Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2012., 20:54   #21
Pročitajte malo ovu temu.
Sve je već više puta objašnjeno.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=223346
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 19:05   #22
Oslobođenje od plaćanja poreza na nasljedstvo

Molim odgovorite mi da li postoji mogučnost oslobođenja od plaćanja poreza na nasljeđenu nekretninu /kuća, zemljište / zbog slabog imovinskog stanja i teške bolesti osobe koja je nepokretna i kojoj velik dio mirovine odlazi na skupe terapije i ljekove?
perida2910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 11:49   #23
Molio bih odgovor ako može pomoć oko pitanja.
Razgovaram sa prijateljem. Trenutačno je nazaposlen. Nakon smrti rođaka kojemu je jedini nasljednik, nasljeđuje cca 160.000 kn na računu u banci. Temeljem rješenja, banka prebacuje iznos na njegov račun. Sad bi on to uložio i pokrenuo nekakvi posao. Interesira ga koliko će u završnici platiti porez na taj iznos. Dakle koliko je ukupno obvezan uplatiti davanja kako bi znao s kolikim iznosom za posao uopće raspolaže.
Zvonko-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:11   #24
Situacije je sljedeća
Tata i teta (tatina sestra) zajednički su gradili kuću i živjeli u zajedničkom domaćinstvu.
Teta je kasnije zbog bolesti lišena pravne sposobnosti i tata je bio njen skrbnik, umrla 1987. ostavinska rasprava je provedena kasnije 2010. god. i tetina polovica kuće je pripala tati.
Tata je bio u poreznoj i rečeno mu je da ne treba platiti porez (nisam sigurna da li ima na pismeno).
Jučer je dobio poziv od porezne uprave da nije pravodobno prijavio porez i da mora prijaviti u roku 8 dana.
Da li tata treba platiti porez ili se može primjeniti ( ne znam da li još vrijedi) čl. 13 točka 3 Zakona o porezu na promet neretnina:

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
te ako je primjenjivo na koji način to dokazati.
Da li poreznoj uputiti dopis, prigovor, žalbu... ?
Odnosno, što napraviti?!
mediteranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 13:48   #25
Oslobodjenje ne ide automatski, mora se traziti.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 14:20   #26
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Oslobodjenje ne ide automatski, mora se traziti.
Znači ispuniti prijavu i tražiti oslobođenje temeljem toga što su zajedno živjeli i gradili kuću ili?
Hvala!
mediteranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 00:32   #27
Probat cu biti jasan. Baka je prije smoje smrti napisala oporuku kojom ja (unuk) dobivam sve. Od bake nasljedjujem kucu, nesto zemelje,sume,itd... i racun u banci. Dobio sam rijesenje, koje je postalo pravomocno,sad me zanima. Na nekretnine se placa porez od 5%, no cutajuci post od pocetka, za oko mi je zapeo jedan umanjen tekst: 3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje, Sa bakom sam zivio do njezine smrti u prizemlju (u istom domacinstvu). Dali ja moram platiti porez na nekretnine i dali se placa porez za novac u banci?
Tisak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 12:41   #28
To je za tebe nebitno, jer ti kao unuk svakako ne plaćaš porez...

Quote:
3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja,
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 17:40   #29
Što je tu "drugom stjecanju nekretnina bez naknade" ? Jel u to ulazi i Ugovor o doživotnom uzdržavanju?
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 15:45   #30
Oživljavam forum ( nadam se)

molim nekoga za savjet,

naime, otac je naslijedio od pokojne tetke koja nema druge nasljednike, neko manje zemljište u dalmaciji, dakle, zemljište koje je izvan građevinskog područja, na koje on vjerojatno nikad ni neće otići niti mu treba, i sukladno tomu je dobio porezno rješenje prema kojem treba platiti određen iznos novca - poreza na nekretnine kojeg on NEMA i NEMA! u mirovini je, i zaista nema načina za platiti taj porez za to zemljište koje mu i ne treba niti ga je tražio...
što činiti, kome se obratiti?
pitam potpuno laički jer nemam pojma kako mu pomoći!
marali78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 14:46   #31
nasljeđivanje

Lijepi pozdrav. Molim pomoć oko riješavanja naše pravne zavrzlame:

1. da li majka može sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sa jednim sinom za jedan stan a sa drugim sinom doživotni ugovor za drugi stan?
2. da li se plaća porez, ako sin daruje stan majci?
arkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 17:19   #32
Porez na nasljeđedstvo (nasljeđena nekretnina)

