Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2003., 20:50   #1
Simbol KriŽa

Na otvaranje ovog topica potakla me eowyn.
Ona je napisala sljedeće:

Quote:
"Horizontalna linija križa teče paralelno s razinom zemlje i predstavlja njezino oplošje. Vertikala koja u sredini sječe horizontalu predstavlja probijanje linije zemljina oplošja. Ta vertikala, bilo da ide odozgo prema dolje ili obrnuto, u svakom slučaju prodire u zemlju i dijeli njezino jedinstvo.
Na prvi pogled izgleda da je križ novi simbol broja dva. Nije. Jer križ ima četiri kraka. Četiri kraka koja pokazuju 4 strane svijeta. Desno, lijevo, gore, dolje.
Potpunost. Simbol te potpunosti je križ koji povezuje horizontalno s vertikalnim, zemlju s nebom, vrijeme s vječnosti, prirodu s nadnaravnim.Zato se vladar zaklinjao u drevno doba kada je preuzimao vlast nad narodom pozivajući duhove 4 strane svijeta. Ta formula zakletve zadržala se kod Indijanaca.
U Kabali potpuno Božje ime sadrži 4 slova: Jod-He-Vau-He.
Poslije 4 nema više brojeva. Pet je 2 i 3. Sedam 3 i 4. itd
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 20:54   #2
Križ i patnja

A evo i jedna dopuna:

Križ kao najznačajniji kršćanski simbol oslikava put patnje svakog na zemlji rođenog bića.
Kao što kaže eowyn horizontalna greda simbolizira zemlju: vrijeme-prostor, a vertikalna je simbol uzdizanja iz svijeta materije u «kraljevstvo Božje».
Sredina križa podudarna je sa središtem našeg bića, a to je srce. Simbolično: dok je čovjek raščetvoren na križu patnje, iz samog središta izdvaja se princip vječnosti. Dok tijelo umire na križu, onaj vječni princip uskrsava u vječni život. Dok tijelo pati, Duh se raduje jer se oslobađa okova materije gdje je u zarobljeništvu proveo mnogo vremena.
To je trenutak kada se žeteoc i sijač zajedno raduju.

Zato je uskrsnuće jedan svečan čin gdje se tijelo vraća prahu iz kojega je rođeno, dok se duh vraća svom prapočelu. Duh na križu, simboliziran Kristom, ne može patiti. Pati samo tijelo koje je smrtno. Zato je priča o navodnoj patnji kojoj se Bog izložio na križu da bi samim tim činom «ponio» naše grijehe jedna famozna bajka koju su smislili praznovjerni pogani i doslovni tumači Biblije. Činjenica je da je Isus patio, ali zato da nam svojim primjerom i djelom pokaže kojim to putem sami moramo proći želimo li se osloboditi okova materije.
Ovo je cilj njegove otkupiteljske misije! Istina je predana ljudima bogatim govorom simbola koje će u Bibliji razumjeti svatko tko krene istinskim Putem. «Otkupiteljska krv» biti će ulivena u naše žile «obilno» ( kako vapi Pavao Efežanima ) tek kada zaista idemo stazom Gospodnjom. Ali da bi se to ostvarilo nije dovoljno otići u crkvu, kleknuti pred kip ili ikonicu i mrmljati molitve.

Transformacija o kojoj je riječ put je ptice Feniks iz praha i pepela materije u Božji svijet.
Budući da nam viši svjetovi nisu poznati zbog slijepe suradnje naše svijesti s materijalnim svijetom, jasno je da je put prema osviještenju povezan dvama postignućima: prvo je ispunjavanje Božjeg Zakona; a drugo – čišćenje duše od svega što je veže za svijet materije. Ovo «čišćenje» odvija se na bolnom putu odvajanja od svega čemu se ego priklanjao tijekom života. Bez te čistoće nema ispunjenja Zakona.

Zato križ i patnja najjednostavnije oslikavaju o kako je bolnim odricanjima riječ.
Ali križ je, kako eowyn kaže, ujedno i POTPUNOST. Dakle, nema spasenja bez patnje, ništa se ne može postići ako se sve ne preda.
Ali čovjek koji pati bliže je Bogu, kaže psalmist. Jer kada čovjek pati tamni zastori njegova ega se na tren razgrću i tuda odjednom prodire Svjetlost.
Na taj način svijest se usklađuje s vanmaterijalnim područjima; ona svoju hranu sada sve više uzima iz viših sfera što znači njezino umiranje za ovaj svijet i rađanje za kraljevstvo Božje. U Bibliji ovo je opisano kao «umiranje u Kristu», a Pavao kaže: «Svaki dan ja umirem u tebi, Gospode…» time oslikavajući stanje svakoga tko se nalazi na istinskom Kristovom Putu.

