Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2011., 22:12   #281
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
20 manje-više, svejedno. Od vrs + svk su mogli dobiti i do 100 komada.
Tebi je svejedno.....100,200,300,500...meni nije! Mene zanima procjena u jedan tenk sa ostupanjem +- 10 tenkova. A za 84-ke bi bilo idealno da ukupan broj unistenih na svim ratistima procjenimo sa greskom od 2-3 komada.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:14   #282
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Pa ne znam koliko ih je bilo, ali očito je bilo dovoljno, hehehe...
Navedi? Baš me interesira?
Jesi ikad gađal sa maljutkom?
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:14   #283
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Momci,
ajmo malo stati na loptu.
U ĐĐ SV je proizvedeno nešto preko 650 tenkova M-84 inačica ,uključujući i one za izvlačenje.Ali ne do 1991.nego do 2003/2007.

Ovi koji govore da je Hv zarobila 24 ili 60 ili 80 M-84 neka samo kazu u kojim to vojarnama ili lokacijama.

Po mojim informacijama
JNA je 1991 imala 420 tenkova M-84 i oko 90 T-72.
U Kuvajt je otišlo 149/152 tenka
HV je uspjela zarobiti ukupno 12 ili 13 tenkova M-84 (od toga u tvornici 8 M-84 AB koji nisu isporučeni Kuvajtu od 23 komada -onih 15 komada jest) te 3 T-72 /poslije modernizirani na standard M-84A4./
Sve druge koje Hv ima je proizveo ĐĐSV od 1992. i pripadaju ukupnoj brojci od preko 650 proizvedenih-da sad ne preciziram broj.

Znači od 420 tenkova JNa iz 1991. godine danas je slijedeća situacija:
Srbija 237
Slov 59
BiH 80?
HRV 4
_______________
380
Dakle cca 40 M-84 je potpuno uništeno ukupno u ratovima u HRV i BiH.
Pogođenih je sigurno i dvaput više ali su ti tenkovi popravljeni i danas su operativni.
A da ne govorim da puno ljudi ne razlikuje M-84 i T-72.
Boldao sam ono što čini razliku...eto.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:16   #284
Koja je to 1. gardijska motorizovana brigada u Vukovaru, ponavljam po ko zna koji put? 1. prgm DIVIZIJA koliko mi je poznato nije čitava sudjelovala u napadu na Vukovar, već samo 1. i 2. (ili je to 3., ne znam) njena brigada iz Beograda i Pančeva, kao i gardijska VP, kako vidimo na snimkama na koje nas je Keva uputia. Ja mislim da ta brigada tada nije postojala, već da se iza tog imena krije 1.prgmbr u kojoj sam ja služio do 1. kolovoza 1991.

U napadu u rujnu sudjelova je sigurno moj 2MB (meh. bataljon) – to znam -, a s njim vjerovatno i jedan OKB, jer su u napad prvi išli stariji vojnici s odrađenom čitavom obukom (tzv. septembarci). U rujanskim je borbama najviše i uništeno tih tenkova jer su nakon neuspjeha napadači prominili taktiku i započeli s bombardiranjem.
U prvim valovima napada dakle kreću 12+12+12+1=37 tenkova m84/t72. Svi uništeni BVP-i i tenkovi čije sam brojeve moga vidit na slikama ili snimkama imaju brojeve iz «mog» bataljuna ili iz te brigade (12 5nn – 2MB, ili 11nnn, ili 12 nnn). Uništeni t55 ne mogu biti iz te brigade, već iz 2. (pančevske) prgmbr ili one ok. br iz Sr. Mitrovice koja je u B. Selo i B. Naselje (tj. Vukovar) stigla nakon pogibije naših policajaca. Razumije se, m84 i t72 uništeni u Vukovaru i okolici ne moraju bit iz 1. prgmbr, jer ih je sigurno bilo i u pančevskoj brigadi i u drugim koje su ratovale u i u okolici Vukovara.

