Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2014., 21:02   #3181
Pozdrav, ima li tko iskustva s psihologom i psihoterapeutom Ivanom Modrušanom? Hvala
pixie007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:20   #3182
Molim za savjet.

U proteklih 6 godina imala sam iskustva s dva potpuno oprečna psihijatra. Jedan je bio jako agresivan, "napadao", njegova je tehnika bila "probuditi" me iz (depresivne) letargije. Kod njega sam bila na grupnoj terapiji jednom tjedno i na individualnoj jednom mjesečno i izdržala sam 1-2 godine stalno se nadajući da valjda on ipak zna što radi i da samo trebam biti strpljiva i da će terapija s vremenom uroditi plodom (iako sam terapije doživljavala jako stresno, imala panične napadaje zbog straha od njegovih izljeva, poslije terapije često imala želučanih problema i sl.) Na kraju kad zbog obaveza nisam došla na jednu grupnu terapiju, on se na mene naljutio, da ga "ne slušam" i izbacio me iz grupe. Kad sam nakon toga nazvala moleći da se bar još jednom nađem s njim na individualnoj terapiji, poručio mi je da "on više nema što sa mnom razgovarati" i poklopio.

Kad sam nakon nekog vremena odlučila ponovno pokušati s terapijom, LOM preporučio mi je Psihološku polikliniku na Rebru. Imala sam jako dragog psihijatra kome sam se izjadala o ovom iskustvu prije i koji se naravno zgražao nad pristupom. U početku mi je zaista godilo da imam nekog tko me sluša i razumije, ali nakon nekog vremena imala osjećaj da sam ispričala o sebi sve što ima za ispričat, ali da on samo sluša i ne daje "dovoljan" feed back. Ja sam nekako očekivala da će mi on, nakon što kroz razgovor sazna dosta o meni, o stvarima koje me muče i kako razmišljam, dati mi neke konkretne savjete kako se nositi sa tim problemima, kako se postaviti da me te neke stvari više ne povrijede itd., odn. kako mijenjati to bolno stanje (liječila sam se od depresije). I s ovim sam doktorom nastojala biti strpljiva i vjerovala da će taj pasivni oblik terapije ipak s vremenom prijeći u malo aktivniji. To sam čak indirektno sugerirala u razgovoru, ali očito to nije bilo jasno. Na kraju sam skupila hrabrosti i odlučila prekinuti terapiju, s tim da sam na zadnjem satu rekla zašto prekidam i doktor je bio u šoku i zaista mi je bilo žao, jer mislim da je super osoba, ništa mi se nije zamjerio itd.

Koliko sam shvatila iz onoga što mi je objasnio jest da on primjenjuje terapiju psihoanalizom i da se ta terapija uglavnom sastoji o osvještavanju nekih vlastitih obrazaca ponašanja, razmišljanja itd. kroz razgovor. Da uloga psihijatra pritom nije davanje savjeta, nego da ja sama osvjestim uzroke svojih problema. Problem je u tome što ja, racionalno, znam uzroke svojih problema, ali moj ratio ne može usmjeriti osjećaje u trenucima kad imam napadaje panike, tjeskobe, depresije itd. Ja sam se nadala nekim konkretnim savjetima kako se postaviti u takvim situacijama, što napraviti da one ne preuzmu kontrolu nada mnom.

I sada, nakon što je opet prošlo neko vrijeme, odlučila sam ponovno potražiti pomoć jer me i dalje muče isti problemi. LOM mi je dala uputnicu, ali nije mi mogla dati nikakvu preporuku i moje pitanje je sad da li mislite da ovaj put odem na Odjel za psihijatriju na Rebru umjesto na Psihološku polikliniku? Bojim se da ako većina psihijatara na Psihološkoj poliklinici primjenjuje psihoanalizu (i ako se psihoanaliza sastoji kako sam shvatila i objasnila gore) da mi to neće biti korisno. Odjel za psihijatriju mi zvuči tako zastrašujuće, kao da je za neke teže slučajeve kakvim se ne smatram.

Još samo da napomenem da sam se liječila od depresije i PTSP-a nakon prometne, te u dva navrata bila na najmanjim mogućim dozama Cipralexa, pa zatim Zolofta, od kojih mi prvi nije djelovao, a od drugog sam imala nuspojave i uz njega se osjećala jako letargično (iako uz njega nisam bila emocionalno osjetljiva kao inače), pa sam, u dogovoru s psihijatrom, prestala uzimati u razdoblju intenzivnog učenja za ispite jer mi je bilo nemoguće fokusirati se i pamtiti uz njega.

