Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2017., 17:47   #1681
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mizandrija!!!
Znao sam da ces nesto napisati na to
addx is offline  
Old 18.08.2017., 17:55   #1682
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Neumjerena empatija zasigurno raspamecuje. Umjerena je korisna. To je sve.
Istina, pretražila sam internet na brzinu ali nigdje nisam našla da netko spominje neumjerenu empatiju.

Empatija je emocija koja omogućuje osobi da razumije tuđe emocije, omogućuje nam da se uživimo u tuđe emocije, da shvatimo da i ostali ljudi imaju slične emocije kao mi.

Ne vidim kako bi se itko mogao previše razumjeti tuđe emocije. U pravilu tuđe emocije (i misli) razumijemo premalo, ne previše.

Česti je prigovor: Ti me uopće ne razumiješ.

Nisam nikad čula da netko prigovara: Ti me previše razumiješ.
mravac8 is offline  
Old 18.08.2017., 18:03   #1683
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Koji mi je motiv da podjebavam poznanike koji idu u crkvu? Pa vrlo jednostavno, motiv je to što mi je nečije odlaženje u crkvu smiješno, da ne kažem pogrešno i nepotrebno. Kao što mi je smiješno i nepotrebno nečije odlaženje na nogometne utakmice ili na koncerte narodne muzike, itd...
Zato je piskaranje po forumu potrebno, ispravno i skroz ozbiljno...mislim nesmijesno.
I kako mislis da je "nepotrebno" odlazenje na koncerte narodnjaka? Pa nece valjda netrijezni pajac pjevati tebi pod prozorom i povracati po tvojem stubistu. Za takve potrebe postoje koncerti. ....mislim...etwas Kultur muss sein.
Nego ja pretpostavljam da si u simlesa klanu.
La Baba yaga is offline  
Old 18.08.2017., 18:05   #1684
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne znam kad si post pogledao, editirao i dodao dosta toga, par linkova i tako.

Neumjerena empatija zasigurno raspamecuje. Umjerena je korisna. To je sve.
Ja sasvim sigurno nisam govorio o "neumjerenoj empatiji" (ma što to značilo), kao ni o "hiperempatiji" koja je nekakav termin s "na rubu znanosti" ili bolje rečeno "na rubu pameti".

Riječ sam koristio u njenom osnovnom značenju...

Definicija iz rječnika je sasvim jednostavna i dobra:

empatija
1. psih. sposobnost razumijevanja značenja i značajnosti emocija i ponašanja druge osobe, uživljavanje u tuđe emocionalno stanje

Drugim riječima, "nerazumna empatija" bi bila svojevrstan oksimoron jer sam pojam uključuje razumijevanje.
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2017., 18:08   #1685
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Istina, pretražila sam internet na brzinu ali nigdje nisam našla da netko spominje neumjerenu empatiju.
O jebote, pa prije dva tri posta sam stavio dva linka, jedan vise farmakolski a drugi psiholoski, koji doslovno imaju to za naslov - previse empatije. Na engleskom su pa mozda nisi primjetila.

U svakom slucaju, nemoj me nasmijavat sa svojim brzinskim pretragama interneta na hrvatskom.

Ja sam godinama pretrazivao internet o tome, procitao hrpe studija, godinama pisao na forumu i ovom nasem i jednom stranom diskutirao empatiju, psihopatiju i sve zivo s ljudima koji pate od poremecaja na toj liniji i sad si ti nabrzaka proguglala, dobila nekih par "bla bla" clanaka o empatiji i to je to..

Quote:
Empatija je emocija koja omogućuje osobi da razumije tuđe emocije, omogućuje nam da se uživimo u tuđe emocije, da shvatimo da i ostali ljudi imaju slične emocije kao mi.

Ne vidim kako bi se itko mogao previše razumjeti tuđe emocije. U pravilu tuđe emocije (i misli) razumijemo premalo, ne previše.

Česti je prigovor: Ti me uopće ne razumiješ.

