Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2007., 22:01   #1
Boka kotorska

Uvijek sam znao da Boka kotorska ima bogatu katoličku baštinu – u vidu sakralne umjetnosti i svetaca i blaženika.

Međutim, moram priznati da sam se prilično iznenadio kad sam nedavno pročitao statističke podatke o sastavu stanovništva nekad i sad.

Naime, 1910. je udio Hrvata u stanovništvu bio u Kotoru 69% (1991. – 7,2%), u Herceg Novom 70% (1991 – 2,3%), u Tivtu 95% (1991. – 23,4%).

2003. je udio Hrvata u cijeloj Boki bio, kažu – 7,61%.

Zna li netko kada je došlo do ove velike zamjene Hrvata Srbima i Crnogorcima?

Zašto su se Hrvati iselili iz ovog prekrasnog zaljeva u ovom periodu između 1910 i 1991.?

I kamo su se najviše selili?
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 23:24   #2
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Uvijek sam znao da Boka kotorska ima bogatu katoličku baštinu – u vidu sakralne umjetnosti i svetaca i blaženika.

Međutim, moram priznati da sam se prilično iznenadio kad sam nedavno pročitao statističke podatke o sastavu stanovništva nekad i sad.

Naime, 1910. je udio Hrvata u stanovništvu bio u Kotoru 69% (1991. – 7,2%), u Herceg Novom 70% (1991 – 2,3%), u Tivtu 95% (1991. – 23,4%).

2003. je udio Hrvata u cijeloj Boki bio, kažu – 7,61%.

Zna li netko kada je došlo do ove velike zamjene Hrvata Srbima i Crnogorcima?

Zašto su se Hrvati iselili iz ovog prekrasnog zaljeva u ovom periodu između 1910 i 1991.?

I kamo su se najviše selili?
zaljev Boka Kotorska bio je poznat pod imenom "zaljev hrvatskih svetaca" ili tako nešto.to je oduvijek bila hrvatska zemlja.kada se kraljevina jugoslavija dijelila na banovine, boka kotorska je odsiječena od Hrvatske.i otada s*bi vrše pritisak na Hrvate, koji se iseljavaju.ratovi su isto jako potaknuli iseljavanje.
Bokelji su se posvuda selili.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 00:11   #3
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
kada se kraljevina jugoslavija dijelila na banovine, boka kotorska je odsiječena od Hrvatske.i otada s*bi vrše pritisak na Hrvate, koji se iseljavaju.ratovi su isto jako potaknuli iseljavanje.
Bokelji su se posvuda selili.
Hm, ne bih rekao da je podjela na banovine iz 1929. sama po sebi mogla potaknuti iseljavanje. Tada nije bilo nikakve jedinstvene hrvatske banovine.

Ima li nekih konkretnih podataka o vršenju pritiska na tamošnje Hrvate? Ako da, kada je bio najjači, tko ga je i na koji način konkretno vršio? Čini mi se da je moralo biti nekih jakih razloga za napuštanje takvog kraja.

Zna li netko nešto konkretnije? Ima li ovdje možda netko porijeklom odatle?
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 00:21   #4
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Hm, ne bih rekao da je podjela na banovine iz 1929. sama po sebi mogla potaknuti iseljavanje. Tada nije bilo nikakve jedinstvene hrvatske banovine.

Ima li nekih konkretnih podataka o vršenju pritiska na tamošnje Hrvate? Ako da, kada je bio najjači, tko ga je i na koji način konkretno vršio? Čini mi se da je moralo biti nekih jakih razloga za napuštanje takvog kraja.

Zna li netko nešto konkretnije? Ima li ovdje možda netko porijeklom odatle?
ne, ne, nije podijeljenje Hrvate potaklo na iseljavanje, već otada Boka Kotorska nije bila u sastavu hrv. države.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 02:47   #5
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
ne, ne, nije podijeljenje Hrvate potaklo na iseljavanje, već otada Boka Kotorska nije bila u sastavu hrv. države.
Pa tada ni Zagreb nije bio u sastavu hrv. države kad je nije ni bilo.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 03:02   #6
Osim toga cijelo dubrovačko primorje s Pelješcem je isto tako bilo u sastavu Zetske banovine pa se struktura stanovništva nije promijenila.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:46   #7
Hoću reći da se otada Boka Kotorska ne smatra hrvatskom!!
Zagreb i Dubrovnik su bili u Banovini, a Boka nije...
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:54   #8
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
Hoću reći da se otada Boka Kotorska ne smatra hrvatskom!!
Zagreb i Dubrovnik su bili u Banovini, a Boka nije...
Ti izgleda govoriš o Banovini Hrvatskoj iz 1939

To što Boka nije bila dio Banovine Hrvatske možda govori o tome da je iseljavanje Hrvata bilo dovršeno prije 1939.