Molim one koji imaju iskustva s Odjelom za psihijatriju na Rebru i/ili tamošnjom Psihološkom poliklinikom ili općenito sa psihoanalizom ako mogu podijelit svoja iskustva jer nisam ni sama pametna gdje da idem sad s tom uputnicom.. Možda i u neku drugu bolnicu u Zagrebu? Ne mora biti na Rebru. Trenutno nisam u mogućnosti ići privatno..

Hvala puno i ispirčavam se na dugom postu.
Sunčica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:28   #3183
jesi li probala guglati kbt i gestalt pa mislis da bi ti takva vrsta terapije bolje odgovarala? znas li kako se zvala terapija prvog doktora?
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 07:01   #3184
Quote:
Sunčica12345 kaže: Pogledaj post
Molim za savjet.

.....

Molim one koji imaju iskustva s Odjelom za psihijatriju na Rebru i/ili tamošnjom Psihološkom poliklinikom ili općenito sa psihoanalizom ako mogu podijelit svoja iskustva jer nisam ni sama pametna gdje da idem sad s tom uputnicom.. Možda i u neku drugu bolnicu u Zagrebu? Ne mora biti na Rebru. Trenutno nisam u mogućnosti ići privatno..

Hvala puno i ispirčavam se na dugom postu.
Imaš i dnevnu bolnicu Sv. Ivan u Jankomiru, radi se kombinacija kbt i psihoanalitičke pt- grupna i po potrebi možeš uvijek otići na individualni razgovor s dr.
link
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:59   #3185
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
jesi li probala guglati kbt i gestalt pa mislis da bi ti takva vrsta terapije bolje odgovarala? znas li kako se zvala terapija prvog doktora?
Da, mislim da bi kbt i gestalt bilo dobro. Mislim čini mi se tako i voljela bi probat. Da li postoji neki doktor na uputnicu koji se tim bavi? I da li uopće kad dobijem uputnicu mogu birat doktora? Bojim se da ne :/

Terapija prve doktorice, nemam pojma, al bilo je traumatično. To je bila dr. Sivić, mislim da komentari o njoj na najdoktor.hr sve govore.
Sunčica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 16:04   #3186
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
Imaš i dnevnu bolnicu Sv. Ivan u Jankomiru, radi se kombinacija kbt i psihoanalitičke pt- grupna i po potrebi možeš uvijek otići na individualni razgovor s dr.
link
Hvala na savjetu, pogledala sam link, ali tu se uglavnom radi o grupnoj, a meni je to za početak prevelik zalogaj, ja bi najprije na individualnu...
Sunčica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 10:10   #3187
ADHD u odraslih

Pozdrav,

vidim da je već bilo ovakvih upita, ali bez odgovora, pa eto i mene, možda netko ipak može pomoći.

Može li itko preporučiti liječnika koji je kvalificiran da prepozna/dijagnosticira ADHD u odraslih (ili, naravno, zaključi da se ne radi o tome, nego o XYZ)?

Dakle, liječnik (bilo tko, bilo gdje, psihijatar, psiholog...) koji ima iskustva s odraslima i u toku je s novim saznanjima, i ne radi samo i isključivo sa djecom i mladima jer se simptomi ADHD-a kroz vrijeme mijenjaju i različito manifestiraju u djece i odraslih, ali se razlikuju i u žena i muškaraca.

Znam da se čini da puno tražim, ali dok u "bijelom svijetu" možeš naći takvog stručnjaka skoro na svakom koraku, ovdje u RH se izgleda svi bave djecom (ako i to), a odrasli nek se snalaze kako god znaju sami i dalje.

Hvala unaprijed na bilo kakvoj informaciji, makar i iz treće ili pete ruke!

Zadnje uređivanje mariana3 : 08.01.2015. at 10:28.
mariana3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 01:42   #3188
Pozdrav ekipa, biste li mi mogli reći ima li i tko je u splitskom KBC-u gay friendly psihijatar/psihijatrica? Hvala vam
snot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 01:23   #3189
...

