Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2003., 13:58   #1
Sto je Ezoterija? Ezoterici...objasnite nam cime se vi bavite i zasto?

Prvo, da jasno napomenem, da nemam nikakve veze sa ezotericima, niti imam pojma o tome puno...na prvi pogled mi je to tak bezveze kolko i ostale religije, samo kaj ovo je kakti za "pametne" ljude pa je onda privlacnije danasnjem covjeku nego tradicionalne religije, a samim time obuceno u profinjeniji celofan (ili kak ja obicno velim da je svo to isti konac samo drugo pakovanje). Cini mi se da je to zbog toga sto tezi napraviti spoj izmedju primitivnog (misticnog, okultnog) i modernog (zdrav nacin zivota, ekologija itd).

EZOTERIJA ILI EZOTERIKA dolazi od grèke rijeèi esoterikos što znaèi unutrašnji. Dugo se smatrala "tajnom naukom" koju su stari filozofi i mudraci povjeravali samo manjem krugu "posveæenih" uèenika.
U današnje vrijeme, kada, (prema ezotericima) ulazimo u eru Vodenjaka, pod rijeèju ezoterija misli se prije svega na podruèje duhovnosti i na širenje svijesti. Ezoterija tako prestaje biti privilegijom "odabranih", to jest, ne pripada više elitnim grupama.
Prema ezotericima, svakom je dana moguænost da preuzme odgovornost za svoj naèin života te za svoja djela, a ezoterija kakti pomaže da bolje spoznamo sadašnjost kao i našu zadaæu u ovom životu, a dovodi nas i do boljeg razumijevanja harmoniènih zakona Univerzuma.
U uskom smislu ezoterija je i skup tehnika, metoda, naèina koji uz pomoæ duhovnog djeluju na prirodu i omoguæavaju spoznavanje tajnih zakona o životu.
Pod primijenjenom ezoterijom u zadnje vrijeme (osobito u zemljama srednje Europe) podrazumijevaju se prirodne (alternativne) metode i ekološki stavovi kao npr. kristaloterapija, tarot, yoga, meditacija, hipnoza, bioenergija, numerologija, astrologija, reiki, zdrava hrana, prirodna kozmetika, ekološki stavovi, itd.


Ezoterizam se prema religijama postavlja superiorno, iznad i s onu stranu njih, jer postoji nauk sto je svim religijama zajednièki, ali i nadreðen. Jedni za taj tajni nauk znaju, a drugi ne (ali danas postoji tendencija da se «tajni nauk» sve vise nudi na tzistu religijskih i pseudoreligijskih «proizvoda»). Postoji obièna i svakidasnja spoznaja, ali na visoj razini punija i savrsenija spoznaja. Zato se religija razlikuje od tajne mudrosti. Ezoterièno uèenje govori da samo mudrost spa¹ava, a ne vjera, èim se ezoterizam izjednaèava s gnozom.
Dajte vi esoterici malo objasnite sire kaj vjerujete i zasto...kolko pojam "okultno" ima veze s vama, te takodje Maitreja.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:19   #2
Thumbs up Ezoterija i vjera

Pa, moja trenutna radna teorija je da bez doze zdrave , istinske religioznosti, kako god da si ju tko formulira, igranje s e(g)zoterikalijam vodi u veći ili manji pakao .
Tu se radi o silama za koje pretpostavljamo da su jače od nas smrtnika. Bez razvijanja unutrašnje čistoće, za što je religijska praksa zasigurno povoljna, postaje upitno možemo li rukovati svim tim probuđenim energijama i ne izgorjeti u njima.



Dođemo li do nekih spoznaja, na ovaj ili onaj način, to će utjecati na naš život...i opet tu može biti na bezbroj načina i stupnjeva intenziteta.
Jesmo li spremni integrirati te nove spoznaje u svakidašnji život, ili ćemo ih koristiti za hardcore-sebične ciljeve, za "crnu magiju"....to su pitanja na koja nam odgovara savjest, a odgovore prima uho ega koje tu savjest sluša.I uči slušati svaki dan ponovno sve dok ne osjeti da je potpuno suglasan tome glasu iznutra sve dok u prenesenom značenju "uđe u Kraljevstvo Božje". Na Zemlji.

Ali ako umjesto glasa savjesti slušamo grmljenje propovijedi ili ga silom pokušamo uskladiti da odgovara napisanom u staaarim Svetim knjigama....našli smo se u grdnoj nevolji.
Opet smo "prodali dušu" .


