Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2010., 17:13   #121
pa naslov JE važan, jer (valjda? ) treba ukazivati i forumašima koji do sada nisu sudjelovali -o čemu je riječ.

a riječ je o (ne)organizaciji nastave školskog vjeronauka, uslijed koje neki učenici imaju "slobodan sat"

znači, eventualni naslov bi stajo pravilnije ovako: "Rupa u satnici zbog nepohađanja nastave vjeronauka"
ili
"slobodan sat za djecu koja ne idu na školski vjeronauk"

ili jednostavno ono što je bilo, jer to je sukus problema, a ne slobodan sat sam poo sebi, niotkud ispao i nastao
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:14   #122
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
ne govorimo li upravo isto...
Matematika ti šteka. Pet dana u tjednu, svaki ima prvi i zadnji sat, to je deset sati, znači 5 razreda može imati vjeronauk u rasporedu prvi i zadnji sat. Što je s ostalih 13 od 18?




Quote:
...a jesi ti učiteljica ili nastavnica određenog predmeta?...ako si ovo prvo, onda si, molim lijepo, i odgovorna za svoj razred...za djecu od 1.-4. raz.
Ma nemoj? Obožaaaaavam ovakve roditelje. Samo se ti pouzdaj u mene.
Quote:
...zašto ti, kao njihova učiteljica, ne bi bila talac vjeronauka ako to mogu biti roditelji i djeca koja ne pohađaju vjeronauk...
Ti se šališ? Reci da se šališ. Roditelji su ih rodili. Ja ih nisam iz Petrove donijela. Ti ne vidiš tu značajnu razliku?

Da je netko moje dijete zaključao u praznu učionicu, ne bih očekivala da taj problem riješi njegova učiteljica (osim ako ona sama to nije učinila).

Quote:
ili škola postoji samo zato da bi učitelji primali plaću, a djecu ko jebe
Nećeš vjerovati, radim za plaću. Grozna sam osoba. Ne volontiram.
Quote:
...vjerujem da je i učiteljima i roditeljima u interesu da se vjeronauk izbaci iz redovne satnice...udružite snage pa nitko neće bit ničiji talac...mislim da bi glas nastavnika protiv vjeronauk i remećenja satnice učinio puno više nego glas roditelja...al vi štrajkate samo u vezi plaća zar ne
Zaboli me i za vjeronauk i roditelje koji iz oportunizma upisuju svoju djecu na isti. Da to ne čine, bilo bi manje djece na vjeronauku, manje vjeroučitelja, manje novca išlo bi na njihove plaće, više bi ostalo za ostale. I da, štrajkam za veću plaću. Grozna sam osoba.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:16   #123
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post

Čekaj, znači da učiteljice moraju čumiti u školi dok god je neki učenik njihovog razreda na zboru, gimnastici, mandolinskom orkestru, GLOBE-u, dodatnoj matematici, astronomiji i paziti na one koji nisu?
...naravno da ne...učiteljica je odgovorna za svog učenika dok je on u školi poradi obvezne nastave...dakle, njene nastave...ukoliko je ta nastava prekinuta zbog nečega, a on ne može otići doma jer ga 45 min. kasnije opet čeka ta ista obvezna nastava ne znam ko bi drugi bio odgovoran ...
...ovo što ti spominješ nema veze sa učiteljicom i njenim obveznim programom nego s izbornim aktivnostima po želji učenika...
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:19   #124
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post

a riječ je o (ne)organizaciji nastave školskog vjeronauka, uslijed koje neki učenici imaju "slobodan sat"

znači, eventualni naslov bi stajo pravilnije ovako: "Rupa u satnici zbog nepohađanja nastave vjeronauka"
Uopce nije stvar u vjeronauku, jer to bi lako mogao biti tjelesni, strani jezik ili nesto drugo nego u slobodnom satu. Ili rupi u stanici. Ne vidim neku bitnu razliku izmedju to dvoje, ali ok...
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:20   #125
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Matematika ti šteka. Pet dana u tjednu, svaki ima prvi i zadnji sat, to je deset sati, znači 5 razreda može imati vjeronauk u rasporedu prvi i zadnji sat. Što je s ostalih 13 od 18?