Nekako mi se ne čini uvjerljivim da su ljudi sporazum Cvetković - Maček smatrali dovoljno važnim da se masovno iseljavaju. U Banovini nije bila ni Baranja ...

Ja bih rekao da je tu moralo biti puno dramatičnijih stvari...
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 23:40   #9
Iako se dosta katolika očito stvarno iselilo pitanje je kako su se 1910. na popisu ljudi tamo deklarirali. Postoji priličan broj autohtonih pravoslavaca u Boki koji se dandanas smatraju, regionalno i intimno, Bokeljima i Dalmatincima što je i logično jer je cijela obala do Sutomora stoljećima bila dio Dalmacije (mletačke pa austrijske) dok je npr Dubrovnik bio samostalan. Danas su to na popisu Crnogorci ili Srbi u većini slučajeva, ali ne bi čudilo da su se onda izjašnjavali kao Dalmatinci pa čak i kao Hrvati.

Ukoliko je po popisu iz 1910, nedvosmisleno bilo toliko katolika (koji su se tada mogli izjašanjvati i kao Hrvati i kao Dalmatinci i kao Bokelji) onda je pad udjela Hrvata drastičan, ukoliko se pak radi o ovome što sam napisao gore, onda je razlog i u tome što su se nacije definitivno profilirale po vjerskoj liniji pa su ti tadašnji Hrvati, Dalmatinci (pravoslavci) jednostavno postali Crnogorcima i (donekle) Srbima.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 00:19.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:21   #10
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Iako se dosta katolika očito stvarno iselilo pitanje je kako su se 1910. na popisu ljudi tamo deklarirali. Postoji priličan broj autohtonih pravoslavaca u Boki koji se dandanas smatraju Bokeljima i Dalmatincima što je i logično jer je cijela obala do Sutomora stoljećima bila dio Dalmacije (mletačke pa austrijske) dok je npr Dubrovnik bio samostalan. Danas su to na popisu Crnogorci ili Srbi u većini slučajeva, ali ne bi čudilo da su se onda izjašnjavali kao Dalmatinci pa čak i kao Hrvati.

Ukoliko je po popisu iz 1910, nedvosmisleno bilo toliko katolika (koji su se tada mogli izjašanjvati i kao Hrvati i kao Dalmatinci i kao Bokelji) onda je pad udjela Hrvata drastičan, ukoliko se pak radi o ovome što sam napisao gore, onda je razlog i u tome što su se nacije definitivno profilirale po vjerskoj liniji pa su ti tadašnji Hrvati, Dalmatinci (pravoslavci) jednostavno postali Crnogorcima i (donekle) Srbima.
Izvor koji mi je na raspolaganju koristi doslovce pojam 'katolici - Hrvati'.

Ne znam zašto se koristi baš taj pojam - možda zato da bi bila otklonjena dvojba koju ti iznosiš (iako je meni prilično strana ideja da bi se 1910. pravoslavci tako masovno izjašnjavali Hrvatima, pa makar i u Boki) a možda je nešto drugo bilo u pitanju.
Možda se katolici nisu izjašnjavali Hrvatima, pa je moj izvor 'preveo' 'katolici' kao 'Hrvati' na osnovu konfesionalne pripadnosti.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:49   #11
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Izvor koji mi je na raspolaganju koristi doslovce pojam 'katolici - Hrvati'.