*****************

Što radim ? Najviše brijem, a sam "vrag" zna zašto.
"Vrag" kao faktor koji mi ne da mira.
genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:24   #3
Talking

Maske koje svi rado nosimo tište nas, bez obzira koliko dobro skrivaju namjere naših životnih misija, "izdaju" nas riječi i djela i postovi, naravno.

Otkivati, - što si- u tvojem pitanju, ne može kasnije izbjeći posljedicu da postaneš ptica - rugalica, predmetom sprdnje pomahnitalih dušobrižnika, dežurni pajac, centar nove hereze.

Zato neka ostane to naša tajna baš kao i ezoterika, ne treba lupati u sva zvona, nit je samohvala na tom području bitna.

Bitnija je ona radost duše, intiman osjećaj zadovoljstva nakon mukotrpnog
rada na sebe, koji te posve ispunjava.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:33   #4
GenNorec

Naj zamjeriti ali ja sam ti malo "slow" po tim pitanjima...pa onda bum pital koje kaj, ak smijem...ali boze sacuvaj da bi se ismijaval iz bilo cega...jednostavno me zanima malo i te stvari, cisto teoretski...

Znaci, ak sam dobro razumio ima nekih visih sila koje su jace od smrtnika ali mi ih mozemo (kao smrtnici) dosegnuti...pod uvjetom da se dobro procistimo iznutra? I onda jos ovisi o stupnju te cistoce dali cemo zloupotrijebiti te sile (u svrhu neke crne magije i kaj ja znam) ili cemo ju koristno upotrijebiti (a sto je korisno nisam bas skuzil iz tvog posta).

Kazes postoji bezbroj stupnjeva intenziteta tih spoznaja....jel onda su one pristupacne nekom nepismenom eskimu kaj cijeli zivot hvata samo ribe i tuljane a nikad nije naucio citati?

E pazi sad...ja obicno kritiziram tradicionalne religije zbog shablona koje sve one upotrebljavaju.

Evo jedan shablon: Svaka religija tumaci da se unutar nje dogadjaju neka misticna iskustva, ili da su neka otkrivenja dosla do njih izvanjskom intervencijom (Gabrijel = Kuran, Jahve = Biblija...itd itd..). I ono kaj mi svatko od njih veli jest da to sto je misticno se moze iskusiti i dokazati samo ako udjes unutar te religije (npr, pravoslavci mi kazu da samo ako si unutar te blagodati pravoslavlja mozes razumijeti znacaj i ulogu te utjecaj liturgije, katolici mi slicno kazu za sakramente...muslimani mi kazu kako kuran ima neke veze sa necim, itd).

Pa bi sad ja pitao ako ti znas ili bilo tko....jel se mogu na neki nacin meni skeptiku dokazati te vise sile i spoznaje ezoterizma, a da nemoram uci u to?

Ono, odvedes me i pokazes..evo to ti je to. A ne da ja moram popushiti cijelu spiku pa da tek onda "vidim"..

Mislim, kuzis kaj ti ja hocu reci...da ne ispadne ko i u drugim religijama, tek kad ti isperu mozak onda "vidis" kak sve ima "smisla".
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:41   #5
ND...

Ljubavi...lijepo si napisala, ali ja te nisam bas skuzio...

Nema veze...

Cmok
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:51   #6
Ne znam je li ti mogu to objasniti...
Mislim da se to ipak treba "popušiti"....pa da ti bude jasno.

Mistična iskustva dostupna su i izvan sustava i unutar njega, a važno je imati živčani sustav kojega to neće spaliti...jer, kako da nakon takvih stvari čovjek ne postane luđak ili fanatik ili ne pobjegne od svega toga.

A iskustvo kao takvo je prije svega iskustvo, nemreš ga znati dok ga ne prođeš.
Ja niti imam znanja da te provedem kroz tako nešto, niti tako puno iskustva, niti te poznajem, pa da te uputim na baš ono što bi
bi ti odgovorilo na pitanje.

A samih svjedočanstava ima u literaturi.


Jesi li čitao možda "Raznolikosti religioznih iskustava " od W. Jamesa.
Knjiga stara, ali dobra

Sam termin "ezoterija" nerado koristim...imam osjećaj da ćeš razumjeti zašto...podsjeća me upravo na to- sustav



Još netko ???
genNorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 09:05   #7
Hm, ja jedino mogu dati moje misljenje o tom pojmu. Za mene je to bavljenje ili trazenje necega sto nije samo svakodnevna svijest ili pojavni svijet kakvim ga vidimo sa nasih 5 osjetila.
Moglo bi se reci i da je to kontrola nad tih 5 cula kako bi se uz pomoc njih aktiviralo jos poneko culo

Npr.