Zna li itko kontakt telefon dr. Silvane Krnić i gdje ona sad radi? Ako ne, kojeg bi psihijatra preporučili u Splitu za PTSP?
Cura3106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 01:42   #3190
[QUOTE=Sunčica12345;52899846]Hvala na savjetu, pogledala sam link, ali tu se uglavnom radi o grupnoj, a meni je to za početak prevelik zalogaj, ja bi najprije na individualnu..

Ako imaš načina da o trošku fonda zdravstvenog osiguranja ideš na psihoanalitičku psihoterapiju ili analitički orjentisanu onda obavzno idi na jednu od njih, moj prijedlog je psihoanalitička. To će biti najbolji poklon koji možeš sebi da priuštiš tokom života ako narano izuzmemo roditeljstvo.
Dimitrije is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 21:38   #3191
Ako imaš načina da o trošku fonda zdravstvenog osiguranja ideš na psihoanalitičku psihoterapiju ili analitički orjentisanu onda obavzno idi na jednu od njih, moj prijedlog je psihoanalitička. To će biti najbolji poklon koji možeš sebi da priuštiš tokom života ako narano izuzmemo roditeljstvo.[/QUOTE]

Hvala na savjetu Dimitrije, ali na psihoanalizi sam bila kod ove druge doktorice i to 2 godine bez pomaka. Ona mi je objasnila da se psihoamaliza sastoji od toga da kroz razgovor sama dodjem do nekih zaključaka do kojih sam racionalno i došla, al svejedno mi to nije pomoglo s problemima koje imam. Jedno je racionalizirati o problemima i tražiti uzroke, a drugo je kako se ne osjećati onako kako se osjećaš. Ja sam željela dobiti neke savjete/vježbati kako se više ne osjećati loše i depresivno, nešto konkretnije. Ona mi je rekla da to od nje nikad neću dobiti jer da to ne spada u psihoanalizu...
Sunčica12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 13:11   #3192
Zapravo ni tu nema racionalizacije kroz koju bi se rješavao problem. Shvatiti nešto na racionalnom nivou je tek neki početak onih puno kompleksnijih emotivnih procesa koji slijede. No očito ti ili tehnika ili terapeut ili oboje nisu odgovarali. S obzirom na ponudu individualne psihoterapije koju možeš dobiti u zagrebačkim ustanovama, a koja je dominantno psihoanalitički orijentirana, možeš pokušati u KB Dubrava gdje rade integrativnu psihoterapiju. Možda će ti taj pristup više odgovarati.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 14:44   #3193
Imam možda malo neobična pitanja, ali nisu trolanje, ako će to nekome pasti na pamet:

1. da li privatni psihići izdaju račun?
2. da li ste kad probali "ishendlati" neku povoljniju cijenu za terapiju? U smislu količine, ili na račun toga što ne radite ili slično....jel bi bilo ok reći psihijatru/psihologu "gledajte, ja bi rado dolazio, i treba mi, i sigurno mi nije dosta sat-dva, da li bi mogli dogovoriti nekakvu povoljniju cijenu?"
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 19:05   #3194
Da i da.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 19:52   #3195
Quote:
limun-limunada kaže: Pogledaj post
Imam možda malo neobična pitanja, ali nisu trolanje, ako će to nekome pasti na pamet:

1. da li privatni psihići izdaju račun?
2. da li ste kad probali "ishendlati" neku povoljniju cijenu za terapiju? U smislu količine, ili na račun toga što ne radite ili slično....jel bi bilo ok reći psihijatru/psihologu "gledajte, ja bi rado dolazio, i treba mi, i sigurno mi nije dosta sat-dva, da li bi mogli dogovoriti nekakvu povoljniju cijenu?"
Meni je izdavala racun, i nikad mi nije palo napamet cjenkati se. Pretesko mi je i ovako pricati naintimnije pred strancem. A kamoli jos se i cjenkati.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 09:31   #3196
Pitanje

kome se obratiti na području Zagreba ako imam psihičke i fizičke probleme (zlostavljanje) u obitelji godinama, treba mi savjet i netko tko će saslušati cijelu priču?par puta sam pisala po nekakvim stranicama ali to su bili nikakvi savjeti ili se ja ne bi mogla tako pismeno izraziti sve što se događa

nekako nemam baš povjerenja ali htjela bih probati jer ne znam više što da radim?

