Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2016., 08:25   #301
Molim Vas lijepo, dopustite još par pitanja:

1) znam "načelno" na koji način se određuje visina alimentacije - primanja uzdržavatelja, visina plaće uzdržavatelja, njegove potrebe i kredit/i (valjda...?), redovno/svakodnevno mi se prijeti "lokalnim" pričama di kućni majstor negdje nešto - rekla kazala, ima plaću od 4500kn i plaća za svoje dijete 2500kn mjesečno uzdržavanje - je li to zaista moguće? moja neto mjesečna plaća iznosi 5100kn, kroz razgovor, majka ne pristaje na alimentaciju od 1000kn (ne odgovara joj to), već će me tužiti i izrazito zahtjevati 1500kn/mj. (kroz priču mi prijeti da uopće nikada neću vidjeti dijete, a kroz drugu ispada da ću je itekako morati vidjeti i češće nego moram, a njoj da će svakako redovito biti isplaćivana alimentacija?)

2) vidio sam, odnosno čitao ovdje po forumu da sud zna odrediti plaćanje alimentacije "na ruke" - zaista, i sam to doživljavam kao "pikanje u uzdržavatelja", odnosno dakako da se javljaju roditelji koji su plaćali kako im je sud odredio - na ruke i onda bi druga strana tražila ovrhu "jer nisu dobili ni kune" - odnosno, obveznik plaćanja alimentacije nema kako dokazati da je zaista i istu redovito isplaćivao, ovo mi je ni manje ni više, a moram reći - jako glupa presuda, ukoliko dođe do toga kako postupiti? kakav je ishod? što ako sud izrazito ne želi promjeniti presudu da isplata ide na ruke, smijem li ja, npr. svojevoljno isplaćivati na tekući račun?

3) kako dokazati bračnu stečevinu, a kako dar? za računalo kojeg koristimo dobio sam novac od oca - to načelno nije bračna stečevina i pripada 100% meni - međutim, kako to dokazati? kako i dokazati bračnu stečevinu, uglavnom sve što je u stanu sam kupio ja, na koji bi način to mogao dokazati, ako ona ne želi priznati i time mi isplatiti 50% od svega?

4) konkrento za ovaj slučaj, dali je pametnije potencirati, odnosno izvlačiti kakve teme o nasilju, prijetnjama, mržnji prilikom postupka ili je bolje to pustiti po strani? pošto smo oboje vrlo mladi, stekao sam dojam da je majka željela dijete zbog "spasa" te koliko vidim sada, ono joj služi za otresanje kao emocionalno smetlište (tvoj tata je debil/kreten/idiot, prijetnje smrću/trovanjem koje ne doživljavam pre osobno nije te uopće htio, itd. - dok ja tako uopće nikad ne razgovaram s djetetom)
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 08:32   #302
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
2) vidio sam, odnosno čitao ovdje po forumu da sud zna odrediti plaćanje alimentacije "na ruke" - zaista, i sam to doživljavam kao "pikanje u uzdržavatelja", odnosno dakako da se javljaju roditelji koji su plaćali kako im je sud odredio - na ruke i onda bi druga strana tražila ovrhu "jer nisu dobili ni kune" - odnosno, obveznik plaćanja alimentacije nema kako dokazati da je zaista i istu redovito isplaćivao, ovo mi je ni manje ni više, a moram reći - jako glupa presuda, ukoliko dođe do toga kako postupiti? kakav je ishod? što ako sud izrazito ne želi promjeniti presudu da isplata ide na ruke, smijem li ja, npr. svojevoljno isplaćivati na tekući račun?
Ovo je glupost, ako se plaća na ruke nitko nema dokaza, pa kako jedna strana može primiti novac pa lagati da nije ništa dobila - druga može ne platiti pa lagati da je platila.

"Časni sude, poštovao sam vašu naredbu o plaćanju na ruke, dokažite da nisam."

Dakle isključivo na račun se broji.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 22:59   #303
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
..........
1. sud će odrediti visinu alimentacije na temelju i plaće i kredita i nekih tvojim troškova, ali primarne su potrebe djeteta.

2. ne znam od kuda ti glupost sa plaćanjem na ruke.. to se uvijek odradi putem uplata - dali odrediš da ti na plaći direktno skidaju ili sam uplaćuješ putem tekućeg (zbog minusa ti je bolja druga opcija)

3. pa ako nema drugog "konkretnog" dokaza, morat će otac svjedočiti, ali to ti je sklizak teren, jer sud sam iskaz roditelja ponekad ne uzima kao vjerodostojan, jer kreće s pozicije da roditelj uvijek svjedoči u korist djeteta. Je l možda tata taj novac podigao s tekućeg, pa da se tako dokaže trag novca?

