Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2014., 23:32   #1
Thumbs up Igre gladi - Delirij - Divergent: tri novije trilogije

"Igre gladi", hm... Tek sam prije par dana naletio na knjigu, slučajno, u knjižnici, pa posudio, jer volim povremeno pročitati neki novi SF. Pa sam tek onda ustanovio, da je trilogija megapopularna i da su snimljeni popularni filmovi.

Zanimljivo trojstvo autorica i njihovih trilogija: Suzanne Collins ("Igre gladi"), Lauren Oliver ("Delirij") i Veronica Roth ("Divergent").

Sve tri se događaju u nekoj neodređenoj budućnosti, u SAD koje su poharane nekim katastrofama (ne jasno objašnjenim) a preostalo stanovništvo živi u malim, zatvorenim zajednicama, ograđeno žicom, pod diktaturom u prva dva slučaja i krutoj podjeli na staleže u trećem slučaju.

U sve tri knjige, glavna junakinja je tinejdžerka koja se nađe u borbi protiv diktature odnosno zavjere da se diktatura uvede. Sve tri pisane na način literature za omladinu, ali vješto, tako da privuče i odrasle. Puno štemanja da privuče dečke, romantike da privuče cure...

Razni mitski elementi koji se provlače od antičkih mitova do suvremenog fantasy i SF-a. Junakinja "Igara gladi" je utjelovljena Dijana/Artemida (boginja lova, koristi luk i strijele), junakinja "Delirija" postaje sljedbenica Afrodite u svijetu u kojem je ljubav zabranjena, a "Različita" neočekivano, umjesto spokojnog života u službi Hestije, bira sljedbeništvo Aresa, na način kako je Ahil bio prinuđen izabrati kao mladić.

Fascinira me ta trajnost "arhetipskih" likova i motiva u mitovima, legendama, bajkama i fantazijama od prvih civilizacija (Egipat i Mezopotamija) do danas. A u sve tri trilogije sve je vješto iskombinirano s mitovima i tjeskobama modernoga doba.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 10:47   #2
Uglavnom, sviđa mi se tema.
Al ovdje svi samo o Game of Thrones u zadnje vrijeme.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 12:56   #3
Od navedenog sam pročitao samo Igre gladi i jako mi se sviđaju. Dosta su ozbiljne i duboke za young adult literaturu (što opet, s druge strane, nesumnjivo jesu). I imaju nekoliko zanimljivih prevrata i nijansiranih karakterizacija. Sviđa mi se što likovi na uvjerljiv način bivaju traumatizirani -- traumatičnim iskustvima (a nisu superduper megaheroji akcića iz osamdesetih koji samo slegnu ramenima i ništa ih se od svega što prožive ne dojmi niti ostavi traga na psihi).
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 17:27   #4
Ne sviđa mi se stil pisanja Suzanne Collins, predirektno za mene, ali glavni likica je dobro napisana i kraj trilogije nije klišej tak da su mi dobre knjige.
Od Divergent sam pročitao prve dvije i odustao od treće knjige. Ok za izgubit vrijeme, pisanje je čitko, ali likovi, radnja, svijet su na razini prosječne anime (nespretni, nemaštoviti, repetivni, klišejasti, patetični...).
__________________
Big black wave in the middle of the sea.
waaave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 18:40   #5
ima ovo ljeto i film Divergent

Igre gladi su imali očajne filmove ali knjige su OK. mene se ugodno iznenadile.
kakav je Delirij
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 19:22   #6
Pa meni su filmovi bili baš super -- zapravo filmovi su me inspirirali da pročitam knjige.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 21:44   #7
mene su sprječavali da pročitam unatoč brojnim pohvalama i preporukama za knjige. pogleda sam samo prvi dio,ostale ne planiram
valjda svatko ima svoj ukus
https://www.youtube.com/watch?v=_hp_xsUg9ws
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 22:00   #8
Ja nisam htjela ništa komentirati jer sam pogledala samo prvi dio Hunger Games, knjige još nisam pročitala, a za Divergent samm samo reklamu vidjela ali.. Meni je film bio zanimljiv i prilično dobar. Zbog njega sam na netu našla neke djelove iz Battle Royale, to mi je još bolje.
Nije me se dojmio "trailer" gore. Djeluje mi debelo nabrijano.
Iako se slažem za nedostatak kemije između Katniss i Peete.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 09:11   #9
Što se tiče načina na koji su knjige pisane, Suzanne Collins ("Igre gladi") je starija od druge dvije autorice (r. 1962.), iskusna, zrela spisateljica. Ta njena superiornost se vidi, vrlo vješto piše, dočarava likove, vodi radnju, povezuje akciju i psihologiju.

Vrlo vješto piše sve u prvom licu, kroz proživljavanje glavne junakinje, koja je 16-godišnjakinja, izvanredno iskusna i zrela u vještini da preživi, ali i nezainteresirana i neuka van svojih neposrednih preokupacija. Dobro su prikazane njene snage, ali i slabosti. Kao što piše GnothiSeauton, "uvjerljivo traumatizirana".

