Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2014., 10:22   #381
Da, baka je bila valjda u cijeloj okolici rekla kako ne želi da on više ista nasljeđe, čak je jednu osobu bila odbila kaj je htio iznajmiti taj stan jer mu je rekla da mu ga neće iznajmiti, da ide sad ovu oporuku poništiti i da će prodati Stan.. A sto se tice sadržaja oporuke, unutra je baš napisao da ja dobivam određeni dio novaca od prodaje stana kojemu je navela adresu i sl. A novci koji bi mi ostavita je nekih 80% vrijednosti stana jer je dio htjela uzeti za sebe da malo putuje po svijetu, što nažalost nije uspjela
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 15:21   #382
Quote:
Luka-san kaže: Pogledaj post
Da, baka je bila valjda u cijeloj okolici rekla kako ne želi da on više ista nasljeđe, čak je jednu osobu bila odbila kaj je htio iznajmiti taj stan jer mu je rekla da mu ga neće iznajmiti, da ide sad ovu oporuku poništiti i da će prodati Stan.. A sto se tice sadržaja oporuke, unutra je baš napisao da ja dobivam određeni dio novaca od prodaje stana kojemu je navela adresu i sl. A novci koji bi mi ostavita je nekih 80% vrijednosti stana jer je dio htjela uzeti za sebe da malo putuje po svijetu, što nažalost nije uspjela
To sto je ona to rekla ne znaci nista i ne igra nikakvu ulogu kod suda. Ovo da se stan prodaje, moze se shvatiti i kao namet da stan kora biti prodan, ovisno o tome kako je sve navedeno. To ce ti najbolje reci javni biljeznik kada dobine oporuku i vidi sto tocno pise, bilo bi neodgovorno od mene da ti govorim jedno ako sama ne znam kako je oporuka napisana :-)

Ali ako je napisala oporuku u nazocnosti nekoga od nasljednika-oporuka ce ti bit nistava

p.s. oporuka ce ti bit valjana(osim u gornjem slucaju) ali se ovo o nasljedivanju novaca tretira kao da ne postoji jer stannije prodan. Ona je raspolagala necime sto nije imala, sto je bilo buduce. Osim ako je napisala namet-da se stan mora prodati..
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 09:27   #383
Da li će oporuka biti valjana ako svekar na list papira napiše da ostavlja prizemlje obiteljska kuće jednom sinu,a kat i potkrovlje te iste kuće drugom sinu i potpiše tu izjavu ?

Da li su potrebni svjedoci ili je ovo dovoljno? Jel oporuka ništavna ako su sinovi s njim dok on piše tu oporuku?
Jel postoji nešto što obavezno mora navesti u oporuci (tipa oib , jmbg ) ?

Ispričavam se na glupim pitanjima ali hitno mi je pa nisam stigla pročitat temu .
hvala
__________________
L. 10.02.2005
L. 18.08.2009
dudolinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 17:57   #384
osporavanje oporuke

Tužba za osporavanje lažne oporuke je predana na sud.bilježnik nije zapečatio nekretnine,te se tužena nalazi u posjedu nekretnina.Za to vrijeme,na koji način da JA krvni nasljednik tuženu (nikakav rod) i na koji način istjeram iz kuće.Ključ ima ona,ulazi kad hoće,dok dočekam reakciju suda-debelo ću se načekati.???policija nije ništa poduzela,rekli su da oni "izlaze pečatiti samo po nalogu suda".Pa kako?Znači tako i ja mogu promjeniti brave,pa ćemo čekati sud!
Koja je praksa,ja sam čekala da sve ide zakonski,a tužena ide mimo zakona i nikom ništa.Šta mi je činiti???Zašto policija ne reagira?
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 16:09   #385
Iz mog iskustva, sve ti je pravovaljano. Moja mama je rukom nadrljala "oporuku" na bzvz listu papira bez oiba i s nepotpunim podacima, neovjereno od jb i prošlo je. Prošle su i sve nebuloze koje je tražila (nas je isto pobrojala po katovima iako kuća nije etažirana, to se naknadno sve može riješiti)

Imala je svjedoke (dvoje) ali nisu potrebni jer je rukom pisala. Bilježnica mi je objasnila da samo oporuke pisane kompjuterski trebaju svjedoka.

