Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 12:24   #101
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Shtefy, ne znam odgovor.
Maja mama bi ti rekla "Pa nek jede ako joj prija, ti joj sve branis. I ti si jela cokolade kad si htjela i nista ti nije falilo".
Istinabog nije, jedem sasvim normalno
Dal sam normalna u drugim podrucjima, da se razmatrat...

A ja nekako i gledam djedove i bake kao nekog tko ce djecu razmaziti, a ne odgojiti... Moja sveki je tu bolja, al isto vidim da nekad ne zna sto bi s Kicom.
Ona je svoju djecu u takvim situacijama po guzi, al sad em zna da ja to ne dozvoljavam, em je iskusna i svjesna da efekt dugorocno nije bio nesto dobar.

Znam da sam ja pitala sogoricu oce li ona preuzeti Kicu ako nam se nedajbog nesto desi... S njom sam najsigurnija da ce ga odgojiti u odgovornog, uravnotezenog i kooperativnog (i veselog ), pa makar i jeo cokolade prije rucka
Nije u pitanju samo ta čokolada za vrijeme ručka... Kamo sreće da je samo to. To je bila samo jedna sitnica koja je bila ona jedna previše. I nije ni bila u pitanju toliko čokolada koliko nepoštivanje onog što su rekli roditelji. A činjenica je da ni doma ne dolazi u obzir da mi jedemo za stolom ručak, a ona mrlja čokoladu. Nisam ja neki manijak, ne branim ja čokoladu. Ali zna se kada (ponekad čak i prije ručka ). Ali oni ne paze ni na šta. Mala je bila prehlađena, inače je alergičarka, malo-malo na ventolin sirupu, oni je puštaju da skače i divlja bez ikakvog nadzora iako čuju da diše na škrge i pokušava iskašljati pluća, još se djed napravi blesav (a možda se i ne pravi) pa je naganja po stanu, plaši je iza vrata i sl. A onda me blesavo gleda kada mu kažem da sam ja ta koja s njom provodi besane noći i vozi je u tko zna koje doba na hitnu... Ona nekoliko dana nema stolicu (sveki bude obavezno upozorena na to), a oni je uhvate šopati prežganom juhom i sl. Mogla bih tako nabrajati u nedogled...

I moji se ubijaju od truda da je razmaze. Kupuju joj igračke i slatkiše bez reda i granica, dopuštaju da im skače po glavi i sl. I njima sam objasnila da oni to mogu raditi ako hoće, ali posljedice njihovog ponašanja, kada oni odu, ispašta djete. Pa ako im nije žao, samo neka izvole... Shvatili su. Ali nikada do sada nisu napravili ništa što bi ugrozilo njeno zdravlje. Za razliku od svekija.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:33   #102
Quote:
shtefy kaže :
Nisam ni ja za odvajanje, ali i bake i djedovi moraju imati neku odgovornost prema toj djeci, a ne se ponašati po sistemu: ja ću kako hoću, a roditelji neka doma ispravljaju što smo mi zasrali...
Ja se apsolutno slažem s tim.
Naravno, da se bakama i dedama tolerira malo maženja i popuštanja ali ne protiv volje roditelja, posebno u određenim situacijama gdje roditelji imaju jasan stav kako bi se njihovo dijete trebalo ponašati, tj. ići protiv onog što mi mislimo da je za naše dijete najbolje.
Slažem se da i oni imaju pravo prigovoriti, dati savjet, usmjeriti nas, upozoriti ako smatraju da nešto radimo krivo illi imaju bolju soluciju za rješenje nekog problema - dapače, ponekad i tražim mamin i svekrvin savjet i pomoć i želim znati što one o nekom problemu misle. Znači, tražim razgovor, diskusiju (ako treba) bez nametanja mišljenja i u konačnici da se meni prepusti konačna odluka.
Naravno, da dok klinci vrijeme provode s bakom je ona ta koja mora donijeti neke odluke jer me se ne može zivkat svako malo na posao da ja odlučim koje se čarape danas trebaju obući, ali je onda i ona ta koja postaje odgovorna za njihovo ponašanje.
Uglavnom, imamo problem : svekrva i moja mama previše popuštaju, oni ne slušaju a reakcija na takvo "zločesto" ponašanje se očekuje od, naravno, mene- da se one klincima ne bi zamjerile ?! Nikak da skuže da su one same odgovorne za svoj odnos s njima, i da trebaju regirati kad je potrebno a ne čekati mene.
Ukratko, idealna situacija bi bila: radimo svi zajedno, sa istim pravilima,uz zajednički dogovor, uvažavajući jedni druge i pomažući jedni drugima u odgoju.