Kako vi promatrate simbol križa i znači li vam nešto činjenica da je njime oslikana čitava sudbina sveg čovječanstva, i da se ne tiče samo jednog povijesnog događaja?
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 20:55   #3
Alegorija nikad nije bila teoloska disciplina....
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:01   #4
Quote:
kaskader kaže:
Alegorija nikad nije bila teoloska disciplina....
Ha,ha...Kasky...

Kao da je teološka disciplina ikada uopće i bila stvar dostojna ozbiljnih razmatranja.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:07   #5
Pa ak onda moze se tumaciti simbolika kak koga usi zasvrbe, ja bi radije ovak nekak:

Horizontalna linija je bog hmelja...jer je dokazano da nakon 25te molitve bogu hmelju (citaj pivske flase)..horizontala je zagarantirana....

A vertikalni dio je stap na koji je nasadjena vinova loza...


Ma alegorija mi slabo ide, nisam se puno time bavio
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:12   #6
Quote:
kaskader kaže:
Pa ak onda moze se tumaciti simbolika kak koga usi zasvrbe, ja bi radije ovak nekak:

Horizontalna linija je bog hmelja...jer je dokazano da nakon 25te molitve bogu hmelju (citaj pivske flase)..horizontala je zagarantirana....

A vertikalni dio je stap na koji je nasadjena vinova loza...


Ma alegorija mi slabo ide, nisam se puno time bavio
Pa to se i vidi, neee

Ne znam baš da se simbolika može tumačiti po principu "kak koga usi zasvrbe"; tako mogu suditi samo oni koji su pretjerano vezani za povijesni čin raspeća, umjesto za poruku koju taj povijesni događaj nosi.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:18   #7
Ja se nekak uvijek sjetim filma o Spartaku... Via Appia i spalir krizeva po kojima vise robovi...

Daj, Navajo, pa "obozavanje kriza" je idolopoklonstvo.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:22   #8
Navajo, prekrasan post. I eowyn, također. Simbol kriza znaci i vise od Kristove patnje, ali prije svega jest simbol jedinstva naseg s vjecnoscu i ocekivanog susreta s Bogom (vjecnoscu, kako god hoces). Kriz je dan i svakom od nas. Da ga nosimo, a ne vucemo za sobom. I koliko god se mi na taj kriz zalili, kad bi mogli birati, svatko od nas bi opet izabrao svoj. Cudni smo i zbunjeni.
Krist je patio na krizu jer je ljudsko "stanje" prepuno slabosti. Tesko nam je trpiti bol, tesko nam je cekati. I njemu je bilo tesko jer tada je bio i covjek. Osim toga, Krist je nevina zrtva tih istih ljudi i pokazao nam je strasne posljedice ljudskih grijeha i lakomislenosti. Ljudi se tesko oslobadjaju okova svojih slabosti. Njemu je to bilo mozda lakse nego nama, a ne umanjuje njegovu zrtvu. Slijediti Bozje zakone i pokusati se osloboditi tih okova i jest put. Svaka patnja, zrtva, svaki dar koji damo, svaka sekunda koju NISMO potrosili na sebe skida jednu kariku tih okova. Cilj naseg zivota je proci tim putem.
Kriz nam pokazuje kakvi jesmo i kakvi se moramo truditi postati. Preko kriza iskazali su se najbolji i najgori. Magicna snaga horizontale i vertikale budila je i svetost i najvece smislivo zlo. Pred krizem, pod krizem ili na krizu, svatko biva otkriven ili razotkriven. Tu nema laganja.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:23   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ja se nekak uvijek sjetim filma o Spartaku... Via Appia i spalir krizeva po kojima vise robovi...

Daj, Navajo, pa "obozavanje kriza" je idolopoklonstvo.
Da, Baba Vješta, ali ići putem križa nije "idolopoklonstvo".
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:31   #10
Lightbulb (ubac sa strane)

Quote:
kaskader kaže:
Alegorija nikad nije bila teoloska disciplina....

Da se teolozi nisu tu zaribali
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:32   #11
Quote:
Navajo kaže:
Da, Baba Vješta, ali ići putem križa nije "idolopoklonstvo".
Naravno da nije.
Ipak mi se nekako cini da je jedno i drugo pomalo nezgodno...
Dok ti gruntas o simbolici, dotle si putem kriza vec mogao napraviti dva koraka.
Cesto imam osjecaj da ljudi daleko vise paznje posvecuju nevaznim stvarima i u tome zaborave ono bitno, pa onda malo bockam.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 21:40   #12
Quote:
Gospon Pes kaže:
Naravno da nije.
Ipak mi se nekako cini da je jedno i drugo pomalo nezgodno...
Dok ti gruntas o simbolici, dotle si putem kriza vec mogao napraviti dva koraka.
Cesto imam osjecaj da ljudi daleko vise paznje posvecuju nevaznim stvarima i u tome zaborave ono bitno, pa onda malo bockam.
Nema se tu šta posebno "gruntat" - put i simbolika idu ruku pod ruku. Taj uzan, tijesan, težak, strmi planinski put koji je u početku jedva objasjan mjesečinom iza svakog kamena i svake stijene skriva jedan ključ koji će otkriti tajni smisao nekih biblijskih anegdota i mudrosti.

