Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2016., 01:42   #161
Različiti sustavi imaju različite konfiguracije -> Vrijeme je samo derivacija konfiguracija između različitih sustava (relativna vrijednost) ... da bi rezultati bili usporedivi definira se lokalni referentni podsustav.

Mehanicki sat kao lokalni ref.podsustav pokazuje "vrijeme" jer prema samoj definiciji ... derivacija konfiguracije sustava sa samim sobom uvijek daje "točno vrijeme".

Kad se meh.ref.sustav zamijeni elektromagnetskim dobije se Spec.Theory of Rel.

__________________
Nobody expects the Spanish Inquisition !
Rijndael is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 08:40   #162
Quote:
Rijndael kaže: Pogledaj post
Različiti sustavi imaju različite konfiguracije -> Vrijeme je samo derivacija konfiguracija između različitih sustava (relativna vrijednost) ... da bi rezultati bili usporedivi definira se lokalni referentni podsustav.
O kakvim ti to "sustavima" pišeš? Jel' to ima neke veze sa stvarnošću?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 09:15   #163
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
O kakvim ti to "sustavima" pišeš? Jel' to ima neke veze sa stvarnošću?
Svi mikro i makro sustavi.
__________________
Nobody expects the Spanish Inquisition !
Rijndael is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 10:24   #164
Quote:
Rijndael kaže: Pogledaj post
Svi mikro i makro sustavi.
Da, sad je sve jasno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 22:57   #165
JRDNOSTAVKO:

Quote:
U tom i je vic što je najteže razumjeti ono što "svi razumiju".
Vic je u tome što svi "razumeju" reči, a ne i pojmove koji iza reči stoje. Dokaz tome je što iza reči "vreme" stoji pojam "trajanje događaja", a to malo ko zna. Zamišljaju da je "vreme" ko zna šta, pa se onda pitaju "da li postoji vreme"; "da li se vreme može rastezati ili sabijati"; da li se može putovati kroz vreme"; "kakvo će danas da bude vreme"; i da ne nabrajam dalje.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 23:56   #166
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, sad je sve jasno.
Sve je to krajnje jednostavno ... nema apsolutnog mirovanja samo rel.gibanje ... vrijeme je samo usporedba gibanja (gibanje - najjednostavniji proces za objašnjenje - derivacija prostorne konfiguracije)

Pročitaj: Teor Fizika i Strukt Materije 1 & 2 I.Supek
__________________
Nobody expects the Spanish Inquisition !
Rijndael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 02:41   #167
RIJNDAEL:

Quote:
najjednostavniji proces za objašnjenje - derivacija prostorne konfiguracije)
Ne postoji nikakva "prostorna konfiguracija". Prostor je PRAZNINA - NIŠTA. Može se govoriti samo o konfiguraciji energije u prostoru kao praznini.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 08:56   #168
Quote:
Rijndael kaže: Pogledaj post
Sve je to krajnje jednostavno ... nema apsolutnog mirovanja samo rel.gibanje ... vrijeme je samo usporedba gibanja (gibanje - najjednostavniji proces za objašnjenje - derivacija prostorne konfiguracije)
Pogriješio si. Gibanje nije derivacija prostorne konfiguracije. Da bi postojalo gibanje moraju postojati različite konfiguracije koje logički slijede jedna iz druge, a to opet podrazumijeva pojam realizacije, odnosno kvalitativnu promjenu iz onoga što je moguće u ono što je aktualno. Tu kvalitativnu promjenu mi tek apstrahiranjem svodimo na kvantitativne razlike i jednadžbe koje ih opisuju, pa ih onda pogrešno tumačimo kao uzrok gibanja.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 16:48   #169
"Prostornovremenska konfiguracija" je produkt gibanja.

Prostornovremenska perspektiva koju mi poznajemo postoji samo ako se gibas u krug.

Elementarne masene cestice su zapravo fotoni(ili polufotoni) koji kruze oko sebe u nekakvoj petlji.