Nisam nikad čula da netko prigovara: Ti me previše razumiješ.
nije samo razumijevanje vec iz tog razumijevanja slijedi i nekakvo postupanje, a postupanja moze biti previse ili moze biti krivo. druga stvar sto ljudi koji su previse empaticni zanemaruju svoje osjecaje.

stockholmski sindrom je cisti primjer kada te empatija raspameti (u tom slucaju inducirana traumom)
addx is offline  
Old 18.08.2017., 18:11   #1686
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Zato je piskaranje po forumu potrebno, ispravno i skroz ozbiljno...mislim nesmijesno.
Ma smiješno je i to. Žena me podjebava što pišem po forumu, a drugi valjda ni ne znaju. Da je to piskaranje meni smiješno i nepotrebno, zajebavao bih svakoga tko to radi. Normalno. Uvrnuto je to što to piskaranje meni zapravo i jest smiješno i nepotrebno.

Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
....mislim...etwas Kultur muss sein.
Nego ja pretpostavljam da si u simlesa klanu.
Ordnung muss sein, a kulture ne mora. Kakav je to klan?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 18.08.2017., 18:11   #1687
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ja sasvim sigurno nisam govorio o "neumjerenoj empatiji" ma što to značilo, kao ni o "hiperempatiji" koja je nekakav termin s "na rubu znanosti".
Da, a ja sam pak tvrdio da je za mene previse empatije mana kao sto je i premalo empatije.

Ti si onda krenuo kontrirati tome... pa tako raspravljamo o "previse empatije". Dao sam par linkova da je to "actual thing". Trazio si da se to nekako imenuje pa je iskocio taj pojam hiperempatije, ali zapravo ova dva clanka koja sam ja linkao uopce ne koriste taj termin ali su naslovljeni 'too much oxytocin' (koji sadrzi peer reviewed studiju) i 'too much empathy' (koji je vise "bla bla"), pa sad koliko je to na rubu znanosti, a koliko je tvoja magicna empatija od koje ljudi nepogresivo cine dobro na rubu znanosti?

Samo da je vise empatije... mislim stvarno, kad ti se ukaze da je rjesenje svih problema ovoga svijeta tako jednostavno, onda mozes bit siguran da si se zajebo u racunici.
addx is offline  
Old 18.08.2017., 18:15   #1688
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Da, a ja sam pak tvrdio da je za mene previse empatije mana kao sto je i premalo empatije.

Ti si onda krenuo kontrirati tome... pa tako raspravljamo o "previse empatije".
Zato jer ne razumiješ pojam. Pojam u sebi sadrži razumijevanje, a ne sadrži poremećaj, zbog čega je tvoja usporedba s nimfomanijom bila sasvim promašena.
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2017., 18:19   #1689
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ja sasvim sigurno nisam govorio o "neumjerenoj empatiji" ma što to značilo, kao ni o "hiperempatiji" koja je nekakav termin s "na rubu znanosti".

Riječ sam koristio u njenom osnovnom značenju...
.
Govorio si o nemogucnosti "previse" empatije. A to je onda kvantitativna karakteristika. .... pa onda neki prefiks hiper..opisuje kvantitet...
La Baba yaga is offline  
Old 18.08.2017., 18:24   #1690
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Govorio si o nemogucnosti "previse" empatije. A to je onda kvantitativna karakteristika. .... pa onda neki prefiks hiper..opisuje kvantitet...
To kvantitativno i hiper uopće nisam ja uvodio, to pitaj one koji jesu...

Ja sam samo konstatirao da ta riječ u sebi ne sadrži nikakav poremećaj (kao nimfomanija s kojom je pokušana promašena paralela) i naveo sam da pojam u sebi uključuje razumijevanje, što bi značilo da je nerazumna empatija svojevrstan oksimoron.
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2017., 18:25   #1691
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Riječ sam koristio u njenom osnovnom značenju...

Definicija iz rječnika je sasvim jednostavna i dobra:

empatija
1. psih. sposobnost razumijevanja značenja i značajnosti emocija i ponašanja druge osobe, uživljavanje u tuđe emocionalno stanje

Drugim riječima, "nerazumna empatija" bi bila svojevrstan oksimoron jer sam pojam uključuje razumijevanje.
Ta definicija ne pravi razliku između kognitivne (razumijevanje emocija) i emotivne/afektivne empatije (uživljavanje u tuđe emocionalno stanje).

Psihopati imaju kognitivnu, a nemaju emotivnu, a kod Aspija je obratno.

(Sori ako vas ometam u prepucavanju. )
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 18.08.2017., 18:33   #1692
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

O jebote, pa prije dva tri posta sam stavio dva linka, jedan vise farmakolski a drugi psiholoski, koji doslovno imaju to za naslov - previse empatije. Na engleskom su pa mozda nisi primjetila.
Oprosti što ne čitam sve tvoje postove, pogotovo što ih ne čitam pažljivo, pogotovo što ih ne čitam na radnom mjestu, odnosno dok radim.