Nećeš vjerovati, radim za plaću. Grozna sam osoba. Ne volontiram.
Zaboli me i za vjeronauk i roditelje koji iz oportunizma upisuju svoju djecu na isti. Da to ne čine, bilo bi manje djece na vjeronauku, manje vjeroučitelja, manje novca išlo bi na njihove plaće, više bi ostalo za ostale. I da, štrajkam za veću plaću. Grozna sam osoba.
U mojoj srednjoj školi su po dva razreda zajedno imala vjeronauk/etiku, dakle, imali su 12 mjesta u satnici, i uvijek su bili predsat/prvi/šesti/sedmi sat.
Iako nitko nije imao rupu zbog toga.
Sve se može iskombinirati. Pogotovo kad je vjeronauk nije prepopularan.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:22   #126
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...naravno da ne...učiteljica je odgovorna za svog učenika dok je on u školi poradi obvezne nastave...dakle, njene nastave...ukoliko je ta nastava prekinuta zbog nečega, a on ne može otići doma jer ga 45 min. kasnije opet čeka ta ista obvezna nastava ne znam ko bi drugi bio odgovoran ...
...ovo što ti spominješ nema veze sa učiteljicom i njenim obveznim programom nego s izbornim aktivnostima po želji učenika...
Vjeronauk je izborna aktivnost po želji učenika. Možda neće otići doma, možda će ispravljati testove, uređivati pano, možda će jesti krafnu, možda će trknuti po grincajg, a možda će lakirati nokte.

Zašto ne bi vjeroučitelji imali rupe između prvih i zadnjih satova? Zašto se uopće obvezna nastava mora prekidati izbornim predmetima?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:23   #127
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Uopce nije stvar u vjeronauku, jer to bi lako mogao biti tjelesni, strani jezik ili nesto drugo nego u slobodnom satu. Ili rupi u stanici. Ne vidim neku bitnu razliku izmedju to dvoje, ali ok...
ne kužim?
neko dijete ne želi imati tjelesni kao predmet, i onda ima rupu u satnici, kao i njegov šulekolega, koji nije želio izabrati vjeronauk? jel to?
ili, danas 3a ima rupu u satnici jer je nastavnica Micika dobila diareu, pa nije organizirana zamjena..jel to rupa u satnici?


helou? IMA VEZE isključivo s nastavom vjeronauka...
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:27   #128
Ja sam se u srednjoj prebacio sa etike na vjeronauk. Prvo mi nisu dali, pa razgovori sa roditeljima, pa razgovori sa mnom pa pun kurac komplikacija da bi na kraju svega ravnatelj škole ipak shvatio da se nije za zajebavat sa time što sam ja naglo otkrio Boga i želio ić na vjeronauk.
Mislim to što sam ja lagao oko svega nije bitno hoću reć da se može. Nije to tema.

Ovo mi kao uvijek vuće na neke vjerske urote tipa ako vam dijete ne bude na vjeronauku morati će oko škole, a svi znamo kaj se dešava oko škole pa je onda bolje da ide na vjeronauk.

Ako je škola eventualno i dužna brinuti o toj djeci koja imaju rupu u nastavi kako bi druga djeca mogla na vjeronauk, siguran sam da neće apsolutno ništa učiniti za vašu djecu. Barem je tako bilo kad sam ja išao u osnovnu. Neću nikad zaboravit dok su drugi igrali smrdljivca i skrivača po školi i to cijelih 45 minuta dok sam ja bio na vjeronauku. I onda kažu vjeruj, ma vjerujem kurac više nikad i nikom.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:29   #129
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
ne kužim?