Ali, nažalost, kao i vi, i ja se moram boriti sa dragom majčicom koja je tipični control freak (kako bila odgajajući mene tako i sad s unucima), a osim toga stalno je u nekakvim iracionalnim strahovima (zove me da bi mi prepričala crnu kroniku iz vijesti) koje prenosi na klince (UŽAS).
I....ni ja ne znam kaj da radim. trudim se, objašnjavam joj, ali ne ide. I ne znam ni ja kaj da radim. Trebam ju, a opet dobivam fraze kad ih moram kod nje ostaviti.
ifkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:33   #103
Shtefy, skuzila sam ja da je kod tvojih svekija cokolada vrh ledenjaka, zato i namigujem

A jebes ga... tesko je s takvima. A opet su najblizi rod nekom tko ti je drag
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:48   #104
Moji svekiji su donosili malom čokoladu kad mu je bilo 6 mjeseci. I kad god donesu ja kažem: baš vam hvala, ta mi je najdraža, odmah ću je spucat. Sad malom donose brokulu za ručak.
shtefy, žao mi je zbog bronhitisa tvoje djevojčice ~~~~~~~~ Kad si spomenula ventolin, baš mi se vratiše sjećanja mojih 23 godine provedenih sa njim, i sad ga imam u torbi, zlu ne trebalo.
Moji svekiji znaju da mogu šutiti dugo, ali kad popizdim da sve rušim, zato koče dok sam u mirnom stanju. Inače izgledam ko da me se može jahat, pa je trebalo dugo da skontaju da imam ja i drugu stranu. Razgovor sa mnom izgleda ovako: jebu mi živce, ja šutim i klimam glavom, jebu dalje, ja šutim, ali se crvenim, zatim počinjem vrištati na sve redom. S godinama se čovjek nauči balansirati. S mojom mamom je drugačije, kad počne raditi s malim nešto što meni ne odgovara, ja ga lijepo fino uzmem i kraj priče.
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:54   #105
da. i to što te bake i djedovi stvarno ne znaju reći ne. rijetko koji. čak i ako su bili strogi u mladoj roditeljskoj dobi s vremenom postanu blaži. a osim toga, naravno da su blaži kad to nije njihovo dijete i čisto ih boli briga kako će to dijete jednog dana biti odgojeno, glavno da ih voli jer mu dopuštaju sve i svašta.

ne daj Bože da moja majka odgaja moje dijete pa da bude razmaženo poput mene. ja neke posljedice još trpim...a da su me odgajali drukčije - kako je spadalo- ja bih danas vjerojatno imala više reda u životu i ponašala bih se skromnije. ovako-jebiga. uvijek ću tražiti bolju soluciju od one koja mi se čini glupom.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:58   #106
mene izluđuju i svekiji i moji ali se nekako hrvam s tim zasad, još ne pucam ali radim po svome...
tropical is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:01   #107
control freak-to super opisuje i moju mamu.Onako ko da cijelo vrijeme hoda za malom i vice:L ne skaci,L ne trci,L ne vici!Ja pitam pa dobro,a kaj da radi?Pokusah joj objasnit da ne mozes grditi djete samo zato jer tebi nekaj ide na zivce,nego onda kad stvarno nesto lose radi,ono,kad imas dobar razlog zasto nesto ne smije,tad joj reci da ne smije.
Stvarno ne mogu odluciti koji tip je gori,oni koji dopustaju sve ili pak oni kojima smeta stvarno sve i ocekuju da djete sjedi negdje i suti,ukoliko nije tako mi smo losi roditelji i djete nam je nepodnosljivo.
Kaj da vam kazem,kad joj je mala(4 g) jedan dan rekla:znas,ti nisi moja mama i nemoj tolko vikat na mene bude mi mama rekla ak ne smijem!Nisam znala jel bi se smijala il plakala.
__________________
I've heard the truth,now what I want is the answers...
x woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:08   #108
Što imate protiv meksičkih sapunica? Pa one su na neki način jako poučne!
kika11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:10   #109
Zar je bolje da su djeca na hladnom , s ključem oko vrata samo da u toplom uz ručak ne bi gledali meksičku sapunicu koja je za naše bake vrhunac dana!
kika11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:11   #110
Quote:
kika11 kaže: Pogledaj post
Što imate protiv meksičkih sapunica? Pa one su na neki način jako poučne!
ma usađuju totalno krive norme i percepciju čovjeku..
tipa sad je glavna uloga onako neka glupačica bez pola mozga koja čitavu jebenu seriju samo cmizdri i plače.

