Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 14:50   #221
Mogla bi biti: smukulja, bjelica, bjelouška, ribarica, poskok, riđovka.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 14:59   #222
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Mogla bi biti: smukulja, bjelica, bjelouška, ribarica, poskok, riđovka.
Thx, krasno pitam se samo planiraju li sve doći čoporativno kod mene na "presvlačenje" ili jedna po jedna?

Ok...kojih se najviše čuvati i kako ih otjerati barem iz podruma?
btw, jel' ima koja od tih navedenih da se presvlači baš oko listopada ili je to "opća" pojava u to doba?
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:13   #223
S obzirom da si podsljemenska zona, izbacio bih ribaricu i riđovku iz navedenih. Dakle, bojati se možeš jedino poskoka, al neće ti ni on ništa osim ako baš staneš na njega.

Vjerovatno ti je došla u podrum za glodavcima, pa se i presvukla tamo.

Inače, u podsljemenskoj zoni sam čuo često priče o zmijama u podrumu/drvarnici/garaži, i gotovo uvijek se radilo o bjelicama. Još nisu naučile da im to nije baš zdravo

Otjerati iz podruma - nemam neke ideje. Dok ima glodavaca, i one će tamo odlaziti. No neke od tih zmija imaju velik radijus kretanja, pa je vjerovatno nećeš ponovno sresti (npr. bjelice se kreću u radijusu od 11 km2). Zato nemoj sipati po podrumu sumpor, naftu i ostale gluposti koje sam čuo od ljudi

One se presvlače kad im postane tijesno unutar kože, znači zbog rasta, što je uvelike uvjetovano količinom hrane. Nema nekog posebnog termina za to, presvlače se nekoliko puta od proljeća do jeseni.

Ako je slučajno vidiš, probaj je fotkati pa staviti na forum - tada ćeš saznati o kojoj se točno vrsti radi
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:26   #224
Quote:
LynxB kaže: Pogledaj post
S obzirom da si podsljemenska zona, izbacio bih ribaricu i riđovku iz navedenih.
Ne znam baš, ja ne bih izbacila riđovku nikako, (znaš da su viđene u Dubravi ) a ni ribaricu ne bih isključila, znali smo ih nalaziti kilometrima udaljene od ikakve vode... Teoretski može biti, iako u praksi vjerojatno ipak nije ni jedno ni drugo
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 10:25   #225
Quote:
LynxB kaže: Pogledaj post
S obzirom da si podsljemenska zona, izbacio bih ribaricu i riđovku iz navedenih. Dakle, bojati se možeš jedino poskoka, al neće ti ni on ništa osim ako baš staneš na njega.
Thx, jučer sam sa neta iskopala sve što se dalo o dotičnih 6 gore navedenih "cura", ako ništa drugo barem sam polovila neke osnovne razlike u izgledu (priznajem jedino bih sad mogla raspoznati bjeloušku & poskoka, sve ostale izledaju slično )
Quote:
LynxB kaže: Pogledaj post
Otjerati iz podruma - nemam neke ideje. Dok ima glodavaca, i one će tamo odlaziti.
Kvragu..znači prvo ipak moram pospremiti podrum i otjerati miševe.
Quote:
One se presvlače kad im postane tijesno unutar kože, znači zbog rasta, što je uvelike uvjetovano količinom hrane. Nema nekog posebnog termina za to, presvlače se nekoliko puta od proljeća do jeseni.
Srećom da ne slušam susjede koji me uvjeravaju da imam "zmijskog-monstruma u podrumu jer se normalne-zmije presvlače samo u proljeće".
Quote:
Ako je slučajno vidiš, probaj je fotkati pa staviti na forum - tada ćeš saznati o kojoj se točno vrsti radi
Ok , ono što često nalazim po dvorištu najviše mi liči na ovu (smukulja) al' ne mogu biti sigurna, kad opet naletim na neku pofotkam je.
Quote:
Herp kaže:
Ne znam baš, ja ne bih izbacila riđovku nikako, (znaš da su viđene u Dubravi ) a ni ribaricu ne bih isključila, znali smo ih nalaziti kilometrima udaljene od ikakve vode...
Hmh..znači ipak postoji opcija "riđovka"? Izvori sa neta kažu da je smukulja često zamjenjivana sa riđovkom, pliz koje su im različitosti, odnosno neke specifične karakteristike i kak' ih najlakše raspoznati?
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 10:32   #226
Riđovka je debela i zdepasta, ima više trokutastu glavu, općenito je dosta "zbijena", "masivna", robusna. Često može biti posve crne boje.

Smukulja je elegantnija i tanja, ima duži rep.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 12:05   #227
Ma siguran sam barem 90% da tamo nema riđovki. Što točno misliš kad kažeš podsljemenska zona? Dubrava mi recimo nije baš to područje Mislim, nisam inače iz Zagreba, pa možda imam krive predodžbe. Al opet, valjda sam u ovih par godina života u ovom gradu nešto i naučio

Smukulje su vrlo česte u podsljemenskoj zoni (npr. Šestine, Kustošija,Bizek, Podsused), pa nije za odbacit mogućnost da ti je jedna takva ostavila posjetnicu Ja sam ih našao nekoliko na livadi, 15 minuta hoda od okretišta na Črnomercu. I bjelouške i bjelice na istoj lokaciji.
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 12:38   #228
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Riđovka je debela i zdepasta, ima više trokutastu glavu, općenito je dosta "zbijena", "masivna", robusna. Često može biti posve crne boje.