Vidim da ne kuzis. Mozda da procitas temu jos jednom

Kao sto rekoh, drzite se teme. Sve daljnje sugestije uputite na pm, ovo nije mjesto za to. Hvala
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:31   #130
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Matematika ti šteka. Pet dana u tjednu, svaki ima prvi i zadnji sat, to je deset sati, znači 5 razreda može imati vjeronauk u rasporedu prvi i zadnji sat. Što je s ostalih 13 od 18?
...pa ko kaže da svi razredi moraju imat istog vjeroučitelja...nek zaposle još jednog ili kao što sam već rekla, traže ispomoć od lokalne crkve...

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ma nemoj? Obožaaaaavam ovakve roditelje. Samo se ti pouzdaj u mene.
Ti se šališ? Reci da se šališ. Roditelji su ih rodili. Ja ih nisam iz Petrove donijela. Ti ne vidiš tu značajnu razliku?
...mora da se ti šališ...nitko te ne traži da hraniš i oblačiš djecu iz svog razreda nego da preuzmeš odgovornost za događaje u svom razredu...isto bi tako i ja mogla reć da nisam ja izmislila da osnovno školstvo bude obvezno...roditelj dijete, htio ne htio, mora poslati u školu pa mislim da je red da ta škola i njeni zaposlenici preuzmu odgovornost za stvari koje se tamo događaju...a puno ih je loših...

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Da je netko moje dijete zaključao u praznu učionicu, ne bih očekivala da taj problem riješi njegova učiteljica (osim ako ona sama to nije učinila).
...a šta bi roditelj koji je u tom trenutku bio na poslu, a sve i da nije, morao preuzet odgovornost za nešto što se dogodilo u ustanovi u koju je svoje dijete morao poslati...svašta

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovati, radim za plaću. Grozna sam osoba. Ne volontiram.
Zaboli me i za vjeronauk i roditelje koji iz oportunizma upisuju svoju djecu na isti. Da to ne čine, bilo bi manje djece na vjeronauku, manje vjeroučitelja, manje novca išlo bi na njihove plaće, više bi ostalo za ostale. I da, štrajkam za veću plaću. Grozna sam osoba.
...nisi zbog toga grozna osoba nego samo grozna učiteljica
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:37   #131
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Vjeronauk je izborna aktivnost po želji učenika. Možda neće otići doma, možda će ispravljati testove, uređivati pano, možda će jesti krafnu, možda će trknuti po grincajg, a možda će lakirati nokte.

Zašto ne bi vjeroučitelji imali rupe između prvih i zadnjih satova? Zašto se uopće obvezna nastava mora prekidati izbornim predmetima?
...ne razumijem...mislim da govorimo o istoj stvari...naravno da bi upravo vjeroučitelji trebali imati rupe između satova, kao i svi ostali nastavnici izbornih predmeta...

...onaj tko definitivno ne bi trebao imati rupe je učitelj/ica od 1.-4. raz...kvragu, ona je učiteljica prvašića, hej, djece od 7 godina...po mom mišljenju je itekako odgovorna za njih u tom vremenu koje provedu na njenoj obveznoj nastavi...dakle, izbacivanje vjeronauka iz te nastave je u interesu i nje i djece koja ne idu na taj vjeronauk...
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:38   #132
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Matematika ti šteka. Pet dana u tjednu, svaki ima prvi i zadnji sat, to je deset sati, znači 5 razreda može imati vjeronauk u rasporedu prvi i zadnji sat. Što je s ostalih 13 od 18?
Pazi ovo. 18 odjeljenja, kažeš, i niži razredi?

