Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2016., 17:24   #1041
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Koliko god trenutna cijena f35 jest veća nego je trebala biti i koliko god je prevelika u odnosu na jedan moderni f18e ili f16 (cca 50-100% veća u početku, ....
Zar je cilj moderne nadzvučne zrakoplove učiniti tako skupima da će ih u budućnosti moći imati samo države članice Group_of_22 ?

Kako se stvari razvijaju tako će i bit. Oni će letjet, a svi dugi samo gledat.
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 17:36   #1042
Bok svima,

Quote:
flanker27 kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da su rusi njihovim radarima sposobni vidit Raptora.
Mislim da je glavni problem shvaćanje koncepta "Stealth"!

Koliko je javno poznato današnji "Stealth" kao takav je optimiziran za tzv. "X-Band" - dakle "Stealth" avion (ili bilo koji drugi objekt - recimo brod - ima i takvih projekata danas) se možda može detektirati na nekom drugom opsegu no samo ciljanje (i uništavanje) bi bilo gotovo nemoguće ili pak jako jako jako teško jer "X-Band" služi baš za to...
HasoMujo is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 18:42   #1043
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Zar je cilj moderne nadzvučne zrakoplove učiniti tako skupima da će ih u budućnosti moći imati samo države članice Group_of_22 ?

Kako se stvari razvijaju tako će i bit. Oni će letjet, a svi dugi samo gledat.
Ne znam baš jel to cilj, ali svakako može biti posljedica. S time da je moderan avion rastezljiv pojam. Vidimo da se istodobno proizvode i novi f35 i novi f18. A za one manjeg džepa uvijek su tu i rabljeni pa modernizirani ili neki budući Korejac.

U globalu stoji da je tendencija da sve manje zemalja može imati nadzvučno zrakoplovstvo, a i one koje ga imaju, kroz desetljeća sve više smanjuju broj aviona.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 19:00   #1044
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Koliko god trenutna cijena f35 jest veća nego je trebala biti i koliko god je prevelika u odnosu na jedan moderni f18e ili f16 (cca 50-100% veća u početku, par desetaka do 50% veća u eksploataciji) ipak je f-22 bio još skuplji.
)[/QUOTE]

Pa ovo je samo uvjetno tocno... ako planiras nastancati 2500 F-35... i cijena ti e cca 130 milijuna dolara komadu... meni nesto govori da za seriju od 187 komada F-22, 15, ma nek je i 200 milijuna zvuci prokleto jeftino...

Sto se ekspolatacije tice... skoro da je zanemariva u igri apsolutnih brojeva... odnosno... drzim da bi za US bilo puno pametnije da su smanjili ukupnu cifru za 400 F-35, i zamijenili je s 200 F-22... to bi imalo logike... i po meni znacajno vece operativne mogucnosti, vecu efikasnost, za jednako para..

Ali... ocito ima neka kvaka koju mi ne znamo... nesto s F-22 mora nevaljati toliko gadno da su stali... da li je to grozomorno skupo odrzavanje, da li je to nikakav evejlabiliti, ili nesto trece... tko ce ga znati... Jednostavno nema smisla da su sve zaustavili na 187 komada, i nastavili s nebulozno skupim F-35... Dakle, ili je tu neka caka... ili su ameri glupi... a ne mislim da su glupi...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 19:38   #1045
Ameri imaju 187 kom f-22 koji je jedini lovac pete generacije uveden u uporabu na kugli zemaljskoj. Rusi i kinezi prave svoje lovce pete generacije a kada ih uvedu u svoja zrakoplovstva ( pitane je u kojem broju ), zajedno ih neče biti 187 (po nekim izvorima 195 kom.) a ako ih i jednom bude toliki broj do onda će ameri imati lovac ŠESTE generacije.
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 19:41   #1046
Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
Ameri imaju 187 kom f-22 koji je jedini lovac pete generacije uveden u uporabu na kugli zemaljskoj. Rusi i kinezi prave svoje lovce pete generacije a kada ih uvedu u svoja zrakoplovstva ( pitane je u kojem broju ), zajedno ih neče biti 187 a ako ih i jednom bude toliki broj do onda će ameri imati lovac ŠESTE generacije.
To je i poanta svega. Dok se neki s ozbiljnim problemima u glavi tješe da je avion preskupi promašaj. Po tome je svaki ljudski uspjeh,od doba prve vatre do slijetanja na mjesec preskupi promašaj.