Zbog toga mi je promako link sa hiperempatijom.

Pročitala sam jedan link i djeluje mu kao petparačka psihologija.

Ljudi su emocionalna i racionalna bića. U svakodnevnom životu, u socijalnoj interakciji koriste i emocije i razum.

I sa emocijama i sa razumom *obdareni* smo u različitim količinama. Međutim, najvažniji je balans, razumjevanje osjećaja i kontrola (razumom) osjećaja. Već mala djeca nauče kontrolirati osjećaje, odrastao čovjek će uspjeti držati pod kontrolom i tako snažne osjećaje kao što je bijes.

Naravno da nisu ljudi jednako empatični, odnosno ne može se svatko do iste mjere svoje osjećaje projicirati u drugoga.

I istina je da empatija u nekim zanimanjima smeta. Medicinska sestra ne smije biti previše empatična jer kako će dati intravenoznu injekciju?

Ali, empatija se, kao i svi ostali osjećaji može kontrolirati razumom. Samo za to treba vježbe.
mravac8 is offline  
Old 18.08.2017., 18:35   #1693
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ma smiješno je i to. Žena me podjebava što pišem po forumu, a drugi valjda ni ne znaju. Da je to piskaranje meni smiješno i nepotrebno, zajebavao bih svakoga tko to radi. Normalno. Uvrnuto je to što to piskaranje meni zapravo i jest smiješno i nepotrebno.



Ordnung muss sein, a kulture ne mora. Kakav je to klan?
Ma to sam aludirao na ovu medijsku trzavicu izmedju lidije bacic i simlese, prije iz zajebancije nego ozbiljno.......mozda nisi zamjetio ali nisam bas nesto ozbiljan ovdye na forumu...
Kako to mislis da reda mora biti a kulture ne....mislim da je ne mora biti ne bi je ni bilo, jel. Uostalom i kultura manifestira nekakav red....iziskuje smanjenje entropije. Cak je i poanta ljepote i mirisa cvijeta da se reproducira.
La Baba yaga is offline  
Old 18.08.2017., 18:38   #1694
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ta definicija ne pravi razliku između kognitivne (razumijevanje emocija) i emotivne/afektivne empatije (uživljavanje u tuđe emocionalno stanje).

Psihopati imaju kognitivnu, a nemaju emotivnu, a kod Aspija je obratno.

(Sori ako vas ometam u prepucavanju. )
Empatija je, u stvari, projiciranje vlastitih emocija u drugu osobu. Naime, empatija ne znači da mi osjećamo ono što druga osoba osjeća, mi ne osjećamo njezine osjećaje već osjećamo ono što bi mi osjećali u datom trenutku.

Recimo, gledamo kako neka osoba dobija intravenoznu injekciju. Nećemo mi osjetiti ono što ona osjeća, mi ćemo osjetiti ono što mi osjećamo i misliti da to ona osjeća.

Isto je i kada vidimo nekoga sa tužnim licem, ili kada vidimo kako netko plaće .....

Mene zanima postoje li ljudi koji mogu osjetiti tuđe osjećaje. Mislim da ne postoje, ali nisam sigurna. Jer, nisam znala da postoji sinestezija dok za nju nisam naišla u knjigama.
mravac8 is offline  
Old 18.08.2017., 18:40   #1695
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ja sam samo konstatirao da ta riječ u sebi ne sadrži nikakav poremećaj
Ne sadrzi ni vrlinu, nego sposobnost, kao sto je i hodanje sposobnost.

A inace, zbilja je smijesno to sto tvrdis tj. logiku koju koristis., da ta rijec "u sebi" tj. u svojoj definiciji ne sadrzi nikakav poremecaj. Sta to znaci i da ne postoji poremecaj *manjka* empatije? Jer to apsolutno i vrlo dokumentirano postoji, uostalom i ti se zalis da je manjka.

Quote:
i naveo sam da pojam u sebi uključuje razumijevanje, što bi značilo da je nerazumna empatija svojevrstan oksimoron.
Stockholmski sindrom.