Kao što kaže Blaise: "Cilj naseg zivota je proci tim putem.
A prolazak tim putem smjesta uvjetuje razotkrivanje misterija ne samo Biblije nego svih svetih spisa: Egipatske knjige mrtvih, Bhagavad Gite, Kur'ana, Budine plemenite istine...A svaka od tih knjiga daje sa svoje strane znatan doprinos Istini; samo se treba malo zadubiti u simbole.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 22:05   #13
Tražiti simboliku u križu isto je kao traženje simbolike u francuskoj giljotini ili streljačkom vodu.
Križ je upotrebljavan kao sredstvo egzekucije rimskih političkih protivnika i pobunjenika prije,za vrijeme i poslije Isusa.
Sumnjam da su rimljani imali na umu bilo kakvu simboliku prilikom uporabe dotičnog predmeta za egzekucije.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 22:43   #14
Rimljani ne. Ali nisu oni izmislili križ.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 23:48   #15
Quote:
danaye kaže:
Tražiti simboliku u križu isto je kao traženje simbolike u francuskoj giljotini ili streljačkom vodu.
Križ je upotrebljavan kao sredstvo egzekucije rimskih političkih protivnika i pobunjenika prije,za vrijeme i poslije Isusa.
Sumnjam da su rimljani imali na umu bilo kakvu simboliku prilikom uporabe dotičnog predmeta za egzekucije.

križ je najstariji simbol, i nema veze s rimljanima.
 
Odgovori s citatom
Old 17.02.2003., 23:50   #16
a sjetite se "križa" i u matematici (geometriji)

x, y, -x, -y

(nek me netko ispravi ako griješim...ali valjda razumijete na što mislim)

Zadnje uređivanje Solaris : 18.02.2003. at 02:13.
 
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 00:38   #17
Solaris:
križ je najstariji simbol, i nema veze s rimljanima.

Ima veze s rimljanima u smislu Isusove smrti i simbolizmom sprave za egzekuciju vezano za kršćanstvo.Pa tema je o tome i počela.
Što se tiče najstarijeg simbola,morat ću te razočarati,jer najstarijim simbolom se smatra krug(po grobovima ranih kultura)--pretpostavka je kao simbol potpunosti,zatvorenosti ciklusa(rađanja-smrti).
Sa samim kršćanstvom križ(kao simbol) nema baš neke veze-jer simboli kršćana su bili ribica i dva kruga jedan unutar drugog.

Fakat kad je uopće došlo do poistovjećivanja križa kao simbola kršćanstva?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 00:45   #18
Exclamation

A u krugu križ...koji ga dijeli na 4 dijela. Odavno...
Ne Križ kao slika konkretnog predmeta, onog tvojeg mučila, nego ako baš hoćeš -apstraktna forma.

A kaj ćemo s Egipatskim Ankhom? To mi baš i nije neka prikladna sprava za egzekuciju, a i nešto je starija od Rimljana.

A swastika ?
Nju su izmislili u aušvicu ?
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 01:16   #19
Question Ima veze sa rimljanima a nema sa krscanstvom

Quote:
danaye kaže:
Solaris:
križ je najstariji simbol, i nema veze s rimljanima.

Ima veze s rimljanima u smislu Isusove smrti i simbolizmom sprave za egzekuciju vezano za kršćanstvo.Pa tema je o tome i počela.
Što se tiče najstarijeg simbola,morat ću te razočarati,jer najstarijim simbolom se smatra krug(po grobovima ranih kultura)--pretpostavka je kao simbol potpunosti,zatvorenosti ciklusa(rađanja-smrti).
Sa samim kršćanstvom križ(kao simbol) nema baš neke veze-jer simboli kršćana su bili ribica i dva kruga jedan unutar drugog.

Fakat kad je uopće došlo do poistovjećivanja križa kao simbola kršćanstva?
I ta "ribica" i dva kruga u njoj , nekako mi poznato zvuci .
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2003., 01:17   #20
A swastika ?Nju su izmislili u aušvicu ?

Stvarno sam zapanjen neznanjem.
Pa opće je poznato da su je izmislili u Buchenwaldu.


Evo primjer iz Vučedolske kulture(križ,krug,krugovi).

Ali ja sam ipak govorio o ranijem periodu.


A kaj ćemo s Egipatskim Ankhom


A kakve veze ima ankh sa rimljanima i njihovim načinom egzekucije?Pročitaj prve postove u temi-govori se o simbolu križa vezano za kršćanstvo.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.