Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2003., 18:28   #1
Lightbulb Gorila ,buddha I Papa

Procitao sam jednu knjigu-neobicnu po koncepciji I po autorima.
Knjiga je veliki bestseller u francuskoj pa je prevedena I na engleski.

THE MONK AND THE PHILOSOPHER

(East meets west in a father –son dialogue)

Jean Francois Revel & Matthieu Ricard

.

Jean Francois Revel rodj 1924 je poznati francuski akademik I filozof.

Njegov sin , Matthieu Ricard rodj 1946. je doctor molekularne genetike.

Radio je kao asistent jednog nobelovca I 1972 zapanjio oca I mentora te napustio sa 26 godina obecavajucu karijeru da bi postao budistički redovnik!! .
Danas zivi u nepalu I često prati dalaj lamu kao prevoditelj .

**********

Ocjenio sam knjigu sa –4 .(volim davati ocjenu svakoj knjizi koju pročitam)
NA amazonu ima 18 recenzija I prosječan ocjena je 4,5 od 5 mogućih zvjezdica.

Više sam očekivao ,ali Knjiga nije loša .
Smeta mi previše izvanjskog,politčkog,filozofskog u njoj a premalo
Unutrašnjeg,duhovnog, doživljenog.,budističkog..
Puno mi ima globalizacije,filozofije ,spekulacija o civilizaciji i politici a malo osobnih priča i doživljaja i nekkakovih praktičnih savjeta.
Možda zato jer je otac-filozof imao glavnu riječ i postavljao 99% pitanja sinu i.
držao predavanja o povijesti zapadne filozofije što je dosadno onome tko je to prošao.
U knjizi fali onog naboja i polemike koja se vidi na forumu,npr.
Knjizi fali neko treće lice koje je moglo diskretno moderirati njihov razgovor koji je trajao 10 dana na padinama nepala. (1997 god).
Sin,tj budistički redovnik je zanimljiviji, mudriji, informativniji..
NJEGOVI doživljaji sa budističkim učiteljima su poučni i autentični..

Ostaje mi dojam da je stari malo sto naučio od sina jer bi možda pokazao interes i pitao kako da u praxi primjenjuje budistički nauk ;recimo- mogao je pitati o meditaciji )

Ipak '»stari» je priznao da je imao kao i većina zapadnjaka pa i sam papa pogrešno razumijevanje pojmova kao što su NIRVANA, reinkarnacija, ego, patnja..
Tj većina ljudi pa i sam akademik imaju poptpuno iste pogresne stereotipe o budizmu koje potječu iz prošlog stoljeća i prvih prijevoda budističkih textova u evropi.

papa je npr 1997 rekao u svojoj knjizi «prijeci prag nade» –« nirvana je stanje savrsene indiferentnosti prema svijetu»

...i karmelitski mistici pocinju gdje budizam prestaje «»

****

(vrlo arogantno- ) (kako papa koji je mozda simpa starcic ali sigurno ne i prosvjetljeno bice moze izvana bez osobnog dozivljaja budizma i budinog prosvjetljenja davati takovu spekulativnu i nedokazivu procjenu koja je povrsna,uvredljiva i nimalo tolerantna.)

- a kako je onda buddha koji je prebivao u tom posljednjem tj najvisem stanju svijesti 40 godina neumorno putovao indijom i propovijedao o putu koji vodi ka prestanku patnje?

NIRVANA JE BAS SUPROTNO OD STANJA RAVNODUSNOSTI- to je stanje ljubavi i saosjecanja za sva bica. -Kaze doctor ricard.

Sjetite se da krscanska teologija principjelno ne osudjuje ubijanje zivotinja I kaze da zivotinje nemaju dusu.
KAKO NEMAJU DUSU AKO JE 99% GENA koje imaju COVJEK I VELIKI MAJMUNi IDENTICNO!!!!

NE KAŽE LI BUDDHA u svom govoru:

KAO ŠTO BI MAJKA SVOJIM ŽIVOTOM ZAŠTITILA SVOJE DIJETE,SVOJE JEDINO DIJETE ,tako I mi moramo njegovati naš um I stav ka dobrobiti svih bića ..Majka zna da njen život nije odijeljen od zivota njenog djeteta.
Tako I mi moramo shvatiti da su sva živa bića(osobito bica obdarena dahom) neodjeljiva od nas samih. Moramo ih štititi kao što majka štiti svoje dijete.