Uglavnom sve ti to bude prošlo...
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 11:06   #386
Zanima me da li je sigurnije napisati vlastoručnu oporuku ili oporuku sa svjedocima? Naime imam jednog prijatelja kojem je otac spreman ostaviti oporučno dio imanja ali je jako izgledno da će sutra mu član obitelji to pokušati osporiti. Savjetovao sam mu dosmrtno uzdržavanje i slično ali otac ne pristaje nego isključivo želi oporučno ostaviti imanje.
Stoga, ima li razlike u vlastoručnoj oporuci i oporuci sa svjedocima u smislu pobijanja sutra iste?
Također, da li je moguće kao dodatnu sigurnost da mu otac napiše vlastoručnu oporuku a uz to dodatno da se navedu i svjedoci i ovjeri se sve u bilježnika?
Hvala!
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 00:16   #387
Pozdrav radni narode,valjda sam pogodia temu.
Eto da ne pišem romane,zanima me procedura potpunog isključenja nužnog nasljednika iz oporuke.
Evo ukratko,stanje je ovakvo..
Moj did je kod javnog bilježnika napravia oporuku kojom svu imovinu nakon svoje smrti ostavlja meni(unuk)stari mi je umra prije par godina,ali čak i da je živ nebi mu ništa ostavia zbog njegovog ponašanja,uz mene tu su još i moje dvi sestre,obe su mlađe od mene,e sad kroz godine ponašanje ove starije prema svima nama se može najblaže može opisati kao nasilničko i sve je gore,ali eto da skratim priču da se ovo ne pretvori u roman,zanima me mora li se praviti nova oporuka ili se postojećoj dodaje kakav dodatak,izjava ili nešto slično i koliko bi to moglo koštatiO.o
Confusionem is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 00:38   #388
Zanima me koja je procedura u slučaju da se dokaže da je oporuka krivotvorena, dakle, oporučitelj ju nije napisao vlastitom rukom, a potpisi svjedoka su također falsificirani?
Mirna Torzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 13:44   #389
Molila bih vas za odgovor, prilično mi je hitno, pa vas molim za odgovor.
pozvana sam kao svjedok na sud zbog oporuke,
u kojoj sam navedena kao jedan od nasljednika.
u vrijeme kada je nastala oporuka ja sam bila maloljetna.
ostale nasljednike i svjedoke ispitivala
je sutkinja gdje su bili što su radili u vrijeme nastanka te oporuke, da li su bili u kontaktu s oporučiteljem, da li im je rekao za tu oporuku, kome je rekao itd...
onako, nebuloze jednom riječju...
ja zbilja nemam što o tome za svjedočiti, navedena sam kao nasljednik,
bila sam maloljetna tada...moje pitanje je, da li mogu izbjeći to svjedočenje na temelju toga što sam tada bila maloljetna? jer zbilja nemam što reći na temu oporuke.... unaprijed hvala!
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 06:40   #390
Quote:
mariposakc kaže: Pogledaj post
Molila bih vas za odgovor, prilično mi je hitno, pa vas molim za odgovor.
pozvana sam kao svjedok na sud zbog oporuke,
u kojoj sam navedena kao jedan od nasljednika.
u vrijeme kada je nastala oporuka ja sam bila maloljetna.
ostale nasljednike i svjedoke ispitivala
je sutkinja gdje su bili što su radili u vrijeme nastanka te oporuke, da li su bili u kontaktu s oporučiteljem, da li im je rekao za tu oporuku, kome je rekao itd...
onako, nebuloze jednom riječju...
ja zbilja nemam što o tome za svjedočiti, navedena sam kao nasljednik,
bila sam maloljetna tada...moje pitanje je, da li mogu izbjeći to svjedočenje na temelju toga što sam tada bila maloljetna? jer zbilja nemam što reći na temu oporuke.... unaprijed hvala!
Ne možeš, možeš biti i kažnjena ako se ne odazoveš. To što si bila maloljetna nema veze s tvojim statusom nasljednice - nasljednica možeš biti i kao nasciturus (začeto, a nerođeno dijete).

Ako nemaš što reći, tj. ako ne znaš odgovore, tako reci i sutkinji i nemaš problema.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 11:28   #391
Isključivanje roditelja iz oporuke

Da li je dovoljno napisati da se roditelj iskljucuje iz oporuke zbog nerada i nepoštenog života te neispunjavanja svojih obaveza (alimentacije), otuđivanja imovine moje majke itd...?
Ne bi htjela da se može osporiti. Znam da piše da su roditelji nužni nasljednici u slučaju da su nesposobni skrbiti o sebi (kako već) što bi dotični sigurno sredio sebi da mora.

Također ako je on isključen time ih oporuke da li su automatski isključena i njegova ostala djeca (moja polubraća)?