No po njima je jelte,F22 interceptor kojem fali NATO datalink iako avion nije predviđen za NATO operacije niti je sudjelovao u nijednoj NATO operaciji od svog uvođenja do dana današnjeg.

Čisto da shvatite sa kakvim kalibrom imate posla.
Havoc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 19:55   #1047
Ameri imaju neupitno "preimućstvo" u zraku i imačega još jako dugo. Njihov vojni proračun je veči nego ruski, kineski,GB, francuski, njemački, indijski i turski zajedno.
F-35 je ispao preskup ali to si oni mogu priuštiti. Nemislim odnosno siguran sam da on neče zamjeniti f-22 u USAF-u, već ostale F-ove.
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 19:58   #1048
Budimo realni i ruku na srce, F-35 je smeće čiji projekt traje od 1996. do danas samo kako bi Lockhead Martin i pridružene kompanije crpile novac iz američkog vojnog proračuna.

https://www.youtube.com/watch?v=UQB4W8C0rZI
bjelorus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:04   #1049
Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
Ameri imaju 187 kom f-22 koji je jedini lovac pete generacije uveden u uporabu na kugli zemaljskoj. Rusi i kinezi prave svoje lovce pete generacije a kada ih uvedu u svoja zrakoplovstva ( pitane je u kojem broju ), zajedno ih neče biti 187 (po nekim izvorima 195 kom.) a ako ih i jednom bude toliki broj do onda će ameri imati lovac ŠESTE generacije.
Pa ne pricamo o americkoj vojnoj moci... nego o F-35... sta jednim australcima znaci to sto ameri imaju jos 187 raptora... ili Britima... njima to ne znaci apsolutno nista... da... mogu se moliti da im Ameri krenu spasavati guzice... ali u nekom izravnom sukobu bi mogli imaju tako ozbiljnih problema ako se sudare s avionim akoji nisu dvije generacije stariji...

Eventualno bi mogli ukloniti datalink... pa time uciniti F-35 boljim presretacem...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:06   #1050
Quote:
"Ali... ocito ima neka kvaka koju mi ne znamo... nesto s F-22 mora nevaljati toliko gadno da su stali... da li je to grozomorno skupo odrzavanje, da li je to nikakav evejlabiliti, ili nesto trece... tko ce ga znati... Jednostavno nema smisla da su sve zaustavili na 187 komada, i nastavili s nebulozno skupim F-35... Dakle, ili je tu neka caka... ili su ameri glupi... a ne mislim da su glupi..."
Nema kvake, oni imaju 187 kom. lovaca pete generacije dok drugi nemaju niti jednog. Zašto da ih štancaju više jer kao što sam rekao malo prije dok drugi budu imali zajedno 187 komada oni če uvesti novi lovac ŠESTE generacije.
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:08   #1051
Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
Nema kvake, oni imaju 187 kom. lovaca pete generacije dok drugi nemaju niti jednog. Zašto da ih štancaju više jer kao što sam rekao malo prije dok drugi budu imali zajedno 187 komada oni če uvesti novi lovac ŠESTE generacije.
Dobro... zasto onda ne nastancaju 250 komada F-35... i tu ne stanu... jer drugi isto nemaju niti jednog? Di je tu logika... zasto ti je dosta 187 Raptora... i onda ti treba jos 2400 F-35?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:09   #1052
BTW. Za one koji prate novije vijesti... jesu napokon uspjeli parkirati AIM-9X u unutarnje spremnike? Ili 60 miliajrdi nije bilo dosta za razviju to rjesenje... pa ostaje kao opcija da se razvoj te ''sitnice'' dodatno plati ako je potrebno?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:19   #1053
Quote:
Dobro... zasto onda ne nastancaju 250 komada F-35... i tu ne stanu... jer drugi isto nemaju niti jednog? Di je tu logika... zasto ti je dosta 187 Raptora... i onda ti treba jos 2400 F-35?
F-35 je i za izvoz a f-22 nije, f-35 bi trebao biti "Multirole combat aircraft" a f-22 za zračnu nadmoć, pa tu vidim logiku.
F-35 bi trebao zamijeniti f-16,18,15 a-10 i dr. ali ne i f-22 (iako za sada nevidim kako bi f-35 zamijenio te avione).
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:27   #1054
Zaista je nevjerojatno da im se dogodi takav promašaj kako se piše, ili kako sami predstavljaju, što može biti namjeran spin. Meni se čini da će taj avion moći sam letjeti, to oni traže.