on ju glavni lik serije vara tamo sa 666 ženskih..ali VOLI NJU i samo nju....

i uvijek je on bogat a ona siromašna neka.

a onda čak i kad završe zajedno ono...ona totalno ovisi o njemu i nikad neće biti emancipirana niti samostalna ženska već glupava sponzoruša koja ne zna ništa drugo nego cmizdriti i proklinjati dan kad ju je Jose Armando ostavio.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:12   #111
Quote:
kika11 kaže: Pogledaj post
Zar je bolje da su djeca na hladnom , s ključem oko vrata samo da u toplom uz ručak ne bi gledali meksičku sapunicu koja je za naše bake vrhunac dana!
a zašto djeca ne bi bila u toplom bez ključa oko vrata i bez sapunica i bez baba?

jel malo previše na stvari gledaš onako... crno bijelo?

to ti se zove-linija manjeg otpora.
ono što se meni ne sviđa uopće.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:13   #112
Quote:
Manch kaže: Pogledaj post
Moji svekiji su donosili malom čokoladu kad mu je bilo 6 mjeseci. I kad god donesu ja kažem: baš vam hvala, ta mi je najdraža, odmah ću je spucat. Sad malom donose brokulu za ručak.
shtefy, žao mi je zbog bronhitisa tvoje djevojčice ~~~~~~~~ Kad si spomenula ventolin, baš mi se vratiše sjećanja mojih 23 godine provedenih sa njim, i sad ga imam u torbi, zlu ne trebalo.
Moji svekiji znaju da mogu šutiti dugo, ali kad popizdim da sve rušim, zato koče dok sam u mirnom stanju. Inače izgledam ko da me se može jahat, pa je trebalo dugo da skontaju da imam ja i drugu stranu. Razgovor sa mnom izgleda ovako: jebu mi živce, ja šutim i klimam glavom, jebu dalje, ja šutim, ali se crvenim, zatim počinjem vrištati na sve redom. S godinama se čovjek nauči balansirati. S mojom mamom je drugačije, kad počne raditi s malim nešto što meni ne odgovara, ja ga lijepo fino uzmem i kraj priče.
Uh, sva sreća, za sada je samo povremeno, dovoljan nam je i sirup, ali otac joj ima alergijsku astmu, jednom u sezoni ga obavezno vozim na hitnu na kisik, strah me i pomišljati na to da je to genetski...

Ja sam u početku šutila i plakala. Ponekad sam mislila da ću dušu od jada isplakati, a nisam si znala pomoći... Pameti me prizvalo to što mi je dragi jednom u svađi rekao da sam očito bolesna na živce kad ništa ne govorim nego samo cmizdrim. Pa sam si razmislila šta ja sebi i djetetu radim time što samo šutim, izjedam se iznutra i plačem. A oni svi i dalje tepu po svom. I bilo je teško promijeniti se, ali polako sam prestala plakati, a počela govoriti jasno i glasno što mislim. Sad više nisam psihički bolesnik, nego bezobrazna i nadrkana.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:15   #113
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Uh, sva sreća, za sada je samo povremeno, dovoljan nam je i sirup, ali otac joj ima alergijsku astmu, jednom u sezoni ga obavezno vozim na hitnu na kisik, strah me i pomišljati na to da je to genetski...