Ono sto kruzi u petlji ima vremensku perspektivu, pa tako masene cestice imaju "inercijski okvir" ili vremensku perspektivu

Slobodni fotoni koji pice (relativno) pravocrtno brzinom c - nemaju vremensku perspektivu. Njihovo gibanje jest protek vremena iz perspektive masenih cestica.

Prema tome, vrijeme(i masa i inercija i efekti relativnosti) emergira iz kruznog gibanja energije.

To kruzno gibanje unutar masenih cestica se odvija na skalama ispod planckove.

Zbog toga se masene cestice doimaju kao da idu pravocrtno brzinom nizom od brzine svjetlosti, iako zapravo sastoje od kruznog gibanja koje se i dalje odvija brzinom svjetlosti ispod planckove razine. No, to kruzno gibanje ako nije "savrseno okruglo" uzrokuje i inercijski pomak na makro razini - sto vidimo kao gibanje/inerciju masene cestice. Deformacija tog kruzenja tako odgovara inerciji cestice (na apsolutnoj pozadini) i dilataciji prostora iz inercijskog okvira cestice.. a frekvencija kruzenja odgovara "brzini vremena" tog inercijskog okvira a i u vezi je sa redshift/blueshift fenomenima. Sto je masena cestica blize brzini c to je frekvencija "internog kruzenja" niza, kruzenje je deformiranije/izduzenije, vrijeme se cini da sporije ide. Masena cestica ne moze ici brzinom c jer bi prestala kruziti (ne moze i kruziti brzinom c i da se sustav kruzenja pomice brzinom c) no moze se beskonacno priblizavati brzini c.

Iz toga, ja zakljucujem da postoji i apsolutno vrijeme i apsolutni prostor.

U tom apsolutnom vremenu i prostoru imamo valove energije koji se gibaju fiksnom brzinom, brzinom c, kao i svi valovi u medijima. Zapravo je vrijeme = propagacija vala/promjene.
Nize brzine ili vise brzine od brzine c zapravo nisu moguce. Privid brzine sporije od brzine c koji ostavljaju masene cestice se postize kruzenjem energije na razini ispod planckove. Cestica koja stoji na mjestu zapravo ne stoji na mjestu nego kruzi oko sebe na mjestu brzinom c. Dakle ne postoji zapravo niti jedna druga brzina osim brzine c, to je zapravo fiksna brzina vala energije u prostoru.

Ovako nekako, neka slike neke opruge otprilike docarava



Newton, Einstein, Hawking whatever su goli kurac za mene

Zadnje uređivanje addx : 22.12.2016. at 17:11.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 00:11   #170
ADDX:

Quote:
"Iz toga, ja zakljucujem da postoji i apsolutno vrijeme i apsolutni prostor."
Zašto ne bi mogao da se izraziš ovako, pa da ceo svet može da te razume.

"Iz toga, ja zakljucujem da postoji apsolutno trajanje (valova energije koji se gibaju) u apsolutnom prostoru kao praznini".

Ako se ovako izraziš niko neće shvatiti tako kako si se ti izrazio, da vreme i prostor apsolutno postoje, već će svako shvatiti da vreme i prostor apsolutno ne postoje, (kao što i ne postoje), već da apsolutno postoje samo valovi energije koji se trajno u prostoru kao praznini gibaju.

Zadnje uređivanje Ljubo : 23.12.2016. at 00:47.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 09:04   #171
kako god da se okreneš , dupe ti je pozadi

Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post



I kad sve to dobro do kraja proučiš, uverićeš se da su Newton, Einstein, Hawking whatever goli ***** za Ljubu.
Bre Ljubo nemoj tako.
Ponese te neka euforija

Pa svaka ptica pjeva na svoj način.
Ti objašnjavaš vaseljenu na svoj način, Ajnštajn uz pomoć svojih formula..

buha na svoj način
slon na svoj način

meduza na svoj način..

sve je to dio velike simfonije i predstave zvane život ...