Inace i taj argument o oksimoronu ti je logicki pogresan, ne znam kako bi se bolje izrazio. Silovana razumije da je silovatelj u strahu od prijave. Ispravno to razumije, nije krivo razumjela. I zato sto razumije taj strah i uzivi se u njega kao svoj, ne prijavi silovatelja - ucini nerazumnu odluku. Isto tako i sudac empatijom razumije i vidi da kriminalac je u strahu od kazne. Itd. Upravo zato je i u stanju uopce pomisliti da pusti kriminalca liso. Da ne razumije osjecaje kriminalca kaznio bi ga hladno prema slovu zakona bez da trepne.
addx is offline  
Old 18.08.2017., 18:50   #1696
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To kvantitativno i hiper uopće nisam ja uvodio, to pitaj one koji jesu...

Ja sam samo konstatirao da ta riječ u sebi ne sadrži nikakav poremećaj (kao nimfomanija s kojom je pokušana promašena paralela) i naveo sam da pojam u sebi uključuje razumijevanje, što bi značilo da je nerazumna empatija svojevrstan oksimoron.
Da, rijec ne sadrzi "poremecaj" jer je sadrzajno indiferentna prema semantickoj distorziji kao takva. Pojam moze imati konotativno i denotativno znacenje. Ako mu pridajes karakteristiku poput "viska" odnosno intenzitet, to je kvantitativno obiljezje i formira denotativan kontekst. A hiper zapravo znaci visak, povisenje i porast. Samo ne znam dal je iz grckog ili.latinskog. Tako da ti je sve to isti q ali drugo pakovanje. Nije cesnjak nego bijeli luk.
La Baba yaga is offline  
Old 18.08.2017., 18:50   #1697
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne sadrzi ni vrlinu, nego sposobnost, kao sto je i hodanje sposobnost.
Slično kao i npr. inteligencija. Netko može biti prikraćen/'tup' na jedan, a netko na drugi način...


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Stockholmski sindrom.
Ne znam, nisam se baš bavio tim pitanjem... to je valjda atipičan oblik manjka empatije (kognitivne komponente tj. razumijevanja).
Ali zaista ne vidim čemu posezanje za takvim primjerima...
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2017., 18:51   #1698
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Slično kao i npr. inteligencija. Netko može biti prikraćen/'tup' na jedan, a netko na drugi način...
Pa ne znam koliko je slicno s inteligencijom, na prvu mi nesto smrdi da je to slicno.

Quote:
To je valjda atipičan oblik manjka empatije (kognitivne komponente tj. razumijevanja).
Kako ti vidis preveliko empatiziranje zrtve/taoca sa kriminalcem kao manjak empatije? Sto se tice primjera, kako mislis zasto takav primjer? Tvrdis da te empatija ne moze raspametit... to je primjer da moze.

Quote:
Ali zaista ne vidim čemu posezanje za takvim primjerima...
Dodao sam ovo u editu, normalniji primjeri

Quote:
addx kaže:
Inace i taj argument o oksimoronu ti je logicki pogresan, ne znam kako bi se bolje izrazio. Silovana razumije da je silovatelj u strahu od prijave. Ispravno to razumije, nije krivo razumjela. I zato sto razumije taj strah i uzivi se u njega kao svoj, ne prijavi silovatelja - ucini nerazumnu odluku. Isto tako i sudac empatijom razumije i vidi da kriminalac je u strahu od kazne. Itd. Upravo zato je i u stanju uopce pomisliti da pusti kriminalca liso. Da ne razumije osjecaje kriminalca kaznio bi ga hladno prema slovu zakona bez da trepne.
addx is offline  
Old 18.08.2017., 18:58   #1699
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Da, rijec ne sadrzi "poremecaj" jer je sadrzajno indiferentna prema semantickoj distorziji kao takva. Pojam moze imati konotativno i denotativno znacenje. Ako mu pridajes karakteristiku poput "viska" odnosno intenzitet, to je kvantitativno obiljezje i formira denotativan kontekst. A hiper zapravo znaci visak, povisenje i porast. Samo ne znam dal je iz grckog ili.latinskog. Tako da ti je sve to isti q ali drugo pakovanje. Nije cesnjak nego bijeli luk.
O tome bi se moglo raspravljati. Može li inteligencije biti previše?
- Sizif - is offline  
Old 18.08.2017., 19:06   #1700
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
O tome bi se moglo raspravljati. Može li inteligencije biti previše?
Sve je ok ako od viska glava ne boli.
La Baba yaga is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.