. Treba ti samo osobna iskaznica.

Jedino što su tamo bankovne provizije veće pogotovo za strance. Mislim da je bankovna naknada 24 eura mjesečno.

Kako je u Italiji znam iz vlastitog iskustva, za Austriju ne znam, pa šutim.

Inače, ako ćeš kupovati stan u Italiji moraš znati talijanski jezik (jer moraš razumjeti ugovore koje potpisuješ, tako traže njihovi javni bilježnici) ili moraš dati punomoć osobi koja govori talijanski da to obavi u tvoje ime.
mravac8 is offline  
Old 01.11.2017., 22:47   #13194
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Probaj na imobiliare.it , casa.it

Za tebe veze koliko je Grčka dužna. Ako euro padne cijene će i dalje ostati isti iznos eura (čokolada 1 euro, stan 50 tisuća eura ....) pa i plaća će, preračunata u eurima ostati ista.

Jedino bi ti to moglo stvarati probleme ako misliš kupiti neštu u SAD-u, Kini ili nekoj drugoj državi svijeta koja nije u euro zoni.
Ali cu manje zlata moci kupiti, dolara, svicaraca i sl.
Svicar is offline  
Old 01.11.2017., 22:57   #13195
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Možeš staviti štednju u Italiju. Odeš u Italiju u bilo koju njihovu banku, otvoriš račun i stavniš novac. Treba ti samo osobna iskaznica.

Jedino što su tamo bankovne provizije veće pogotovo za strance. Mislim da je bankovna naknada 24 eura mjesečno.

Kako je u Italiji znam iz vlastitog iskustva, za Austriju ne znam, pa šutim.

Inače, ako ćeš kupovati stan u Italiji moraš znati talijanski jezik (jer moraš razumjeti ugovore koje potpisuješ, tako traže njihovi javni bilježnici) ili moraš dati punomoć osobi koja govori talijanski da to obavi u tvoje ime.
Italija je prezadužena država. Drži glavu iznad vode samo zato što je njihov čovjek (Draghi) odlučio kamatne stope na eure držati na najnižim mogućim razinama.

Ako netko želi (i ima dovoljno novaca) bolja je investicija u nekretnine u Njemačkoj.

I kako to da ne možeš podignuti novce iz trećeg mirovinskog stupa, ako imaš 50 godina?
ericsson is offline  
Old 02.11.2017., 08:08   #13196
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Euro je najbolja valuta za štednju, relativno je sigurna a i služi kao sredstvo kupovine i plaćanja (auto možeš platiti i u eurima).
Euro je dugoročno bolji od CHF?

Quote:
Kao građanin EU možeš kupovati u Italiji, cijene u Trstu su vrlo povoljne i te nekretnine mogu vrijediti barem isto ako ne i više. Dakle, odlično i sigurno ulaganje. Nije ih problem niti iznajmiti.
Trst je baš perspektivan grad? Nešto kao Detroit? Po čemu je bolje ulaganje od gradova koji stvarno rastu?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zlato ne preporučam, puno se gubi na pretvaranju zlata u valutu.
Nekad bilo, sad je spread kupnja/prodaja cca 5-6%, Zagreb, u pitanju je Bečki filharmonik.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ovo sam preskočila - štednja do 400 tisuća kuna je osigurana što znači da je štediša dobija nazad. Garantira i isplaćuje država.
750k kn. Samo ne znam koliko vrijedi ta garancija u slučaju bankrota države.

Quote:
Sve banke kao i sva poduzeća koja djeluju u Hrvaskoj smatraju se hrvatskim bankama, odnosno hrvatskim poduzećima. *Samo* su stranci vlasnici.

Dakle, banka, poduzeće - domaće, osnivač - stranac.
Jasno, osim kad su sestrinske firme, pa tvoja firma kreditira stranog vlasnika s 0% kamate od dobiti koju je ostvarila u određenom razdoblju.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Osobno sam uvijek štedjela u eurima, imam životno osiguranje i treći mirovinski fond. Životno osiguranje - mora se čekati istek osigranja, međutim, meni to nije problem.
Šta nisi rekla da je Hrvatska nesigurna država? Zašto se onda ponašaš kao da je sigurna?
rocker1987 is offline  
Old 02.11.2017., 09:31   #13197
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Ali cu manje zlata moci kupiti, dolara, svicaraca i sl.
Naravno.