Nasuprot tome, Veronica Roth ("Divergent") je imala samo 22 godine kad je napisala prvu knjigu i to se opet vidi, koliko god vrlo vješto pisala unutar svojih ograničenja. Ta je knjiga prava "omladinska".

Lauren Oliver je u sredini. Pročitao sam ono što je kod nas prevedeno, drugi do, "Nademonij" i PMSM [Po Mom Skromnom Mišljenju] znatno zaostaje za prvim dijelom, previše je ponavljanja.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 09:35   #10
Čitao sam dosta recenzija i diskusija o "Igre gladi". Puno ima u članku u Wikipediji i može se naći okolo po netu.

Spominju recimo femizam - heroina, akcijska junakinja u središtu. E sad, kako to biva u popularnoj kulturi, neki to ističu kao da je nešto stvarno novo, kao da takve junakinje nisu već bezbrojne i popularne. Ja sam pak generacija koja je poznavala Modesty Blaise - stripovska junakinja, koja je prošla kroz duboke traume, slično kao Ketniss, i to ju je učinilo snažnom, po znamenitom citatu iz Nietzschea. Negdje u posljednjih četvrt stoljeća, novost je da se pojavljuju glumice i kaskaderke sposobne da uvjerljivo glume takve štemerice (Monica Viti u ulozi Modesty, 1966., bila je sprdačina ).

Sjećam se prikaza kako su takve akcije junaksinje izraz nove ženske samosvijesti i samopouzdanja. Samo, nisam siguran. Sjećam se još iz doba useneta, 1990-ih, grupe obožavatelja Xene - 90% bili su dečki). Dečki vole cure štemerice. Rekoh gore da su vješto kombinirani štemanje za dečke i romantika za cure - sad, velika većina nas "dečki" (ja imam 57 ali sam djetinjast! ) ipak nije baš sasvim operirana od romantike. Ne znam može li se negdje vidjeti statistika, koliko su fanova muški a koliko ženske.

(Usput, kako se hvalim i u početnom tekstu svojim poznavanjem antičke mitologije i literature, ideal romantične ljubavi nisu izmislili trubaduri Srednjeg vijeka, nego je proizvod helenizma - ljubavni romani kao "Efeške priče", o ljubavi Habrokomeša i Antije, negdje u prvom stoljeću prije ili prvom stoljeću naše ere).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 10:42   #11
Modesty Blaise
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 12:06   #12
Odlicna tema. Nisam procitala Delirij, pa to necu komentirati.

Sto se tice Igri gladi - to je solidno stivo koje se moze citati na vise razina i slazem se s Gnothijem ovo sto je gore napisao o traumatizaciji likova. Opcenito je karakterizacija barem Katniss fino koncipirana i izvedena.

Divergent trilogija - nazalost slucaj u kojem je film bolji od knjige, na vise razina. Pisanje je bas slabo, i mislim da je ovdje bitno ne otpisati sve manjkavosti autoricinog stila samo zato jer se radi o romanu za mlade (sto je samo po sebi problematicna kategorija - sigurna sam da je vecina starije generacije zainteresiranih forumasa u tinejdzerskim godinama citala zanrovske klasike).

Ja sam stvarno htjela da mi se Divergent trilogija svidi, jer mi se svidjela prica - ma koliko zapravo neuvjerljiva bila. Medjutim vec od druge knjige, kad se slagalica pocinje sklapati, jasno je kako tu ima puno problema. Autorica ili nije imala plan kako zavrsiti pricu, ili je taj plan bio los od starta.
Smijesno mi je kako su svi cool likovi divergenti - mislim, wtf? Malo previse cak i za teen publiku. Karakterizacija likova je u blago receno primitivna (ne u arhetipskom smislu, vec nerealna i manjkava).

Igre gladi su imho dosta uspjesne u svojoj distopijskoj kritici sadasnjosti, knjiga puno vise nego film, ali Divergent bas i ne.

Katniss mi je kao heroina draza, jer se njen herojski identitet formira suptilnije i kao rezultat drustvene reakcije. U Divergentu protagonistica od pocetka zna da je drugacija, i to je odmah disocira od drugih likova, koji su mozda pozitivni, ali nemaju jednaku `moc` (Harry Potter sindrom ). Barem dok se ne pokaze da su joj najblizi takodjer takvi (kao i svi mi u publici, unikatne pahulje ).

O onome sto te knjige kritiziraju u danasnjem drustvu dalo bi se nadugo i nasiroko (pogotovo o Hunger Games).
U Divergent su neke poruke u pocetku dosta problematicne, makar mislim da je bilo potencijala. Cijela prica gubi kredibilitet kao distopija nakon kraja druge knjige. Jedva sam procitala do kraja.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 21:11   #13
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Odlicna tema.
Ajme, pa ti si živa! (mislim nick na Forumu)
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 16:15   #14
Lijep pozdrav! Ziva, al najcesce lijena da postam, pa uglavnom samo citam.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.