Ne znam zašto se koristi baš taj pojam - možda zato da bi bila otklonjena dvojba koju ti iznosiš (iako je meni prilično strana ideja da bi se 1910. pravoslavci tako masovno izjašnjavali Hrvatima, pa makar i u Boki) a možda je nešto drugo bilo u pitanju.
Možda se katolici nisu izjašnjavali Hrvatima, pa je moj izvor 'preveo' 'katolici' kao 'Hrvati' na osnovu konfesionalne pripadnosti.
Ne mislim da su se pravoslavci baš izjašnjavali Hrvatima, ali Dalmatincima i Bokeljima vrlo vjerojatno, a Crnogorcima ili Srbima samo neznatno.

Međutim ako je to bio broj katolika tada (oni bi danas svi bili Hrvati neovisno o tadašnjem izjašnjavanju) onda je pad stvarno drastičan.

Postoji još jedno objašnjenje:
Katolici su bili većina u gradovima koje si naveo i dosta ih se do danas iselilo, no ukupan broj stanovnika u tom kraju se višestruko povećao u odnosu na 1910. godinu, a to povećanje je bilo uzrokovano ekonomskim prilikama od šezdesetih godina na ovamo kada je taj kraj uz Podgoricu bio najatraktivniji za ljude iz unutrašnjosti Crne Gore po pitanju radnih mjesta. Danas sigurno u tim gradovima ti ljudi i njihovi potomci čine većinu, a ne oni autohtoni, a ti doseljeni nikako ne mogu biti ni katolici, ni Hrvati (isto je i drugdje: u Splitu su danas ogromna većina Vlaji, Bosanci i Hercegovci u odnosu na autohtone čakavce primorce - koji su se do danas stopili s doseljenicima - samo što se uglavnom svi etnički isto izjašnjavaju pa se takva pitanja ne povlače).
S druge strane Crna Gora u cjelini je bila potpuno nezanimljiva ljudima iz Hrvatske ili čak i BiH koji su selili iz sela u gradove, pa se broj Hrvata s te strane isto tako nikako nije mogao povećati.

Iako bi desničari voljeli sve objasniti nekakvim žrtvama političkih progona kad se radi o bilo kakvoj manjini i njenom (logičnom) padu u udjelu u stanovništvu nekog kraja osnovni razlog su demografska kretanja uzrokovana ekonomskim prilikama, a politika samo u ekstremnim situacijama kao zadnji rat i sl.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 03:17.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:58   #12
Slično pitanje se u zadnjih 15 godina postavljalo o Kninu tj. da je tamo broj Hrvata u gradu bio preko 50%, a spao do 1991. na nekih desetak posto.

Ista stvar: u drugom svjetskom ratu i neposredno nakon njega dešavalo se sve i svašta, ali nakon toga situacija se smiruje, a razvojem industrije i politikom tjeranja ljudi sa sela u industriju i Knin se puni kao ciljna zona za sela u krugu od 20-30 km. U tom su pak području sva sela pravoslavna (samo 4-5 je katoličkih) i normalno je da je povećan ukupan broj stanovnika, ali i da je udio Srba u samom gradu porastao.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 03:24.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 11:44   #13
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Postoji još jedno objašnjenje:
Katolici su bili većina u gradovima koje si naveo i dosta ih se do danas iselilo, no ukupan broj stanovnika u tom kraju se višestruko povećao u odnosu na 1910. godinu, a to povećanje je bilo uzrokovano ekonomskim prilikama od šezdesetih godina na ovamo kada je taj kraj uz Podgoricu bio najatraktivniji za ljude iz unutrašnjosti Crne Gore po pitanju radnih mjesta. Danas sigurno u tim gradovima ti ljudi i njihovi potomci čine većinu, a ne oni autohtoni, a ti doseljeni nikako ne mogu biti ni katolici, ni Hrvati (isto je i drugdje: u Splitu su danas ogromna većina Vlaji, Bosanci i Hercegovci u odnosu na autohtone čakavce primorce - koji su se do danas stopili s doseljenicima - samo što se uglavnom svi etnički isto izjašnjavaju pa se takva pitanja ne povlače).
S druge strane Crna Gora u cjelini je bila potpuno nezanimljiva ljudima iz Hrvatske ili čak i BiH koji su selili iz sela u gradove, pa se broj Hrvata s te strane isto tako nikako nije mogao povećati.