Međutim, to će ti biti nebitno ako štediš na kratak rok i ako ćeš kupovati na području eura.

Recimo štediš za kupovinu automobila i štedjeti ćeš godinu dana. U to vrijeme euro će pasti prema švicarcu pa ispada da bi ti bilo isplativije štedjeti u švicarcu i onda prije kupovine automobila zamijeniti švicarce u euro.

Međutim, moguće je da to što si dobio na jačanju šivcaraca izgubiš ako moraš švicarce konverzirati u eure.

Ako imaš šivcarce moraš prodati šivcarce, a ako još prodavač traži isplatu u eurima moraš za prodane švicarce kupiti eure.

Zato sam napisala da puno toga ovisi o tome na koji period i za šta se štedi.
mravac8 is offline  
Old 02.11.2017., 09:36   #13198
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Italija je prezadužena država. Drži glavu iznad vode samo zato što je njihov čovjek (Draghi) odlučio kamatne stope na eure držati na najnižim mogućim razinama.

Ako netko želi (i ima dovoljno novaca) bolja je investicija u nekretnine u Njemačkoj.

I kako to da ne možeš podignuti novce iz trećeg mirovinskog stupa, ako imaš 50 godina?
I Hrvatska je prezadužena država i tko zna koje čudo nam drži glavu iznad vode.

Međutim, nekretnine u Italiji su znatno jeftinije nego nekretnine u Hrvatskoj. Opet, govorim o nekretninama u Zagrebu, Splitu, Rijeci .... dakle tamo gdje se još, možda, čak i isplati kupiti.

Osim toga, iznajmljivanje nekretnina u Italiji je puno uređenije.

Iz Hrvatske ljudi i dalje odlaze, i koliko vidim nitko ne radi ništa ozbiljno da ih se zaustavi, dakle potrebe za stambenim prostorom su sve manje i manje.

Ako tržište ispravno reagira na potražnju nekretnina cijene u Hrvatskoj moraju pasti.

Što se tiče Austrije napisala sam da ne znam pa ne želim laprdati.
mravac8 is offline  
Old 03.11.2017., 21:48   #13199
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I Hrvatska je prezadužena država i tko zna koje čudo nam drži glavu iznad vode.

Međutim, nekretnine u Italiji su znatno jeftinije nego nekretnine u Hrvatskoj. Opet, govorim o nekretninama u Zagrebu, Splitu, Rijeci .... dakle tamo gdje se još, možda, čak i isplati kupiti.

Osim toga, iznajmljivanje nekretnina u Italiji je puno uređenije.

Iz Hrvatske ljudi i dalje odlaze, i koliko vidim nitko ne radi ništa ozbiljno da ih se zaustavi, dakle potrebe za stambenim prostorom su sve manje i manje.

Ako tržište ispravno reagira na potražnju nekretnina cijene u Hrvatskoj moraju pasti.

Što se tiče Austrije napisala sam da ne znam pa ne želim laprdati.
Možda će te iznenaditi, ali Hrvatska je puno, puno manje zadužena od Italije.

Što ne znači da je Italija siromašnija od Hrvatske. Nije, ali trend joj je jako loš. I definitivno nije perspektivna zemlja što se ulaganja u nekretnine tiče, barem kako sada stvari stoje.

I nisam rekao da umjesto talijanskih treba kupovati hrvatske nekretnine. A nisam spominjao niti Austriju, nego Njemačku.

Eh da, nisi mi odgovorila kako to da ne možeš dignuti ušteđevinu iz trećeg mirovinskog stupa, a imaš 50 godina?
ericsson is offline  
Old 05.11.2017., 01:34   #13200
Zanimljivi podatak
na današnji dan Splitski aerodrom 2 742 481 putnika i više kumulativan broj putnika od zagrebačkog aerodroma 2 663 674 .
splitski aerodrom 78 807 više putnika.Zagrebački će to nadoknadit do kraja godine za kojeg predviđam da će priječi 3 miljona putnika a splitski aerodrom će imati oko 2,8 miljona putnika.
Ni Dubrovački aerodrom nije loš 2,26 miljona putnika.
Dogodine Split prelazi 3 miljona putnika a zagrebački ako sve bude u redu 3,3-3,4 miljona putnika. Splitu-Zagrebu fali 2-3 aviona sa direktnom vezom iz USA,Australijom ljeti i korejom i Japanom u predsezoni.Ali da uvedu li i 1 avion dnevno ne bi bilo loše.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.