-istrazivanje "proslih" zivota, da li su tu stvarno prosli zivoti ili nekakvo genetsko pamcenje za mene je to nebitno, bitno je iskustvo koje se prozivljava dolazenjem u kontakt sa tim sjecanjima.

-istrazivanje snova,"astralna" putovanja, vizije i sl., isto kao i gore, da li je to stvarno odvajanje duha od tijela ili nekakva halucinacija za mene je nebitno, istrazivanje osobnih mentalnih mogucnosti je ono sto je bitno.

-rad sa simbolima za svakodnevne musko sovinisticke zelje (kao npr. "biti okruzen zgodnim zenama")

itd.....

Nisam svetac i ne tezim nekim uzvisenim misticnim stanjima, samo istrazujem ono sto mogu a sto nas ne uce u skoli i u svakodnevnom drustvu. Mozda i sve to nije ezoterika jer tu ne vidim nista superiorno u odnosu na nesto drugo vec samo zelju da se otkrije nesto vise od "spavaj,jedi,radi,jebi".
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 11:50   #8
kaskader!

trazio si knjige koje govore o onom sto pitas

otvorio sam o tome temu na filozofiji ( osho- koraci na putu do samorealizacije pa pogledaj tamo)

ali ,ma sto da ne - evo ti popis ovdje

podugacak je- ali ko zeli ici na more mora znati sve o mornarskim cvorovima i vjetrovima

*****
OSHO -KNJIGE KOJE SAM VOLIO- koraci na putu do samorealizacije
*******
OSHO: BOOKS I HAVE LOVED


(Spontaneous talks given by enlightened master Osho to his sannyasins(students)-RECOMMENDED READING for the journey toward spiritual awareness and truth in OSHO SPIRITUAL ACADEMY Poona(india) 1985.)

(napomena: Knjige nisu po redosljedu vaznosti!)