4. centar uvijek treba obavijestiti o svemu što majka izgovara pred djetetom, prvenstveno zbog djeteta, a ako imaš i kakve dokaze o tome - predoči im
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 17:39   #304
Ako ista adresa stanovanja nije dokaz izvanbračne zajednice koja je onda razlika između dugogodišnje veze i izvanbračne zajednice?
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 22:56   #305
Ko je rekao da nije?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2016., 23:09   #306
Dobro krivo sam napisao, ako nije nužna sam mislio.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2016., 14:35   #307
Nema razlike, a ne mora biti ni dugogodisnja veza - ako zainteresirana strana dovoljno dobro laze. Zakon je nakaradan, a s razlogom u nekim zakonodavstvima vanbracnu zajednicu priznaju tek nakon sto se sluzbeno registrira pred drzavom. Upravo zato da se sprijece sive zone i nadmudrivanja.

Holy je u jednom casu spomenula da ce imati takvu inicijativu za izmjenom zakona, uspostavljanje registra vanbracnih zajednica, ali nista se nije realiziralo.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2016., 17:39   #308
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Nema razlike, a ne mora biti ni dugogodisnja veza - ako zainteresirana strana dovoljno dobro laze. Zakon je nakaradan, a s razlogom u nekim zakonodavstvima vanbracnu zajednicu priznaju tek nakon sto se sluzbeno registrira pred drzavom. Upravo zato da se sprijece sive zone i nadmudrivanja.

Holy je u jednom casu spomenula da ce imati takvu inicijativu za izmjenom zakona, uspostavljanje registra vanbracnih zajednica, ali nista se nije realiziralo.
Točno, u Texas-u isto ima izvanbračna zajednica, ali jedan od uvjeta je da se obe strane slažu, ovo kod nas je nedefinirano i podložno manipulacijama.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2016., 23:22   #309
Netočno. Ti moraš konkretnim dokazima dokazat tu zajednicu. Nije baš da dođeš i veliš - mi smo zajedno živjeli.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 07:41   #310
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Netočno. Ti moraš konkretnim dokazima dokazat tu zajednicu. Nije baš da dođeš i veliš - mi smo zajedno živjeli.
A taj "konkretan dokaz" je što?

Frend je iznajmio stan kolegici s posla kojoj je trebalo prebivalište u Zg. Nemaju ništa, nikakav odnos, ali su prijavljeni na istoj adresi. I da nakon tri godine time steknu pravo na polovicu primanja jedno drugog? Tumačenja što je stečevina i kako da se dijeli? Halo?

I to je još super konkretno. Što ostaje osim adrese? Izjave svjedoka, odresci računa (čuvajte ih u sefu ili spaljujte!), što još?

Ako će netko polagati pravo na pola svega što zaradim to mora biti na temelju ugovora u kojem mu ja dajem to pravo, ničeg drugog. Nikakvih tuđih tumačenja što sam ja možda htio ili mislio ili trebao misliti.

Iliti kako se lijepo nekad znalo reći:

"A forced marriage is no marriage."
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 23:46   #311
Ako joj je iznajmio valjda je napravio nekakav ugovor o najmu, makar interni?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 14:45   #312
Imam pitanje u vezi sklapanja izvanbračne zajednice s mojom djevojkom koja je talijanski državljanin. Vjerojatno je pitanje već negdje postavljeno, no na koji način uopće to mogu učiniti?

Naime, potrebna mi je ta potvrda kako bi na temelju nje mogao dobiti pravo rada u Velikoj Britaniji, pa mi je taj papir dosta bitan.

Gdje se to uopće radi i koji je postupak? Javni bilježnik me poslao matičarki, matičarka u ZG me poslala na Općinski građanski sud u Zagrebu. Zašto je to sve tako komplicirano ovdje i zašto te svi samo šalju dalje nekom drugom uredu kao ping pong lopticu???
*Cole* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:05   #313
zato što se izvanbračna zajednica ne sklapa..nema toga..
__________________
danas sam ,
uostalom kao i svakoga dana
ostavio malo vremena nizašto
untitled is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:10   #314
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
A taj "konkretan dokaz" je što?

Frend je iznajmio stan kolegici s posla kojoj je trebalo prebivalište u Zg. Nemaju ništa, nikakav odnos, ali su prijavljeni na istoj adresi. I da nakon tri godine time steknu pravo na polovicu primanja jedno drugog? Tumačenja što je stečevina i kako da se dijeli? Halo?

I to je još super konkretno. Što ostaje osim adrese? Izjave svjedoka, odresci računa (čuvajte ih u sefu ili spaljujte!), što još?