Iako bi desničari voljeli sve objasniti nekakvim žrtvama političkih progona kad se radi o bilo kakvoj manjini i njenom (logičnom) padu u udjelu u stanovništvu nekog kraja osnovni razlog su demografska kretanja uzrokovana ekonomskim prilikama, a politika samo u ekstremnim situacijama kao zadnji rat i sl.

.................................................. .................................................. ....

Slično pitanje se u zadnjih 15 godina postavljalo o Kninu tj. da je tamo broj Hrvata u gradu bio preko 50%, a spao do 1991. na nekih desetak posto.

Ista stvar: u drugom svjetskom ratu i neposredno nakon njega dešavalo se sve i svašta, ali nakon toga situacija se smiruje, a razvojem industrije i politikom tjeranja ljudi sa sela u industriju i Knin se puni kao ciljna zona za sela u krugu od 20-30 km. U tom su pak području sva sela pravoslavna (samo 4-5 je katoličkih) i normalno je da je povećan ukupan broj stanovnika, ali i da je udio Srba u samom gradu porastao.
Najprije odgovor na boldano:

Mislim da je podjednako problematična sklonost ljevičara da žmire na oba ka i pod tepih pometu nacionalno kao faktor dinamike društvenih odnosa.

Mi smo 45 godina živjeli u društvu u kojem je navodno bilo svejedno kakve si nacionalnosti i vjere pa se odjednom 'niotkuda' pojaviše pravi pravcati četnici sa bradama, kamama i redenicima i to - pjevajući drugu Slobi - sinu komunističke partije....

No, ja sam ovu temu otvorio u ovom zakutku foruma a ne na vjetrometini 'politike' upravo zato što me zanimaju fakti a ne radi 'ribarenja ljudskih duša'.

Dakle, ne odbacujem tvoju tezu a priori - tu smo da raspravljamo - iako imam nekih primjedbi:

1) Zašto bi Boka bila skroz nezanimljiva za Hrvate iz Hrvatske i BIH????

2) Doseljavanje ljudi u gradove jeste buran proces nakon drugog svjetskog rata, ali mi se čini da to nije tako jako izraženo za manja mjesta, koliko za gradove veličine Splita. Bilo bi zanimljivo vidjeti apsolutne brojke i podatke koliko je to, recimo, Tivat narastao i koliki je apsoluti broj Hrvata - katolika bilo 1910. a koliki je danas.

Ja, sasvim iskreno, ne kopam za nekim podatkom kojim bi se dokazalo kako su Hrvati bili žrtve terora. Stvarno, intrigira me pitanje kako smo mogli demografski izgubiti tako atraktivan i lijep kraj.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 13:28   #14
Bokeljski katolici se iseljavaju uslijed jakog pritiska doseljenika, miješani brakovi nisu rijetkost pa katolici u sljedećoj generaciji postaju pravoslavci.
Nije bilo represije, samo odlazak katolika na zapad i dolazak useljenika sa sjevera i istoka. U Boku se nije useljevalo katoličko stanovništvo.
U Dubrovniku se događalo slično, nakon 1918.g. se useljava velik broj muslimana i pravoslavaca, ali uz bitnu razliku, useljavaju se i katolici, pogotovo iz Popova polja i zapadnije. A DU ima i Konavle, Pelješac i Primorje iz kojih se useljavalo bliže Gradu, ali se pravosi i muslimani nisu useljavali.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:20   #15
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Najprije odgovor na boldano:

Mislim da je podjednako problematična sklonost ljevičara da žmire na oba ka i pod tepih pometu nacionalno kao faktor dinamike društvenih odnosa.

Mi smo 45 godina živjeli u društvu u kojem je navodno bilo svejedno kakve si nacionalnosti i vjere pa se odjednom 'niotkuda' pojaviše pravi pravcati četnici sa bradama, kamama i redenicima i to - pjevajući drugu Slobi - sinu komunističke partije....

No, ja sam ovu temu otvorio u ovom zakutku foruma a ne na vjetrometini 'politike' upravo zato što me zanimaju fakti a ne radi 'ribarenja ljudskih duša'.

Dakle, ne odbacujem tvoju tezu a priori - tu smo da raspravljamo - iako imam nekih primjedbi:

1) Zašto bi Boka bila skroz nezanimljiva za Hrvate iz Hrvatske i BIH????