1.Thus spake Zarathustra by Nietzsche
2.The brothers Karamazov by Dostoyevsky
3.The book of Mirdad by Mikhail Naimy
4.Jonathan Livingstone Seagull by Bach
5.Tao te Ching by Lao tzu
6.The parables of Chuang Tzu
7.The Sermon on the mount from Bible
8.Bhagavadgita-the divine song of Krishna
9. Gitanjali by Tagore
10.The one thousand songs of Milarepa
11.The Book of the Sufis( it contains nothing,just empty pages!)
12.The Prophet by Gibran
13.The book of Lieh Tzu
14.Dialogue on Socrates and his death by Plato
15.The notes of the disciples of Bodhidharma
16.The Rubaiyat by Omar Khayyam
17.Masnavi by Rumi
18.The ISA Upanishad
19.All and everything by Gurdjieff
20.In search of the miraculous by Ouspensky
21.Leaves of Grass by Whitman
22.Hsin hsin ming by Sosan
23.Tertium organum by Ouspensky
24.Geet Govinda by Jaya Deva
25.Samayasar by Kundkunda
26.The first and the last freedom by J. Krishnamurti
27.The book of Huang Po
28.The book of Hui Hi (The teachings of Hui Hi)
29.The Song of Solomon in the Old Testament
30.The Fragments by Heraclitus
31.Golden Verses by Pythagoras
32.The Song of Saraha by Saraha
33.Song by Tilopa
34.Zen and Japanese Culture by Suzuki
35.Let go by Benoit Hubert
36.Parables by Ramakrishna
37.Fables by Aesop
38.Mula Madhyamika karika by Nagarjuna
39.The book of Marpa
40.Brahma Sutras by Badrayana
41.Bhakti Sutras by Narada
42.Yoga Sutras by Patanjali
43.Songs of Kabir by Kabir
44.The Secret Doctrine by Blavatsky
45.The Songs of Meera by Meera(the most beautiful ever sung by any man or any woman.It is impossible to translate them.)( f.e. «I am madly in love,so madly loved that I am mad,mad,mad!»)
46.The Songs of Sahajo by Sahajo
47.Rabiya –al Adabiya (notes of her disciples)
48.Mardana by Nanak
49.Vivek Chudamani-The Crest jewel of awareness by Shankaracharya
50.Koran by Mohammed
51.The Dhammapada by Buddha
52.Jaina Sutras
53.Zorba the Greek by Kazantakis
54. Al-Hillaj Mansoor (not a book but only few his statements—«Ana'l haq»(I am God,and there is
no other God)(you cannot kill me because I am not my body.I am God himself)
55.Mahakashyapa (not a book but only one anecdote!)(THE MOMENT YOU UNDERSTAND THAT THE WHOLE EXISTENCE IS A JOKE,YOU HAVE UNDERSTOOD.)
56.Siddharta by Hesse
57.Baal Shem Tov (stories about him)
58. Songs by Farid
59.Vigyana Bhairava Tantra by Shiva
60.Tatva sutra by Uma Swati
61.Song of Naropa
62.Maluka(Malukdas) (an Indian mystic) sayings by Maluka are famous(The snake never goes out to work at a job.Existence provides for all.
63.Guru Granta Sahib (the book by Sikhs)
64.The Light on the path by Mabel Collins
65.Lalla from Kashmir –her songs(she never wrote a book.She was illiterate but Kashmiris say they know only two words -Allah and Lalla) ( Her life is important-she remained naked all her life)
66. works of mystic Gorakh
67.The Supreme Doctrine by Benoit Hubert
68.Shiva Sutra
69.Gaurang -works of this Indian mystic
70.Dadu songs of this Indian mystic
71.Sarmad only one his song – Allah la il Allah
72.The will to power by Nietzsche
73.A new model of the universe by Ouspensky
74.Sanai (a sufi mystic ) his statements
75.Dionysius(only his statements which are only fragments noted down by his disciples)
76.At the feet of the master by Krishnamurti J.
77.Junnaid (sufi mystic the master of Al-Hillaj Mansoor) just fragments
78.God speaks by Meher Baba
79.Maxims for a revolutionary by Shaw Bernard
80.The teachings of Hui Neng ( DO NOT THINK; BE.)
81.Mulla Nasruddin (his jokes)
82.The destiny of the mind by Haas
83.Meister Eckhart (his works)
84.Jacob Boehme(works)(but remember his sentence-«The heart is the temple of God»)
85.The Sufis by Shah Idries
86.This is it by Watts Alan
87.Sayings by Rinzai ( The dynamite!)(THERE IS NO DOCTRINE,NO TEACHING,NO BUDDHA
88.Hazrat Inayat Khan (his lectures)
89.Hazrat Vilayat Ali Khan(son of Inayat Khan) music and books
90.Jesus,the Son of man by Gibran
91.The Madman by Gibran
92.Nirdesh Sutra by Vimalkirti
93.Commentaries on Living by Krishnamurti J.
94.Commentaries(on Gurdjieff) by Nicoll Maurice
95.Our life with Gurdjieff by Hartmann
96.Shree Pasha by Ramanuja (Indian mystic)
97.The future psychology of man by Ouspensky
98.The book of Bahauddin ( a sufi mystic)
99.The Outsider by Colin Wilson
100.The Analects by Confucius
101.The garden of the prophet by Gibran
102.The Voice of the master by Gibran
103.Who am I by Ramana Maharsi
104.The mind of India by Moorehead and Radhakrishnan
105.Alice in wonderland by Lewis Carroll
106.Alice through the looking glass by Carroll
107.The Wanderer by Gibran
108.The spiritual sayings by Gibran
109.Waiting for Godot by Beckett
110.Tales of Hassidism by Buber
111.I and Thou by Buber
112.Lecture on psychoanalysis by Freud
113.Meetings with remarkable Men by Gurdjieff
114.The Granta (poems by anonymous disciple of Kabir
115.The Communist manifesto by Marx and Engels
116.The myth of Sisyphus by Camus
117.The History of western philosophy by Russell Bertrand
118.The songs of Dayabai
119.Lust for life by Stone Irving
120.The agony and the ecstasy by Stone
121.Resurrection by Leo Tolstoy
122.Notes on Jesus by Thomas
123.War and peace by Tolstoy
124.The Mother by Maxim Gorki
125.Fathers and sons by Turgenev
126.The Phoenix by D.H. Lawrence
127.Psychoanalysis and unconscious by D.H. Lawrence
128.Light of Asia by Arnold
129.Bijak -Kabir's selection of songs
130.One dimensional man by Marcuse
131. I CHING
132. Nadi Ke Dvip (Islands of a river) by Vatsyayana S,
133.The Art of living by Lin Yutang
134.The wisdom of China by Lin Yutang
135.The Talmud
136.Shunya Svabhava(The Nature of Emptiness) by Taran Taran(whole book repeats -AWAKE)
137.Siddhi Svabhava(The Nature of ultimate realization)by Taran(whole book repeats-BE EMPTY
138.Notes from the underground by Dostoevsky
139.Philosophical investigations by Wittgenstein
140. Psychosynthesis by Assagioli
141.Prose poems by Gibran
142.Thoughts and meditations by Gibran
143.My experiments with truth by Gandhi
144.Confessions by Saint Augustine
145.Anna Karenina by Tolstoy
146.The art of Tantra by Ajit Mukherjee
147.The paintings of Tantra by Ajit Mukherjee
148.Bhaj Govindam by Adi Shankaracharya
149.Philosophical papers by Wittgenstein
150.Zen flesh,zen bones by Reps Paul
151.Zen Budhism by Christmas Humphrie (His original title was superb-GO ON,GO ON)
152.The songs of Chandidas by Baul
153. Shiva Puri Baba by Bennet
154.Listen Little man by Reich Wilhelm
155.Poetics by Aristotle
156.Three pillars of zen by roshi Philip Kapleau
157.The gospel of Ramakrishna by M. (Mahendranath)
158.Ramatirtha (collected works)
159.Principia Ethica by G.E. Moore
160.The songs of Rahim
161.Divan by Mirza Ghalib
162.The Book by Watts Alan