Dojmila me se ona 'stol' verzija.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 20:45   #1055
Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
F-35 je i za izvoz a f-22 nije, f-35 bi trebao biti "Multirole combat aircraft" a f-22 za zračnu nadmoć, pa tu vidim logiku.
F-35 bi trebao zamijeniti f-16,18,15 a-10 i dr. ali ne i f-22 (iako za sada nevidim kako bi f-35 zamijenio te avione).
E sad procitaj jos jednom ovo sto si napisao... i nadji ikakav smisao :-)
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 21:15   #1056
Na tvoje pitanje -
Quote:
Dobro... zasto onda ne nastancaju 250 komada F-35... i tu ne stanu... jer drugi isto nemaju niti jednog? Di je tu logika... zasto ti je dosta 187 Raptora... i onda ti treba jos 2400 F-35?
- odgovorio sam -
Quote:
F-35 je i za izvoz a f-22 nije, f-35 bi trebao biti "Multirole combat aircraft" a f-22 za zračnu nadmoć, pa tu vidim logiku.
- i tu vidim smisao
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 21:17   #1057
Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
Na tvoje pitanje -

- odgovorio sam
Dakle, F-35 koji ne moze zamijeniti F-15... ce ga mijenjati.. .ali F-22 koji bi ga trebao zamijeniti ga nece mijenjati... pa ih je dovlinjo toliko koliko ih ima?


Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
-- i tu vidim smisao

Dakle, F-35 ide za izvoz... pa ce ameri za svoje potrebe nastancati 2400 komada... a F-22 se ne izvozi pa im je dosta 187... i tebi je to odgovor/

sorry... ali lol...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 21:28   #1058
Vrijeme će pokazati što će se mijenjati sa čime -ja se nebojim za amere i njihove projekte.
-živio
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 23:55   #1059
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post

Pa ovo je samo uvjetno tocno... ako planiras nastancati 2500 F-35... i cijena ti e cca 130 milijuna dolara komadu... meni nesto govori da za seriju od 187 komada F-22, 15, ma nek je i 200 milijuna zvuci prokleto jeftino...
Ako se napravi 1500 ili svih 2500 komada cijena ce biti jedno stotinjak u danasnjim dolarima. Kako rekoh, sa f-22 je cijena vecinom prestala padati i da se islo raditi 1000 komada opet ne bi to palo ispod 150 milijuna. A zasto drzim (kao i USAF) da ce cijena f35 jos donekle pasti? Jer proizvodnja f35 danas nije na tocki gdje je bila proizvodnja f22 osam godina nakon pokretanja iste. f35 je (radi svojih politickih razloga) sjebao stvar i proizvodnja mu je pocela puno prerano. Kad se tome doda jos dulji period razvoja od f22, realno dolazimo do toga da je proizvodnja f35 trebala biti pokrenuta prije 2-3 godine. Dakle da je otprilike ondje gdje je bila proizvodnja f22 cca 2005 godine. I tu jos ima nesto mjesta za za smanjenje cijene.