iako ramana mahariši kaže da se ustvari nikada ništa nije dogodilo

ja to shvaćam da ako je sve npr od vode napravljeno

da je svejedno ako imaš led u obliku ajnštajna,
more u obliku ljube
paru u obliku hovkinga

svi su oni u biti H20

dakle ja sve shvaćam kao pretakanje iste vode zvane jedno ili vaseljena u bezbrojnim oblicima
==

ili uzmimo zlato

zlato je samo jedno ali od istog jednog zlata iskuješ miljardu oblika zvanih

buha i slon
ljubo i ajnštajn
apemant i north wind

to je ustvari skriveno hermetično značenje one čuvene srpske poslovice

kako god da se okreneš dupe ti je pozadi

što u prevodu znači

kako god da se svemir okrene i što god da napravi , znamo mu adresu

tj sve je ovo oko nas pretakanje iz istog šupljeg u isto prazno.

Istina mora se priznati da je čuvena SVEST to zakamuflirala u 118 elemenata
a ne da je sve od vode ili zlata kao što prosto kao pasulj kaže onaj lik parsifal TM
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 11:08   #172
PARSIFAL:

Quote:
tj sve je ovo oko nas pretakanje iz istog šupljeg u isto prazno.
Ama, nisi ti neme još uvek shvatio do kraja. Ne zanima mene pretakanje iz šupljeg u prazno- time nek se bavi nauka. Lako je pretakati iz šupljeg u prazno ako imaš šta da pretačeš. Problem je ako nemaš. A svi znamo da postoji NEŠTO što se večito pretače iz šupljeg u prazno, ali niko ne zna ŠTA je ONO, KAKO ono postoji i ZAŠTO. Ta tri pitanja na koja niko ne zna odgovor mene zanimaju i na njih pokušavam da odgovorim.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 13:15   #173
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
PARSIFAL:


Ama, nisi ti neme još uvek shvatio do kraja. ..... i ZAŠTO. Ta tri pitanja na koja niko ne zna odgovor mene zanimaju i na njih pokušavam da odgovorim.
Na ZAŠTO je odgovor lagan i ja sam ga dao već stotinu puta pa ga počuj...

Zato što je SVESTI dosadno večeravati samoj pa se posakrivala u 10 hiljada stvari .

Ove stvari u koje se ona posakrivala nisu svesne da su i one ta ista svest nego
misle da su kršćani, muslimani , ateisti, političari, moderatori, Ljubo, parsifal, Sigmund i svak tera svoje do penzije a i posle penzije ...
i tako se igra i uzbuđenja nastavljaju ...ali je igrač jedan te isti


nema drugih nego jedan glumac maskiran pod 10 hiljada maski
a u biti se ništa ne dešava nego se na istom platnu vrte iste slike i sve je jedan glumac ,platno, režiser, glumci ....

ma monopolska prevara čista !!
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 20:07   #174
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
kako god da se okreneš dupe ti je pozadi
TM
To te je pitam...
Otkad si mi onomad otkrio tu koanoidnu izreku, druže Parsifale, sve sam uvjereniji da ona ima neslućeni filozofski potencijal. Već sam ju više puta iskoristio u svojim skromnim forumskim tekstovima.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 22:28   #175
PARSIFAL:

Quote:
Zato što je SVESTI dosadno večeravati samoj pa se posakrivala u 10 hiljada stvari .
Da, ali ona se sada trudi da svih tih deset hiljada stvari sažme u samo JEDNU STVAR. Pa tako kreće od onih najmanjih stvari - od elementarnih čestica od kojih pravi atome, pa od atoma ćeliju, a od ćelija čoveka, pa od ljudi čovečanstvo itd. Da bi na kraju ceo svemir bio samo Jedno Telo, Jedno Biće i Jedna Svest. Jedini problem u toj njenoj nameri su ljudi. To JEDINSTVO SVEGA I SVAČEGA im se ne dopada. Svaki bi hteo da bude sam za sebe, izvan i iznad svega toga i što je najgore - gospodar svega toga.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 22:41   #176
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Da bi na kraju ceo svemir bio samo Jedno Telo, Jedno Biće i Jedna Svest. Jedini problem u toj njenoj nameri su ljudi.
Da, ljudi su najveći problem na svijetu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 01:28   #177
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To te je pitam...
Otkad si mi onomad otkrio tu koanoidnu izreku, druže Parsifale, sve sam uvjereniji da ona ima neslućeni filozofski potencijal. Već sam ju više puta iskoristio u svojim skromnim forumskim tekstovima.
da ..opazio sam...