2) Doseljavanje ljudi u gradove jeste buran proces nakon drugog svjetskog rata, ali mi se čini da to nije tako jako izraženo za manja mjesta, koliko za gradove veličine Splita. Bilo bi zanimljivo vidjeti apsolutne brojke i podatke koliko je to, recimo, Tivat narastao i koliki je apsoluti broj Hrvata - katolika bilo 1910. a koliki je danas.

Ja, sasvim iskreno, ne kopam za nekim podatkom kojim bi se dokazalo kako su Hrvati bili žrtve terora. Stvarno, intrigira me pitanje kako smo mogli demografski izgubiti tako atraktivan i lijep kraj.
Ja se ispričavam, nisam htio da to zvuči kao ja neki ljevičar pa aludiram na tvoje stavove kao desničarske... i dobro je da je tema ovdje jer bi u "politici" rasprava otišla u krivom smjeru.
Htio sam samo reći da kad se povlače pitanja demografskih gubitaka bilo koje manjine nacionalisti uvijek potežu politiku kao njihov jedini uzrok.

Međutim, ako se uzme taj cijeli kraj od Igala do Sutomora još 1910. su pravoslavci bili u većini, isto kao u Sr(ij)emu koji je u cjelini (do Ušća) bio u sastavu Hrvatske-Slavonije.
Jedini katolici koji su mogli naseliti tamošnje gradove su oni iz sela u njihovoj neposrednoj blizini, a takvih je daleko manji broj u odnosu na pravoslavna pa još kad se uzme iseljavanje jednih i drugih u druge krajeve, zemlje, kontinente...
Prirodno zaleđe Boke je Crna Gora, a tamo katolika nema (osim Albanaca Ulcinj, Podgorica, Bar - to je druga priča).

U drugoj Jugoslaviji kad se demografska slika najviše mijenjala zbog migracija uzrokovanih industrijalizacijom ljudi su uglavnom težili odlasku u razvijenije sredine (iz sela u gradove, iz manjih u veće gradove, a općenito prema sjeveru i zapadu)
(1) Crna Gora u cjelini je bila neatraktivna kao receptivno područje osim primorja i Podgorice za stanovnike tamošnjih pasivnih krajeva te ev. istočnu Hercegovinu - a tamo opet nema Hrvata, čak je broj vlasnika vikendica iz Hrvatske na tamošnjem primorju zanemariv - uzrok: daljina.
(2) Nacionalni i vjerski sastav općine Kotor 2003:

* Crnogorci - 10.741 (46,80)
* Srbi - 7.094 (30,91)
* Hrvati - 1.762 (7,67)
* nacionalno neopredijeljeni - 2.165 (9,43)
* ostali - 1.185 (5,19)


Vjerski sastav:

* pravoslavni - 17.913 (78,06)
* katolici - 2.832 (12,34)
* ostali - 425 (1,85)
* neopredijeljeni - 1.215 (5,29)
* ne vjeruju - 430 (1,87)
* nepoznato - 132 (0,59)
po ovom se vidi da katolika ima dvostruko više od Hrvata (što znači da se polovica izjašnjava drugačije- miješani brakovi, politički razlozi, pokoji Albanac i sl.
Velik je i broj neopredijeljenih gdje opet dio njih može biti katoličke vjere, a cijela ta skupina uključuje "Bokelje", miješane brakove, bivše "Jugoslavene" i sl.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 19:51.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:34   #16
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bokeljski katolici se iseljavaju uslijed jakog pritiska doseljenika, miješani brakovi nisu rijetkost pa katolici u sljedećoj generaciji postaju pravoslavci.
Nije bilo represije, samo odlazak katolika na zapad i dolazak useljenika sa sjevera i istoka. U Boku se nije useljevalo katoličko stanovništvo.
U Dubrovniku se događalo slično, nakon 1918.g. se useljava velik broj muslimana i pravoslavaca, ali uz bitnu razliku, useljavaju se i katolici, pogotovo iz Popova polja i zapadnije. A DU ima i Konavle, Pelješac i Primorje iz kojih se useljavalo bliže Gradu, ali se pravosi i muslimani nisu useljavali.
Točno, za Hrvate Hercegovce odredišta su bila najvećim dijelom Zagreb, Dalmacija, Zap. Evropa, Sarajevo, a nešto ranije u doba četrdesetih i pedesetih godina i prekomorske zemlje te Slavonija, i rjeđe Vojvodina (vlakovi bez voznog reda i ilegalna emigracija).
Turizam na crnogorskom primorju je bio manje razvijen od hrvatskog. Da je bilo obrnuto možda bi i bilo doseljavanja iz "zapadnijih" republika.
Ovo opet ne znači da pojedinačnih slučajeva nije bilo.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 19:30.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:44   #17
Paralela se može povući s pitanjem koji su srpski nacionalisti povlačili u vezi s hrvatskim Srbima:
Njihov udio u stanovništvu NRH/SRH je spao sa približno 15% 1948. godine na nekih 11-12% 1991. (znači prije zadnjeg rata) pa im je to bio dokaz o genocidnosti Hrvata čak i u doba socijalizma.
Pritom su "zaboravili" na migracije u gradove unutar Hrvatske (većina Srba je živjela u ruralnim nerazvijenim krajevima) i demografsko nazadovanje sela općenito, miješane brakove koji u ovom slučaju rezultiraju deklariranjem potomaka kao Jugoslavena, ali i Hrvata i katolika (sam poznajem više takvih obitelji) i to ne samo nakon 1991. (kad je to imalo političku pozadinu) već i ranije itd.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 19:26.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 21:16   #18
Ne samo to, nego je u HR useljen veliki broj bosanskih Srba, koji su došli u potrazi za srećom i ženili lokalne djevojke. Njihovi potomci su uglavnom bili Jugoslaveni, ali prilikom odvajanja postali su Hrvati jer se nisu mogli identificirati sa Srbima.
Dakle, smanjenje autohtonih HR Srba je još i veće nego sa 15% na 12% u doba komunizma. Valjda su išli prema BG ili je bilo dosta miješanih brakova.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 21:49   #19
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
(2) Nacionalni i vjerski sastav općine Kotor 2003:

* Crnogorci - 10.741 (46,80)
* Srbi - 7.094 (30,91)
* Hrvati - 1.762 (7,67)
* nacionalno neopredijeljeni - 2.165 (9,43)
* ostali - 1.185 (5,19)


Vjerski sastav:

* pravoslavni - 17.913 (78,06)
* katolici - 2.832 (12,34)
* ostali - 425 (1,85)
* neopredijeljeni - 1.215 (5,29)
* ne vjeruju - 430 (1,87)
* nepoznato - 132 (0,59)
po ovom se vidi da katolika ima dvostruko više od Hrvata (što znači da se polovica izjašnjava drugačije- miješani brakovi, politički razlozi, pokoji Albanac i sl.
Velik je i broj neopredijeljenih gdje opet dio njih može biti katoličke vjere, a cijela ta skupina uključuje "Bokelje", miješane brakove, bivše "Jugoslavene" i sl.
Tako je.

I netko je bio napisao da su se možda pravoslavci izjašnjavali kao Hrvati- to ne, nikako. Postoje Bokelji, oni koji su stotinama godina u Boki i koji su pravoslavne vjeroispovjesti i oni će se pisati ili kao Bokelji ili kao Crnogorci ili kao Srbi.

Ima i ovoga gore navedenog.