Sveukupan broj tih tenkova na vukovarskom bojištu u jesen 1991. može bit oko 100 – 76 (77) u 1.prgmbr + nekoliko OKB-a u pančevskoj (možda i mitrovačkoj, premda sumnjam) i valjevskoj meh. brigadi. Ukoliko je valjevska br. bila opremljena kao i 1.prgmbr – u što sumnjam - onda je broj do 150 tenkova m84/72. Ako ja tvrdim da je uništeno oko 30 m84 u Vukovaru to je onda skoro svaki četvrti (ako napravimo kompromis od 120 tenkova) – pa to je katastrofa za JNA! – nešto što govorim otkad sam se uključio. Ali ako ih je uništeno najmanje 100 ili više od 100 – to je smješno. Znači svi koji su bili tamo su uništeni! A mi znamo da nisu svi uništeni jer ih na snimakama pred pad Vukovara ima puno, jako puno.

Zato mi je bitno ustvrdit koja je to Mrkšićeva 1. MOTORIZOVANA gardijska brigada, jer onda u računicu moramo pridodati još 84-ki i 72-ica.
usermane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:18   #285
Današnje stanje
http://www.vojska.net/hrv/oruzane-sn...anje/pjesacko/
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:18   #286
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
HV je uspjela zarobiti ukupno 12 ili 13 tenkova M-84 (od toga u tvornici 8 M-84 AB koji nisu isporučeni Kuvajtu od 23 komada -onih 15 komada jest) te 3 T-72 /poslije modernizirani na standard M-84A4./.
Ovaj dio me zanima. Koliko je tocna ova informacija!?
Znaci ti tvrdis da je HV ukupno zarobio samo 27 M84...od kojih je 15 isporuceno Kuvajtu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:18   #287
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Navedi? Baš me interesira?
Jesi ikad gađal sa maljutkom?
Nisam.
Iako dosta znam o njoj.

Rane verzije su imale MCLOS vođenje što je nezgodno jer se treba i raketu i cilj držati na ciljniku. Ne znam jel se to uopće uspješno rabilo u ratu, makar je JNA imala tih raketa.

"Standardna" verzija ima poluautomatsko vođenje i probojnost 400 mm.

Znam da je spora u 3PM što je nezgodno za operatera ukoliko ga se uoči, i da smo osim standardne verzije još '91. na crnom tržištu nabavili bar dvije verzije rakete s većom probojnošću od standardnih 400 mm.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:23   #288
Quote:
usermane kaže: Pogledaj post
Rakijetina, dobro nam došao. Napokon konstruktivni suparnik... Mislim da nam dobro ide i da smo na putu do stvarne brojke, makar okrugle.

Nešto sam primjetio. Izračunao sam po sjećanju da je broj tenkova u 1.prgmbr 74+2 (možda 3) tenka m84/t72, dakle 76 (77), dok u kevinom postu "Jedinstvo2" piše da je ta brigada bila popunjena s 83 takva tenka, kolika je i maksimalna popunjenost meh. brigade JNA. Dakle 7 ili 6 tenkova manje. Ja sam do brojke doša računanjem koje kreće od onoga što znam zasigurno - a to je da je meh. četa imala 12 vozila BVP a ok.četa 12 tenkova. Bila su tri voda u četi, svaki po četiri desetine. Bila su dva meh. i dva ok. bataljuna, svaki s tri čete. Molim nekog kome se da i ko je u računanju dobar - jer ja nisam - da potvrdi moju brojku. Jer ako je ona točna, onda podaci JNA nisu točni, jer je broj tenkova uvećan.
Oćemo li se onda držat brojke 500 ili ćemo je umanjit?
Moguće. No, ja se držim brojke od 500 jer je 650-652 proizvedeno (i po srpskim izvorima također).