Excerpts from the book:

- The most difficult task in the world is –LOVE WITH AWARENESS.
- Truth is unspeakable
- .The word God only represents existence.God does not exist;he is existence.
- Only one thing is true-the name of the inexpressible.(om-only that is true;the sound of the soundless; the silence that pervades after the sound has left.)
- There are no golden rules –this is the first rule
- JUST BE -that is my manifestoBe,because in being you have already achieved all..
- Who you are?-Pure emptiness
- How you can reach it? BY BECOMING AWARE.

Kahlil Gibran represents Jesus in some way,he belongs to the same dimension.He should have left dirty New York and he should have gone to Ramana Maharsi who was still alive,who was a Christ,a Buddha.

-The Bible-one of the most third rate books in the world-except for two small gems in it: The song of Solomon and The sermon on the Mountain by Jesus




-The worst book ever written -Das Kapital by Karl Marx


-Great books to cure madness-only medicinal vallue..But only to first degree nuts like philosophers,professors,mathematicians,scientists. Logic is a desert.So dry.
1. Being and nothingness by Sartre
2. Time and Being by Heidegger
3. Tracatus Logico Philosophicus by Wittgenstein

All are unreadable!Absolutely un-unreadable.It will hit you like a hammer on the head.


THE TWO MOST IMPORTANT BOOKS IN THE WORLD ARE:
1.HSIN-HSIN-MING (The book of nothing) by Sosan
2.THE BOOK( On the taboo against knowing who you are) BY Watts Allan




Compiled by PARSIFAL from the book -OSHO- Books I have loved (first edition 1985.)

(intergalactic traveler;
multidimensional carbon based creature ;

temporarily incarnated planet Earth)

(Also, I like blue pajamas.)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 13:49   #9
Cool nebeska navigacija

Quote:
Ezotericno ucenje govori da samo mudrost spasava, a ne vjera, cim se ezoterizam izjednacava s gnozom.
To jednostavno nije tocno.
Barem ne sa polazista same gnoze.
Od kud ti te povrsne i pausalne floskule?
Iz nekog ezoterijskog rijecnika?


Ezoterija znaci skriveno iliti "unutarnje" dozivljavanje stvarnosti, ma sta ta stvarnost znacila. Pod stvarnost se podrazumjeva Bozanska stvarnost, ovdje i sad, oslobodjena poimanja tzv. prividne stvarnosti koju percipira nas dualizmon zbunjeni, razumom predvodjeni ego.

Tako dolazimo do egzoterijskog, ili izvanjskog poimanja te stvarnosti koju nalaze potreba ega da projecira njemu nerazumljive unutarnje svijetove koji korespondiraju sa bozanskim, (kako gore tako i dolje) na izvanjsko.

Tako su nastali svi izvanjski oblici i simboli koji u svojoj pojavnosti predstavljaju projekciju i trigger za ono unutarnje.

No kako naci pravu mjeru izmedju unutarnjeg i vanjskog?
Izmedju unutarnjeg koji predstavlja pravi teren na kojem moramo djelovati?
I izvanjskog na kojem bi trebao vrijediti princip nedjelovanja?

E vidis, zivljenjem tih principa bavi se gnoza, hermetizam, misticno krscanstvo, misticni islam-sufizam, taoizam, alkemija itd.
Zivljenjem tih principa, transfigurist se postepeno uskladjuje sa Logosovim planom za ljudski zivotni val i polako se, zivotom po svojem unutarnjem, dakle za ovaj vanjski svijet "skrivenom" principu, dusevnom nukleusu koji se u njemu budi kroz uskladivanje i transfer sa nadprirodom, zivotu u i po toj Bozanskoj iskri unjemu samom, kako taj dusevni princip raste, a ego, stari covjek se smanjuje, polako odvaja od ove materijalne manifestacije i svih prirodnih zakona koji u njoj vladaju.