Hvala
Nayana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 10:31   #392
Stravinsky hvala vam puno na odgovoru!
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 10:51   #393
OK, oporuka sastavljena, ovo ono.
i šta, nakon smrti ... se uništi. i šta onda ?
dakle pitanje je kome se treba predati i kako taj u slučaju smrti automatski izvlači oporuku i obavještava nasljednike.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 16:58   #394
piše vam u zakonu o nasljeđivanju, proguglajte ZAKON malo prije nego postavite ovakvo uopćeno pitanje
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:11   #395
Koja je svrha oporuke ak zakon o nužnom nasljedstvu ju pobija?
Imamo sljedeću kompliciranu situaciju..baka ima dve kćerke i jednoj želi ostaviti stan a drugoj dati neki siću..no ta druga kćerka je u puno boljoj materijalno financijskoj situaciji od druge i zato želi prvoj ostaviti no poznato nam je da će ta druga gotovo sigurno tražiti svoju polovicu zbog ne baš dobrih obiteljskih odnosa..i što sada? Kako izbjeći situaciju da stan ode na dražbu i da stan ostane prvoj? Može li u prilog prvoj kćerci ići činjenica da je baka živjela sa prvom kćerkom u stanu i da se ta prva kćerka brinula o njoj puno godina?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:52   #396
Imamo situaciju gdje postoji vlastoručna oporuka, na 7 stranica, gdje je sve podijeljeno na 5 nasljednika, 2 prvog reda i 3 drugog reda.
Što se tiče novca sigurno je podijeljeno ok, ali što se tiče nekretnina i zemlje i tu je vjerojatno dobro podijeljeno, ali jedan nasljednik misli da nije namiren. Osim toga smatra da je oporuka krivotvorena.

E sada, koliko to može trajati, s obzirom da je JB već uputio predmet na sud. Zanima me okvirno, je li se radi o 2g ili o 10godina ?

Hvala
ciark is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 16:23   #397
Teško je predvidjeti koliko će trajati neka parnica, no znaj da imaš prvostupanjski i drugostupanjski postupak.

Prvostupanjski ovisi kao prvo o kojem se sudu radi jer recimo u Zagrebu će ti između ročišta proći i po 6 mjeseci, a negdje van Zagreba, na nekom manjem sudu, može iduće ročište biti već za mjesec dana. Ako se tvrdi da je krivotvorina morat će se ići na grafološko vještačenje pa će i to oduzet par mjeseci. S obzirom da vas ima dosta, može biti i dosta saslušanja stranaka + koji svjedok i evo prošlo godinu do dvije ko od šale.

Drugostupanjski postupak, dakle po žalbi rekao bi minimum 2 godine.
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 11:17   #398
Bok svima!

Jedno pitanje. Moja teta, razvedena, ima kcer koja nikada nije zivjela s njom. Teta je cijeli zivot zivjela sa svojom sestrom tj. mojom mamom. Radi toga je teta oporukom kod javnog biljeznika ostavila sve mojoj mami, osim nuznog dijela koji ce pripasti njenoj kceri.

Mene zanima ukoliko moja mama umre prije moje tete tko onda nasljedjuje to sto je teta ostavila mojoj mami?
Da li to nasljedjuju mamini nasljednici automatski ili pak sve pripada tetinoj kcerki?

Hvala!

LP
Aida Bo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 20:12   #399
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
piše vam u zakonu o nasljeđivanju, proguglajte ZAKON malo prije nego postavite ovakvo uopćeno pitanje
da sam "guglao" zakon, ma što god ti to značilo, vjerojatno ne bih pitao ovdje. pitanje nije uopćeno nego prokleto praktično.
i što se uopće javljaš kad ne znaš.

jednostavno pitanje - jednostavan odgovor.
dakle pitanje je - kome se treba predati i kako taj/ta u slučaju smrti automatski izvlači oporuku i obavještava nasljednike.

nitko ne zna ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 20:30   #400
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
da sam "guglao" zakon, ma što god ti to značilo, vjerojatno ne bih pitao ovdje. pitanje nije uopćeno nego prokleto praktično.
i što se uopće javljaš kad ne znaš.

jednostavno pitanje - jednostavan odgovor.
dakle pitanje je - kome se treba predati i kako taj/ta u slučaju smrti automatski izvlači oporuku i obavještava nasljednike.

nitko ne zna ?
zna...
svaku ostavstinu prilikom smrti vode javni biljeznici...
sud to dodjeljuje ''random'' odabirom u mjesti stanovanja..
javni biljezink je duzan pozvati sve nasljednike(krvne ili bilo kakve) na raspravu te prikupiti sve relevantne dokumente(dugove,oporuke,vlasnistva..)...
__________________
Doktrina emocijama postaje alat kojim se oblikuje mindset masa, čime se pokusava ugurati totalni izostanak racionalne analize.
Značenje riječi: REGIJA=Srbija+BiH+Crna Gora+Hrvatska
revo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.