Ajmo uzeti blok-satove. Kombinacijom 1.-2.sat 'odradiš' 5 odjeljenja za taj tjedan. Kombinacijom 4.-5.sat (pod pretpostavkom da će prva tri sata djeca svaki dan imati redovitu nastavu) odradiš sljedećih 5 odjeljenja, i to one gdje su baš prvi razredi pa se potrefi da neke dane imaju tri sata redovne nastave (pobrinuti se da svako odjeljenje tako ima jednom tjedno, da vjeronauk može biti 4.-5.sat). Ostane ti 8 odjeljenja. Dvama odjeljenjima lupiš predsat dvaput tjedno (2x 1 predsat= 2 sata), ostane ti 6 odjeljenja. Pet od tih šest odradiš kombinacijom 6.-7.sat blok-sat (nakon redovnog 5.sata, to nek ti budu četvrtaši kojima se može složiti raspored tako da imaju jedan dan 5 sati redovne nastave). Šesto odjeljenje je jedino problematično, ali gle, ovakvom shemom već imamo vjeroučitelja sa satnicom od 6 sati dnevno (predsat, 1.-2., 4.-5., 6-7.sat), čega NEMA jer je to više od redovne satnice, što znati da će tom šestom odjeljenju, a i dijelu drugih, ionako predavati netko drugi pa će moći imati vjeronauk i u nekom terminu kad i ostali klinci (tko će možda moći raditi i blok-sate 5.-6.sat i slične kombinacije ovisno o rasporedu).

NEMA ŠANSE da se to ne može organizirati AMA BAŠ NIKAKO, evo već i moj totalno amaterski pokušaj se poprilično lijepo drži. A u višim razredima nije nečuveno da se razredi grupiraju prema izbornim predmetima, pa se lako uredi da se nevjernici bace u jedan razred. Gdje ima volje, ima načina da se uredi vjeronauk tako da niti jedno dijete nema rupu.

Po meni je apsolutno nedopustivo da dijete ima rupu usred redovne nastave. Jedno je fakultet, pustimo to, ali drugo su osnovne i srednje škole gdje je redovna nastava u komadu. NIJE FER da se bilo kojem djetetu nastava NASILNO PRODULJUJE tako da mu se ubacuje izborni predmet USRED satnice. Ako vjeronauk nije u stanju sa svojim "posebnim statusom" ne nasilno produljivati nastavu djeci koja ga nisu izabrala (a koju se tako sili da budu u školi jedan sat više, i to da taj sat gube), onda on mora VAN redovnog statusa, u suprotnu smjenu, lijepo u blok-sate kao i informatika. Meni također nikako nije jasno kako nitko ne uviđa ljepotu te opcije. Valjda velikim vjernicima neće biti pretjerani problem da im dijete dolazi van redovne nastave u školu taj jedan dan u tjednu.

Naravno, idealno i zdravorazumsko rješenje je baciti vjeronauk van iz državnih škola altogether, u vjerske škole i crkvene prostorije, a RKC ima pravo osnivati svoje škole u kojima će vjeronauk biti dva sata DNEVNO, briga me, ali kad bi se pribjeglo tom rješenju vidjelo bi se koliko nam je narod uistinu katolički (ili nije). No, u nedostatku tog jednostavnog i zdravorazumskog rješenja, djeca NE SMIJU imati rupe usred redovne nastave poradi izbornog predmeta. Vjeronauk se ili mora organizirati usred redovne nastave tako da nikome ne smeta (kao što sam pokušala gore složiti) ili ići u suprotnu smjenu.
Esperanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:41   #133
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...ne razumijem...mislim da govorimo o istoj stvari...naravno da bi upravo vjeroučitelji trebali imati rupe između satova, kao i svi ostali nastavnici izbornih predmeta...

...onaj tko definitivno ne bi trebao imati rupe je učitelj/ica od 1.-4. raz...kvragu, ona je učiteljica prvašića, hej, djece od 7 godina...po mom mišljenju je itekako odgovorna za njih u tom vremenu koje provedu na njenoj obveznoj nastavi...dakle, izbacivanje vjeronauka iz te nastave je u interesu i nje i djece koja ne idu na taj vjeronauk...
Da, naravno, slažem se, samo sam htjela reći da ne smatram da je učiteljica odgovorna za učenike u rupi koju je satničar stvorio uguravanjem izbornog predmeta.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:55   #134
...ali tko onda je jer netko mora biti odgovoran za prvašiće u osnovnoj školi...ja sam davno izašla iz iste, ali se dobro sjećam da je naša učiteljica bila itekako odgovorna za sve što se događalo u našem i izvan našeg razreda njenim učenicima...
...ako svak pere sa sebe odgovornost onda nam nema druge nego uvesti obrazovanje kod kuće...jer čemu onda slati dijete u ustanovu u kojoj baš nitko ne odgovara za njegovu sigurnost i dobrobit nego ispunjava isključivo tehnički dio posla...
__________________
trebam novo telo