Dakle jednim zivljenjem, u Bogu i iz Boga, a ne promisljanjem o Bogu, o ovom svijetu, njegovim uzrocima, ili djelovanjem unutar Njega- kao sto cine okultizam i lazni misticizam. Prvi preko razumnospoznajnog aparata, drugi preko emotivnog, spustaju se u ovaj svijet naznake i slutnje visih svijetova pokusavajuci trgovati sa raznim entitetima i bozanstvima koji nastanjuju te sfere iz jednog jedinog razloga, a to je vlastito samodorzanje unutar ove prirode.

Ako ezoterizam i unutarnje prozivljavanje i zivljenje u Bogu i iz Boga, dozivljavamo na gore opisani nacin, da, onda mozemo o njemu govoriti kao o gnozi. tada o njemu mozemo govoriti kao o transfigurizmu, o vertikalnom pravcu koji se sve vise udaljava od ove materijalne manifestacije.

Ako ezoterizam gledamo kroz potonje naocale, kroz kvaziduhovnost i papazjaniju znanu kao"new age", okultizam ili lazni misticizam, te priklanjanje uz neku od poznatih nam prirodnih religija s naznakom na ovu ili onu varijantu, dobivamo "ezoterizam" pod terminom koji je danas u opticaju.
to je horizontalan pravac djelovanja koji sve svoje napore svodi na zadobivanje sto bolje pozicije unutar ovog svijeta, dakle za zivota tako i na onoj drugoj strani na koju se sele suptilniji nosaci nase osobnosti nakon smrti fizckog tijela.

To su dva nepomirljiva koncepta.
S jedne strane imamo transfigurizam koji se usmjerava na vertikalno, na unutarnjeg covjeka, na duhovnu dusu, na unutarnji dozivljaj Boga i na zivot iz tog principa, "..koji nije od ovog svijeta". To je Put, unutarnji, ezoetrijski Put ma kojem nestaje nasa cijela osobnost.

S druge strane imamo pak horizontalni princip, koji svoja egom predvodjenja stremljenja usmjerava na ovaj svijet i njegovu dijalektiku.

No gdje ste vi kao duhovni trazitelji u svemu tome? Izmedju te horizontalne i vertikalne grede vaseg kriza koji nosite ovim zemaljskim ravnima? Gdje je vasa istinska koordinata u toj nebeskoj navigaciji? Pa pogledjate svoje grabezljive rucice kojima se vasa osobnost grabi za egzistenciju u ovoj prirodi.

Ako ih nadjete sasvim slobodne, veselo razmahane i pri tome "...ljevica nezna sta radi desnica" , tada ste dijalekticki "ezoterik".

Ako ih nadjete prikovane za horozontalnu gredu, a time i savim onemogucene da unutar te horizontale i djeluju, tada vam preostaje samo vertikalni smjer, tada ste transfigurist. Tada vam preostaje samo preobrazba kroz unutarnje svijetove koji korespondiraju sa Bozanskim.

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 14:15   #10
Thumbs up

__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 15:03   #11
Portoriko

Quote:
Od kud ti te povrsne i pausalne floskule?
Iz nekog ezoterijskog rijecnika?
Iz nekih sajtova i iz neke knjige koja se bavi kritikom ezoterije i ostalih simbolistickih religija..sufizam, kabalah itd.

Dobro..buraz...pitanje..

A kaj se desava sa tim vrhunskim ezoterikom koji je postigel all that kaj ezoterija uci i naucava? Kaj sad snjim? Je odletel u nebesa? Mislim spriritualno...jer tjelo mu je ziher jos tu? I kak da ja njega prepoznam i razlikujem od obicnog bedaka kaj se nacugal u lokalnoj bertiji pa pjeva "da nije ljubavi, da nije ljubaviiii"?

Pazi, ja pital ovu temu, jer neznam puno o ezoteriji...pa reko da saznam.....

Jel, kaj velis onda.....sve religije i pravci danas su cuspajz ili trla baba lan...a jedino ezoterija je to?

I jos jedno laicko pitanjce...ak mozes stvoje perspektive...mislim ja velim da mi to lici samo na jos jednu "religiju" ili koncept...samo malo u modernijem pakovanju....ak sam u krivu, onda zasto?

Aha...i neizbjezno pitanjce.....vidis ja uvijek tvrdim da je savjest neki vrhunski autoritet covjeku.....e sad...da ti iz nikakvih izvora nikad nisi cul nista o svemu tome, kaj bi ti o ezoteriji znal? A ako je sve tvoje znanje o tome iz nekih autoriteta....kaj te nagnalo da im povjerujes? Dali su to opet...dobra stara iskustva?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 15:45   #12
Pojam "Ezoterija" nema značenje filozofije, religije, učenja, već to označava nešto tajno i skriveno, što je dostupno manjem broju pojedinaca.