Smukulja je elegantnija i tanja, ima duži rep.
Nisam ih se nikad bojala noooooo već vidim kak' samu sebe uvjeravam da su ove moje po dvorištu "elegantnije, tanje i imaju duži rep."....

Očito je najpametnije da ih vrebam iz zasjede sa fotićem ak' će koja biti raspoložena za fotosešn - zakačim sličicu.
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 12:50   #229
Quote:
LynxB kaže: Pogledaj post
Smukulje su vrlo česte u podsljemenskoj zoni (npr. Šestine, Kustošija,Bizek, Podsused), pa nije za odbacit mogućnost da ti je jedna takva ostavila posjetnicu Ja sam ih našao nekoliko na livadi, 15 minuta hoda od okretišta na Črnomercu. I bjelouške i bjelice na istoj lokaciji.
To je taj dio!
Znači najvjerojatnije ipak nije riđovka već ipak smukulja (ostale dvije su koliko vidim isto bezopasne: bjelice & bjelouške)...hmh..koliko sam čitala na netu postoje "dvije struje" oko tvrdnje da riđovki ima/nema u toj zoni, što praxa kaže?
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 18:52   #230
Praxa kaže da riđovki tamo nema, sigurna si

Doduše, mogao bi onda biti poskok,njih tamo ima, ali vjerovatnije je smukulja, budući da se već vucaraju po tvom dvorištu
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 09:31   #231
Quote:
LynxB kaže: Pogledaj post
Praxa kaže da riđovki tamo nema, sigurna si

Doduše, mogao bi onda biti poskok,njih tamo ima, ali vjerovatnije je smukulja, budući da se već vucaraju po tvom dvorištu
Ok..,
hmhh..hmh....ak' je poskok valjda ću ga prepoznati

Herp & LynxB, hvala!
__________________
Lilith_Magart is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:35   #232
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Znam da u tvom kraju šaruljom zovu smukulju, koja često može biti crvenkaste boje kao recimo ova:
http://naturfoton.com/reptiles/slide...striaca-2.html
Dobra tema u pdf-u

Samo mali ispravak. Je da je stari post, al eto - 'šarulja' je riđovka po narodski , a smukulju zovu/zovemo 'smuculja'.
__________________
Nema pravde ni nasuprot

Zadnje uređivanje spyker22 : 24.06.2009. at 17:00.
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 17:45   #233
Jucer je bio "dobar" dan.Vidio sam kravosasa,mrtvog poskoka i jos 3 zmije koje nisam znao identificirati
I to sve u 4 sata setnje na 10-30 metara od mora :P
__________________
HDZ=SDP
Bull7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 18:33   #234
Quote:
BULL7 kaže: Pogledaj post
Jucer je bio "dobar" dan.Vidio sam kravosasa,mrtvog poskoka i jos 3 zmije koje nisam znao identificirati
I to sve u 4 sata setnje na 10-30 metara od mora :P
You lucky bastard!

A ja proveo zadnja 4 dana na Krku po vjetru i kiši da bi našao isto toliko Prokleto vrijeme ...
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 18:50   #235
Nisam bas toliko sretan,moj frend se uplasio zmije poceo trcati kroz more pa mu je mob pao u more,pa smo se izgubili....
Ja sam isto sa Krka vole me zmije
__________________
HDZ=SDP
Bull7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 19:27   #236
Quote:
BULL7 kaže: Pogledaj post
Nisam bas toliko sretan,moj frend se uplasio zmije poceo trcati kroz more pa mu je mob pao u more,pa smo se izgubili....
Ha ha ha

A šta ćeš, netko trči OD zmija, netko PREMA zmijama
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 16:55   #237
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Dobra tema u pdf-u

Samo mali ispravak. Je da je stari post, al eto - 'šarulja' je riđovka po narodski , a smukulju zovu/zovemo 'smuculja'.
Očito se to razlikuje od sela do sela doslovce
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 20:37   #238
Izgleda, al mi se čini da ih u mom selu logičnije nazivaju
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 10:43   #239
zmije su najodvratnija bica i bila bih najsretnija kad ih ne bi bilo vise.imam fobiju od zmija cak i kad ih vidim na slici. a kad ih vidim uzivo tesko disem i ne mogu duze vrijeme doci sebi. uvijek sam imala nocne more s njima.99% mojih nocnih mora su zmije kak se migolje oko mene. ma odvratno nesto.za mene je to nesto odvratno, grozno i nije vrijedno ni malo divljenja
Lana19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 13:51   #240
Quote:
Lana19 kaže: Pogledaj post
zmije su najodvratnija bica i bila bih najsretnija kad ih ne bi bilo vise.imam fobiju od zmija cak i kad ih vidim na slici. a kad ih vidim uzivo tesko disem i ne mogu duze vrijeme doci sebi. uvijek sam imala nocne more s njima.99% mojih nocnih mora su zmije kak se migolje oko mene. ma odvratno nesto.za mene je to nesto odvratno, grozno i nije vrijedno ni malo divljenja
Pazi što pričaš, ima ovdje ljudi koji vole zmije

Najbolje ti se riješiti straha tako da se suočiš s njime. Ja sam se prije bojao zmija (dobro, ne tako histerično kao ti, ali je ipak bila panika kad bi ih vidio), pa sam se riješio toga kada sam malo bolje upoznao njihov život i ponašanje. Stvar je u predrasudama i neznanju. I sad se aktivno bavim njima, tko bi to tada očekivao
LynxB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.