Ako će netko polagati pravo na pola svega što zaradim to mora biti na temelju ugovora u kojem mu ja dajem to pravo, ničeg drugog. Nikakvih tuđih tumačenja što sam ja možda htio ili mislio ili trebao misliti.

Iliti kako se lijepo nekad znalo reći:

"A forced marriage is no marriage."
Ne pretjeruj, nije tako teško dokazati izvanbračnu zajednicu i razlikovati je od obične veze, a pogotovo od suživota sa cimericom..
__________________
danas sam ,
uostalom kao i svakoga dana
ostavio malo vremena nizašto
untitled is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 20:10   #315
Porez na promet nekretnina

Zanima me zna li netko iz iskustva je li ili nije izvanbračna zajednica oslobođena plaćanja poreza prilikom kupnje prve nekretnine?

Dakle nas je troje, imamo dokaze o izvanbračnoj zajednici (živimo na istoj adresi 7g, imamo dijete), imamo li pravo na oslobođenje od plaćanja poreza za kupnju stana do 80m2?

Na forumima pronalazim različita iskustva, naravno zvati ću poreznu, ali sam dojma da se to tumači ovisno u koju poreznu odeš

Po Zakonu o porezu na promet nekretnina "uža obitelj" su bračni drugovi, prema (novom) Obiteljskom zakonu na izvanbračnu se zajednicu primjenju isti propisi kao i za bračnu i u poreznim stvarima.

(Po čemu ispada da po novom Obiteljskom zakonu član izvanbračne zajednice ne plaća više ni porez na ostavinu?).
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 09:29   #316
Nažalodst ne.. iako se da boriti za to (dokazivati, pozivati se na druge zakone, konvencije itd.).. i naravno nazovi poreznu
__________________
danas sam ,
uostalom kao i svakoga dana
ostavio malo vremena nizašto
untitled is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 20:36   #317
Evo ovako:
u poreznoj su nam rekli da se od studenog 2015. priznaje oslobađanje od poreza na promet nekretnina i za izvanbračnu zajednicu.
Navodno usklađivanje s eu propisima (a moguće i zbog novog Obiteljskog?).

Ugl prije je bila opcija da nevjenčane osobe traže oslobađanje od plaćanja tog poreza svaka posebno, sada mogu tražiti na isti način kao i bračna zajednica.


Nadam se da referentica nije pričala napamet, javim kad dobijemo rješenje
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 21:43   #318
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Evo ovako:
u poreznoj su nam rekli da se od studenog 2015. priznaje oslobađanje od poreza na promet nekretnina i za izvanbračnu zajednicu.
Navodno usklađivanje s eu propisima (a moguće i zbog novog Obiteljskog?).

Ugl prije je bila opcija da nevjenčane osobe traže oslobađanje od plaćanja tog poreza svaka posebno, sada mogu tražiti na isti način kao i bračna zajednica.


Nadam se da referentica nije pričala napamet, javim kad dobijemo rješenje
super info! ja bi trebala prenjeti pola stana na vanbračnog druga., odnosno zanima me ako ja imam stan, tko nasljeđuje taj stan? želim da stan nasljedi moj vanbračni partner a ne da druga obitelj može nešto potraživati, ne znam da li smo osigurani vanbračnom zajednicom da će jedan od nas nasljediti sve?
kako se prenosi darovnim ugovorom nekretnina na vanbračnog partnera? da li se mora kod jb pa onda na poreznu?
hvala
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 21:59   #319
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
super info! ja bi trebala prenjeti pola stana na vanbračnog druga., odnosno zanima me ako ja imam stan, tko nasljeđuje taj stan? želim da stan nasljedi moj vanbračni partner a ne da druga obitelj može nešto potraživati, ne znam da li smo osigurani vanbračnom zajednicom da će jedan od nas nasljediti sve?
kako se prenosi darovnim ugovorom nekretnina na vanbračnog partnera? da li se mora kod jb pa onda na poreznu?
hvala
ne razumijem koja druga obitelj?

izvanbračni drug i dijete nasljeđuju, ako nema djeteta, onda nasljeđuje izvanbračni drug s vašim roditeljima.

darovni ugovor mora biti ovjeren i u pisanom obliku, nacesce ga sam jb salje na poreznu
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 22:07   #320
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
super info! ja bi trebala prenjeti pola stana na vanbračnog druga., odnosno zanima me ako ja imam stan, tko nasljeđuje taj stan? želim da stan nasljedi moj vanbračni partner a ne da druga obitelj može nešto potraživati, ne znam da li smo osigurani vanbračnom zajednicom da će jedan od nas nasljediti sve?
kako se prenosi darovnim ugovorom nekretnina na vanbračnog partnera? da li se mora kod jb pa onda na poreznu?
hvala
Za izbjegavanje drugih nasljednika proguglaj Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.