Da, na tržištu danas to možemo naći napisano na mnogim omotima u kojima se prodaje magla...kak to već danas ide.Stvari se ne proizvode da traju nego da se prodaju, kupe i bace.

Pravog "ezoterika" prepoznal buš isto kao i bilo kojeg istinski duhovnog čovjeka bilo kojeg usmjerenja...jednostavno skužiš na čovjeku da ima više ili manje "nečega".
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 18:16   #13
cheers mate, za odgovore, it is greatly appreciated....bez zeke...sad mi je malo jasnije zakaj ezoterici bjeze od definicija...sto ne smatram losim.


Nek, isto jedna stvar...

Ja ti ne spadam pod nikakav vjerski ili ideoloski koncept (religiju, pravac, gnozu, ezoteriju, itd)...ali dost se ovak ljepo ljudski izraspravljam sa svima iz svih tih smjerova...i volim pitati jedno pitanje sve njih...ono za svaki slucaj ak se pokaze da je jedan od tih smjerova ipak tocan....he he...a pitanje je sljedece (pazi, to obicno pitam one koje smatram da su nekaj proispitali u tom svom konceptu):

Kolko ste me imali prilike upoznati, jel..preko ovih forumskih interakcija, i za kavom.....kaj bi rekli kak ja kotiram unutar vaseg koncepta? Jel se bum provukel?


Moram reci da mi je moj prijatelj katolicki svecenik iz ZGa (koji je nekom nesrecom dosel do Carla Gustava Junga, pa mu se jako svidjal) rekel da su moja stajalista zapravo katolicka u svojoj pocetnoj formi (ok, prizna da mi nije bas dobro da totalno odbacujem dogmu, jer dogma je hrana nebeska)...

Onda..jedan od najdrazih ljudi na svijetu moj frend ZvonkoM mi je rekel da su moja stajalista isto tako jako pravoslavna (nije mi dobro kaj ne vidim da je liturgija i ikona prozor u nebo)...

Dalje...Shady...dragi covjek i prijatelj...mi je rekel da su moja stajalista jako islamska i da se bavim pitanjima kojima su se bavili falsafah u 8 stoljecu (a oni su svijetla tocka islama....---samo mi nije dobro kaj bas ne vjerujem u Gabrijelovo prenosenje Alahove rijeci Muhamedu)...

Onda, jedan prijatelj hinduista mi je rekao da se moja stajalista jako finu uklapaju u stajalista veda, jer potenciram na razum i snagu uma...mozda bi se i gogo mogel sloziti...

I tak...on the day of reckoning, koja strana prevagne, ispada da ja dost dobro kotiram u svakom slucaju...

Pa bi pital Portilja i Navijaca kaj bi vi gazde rekli, jel imam kakve sanse ak vasa partija pobijedi?

Najte kaj zamjeriti...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 19:32   #14
kaskader, ti si najveći vjernik od svih
 
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 19:52   #15
Lightbulb

Kajgod! Čovjek je najveći skeptik od svih
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:13   #16
  • cheers mate, za odgovore, it is greatly appreciated....bez zeke...sad mi je malo jasnije zakaj ezoterici bjeze od definicija...sto ne smatram losim.


    Nek, isto jedna stvar...

    Ja ti ne spadam pod nikakav vjerski ili ideoloski koncept (religiju, pravac, gnozu, ezoteriju, itd)...ali dost se ovak ljepo ljudski izraspravljam sa svima iz svih tih smjerova...i volim pitati jedno pitanje sve njih...ono za svaki slucaj ak se pokaze da je jedan od tih smjerova ipak tocan....he he...a pitanje je sljedece (pazi, to obicno pitam one koje smatram da su nekaj proispitali u tom svom konceptu):

    Kolko ste me imali prilike upoznati, jel..preko ovih forumskih interakcija, i za kavom.....kaj bi rekli kak ja kotiram unutar vaseg koncepta? Jel se bum provukel?


    Moram reci da mi je moj prijatelj katolicki svecenik iz ZGa (koji je nekom nesrecom dosel do Carla Gustava Junga, pa mu se jako svidjal) rekel da su moja stajalista zapravo katolicka u svojoj pocetnoj formi (ok, prizna da mi nije bas dobro da totalno odbacujem dogmu, jer dogma je hrana nebeska)...