Ja sam u početku šutila i plakala. Ponekad sam mislila da ću dušu od jada isplakati, a nisam si znala pomoći... Pameti me prizvalo to što mi je dragi jednom u svađi rekao da sam očito bolesna na živce kad ništa ne govorim nego samo cmizdrim. Pa sam si razmislila šta ja sebi i djetetu radim time što samo šutim, izjedam se iznutra i plačem. A oni svi i dalje tepu po svom. I bilo je teško promijeniti se, ali polako sam prestala plakati, a počela govoriti jasno i glasno što mislim. Sad više nisam psihički bolesnik, nego bezobrazna i nadrkana.
čuj. rijetko tko je bezobrazan i nadrkan bez nekog povoda.
pa onaj prema kome si nadrkana i bezobrazna očito je to zaslužio pa neka se onda on zapita nad svojim ponašanjem.

i dobro da si prestala plakati... mislim...ono... šta itko može postići s tim osim da ispali na živce.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:23   #114
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Shtefy, skuzila sam ja da je kod tvojih svekija cokolada vrh ledenjaka, zato i namigujem

A jebes ga... tesko je s takvima. A opet su najblizi rod nekom tko ti je drag


Quote:
x woman kaže: Pogledaj post
Kaj da vam kazem,kad joj je mala(4 g) jedan dan rekla:znas,ti nisi moja mama i nemoj tolko vikat na mene bude mi mama rekla ak ne smijem!Nisam znala jel bi se smijala il plakala.


Svaka čast, pametno djete!

Quote:
kika11 kaže: Pogledaj post
Što imate protiv meksičkih sapunica? Pa one su na neki način jako poučne!
Poučne na koji način?

Kupleraj na finjaka? U "povijesnim" kostimima?

Osim što, kako je rekla death-of-art, totalno iskrivljuju stvarnost i daju pogrešan pogled na svijet, još i imho filuju sa stereotipima, totalno su zaglupljujuće i sl.

A ako je baki sapunica važnija od unučeta, onda neka joj da nešto da crta, komad tijesta da sa igra i sl. A ne da je još fila takvim stvarima.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:25   #115
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
čuj. rijetko tko je bezobrazan i nadrkan bez nekog povoda.
pa onaj prema kome si nadrkana i bezobrazna očito je to zaslužio pa neka se onda on zapita nad svojim ponašanjem.

i dobro da si prestala plakati... mislim...ono... šta itko može postići s tim osim da ispali na živce.


A jebi ga, nekome treba da mu se nešto prvo razbije o glavu da shvati...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:32   #116
Quote:
x woman = control freak-to super opisuje i moju mamu.Onako ko da cijelo vrijeme hoda za malom i vice:L ne skaci,L ne trci,L ne vici!Ja pitam pa dobro,a kaj da radi?Pokusah joj objasnit da ne mozes grditi djete samo zato jer tebi nekaj ide na zivce,nego onda kad stvarno nesto lose radi,ono,kad imas dobar razlog zasto nesto ne smije,tad joj reci da ne smije.
Ista moja mama. Samo moja ima još i par sočnih dodataka tipa :"razbit ćeš glavu", "slomit ćeš vrat/ruku/nogu....", "mogao bi dobiti....nekakve grozne boleštine","moglo bi te zgaziti.." i tome slično.
Ja sam ozbiljno uvjerena da je to njoj već uvjetovani refleks - otvarati usta na svaki njegov pokret i vikati "nemoj,nemoj,nemoj.....".
Ja ne znam kak sam ja uopće naučila kraj nje hodat jer mi je iza svakog ugla prijetila neviđena opasnost.
Dosta mi je bilo tih njezinih glupih iracionalnih životnih strahova koje je onda tako revno prenosila i na mene a to isto sad radi i s klincima, pa mi se sad stariji sav trese kad počne jača kiša jer mu je baka objasnila da bi moglo doći do potopa neviđenih razmjera.
Najlakše ga je prestrašit pa si onda bez brige. Onda klinac samo lijepo prestrašeno kraj tebe sjedi a ti možeš u miru gledat sapunice.
ifkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:38   #117
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
a zašto djeca ne bi bila u toplom bez ključa oko vrata i bez sapunica i bez baba?
Hmmm... mozda zato sto se ti vratis na posao nakon porodiljnog, mm isto, radite "europsko" radno vrijeme do 17h (a u 16,30 zna mm-u uletit sef da "evo nesto hitno"), dodjes doma oko 18h...