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje....zar nisu neke 84-ke unistene u kontranapadu nakon prepada VRS na prijevoj Derale ( gdje su stradala 141. br. ).?
Nije mi poznato da je ijedna tamo ostala. Nakon što su pukli, znam da je u napredovanju prema Drvaru u našu kolonu ušao srpski tenk (prije Drvara na prijevoju, s puta s lijeve (zapadne) strane). Naši mislili da je naš, i prošao je lišo. Vjerovali ili ne.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Imas par gresaka...dodaj 2 mak, zatim Slovenskih je 60-66..( 54 operativna, 6 unistenih..i sest pod upitnikom...vjerovatno onih 6 unistenih ), ABIH je u onih 87 pa ih ne treba ubrajati. Sad oduzmi 24 sto ih je HV zarobio i dobiti ces

500-5002
-241-244
-87
-60-66
-24
= 79 - 90 unistenih M84 na svim bojistima.


Stim da je meni malo sumnjivo onih 87...a i Hrv. 24.
2 mak su uračunati u 241-244 (jer Dimitrijević kaže 233 2004. god, dakle 233+9+2=244); dok Srpski oklop piše "Posle raspada SFRJ...Vojska Jugoslavije imala je 239 M-84 i M-84A". 239+2=241

Za Slovence sam stavio 54-60 (čisto sumnjam da je 66)

Ostaje 107-120

Za 24 nije nitko siguran, i zato ne spekuliram. Znam samo koliko tenkova Srbi "nemaju", i to su (107-120) uništeni i zarobljeni.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:24   #289
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Nisam.
Iako dosta znam o njoj.

Rane verzije su imale MCLOS vođenje što je nezgodno jer se treba i raketu i cilj držati na ciljniku. Ne znam jel se to uopće uspješno rabilo u ratu, makar je JNA imala tih raketa.

"Standardna" verzija ima poluautomatsko vođenje i probojnost 400 mm.

Znam da je spora u 3PM što je nezgodno za operatera ukoliko ga se uoči, i da smo osim standardne verzije još '91. na crnom tržištu nabavili bar dvije verzije rakete s većom probojnošću od standardnih 400 mm.
Vidil sam iz aviona da nisi.
Vjeruj mi u stvarnosti nije baš tak jednostavno, a nismo ih imali na bacanje.
Daleko je rat od Pc igrice.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:24   #290
Quote:
usermane kaže: Pogledaj post
Zato mi je bitno ustvrdit koja je to Mrkšićeva 1. MOTORIZOVANA gardijska brigada, jer onda u računicu moramo pridodati još 84-ki i 72-ica.
Mislis na onu SSNO.

Znas sto ja mislim, ja pretpostavljam da je to stari naziv tvoje jedinice.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:27   #291
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Vidil sam iz aviona da nisi.
Vjeruj mi u stvarnosti nije baš tak jednostavno, a nismo ih imali na bacanje.
Daleko je rat od Pc igrice.
Dobro, i autor je htio reći...?

A ja sam rekao nešto pogrešno...? Hajde mi molim te reci, što sam pogrešno rekao
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:27   #292
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Za 24 nije nitko siguran, i zato ne spekuliram. Znam samo koliko tenkova Srbi "nemaju", i to su (107-120) uništeni i zarobljeni.
Ali birno nam je koliko je HV zarobija M-84...jer kada se to oduzme ostaju nam samo unistene 84-ke.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:33   #293
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Dobro, i autor je htio reći...?