Quote:
Sto se ekspolatacije tice... skoro da je zanemariva u igri apsolutnih brojeva... odnosno... drzim da bi za US bilo puno pametnije da su smanjili ukupnu cifru za 400 F-35, i zamijenili je s 200 F-22... to bi imalo logike... i po meni znacajno vece operativne mogucnosti, vecu efikasnost, za jednako para..
Ako zaista razlika bude parsto milja dolara izmedju f22 i f35, odnosno ako zaista f22 tijekom zivotnog vijeka ispadne jedno 40% veća - onda to nikako nije zanemarivo. Ok, tu je još oružje, piloti i drugi troškovi ali ugrubo je to razlika između 2000 f35 ili 1400 f22. A f22, koliko god u nekim stvarima bio superioran f35, toliko u drugim stvarima nikad neće biti kao f35. U današnjem svijetu nikad neće moći sam tražiti i identificirati cilj bez radara. Nikad ga neće moći sam označiti laserom. Nikad neće moći nositi JSM raketu, JSOW bombu/raketu, 250kg paveway bombe, 1000kg teške jdame s raznim penetratorskim glavama itd.

Da ameri imaju možda 1500 aviona ukupno, a ne preko 3000 tisuće, i da imaju triput manje baza po svijetu nego imaju, i da imaju duplo manje nosača i slično - onda bi im možda spomenuti odnos brojeva i odgovarao. Možda. No s brojkama f35 koje se planiraju te s trenutnim potencijalnim neprijateljima i f35 će odraditi posao, makar pritom dio pilota pogine. A sposobnosti djelovanja po tlu koje f35 ima, a f22 nema odradit ce veci dio tereta bilo kojeg hipotetskog rata.

Quote:
Ali... ocito ima neka kvaka koju mi ne znamo... nesto s F-22 mora nevaljati toliko gadno da su stali... da li je to grozomorno skupo odrzavanje, da li je to nikakav evejlabiliti, ili nesto trece... tko ce ga znati... Jednostavno nema smisla da su sve zaustavili na 187 komada, i nastavili s nebulozno skupim F-35... Dakle, ili je tu neka caka... ili su ameri glupi... a ne mislim da su glupi...
Osobno ne mislim da postoji ikakva caka. Raptor je program koji vojni vrh nije želio nakon što su skužili da se hladni rat neće tako brzo vratiti. Ostali su dakle pojedini generali koji su ga zagovarali te, mnogo bitnije, ostao je vojnoindustrijski kompleks koji je gurao daljnju potporu. Da se potroši 30 milijardi dolara na razvoj i ne dobije se nijedan avion - to izgleda grozno. Kad se potroši 70 milijardi da se uz razvoj dobije i 180 aviona a pritom se viče "skresali smo troškove za 50 milijardi jer smo odustali od stotina aviona" - e to već prolazi u politici. Američki vojni vrh je stopirao program kad su mogli, ne ranije. Iako su mirno mogli i bez tih 180 komada. To bi samo rezultiralo ranijim FX programom koji bi možda već danas letio kao demonstrator i bio još napredniji od raptora.

A to da možda/vjerojatno ima logističkih loših strana raptora u pogledu manje raspoloživosti, veće cijene održavanja - to stoji.


Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
Nema kvake, oni imaju 187 kom. lovaca pete generacije dok drugi nemaju niti jednog. Zašto da ih štancaju više jer kao što sam rekao malo prije dok drugi budu imali zajedno 187 komada oni če uvesti novi lovac ŠESTE generacije.
Realno, planovi su kao uvesti šestu generaciju tijekom 2030ih. Ali kako svi planovi uvijek kasne, ne bih rekao da će to biti prije kraja 2030ih. Rusi do tada bez problema naprave 250 aviona, ako će imati novca/potreba za tim brojem. Kinezi naprave jedno 500 komada. Dakako da su to različiti avioni različite kvalitete, ne želim sada u usporedbe.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Dobro... zasto onda ne nastancaju 250 komada F-35... i tu ne stanu... jer drugi isto nemaju niti jednog? Di je tu logika... zasto ti je dosta 187 Raptora... i onda ti treba jos 2400 F-35?
Treba 2400 f35 jer se brojnost MORA održati. Kako održavati udare na neki cilj 24/7 bez dovoljnog broja aviona, kako to isto raditi s 10 ili 100 ciljeva, i još protiv protivnika koji će moći postepeno ubijati te avione? Brojnost je iznimno bitna.

Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
BTW. Za one koji prate novije vijesti... jesu napokon uspjeli parkirati AIM-9X u unutarnje spremnike? Ili 60 miliajrdi nije bilo dosta za razviju to rjesenje... pa ostaje kao opcija da se razvoj te ''sitnice'' dodatno plati ako je potrebno?
Koliko ja pratim, unutarnje nošenje istoga uopće se ne planira. Za zračnu borbu isključivo kombinacija 4 amraama, eventualno u određenim situacijama još par eksternih sidewindera na krilima i/ili dodatne amraame pod krilima.

Bilo jest planova da britanci integriraju svoj asraam u spremnike no koliko pratim to se otkazalo.

Isto tako se, rekao bih, potiho otkazao eksterni spremnik goriva. Tako da ameri to neće imati, kao ni većina NATOa. Eventualno ako netko poslije ipak odluči uzeti izraelski spremnik koji ovi razvijaju za f35, za svoje potrebe.

Po svemu sudeći, USAF zaista, zaista vjeruje da će uvijek biti dovoljno brojčano nadmoćniji od neprijatelja da će situacije gdje će se f35 morati braniti u WVR domeni biti toliko rijetke da se zbog njih ne isplati integracija sidewindera u spremnike. (2 sidewindera znače 2 amraama manje, odnosno manji potencijal za BVR domenu.) A kako misle izvesti da gotovo nitko nikad (sljedećih par desetljeća) ne iznenadi neku formaciju f35, riješi se raptora/fx aviona i zaskoči jurišnike da se ovi moraju braniti od sličnobrojnog neprijatelja u WVR domeni - to je drugi par cipela...
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 01:14   #1060
One koji zagovaraju rusku nadmoc, zovem rusofilima, jer iako nema jos najnovijih proizvedenih ruskih aviona, oni automatski na temelju nicega tvrde da je taj avion bolji od f35. Cim izadje nesto rusko, automatski je bolje.
Dok amerikanci kritiziraju, ismijavaju svoje avione. U rusiji je to nemoguce. I sad ako si malo objektivan, to moras prihvatit kao ozbiljnu dozu skepse u pogledu ruskih aviona. A vi ih branite "zivotom". To me smeta. Mi nemamo nikakvo ozbiljno testiranje da je pak fa tako suoerioran, osim sto rusi tvrde da jest. Jel kuzite sto zelim reci?
Sto se tice americkih aviona...tu se slazem sa rijecaninom da mi ne stimaju brojke sa F22...i jos manje mi stima da iz njega nisu naucili da F35 bude bolji avion i da se troskovi ne otmu kontroli. Ispada kao da su prvi puta odlucili raditi avion.
2400 komada ce kupit ameri...+ ostali...ne znam tocno da li se sjecam da je to negdje oko 4000 komada ukupno. Jedan vojni strucnjak je rekao, da je potrebno oko 500 da bi se proizvodnja isplatila. Sad vi vidite...

Sto se tice razno raznih problema sa F35...to isto tako govori koliko je tesko napraviti danas dobar avion. Nije to vise kao prije 50 godina.

Imam jos jedno pitanje za F35. Zar nije bolje da avion ima 2 motora? Znam da ovaj sa 2 guta vise goriva. Ali oni ce imati 187 aviona sa 2 motora i 2400 sa jednim. Sada imaju f15 i f18 avione koji su dvomotorci.
Jel ima to ikakav utjecaj?
falkone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.