Ajde de kad je dijete u jaslicama/vrticu, al kad postane skolarac?
Pa ide u skolu od 9 do 11... ja fakat ne kuzim kako se starci bez baka servisa i bez love organiziraju
Mi recimo imamo dadilju, te smo tako "slobodni" od baka.
I nadam se da ce ostat s nama do Kicinog 5. razreda
Al opet, nije ni ona bez mana pa da se intuitivno razumijemo, da isprve shvati sto sam joj rekla i da bas svaka odluka bude ono sto bih ja na njenom mjestu napravila...

Naravno, uvijek ima netko tko ne radi toliko - ja prva, al mi je onda i placa sukladna tome...
Ili ne radi uopce kao moja frendica koja je 8 godina ostala doma s djecom, al to opet povlaci zavisnost od muza i neke druge stvari...

Super mi je sto se boris da bude kako hoces
Samo... Ema ti dobro veli, nekad te stvarnost tako osamari da glavinjas mjesecima.
Nije da ti pametujem... gledam sebe i ljude oko sebe, i pricam iskustva.
A ti shvati kako zelis.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:40   #118
Quote:
ifkica kaže: Pogledaj post
Najlakše ga je prestrašit pa si onda bez brige. Onda klinac samo lijepo prestrašeno kraj tebe sjedi a ti možeš u miru gledat sapunice.
Ah, i moja na to vuce.
Zabranila sam joj da mi nosi strasne izreske iz novina tipa "djecaci mucili macu".
Rekla je da sam preosjetljiva, cudna i da je to normalno o takvim stvarima prica, al mi vise ne nosi
A morat cu jos koji put ponovit kad mali doraste dovoljno da bi i njemu takve stvari pocela pricati.
Jebat ga, dupli sam roditelj , Kici i svojima.

E da, ja sam godinama k'o klinka hodala okolo u strahu i mijenjajuci ulice kad bih vidjela samog muskog da hoda blizu mene, jer je grad pun silovatelja
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:22   #119
Zenske,a da mi upoznamo svoje mame medusobno,mislim da bi se super slagale!Ja se u biti ne sjecam da je prema meni bila takva,mozda i je samo to tada nisam toliko primjecivala,ili su joj sad otisli zivci pomalo.
Kao i ifkica mislim da je to njima vec refleksno,da uopce ne kuze kad,kaj i kak govore,vazno da govore
__________________
I've heard the truth,now what I want is the answers...
x woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:48   #120
Quote:
x woman kaže: Pogledaj post
Kao i ifkica mislim da je to njima vec refleksno,da uopce ne kuze kad,kaj i kak govore,vazno da govore
Apsolutno si u pravu. Da je pitaš vjerojatno se uopće ne bi sjećala koliko je "nemoj" i "pazi" izgovorila u minuti, i uopće zašto.
Ali i klincima je više pun kufer.Moj stariji poludi kad ona počne ("Baka daj prestani...").
Samo je problem u tome da, koliko god je moje dijete pametno i veliko u smislu da može shvatiti da je baka jednostavno takva i da se s tim mora pomiriti, ona ipak uspije u njemu izazvati svakakve podsvjesne strahove.
Jer je ona, na kraju krajeva, ipak neko kog on voli i vjeruje mu, a i takav uporan psihički trening s vremenom ipak daje rezultate, čak i kod najčvršćih osoba, a kamoli djece.
ifkica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.