internet mi je izbacio prof. Ivan Modrušan, kakav bi on bio po pitanju toga?
maturantica95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 07:38   #3197
Psihterapeuti - Varaždin

Potrebna mi je stručna pomoć i konačno sam se odlučio potražiti ju. Možete li mi preporučiti Psihoterapeute u okolici Varaždina, kako stoje sa cijenama jer ne znam dal sa plaćom od stručnog osposobljavanja si mogu priuštiti jednog. Ima li u Općoj Bolnici Varaždin psihoterapueta i kad im je radno vrijeme jer mogu isključivo poslije 3 sata zbog posla.

Zahvaljujem unaprijed.
Sillenthill is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:01   #3198
Pozdrav ljudi,opisat ću vam svoj problem pa bih bio veoma zahvalan ako netko ima nekakav savjet koji bi pomogao.

Naime,student sam medicine ,ali nešto manje od godinu dana me muči problem jesam li odabrao dobar fakultet odnosno karijeru,budući da mi se ne sviđa previše rad s pacijentima.Nije stvar u tome da ne volim ljude ali mi treba i odmor od ljudi i jednostavno rad od 8 sati s nepoznatim ljudima i tako cijeli život mi se ne čini neka sreća,točnije trenutno me obuzima strah od pomisli na to.Upisao sam medicinu jer stvarno volim prirodne predmete i taj fakultet mi se činio najprivlačniji no prilikom upisa nisam razmišljao previše o tome čime ću se poslije baviti već sam išao ,kao što rekoh, za tim što me zanima.Vjerojatno bi mi rekli ''pa imaš pmf biologiju,farmaciju i razne prirodne fakultete'' ,ali niti jedan od tih fakulteta mi nije privlačan kao medicina jer pruža raznovrsne predmete i daje vam više mogućnosti.Možda se te sumnje koje me sada muče rasplinu kada dođem na kliniku jer trenutno još polažem pretkliničke predmete,no možda baš tada shvatim da to nije za mene i zbog toga sam tjeskoban što se tiče budućnosti. Rješio bi ja još tih godinu-dve pa da vidim kako će mi se klinika svidjet no najveći problem je šta si vjerojatno uništavam zdravlje tom ajmo reć autodijagnostički utvrđenom tjeskobom (autodijagnostički jer nisam dosad bio kod stručnjaka),pa bi se jednostavno volio opustit i ne razmišljat o tome i gurat dalje no eto ima već kao što rekoh nešto manje od godinu dana i sam nisam uspio ništa posebno sredit,taj osjećaj se već usadio u mene i u mnogim stvarima u kojima sam prije uživao sada teže uživam i jako se teško opustim.

Planirao sam posjetiti psihijatra ili neku stručnu osobu ,no i dalje nisam siguran koliko bi mi on/ona pomogao/la.No opet ne vidim ni izlaz , možda lijekovi iako bih to pod svaku cijenu volio izbjeći ,ali ako ništa drugo ne pomogne druge opcije nebi bilo.

Bilo kakvi savjeti/prijedlozi bili bi odlični. Hvala vam puno
kipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:23   #3199
pozdrav svima.
trebala bih preporuku za psihijatra ili psihologa. privatni ili ne, nije bitno. situacija je malo komplicirana, trebam nekog tko je voljan izdati potvrdu (na temelju preporuke, ajmo reć, nalaza liječnika opće prakse) da sam imala nekih problema.

nisam htjela psihijatra nego LOP jer ženi vjerujem i cijenim ju više od bilo kojeg doktora, lakše mi je bilo s njom pričati, ali trenutno trebam nekog tko će na temelju jednog njenog papira gdje piše da imam problema u malo dužem trajanju napisati potvrdu, tj. točnu dijagnozu nakon razgovora ili samo ovog papira. ova njena potvrda ne prolazi jer na faksu za mirovanje godine treba baš potvrda specijalista.
Nelly Lovett is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:38   #3200
Pozdrav, zanima me ako neko ima ikakvu informaciju koliko otprilike koštaju individualne terapije kod privatnih psihologa?
Ovo preko HZZO-a traje predugo, liste čekanja su užasne a grupne terapije ne dolaze u obzir.
__________________
Don’t be afraid of wearing your heart on your sleeve
YellowPoppy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.