A ja sam rekao nešto pogrešno...? Hajde mi molim te reci, što sam pogrešno rekao
Da smo ih imali dovoljno da im pojedemo 500 MBT.
Jesi barem ikada gađao iz standardnog RPG, Ose?
Čist toliko da znam.
Interesira me.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:36   #294
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ovaj dio me zanima. Koliko je tocna ova informacija!?
Znaci ti tvrdis da je HV ukupno zarobio samo 27 M84...od kojih je 15 isporuceno Kuvajtu.
Ne damo tenkove ,S.Brod 5.5.1991
http://img.photobucket.com/albums/v2...ajutenkove.jpg
Po mojim procjenama radnici ĐĐSV nisu dali 23 nova tenka M-84AB za Kuvajt.
Poslije je 108 br. uzela te tenkove ,naprije su imali 8 M84 AB a poslije 15 tenova M-84AB.Na kraju je od ta 23 tenka M-AB njih 15 izvezeno u Kuvajt a 8 tenkova M-84AB je ostalo u HV.
Na svim drugim lokacijama u Hrvatskoj za vrijeme rata HV je uspjela dočepati se svega 3 ili 4 tenka M-84.
Bilo ih je (tenkova M-84) u vojarnama Zagrebu i Jastrebarskom ali su otišli u BiH koncem 1991.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:39   #295
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Da smo ih imali dovoljno da im pojedemo 500 MBT.
Jesi barem ikada gađao iz standardnog RPG, Ose?
Čist toliko da znam.
Interesira me.
Nisam gađao nijednim PO sredstvom

Što ne mijenja činjenicu da se Maljutke jesu koristile u Vukovaru, i, iako malobrojne, očito su uspješno obavile zadatak.

Ima neki problem, hm?
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:43   #296
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ne damo tenkove ,S.Brod 5.5.1991
Po mojim procjenama radnici ĐĐSV nisu dali 23 nova tenka M-84AB za Kuvajt.
Poslije je 108 br. uzela te tenkove ,naprije su imali 8 M84 AB a poslije 15 tenova M-84AB.Na kraju je od ta 23 tenka M-AB njih 15 izvezeno u Kuvajt a 8 tenkova M-84AB je ostalo u HV.
Na svim drugim lokacijama u Hrvatskoj za vrijeme rata HV je uspjela dočepati se svega 3 ili 4 tenka M-84.
Bilo ih je (tenkova M-84) u vojarnama Zagrebu i Jastrebarskom ali su otišli u BiH koncem 1991.
Znaci HV je imala mozda 12 M-84. od JNA. Moram priznati da mi je ovo veliko iznenadjenj...ja sam mislija da ih je bilo vise.


Bogami, to dize broj unistenih 84-ki za jos 12!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:47   #297
Ne od kvote tenkova JNa ,nego od onih 150 za Kuvajt. Hv je od kvote JNa uspio uzeti 4 tenka na različitim lokacijama. Tenkova JNA M-84 u Hrvatskoj su bili u vojarni Maršalka i vojarni Jastrebarsko.Pregovorima su otišli.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:50   #298
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ne od kvote tenkova JNa ,nego od onih 150 za Kuvajt. Hv je od kvote JNa uspio uzeti 4 tenka na različitim lokacijama. Tenkova JNA M-84 u Hrvatskoj su bili u vojarni Maršalka i vojarni Jastrebarsko.Pregovorima su otišli.
Da..ali Srbi na svojim stranicama govore da je u Kuvajt otislo 150 -151 M-84...u tu su ukljuceni i onih 15. Tu je gori negdje link...pitaj boga di.
A da je do 91...ne do 200-neke kako ti kazes proizvedeno 650 M84...znaci 650-150 = 500 je ostalo u Jugi ( neko kaze 502 ali ok ).
Znaci, sto god je ostalo u HV to se odbija od 500...kuvajcani nas vise ne zanimaju nakon sto smo im dali onih 15. A to sto ih je 8 bilo AB kuvajtske verzije...nema veze.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:55   #299
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Nisam gađao nijednim PO sredstvom

Što ne mijenja činjenicu da se Maljutke jesu koristile u Vukovaru, i, iako malobrojne, očito su uspješno obavile zadatak.

Ima neki problem, hm?
Ima.
Pojma nemaš o protupklopu.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 22:59   #300
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Ima.
Pojma nemaš o protupklopu.
Dobro, ja nemam pojma, u praksi, teorijski nikako - no kakve mrtve veze to ima s ovom temom, i općenito s bilo čime vezanim uz mene?
Jel' tebi dobro?
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.