I razlozi iseljenja su prije svi oni "životniji", svakodnevniji, kakve su neki od vas navodili već, nego da su Hrvati bili pod nekim terorom. Kažu da, bar kako je meni netko pričao (nisam provjeravala) je npr Tivat imao 70% Hrvata 1991., tj prije posljednjeg rata, a sad je taj procenat...jako mali. Činjenica je da se puno ljudi iselilo. Ja ih puno znam. Zamalo i moja obitelj da ode u Hrvatsku (ja sam iz Boke, s obije strane su starosjedioci). Nije da nas je netko otvoreno šikanirao i tjerao, bilo je nekakvih lokalnih ispada i incidenata, al prosto, ljudi kad je rat počeo nisu znali nit htjeli pretpostavljat što će biti niti što bi moglo biti. Pa su otišli. I nastavio se taj trend. Al i ranije su se iseljavali....iz bratstva moga oca, koje je u Boki nekih 400-500 godina, ima ih po cijelom svijetu, a najbliži rod mi je u Hrvatskoj i to još odavno.
Moja mati je pravoslavna Bokeljka, a ja iako se želim tako pisati (kao Bokeljka) uglavnom odkad nema Jugoslavije, ne činim (mislim, svakako bi me strpali u ono "ostali"). Jer među to malo Hrvata koliko ih je ostalo, zamjerilo bi mi se. Da se ne zna da ih još ima. Otac bi mi "zamjerio". A nije nekakav veliki Hrvat, samo se gleda da se nekako "očuvamo", tamo dolje. S tim da znam Hrvate koji se pišu kao Crnogorci...
Eto, ne znam koliko sam mogla pomoći.
Ne vladam podacima. Čisto iz iskustva i perspektive nekog tko je otamo.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 01:05   #20
Quote:
bema kaže: Pogledaj post
Tako je.

I netko je bio napisao da su se možda pravoslavci izjašnjavali kao Hrvati- to ne, nikako. Postoje Bokelji, oni koji su stotinama godina u Boki i koji su pravoslavne vjeroispovjesti i oni će se pisati ili kao Bokelji ili kao Crnogorci ili kao Srbi.

Ima i ovoga gore navedenog.

I razlozi iseljenja su prije svi oni "životniji", svakodnevniji, kakve su neki od vas navodili već, nego da su Hrvati bili pod nekim terorom. Kažu da, bar kako je meni netko pričao (nisam provjeravala) je npr Tivat imao 70% Hrvata 1991., tj prije posljednjeg rata, a sad je taj procenat...jako mali. Činjenica je da se puno ljudi iselilo. Ja ih puno znam. Zamalo i moja obitelj da ode u Hrvatsku (ja sam iz Boke, s obije strane su starosjedioci). Nije da nas je netko otvoreno šikanirao i tjerao, bilo je nekakvih lokalnih ispada i incidenata, al prosto, ljudi kad je rat počeo nisu znali nit htjeli pretpostavljat što će biti niti što bi moglo biti. Pa su otišli. I nastavio se taj trend. Al i ranije su se iseljavali....iz bratstva moga oca, koje je u Boki nekih 400-500 godina, ima ih po cijelom svijetu, a najbliži rod mi je u Hrvatskoj i to još odavno.
Moja mati je pravoslavna Bokeljka, a ja iako se želim tako pisati (kao Bokeljka) uglavnom odkad nema Jugoslavije, ne činim (mislim, svakako bi me strpali u ono "ostali"). Jer među to malo Hrvata koliko ih je ostalo, zamjerilo bi mi se. Da se ne zna da ih još ima. Otac bi mi "zamjerio". A nije nekakav veliki Hrvat, samo se gleda da se nekako "očuvamo", tamo dolje. S tim da znam Hrvate koji se pišu kao Crnogorci...
Eto, ne znam koliko sam mogla pomoći.
Ne vladam podacima. Čisto iz iskustva i perspektive nekog tko je otamo.

To je to, najbolje je kad ovakve stvari objasni netko tko tamo živi kao ti.

Za pravoslavce u doba Austrije nisam mislio da su se izjašnjavali kao Hrvati (napisao u brzini), već kao Dalmatinci i Bokelji pa sam pretpostavio da se oni danas izjašnjavaju kao Crnogorci, Srbi i sl, a kao Dalmatince tada ih se moglo ubrojiti u Hrvate iako mi je to ipak bila kriva pretpostavka.
Bio sam prije dvije godine u Kotoru u privatnom smještaju u miješanoj starosjedilačkoj porodici kao što je tvoja i gazdarica mi je, kad smo pričali o sličnim temama, rekla da joj je Dalmacija bliža od "prave" Crne Gore jer taj identitet tamo postoji više vjekova što ima logike.
A na svoje uši sam čuo kako stanovnici Cetinja i Njeguša Bokelje nazivaju Dalmatincima (isto kao što netko iz Karlovca ili Gospića tako naziva stanovnika Zadra ili Knina).

Zadnje uređivanje turbododo : 30.01.2007. at 01:55.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.