(nije li to u skladu sa isusovim naukom – tko ucini ovo najmanjem od moje brace meni cini… tj nisu li zivotinje najmanja isusova braca)

*****

Otac-'filozof» tvrdi da je zapadna filozofija zakazala i više se ne bavi etičkim vrijednostima i umijecem zivljenja prepustivši to religiji !pa je zato budizam našao plodno tlo za širenje u zapadnim zemljama medju modernim ljudima koje više ne zanimaju kršćanska praznovjerja već žele etiku i savjete za zivot oslobodjenu od dogme a to izgleda budizam ima i zato postaje popularan na zapadu.
(papa je u jednom govoru izrazio zabrinutost zbog sirenja budizma u evropi i zapadu)

*******

Neke misli i ideje koje sam našao u knjizi sam objavio na topicu -SLOBODA TIBETU

Evo nekih djelova knjige:

Buddha nije napisao niti jednu knjigu ali zbirka njegovih govora sačinjava 103 knjige Tibetanskog kanona –

Filozof-« Ali da li su to stvarne buddhine riječi ?

Monk - «Kratko nakon buddhine smrti 500 njegovih najbližih učenika je održalo sastanak da bi sačinili zbirku njegovih govora .
Netko bi govorio po sjećanju a ostali bi ga ispravljali gdje je potrebno i zapisivali.

Ako znamo da je buddha nakon prosvjetljenja javno djelovao oko 40 godina te pošto je buddha ponavljao i ponavljao isto učenje i bio suočen sa sličnim pitanjima možemo pretpostaviti da je njegovo učenje vjerno zabilježeno.

(pada mi na pamet zabavna ali važna asocijacija sa našeg foruma.kada bi netko od forumasa ili većina nas morao iz sjećanja ponoviti riječi i ideje nekog kao IL onda bi smo ustanovili da se naše sjećanje i zapisi podudaraju i vjerno iznose ideje najvećeg proroka našeg foruma '- neuporedivog IL-a.)

*****


zanimljivo je da se i budizam i kršćanstvo nisu održali kao dominatne religije na mjestima sa kojih su potekli (indija i bliski istok tj palestina
*****

BUDIZAM NIJE RELIGIJA VEĆ NAUKA O PRIRODI UMA i STVARNOSTI.

*****



da završim i ušutim nakon što čujete riječi BUDDHE čije učenje i nakon 2500 godina svijetli kroz tamu vjekova...

Budddha je dospio na «drugu obalu» nakon 6 godina intenzivne meditacije i odricanja ,i njegovo prosvjetljenje nadilazi uobičajen materijalistički mrak svakodnevne svijesti i logike sdp ili hdz , i dinamo vs hajduk)

Sjetite se da je 500 godina prije nego sto je jedna druga inkarnacije istine –isus krist rekao bogatasu da ostavi sve sto ima i trazi kraljevstvo nebesko sidharta gautama(budddha) to zaista i ucinio!!

-buddha koji je bio kralj i zivio u raskosnoj palaci ostavio je sve sto je imao(zenu dijete i palacu (u svojoj 28 godini )!! .
Zaprepascen scenom smrti i bolesti koju je susreo na ulici napustio je sve da bi nasao odgovor na pitanje misterije postojanja i patnje i pomogao ljudima.
Buddha se stopio sa apsolutnom istinom, gdje nema tragova mraka neznanja.


«ISTINA KOJU SAM NAŠAO I DOŽIVIO JE POPUT NEKTARA-
TA ISTINA JE DUBOKA,UMIRUJUĆA,JEDNOSTAVNA,NEPOBITNA ,I SLOBODNA OD SVIH ELABORACIJA INTELEKTA.»
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 18:30   #2
ovdje preko amazona mozete procitati recenzije o knjizi

rekli su o knjizi
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 19:49   #3
hvala na preporuci

što još reći, kad si ti već sve rekao
 
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 20:34   #4
myself, ja se bavim filozofijom discworlda... jebeno zabavno. pratchett je genijalac.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2003., 20:00   #5
Quote:
slafko kaže:
myself, ja se bavim filozofijom discworlda... jebeno zabavno. pratchett je genijalac.
moj covjek
obozavam pratchetta ali ne volim raosa
xena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.