    Onda..jedan od najdrazih ljudi na svijetu moj frend ZvonkoM mi je rekel da su moja stajalista isto tako jako pravoslavna (nije mi dobro kaj ne vidim da je liturgija i ikona prozor u nebo)...

    Dalje...Shady...dragi covjek i prijatelj...mi je rekel da su moja stajalista jako islamska i da se bavim pitanjima kojima su se bavili falsafah u 8 stoljecu (a oni su svijetla tocka islama....---samo mi nije dobro kaj bas ne vjerujem u Gabrijelovo prenosenje Alahove rijeci Muhamedu)...

    Onda, jedan prijatelj hinduista mi je rekao da se moja stajalista jako finu uklapaju u stajalista veda, jer potenciram na razum i snagu uma...mozda bi se i gogo mogel sloziti...

    I tak...on the day of reckoning, koja strana prevagne, ispada da ja dost dobro kotiram u svakom slucaju...

    Pa bi pital Portilja i Navijaca kaj bi vi gazde rekli, jel imam kakve sanse ak vasa partija pobijedi?

    Najte kaj zamjeriti...

kasky,

sorry, mislim da nemas... sam velis da si agnostik... i da ne vjerujes u mogucnost unutarnje spoznaje...a i svi ovi koje si naveo vec su te kolko vidim, zeli pod svoje..drugim rijecima izgubljen slucaj... a i nacekat ces se bogami znakova pobjede "nase partije" trazeci ih on the day of reckoning...tipicno za adventiste...stalno traze u izvanskim znakovima potvrde starozavjetnih proroka... i nema ti tu u nasoj "partiji" soul huntera na kakve si, vidim, navikao...
fucka se i Portilju i Navijacu sto ces ti uraditi sa sobom...
u ovom zivotu koji ti je dan, odgovoran si jedino svom unutarnjem autoritetu (savjesti kako ti velis) i Bogu s kojom ona korespondira...

i to je sva mudrost i proroka i zakona.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:38   #17
kaskader, a kaj da ja velim, kad nemam blage veze koja je moja partija. Mislila sam da nemam nikakvu, a ovo sam (mislim jucer) nekom napisala na PM:
Quote:
Porto kaže:
Put svakog od nas je razlicit,

hmmm, pa za svakoga je najbolji upravo onaj put koji mu je namjenjen. svatko dobiva onoliko koliko je u tom trenutku za njegovu evoluciju duha i potrebno.
Ali ja nisam gnosticarka. Porto bi me prvi van bacil ako bi uopce mogao od smijeha da mu se prijavim.

Dakle, nemam pojma kam ti spadas, vjerojatno kao i ja: u svoju vlastitu partiju koja se sastoji od samo jednog clana.

Sektas jedan!
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:40   #18
Quote:
sorry, mislim da nemas... sam velis da si agnostik... i da ne vjerujes u mogucnost unutarnje spoznaje.
To nikad nisam rekel.....moja agnoza se odnosi na nemogucnost spoznaje tih "vanjskih" autoriteta...a ne unutarnjih....nek sam mislil...kolko me znate da mozda imam i ja neke unutarnje spoznaje, kojih ni sam nisam svjestan niti ih definiram, nego to vi vidite u meni....ali izgleda da nemam...jebiga.

Quote:
fucka se i Portilju i Navijacu sto ces ti uraditi sa sobom
A takvi ste vi? Ja mislio bilo bi vam drago da se covjek spasi...bash vas briga znaci....nek ide kaski vrit..tko ga treba u nebesima...dobro, kak cete...meni bi bilo drago da odigramo skupa nogomet u nekoj intergalagtickoj ligi....ili kaj god se vama igra.

Quote:
u ovom zivotu koji ti je dan, odgovoran si jedino svom unutarnjem autoritetu (savjesti kako ti velis) i Bogu s kojom ona korespondira.
A kaj ja non stop ovdje piskaram, vec sam dojadil i tipkovnici, stalno isto tipkam? Savjest je jedini covjekov autoritet i ako ima boga onda jedini kanalizator te bozje komunikacije....to stalno govorim....ali ipak velite vi, da nemam sanse...a u stricku pininu...sad ste me bacili u bad...ovi sve religije su me ipak nekak provukle kakti da imam shanse a jedino vi me cuknuli u kosh za smece...a ja se nadal da cete vi, u svojoj najliberalnijoj i sveopcoj teoriji naci neku klauzulu koja bi i mene pomilovala...ali nista...

Kaj mi je ciniti?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:42   #19
Ak te ne pustaju u team, postani sudac.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 12:43   #20
Takvi ko ja nisu popularni, ja bi navijal za svakoga da pobijedi...a popularniji su oni kaj vole da svi izgube, osim njegove partije.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.