Zadnje uređivanje gica : 06.09.2010. at 18:01.
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 18:27   #135
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
A dobro koji je vama klinac? Jel najvaznija stvar ovdje naslov teme?
Pdf Pravo, zar ne Ne bismo li za početak trebali precizno definirati temu, a ne je neispravno staviti u koš s drugima koja nemaju veze, što su u ovom slučaju svi izborni predmeti osim vjeronauka?
Ne vidim baš da ste rasuli neke pravne savjete Zna li itko ovdje za što je nadležna škola, je li nadležna za nastavu (pa onda i nepohađanje nastave) vjeronauka? Kome se, konkretno, može i sa kojim zahtjevom obratiti roditelj koji ne želi da mu dijete bude samo za vrijeme trajanja "izbornog" predmeta usred satnice? Itd.
I ne, nemojmo se zavaravat da se ijedno od ovih pitanja može postaviti za bilo koji drugi izborni predmet
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 19:34   #136
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Da, naravno, slažem se, samo sam htjela reći da ne smatram da je učiteljica odgovorna za učenike u rupi koju je satničar stvorio uguravanjem izbornog predmeta.
Zašto ja to nisam uspjela reći tako jasno i efektno? Sad sam zavidna.

Upravo to!
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 19:41   #137
e




A u cem je problem ako djete stoji na hodniku nevidim problem...A tek prvi a vec obelezen znam kako je kod nas u srednjoj jedan nije isao na vjeronauk pa ga svi zvaki cetnikom jos prof iz vjeronauka pita pa jel on zbilja cetnik
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:15   #138
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Uopce nije stvar u vjeronauku, jer to bi lako mogao biti tjelesni, strani jezik ili nesto drugo nego u slobodnom satu. Ili rupi u stanici. Ne vidim neku bitnu razliku izmedju to dvoje, ali ok...
Ne postoji slobodan sat za učenike. Jednostavno ne postoji. Osim za one koji ne idu na vjeronauk. Svi su ostali predmetu u rasporedu obavezni za sve. A svi izborni predmeti održavaju se izvan rasporeda. Jedino je vjeronauk u rasporedu s redovnim predmetima i zbog toga oni koji ga ne izaberu nemaju gdje biti za to vrijeme.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:19   #139
Quote:
Esperanza kaže: Pogledaj post
NEMA ŠANSE da se to ne može organizirati AMA BAŠ NIKAKO
Oprosti, ali nemaš pojma o čemu govoriš. Prvo, prema zakonu učenik u OŠ ne smije imati 7 sati nastave u komadu.

Drugo, i najvažnije, zar zbilja misliš da se svi sati i svi drugi djelatnici škole trebaju potčinjavati vjeronauku i raspored se usklađivati prema njemu?

Mislim da ne znaš puno o oraganizaciji rada škole.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 20:22   #140
Po mom iskustvu, radi se o problemu koji treba rješavati od slučaja do slučaja, jer oni su rijetki. U mojoj školi dvoje učenika, braće, ne ide na vjeronauk. Jedne godine satničarka je složila tako da imaju zadnji sat, drugi nije jer je jednostavno zaboravila... Treba uzeti malo u obzir da se stvari lijepo rješavaju razgovorom, savjetovanjem, kombiniranjem... Panika se uvijek stigne dizati kad su se iscrpili ti smjerovi djelovanja.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.