ali tome se nije čuditi..
univerzum je u ravnoteži
i takovih koanoida ima sigurno puno

evo čekat ću da mi moja muza šapne još koji...

čekam....
....
aha

na tetrapaku sojinog mlijeka koji je bio iz Australije a koji sam pio u Dubaiju sam pročitao

THE UNIVERSE REARANGES ITSELF
TO ACCOMODATE YOUR PICTURE OF REALITY

==

a to meni znači

za čovjeka koji ne razumije,
svijet je onakav kakav jest
jer

za čovjeka koji razumije,
svijet je onakav kakav jest.

....

to znači da možemo nacrtati cvijet,
ali ne i njegov miris


jer

svi sistemi su točni na neki način
pogrešni na neki način
beznačajni na neki način
istiniti i lažni na neki način
istiniti i beznačajni na neki način
netočni i beznačajni na neki način
istiniti i netočni i beznačajni na neki način


i ako ovo ponoviš 666 puta doživjet ćeš
iluminaciju.......na neki način

===
i još
ne vjeruj potpuno u ničiji sistem vjerovanja
ne vjeruj potpuno u svoj sistem vjerovanja


===
i još

ja sam ono pomoću čega znam da jesam

jer ja nisam ono što se može spoznati ..što se može vidjeti ili razumjeti

JA SAM(a i ti ) ONO ŠTO SPOZNAJE ..VIDI... ČUJE

===
danas sam se dovoljno naprezao
idem sada u stanje koje je Ljubo spomenuo kao
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 21:55   #178
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
na tetrapaku sojinog mlijeka koji je bio iz Australije a koji sam pio u Dubaiju sam pročitao

THE UNIVERSE REARANGES ITSELF
TO ACCOMODATE YOUR PICTURE OF REALITY
U imitaciji grada pio si imitaciju mlijeka u imitaciji vimena.

Da Svemir ima penis, bolio bi ga kurac za tvoju sliku stvarnosti.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 10:22   #179
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
U imitaciji grada pio si imitaciju mlijeka u imitaciji vimena.
Zašto kudiš grad koji nisi jahala

Jeste li opazili da se bilo koja negativna reakcija na dobru ili neutralnu vijest može prikazati nekom basnom.

Ovdje imamo slučaj Leteće lisice koja je htjela grožđe (otputovati negdje ..., recimo u Dubai) pa pošto joj nije bilo dostupno onda je proglasila grožđe (Dubai) kiselim

Baš jadno i prozirno

Ali jadan nije grad iz budućnosti Dubai.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 10:49   #180
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Zašto kudiš grad koji nisi jahala

Jeste li opazili da se bilo koja negativna reakcija na dobru ili neutralnu vijest može prikazati nekom basnom.

Ovdje imamo slučaj Leteće lisice koja je htjela grožđe (otputovati negdje ..., recimo u Dubai) pa pošto joj nije bilo dostupno onda je proglasila grožđe (Dubai) kiselim

Baš jadno i prozirno

Ali jadan nije grad iz budućnosti Dubai.
Jebeni Dubai mi je zadnji grad u koji bih htjela otputovati. Čak mi se i Ulan Bator čini privlačnijom destinacijom.

Ali da životnu mudrost crpim s tetrapaka ili iz vode s porukom ubila bih se odmah.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.