Nasljedio sam nekretninu (postupak oporuke bio je gotov jos prije više od 2 godine) dakle nasljedio sam ju, nisam ništa nikome plaćao za to, već nasljedio i to je to, na sudu riješio sve, dobio vlasnički list.
Danas mi stigne ceduljica iz porezne da moram uplatiti 4 100 kn jer sam kupio tu kuću? Kupio?! Nasljedio sam ju a ne kupio, kupoprodajni ugovor ne postoji, dakle dobio sam ju đabe jer je to kuća mog pokojnog djeda a u njegovoj oporuci bio sam jedino ja i meni je sve ostavio.
Odakle sad taj porez, na temelju čega? Što da radim? Dali se žaliti i imam li osnove za žalbu?
Trenutno nisam pri novcu i ne mogu platiti toliki iznos.
Napominjem da je ostavni postupak bio gotov prije više od dvije godine i kad sam pitao sutkinju moram li još išta platiti, rekla je da su to svi troškovi. Par sto kuna bilo tih troškova suda, ostavinska rasprava (mada je tehnički nije ni bilo) i slično, ne sjećam se više što je sve bilo.
Uplatnica nije isprintana već je ispisana rukom, a članak zakona koji je naveden odnosi se na trgovinu nekretninama.
Ne znam šta da radim više...

Nisam bio siguran gdje postaviti temu, dali pod nasljeđivanje ili nekretnine. Slobodno premjestite ako sam pogriješio.

Hvala na pomoći i odgovoru.
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 17:58   #33
http://burza.com.hr/novac/porezi-i-f...ih-nekretnina/

Google is your friend...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 08:25   #34
Darivanje ili ostavinska rasprava

Ako mi otac za života daruje stan - koliki si tada troškovi oko darivanja i prijepisa na mene.
Koliko mi je poznato, u slučaju ostavinske rasptave ako mi ne daruje , onda moram platiti oko 3000 kuna.
RegaRega is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 17:46   #35
Kod nasljeđivanja, makar ste oslobođeni plaćanja poreza, to ne znači da će vas Porezna automatski osloboditi plaćanja poreza. Morate ići okolo (ne znam više gdje, to vam može javni bilježnik reći) i malo dati štambiljati to Rješenje o nasljeđivanju.
udzbenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 20:44   #36
Nasljedili smo ujakovu kuću (mamin brat) i neke zemlje, doneseno je pravomoćno rješenje o nasljeđivanju i sutkinja je izdala papire
koje smo nosili na banku i na poreznu. E, sad, dobijemo Poziv za podnošenje poreza na promet nekretnina. Stvar je u tome da je
jedna zemlja (čestica) u drugoj županiji - a sutkinja nije dala papir za to - dala je papire samo za poreznu u našoj županiji.

Između ostaloga piše u ovom pozivu da smo... prema čl. 17. st. 1 Zakona o porezu na prometu nekretnina bili obvezni prijaviti nastanak porezne obveze ispostave na području na kojem se nalazi nekretnina (zemlja) u roku od 30 dana te nas pozivaju da istu podnesemo na obrascu...osobno ili putem pošte na adresu ove ispostav eu roku od 8 dana.

Naveli su i pravne posljedice - zbog propuštanja podnošenja prijave poreza na promet nekretnina propisana je kazna od 2 000
100 000 kn.

E, sad, koliko mogu iščitati i shvatiti iz tog administrativnog stila i jezika, mi moramo u roku od 8 dana podnijeti prijavu poreza za tu nekretninu (zemlju) u drugoj županiji i time smo izbjegli kaznu. Ako to ne učinimo, slijedi kazna.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:18   #37
Da li je netko na području Zg - točnije Dubrava - Klaka plaćao porez na naslijeđivanje (u pitanju stan - plaćam porez za 20 kvadrata).
Naime, ne znam koliko to košta. Znam, znam 5% od procjene P.U ali kada sam zvala nisu mi znali niti unaprijed reći kako se to određuje a ako ću trebati dati veću sumu morat ću dići kredit a to ne mogu na brzinu..Može li se dogovoriti plaćanje u ratama?
Koliki ste porez plaćali u ovoj godini i na kojim lokacijama u Zg - ako mi možete okvirno napisati bila bih zahvalna.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 15:50   #38
Otac nasljeđuje od sina nekretnine, auto i gotovinu - što se oporezuje

Pozdrav

U obitelji imam slučaj nasljeđivanja. Umro mi je stric. Nije imao ženu ni djecu. Imao je dva brata (moj tata i drugi stric) i oca ( moj deda)

Obavljena je ostavinska rasprava kod javnog bilježnika i sva imovina je pripala djedu.

Ostavila se sastoji od:

Kuće i nekoliko njiva
Rabljenog automobila
Ušteđevine odnosno svote na tekućem računu.

Na dokumentu od javnog bilježnika je sve navedeno, ali nisu napisane svote koje su bile na pojedinim računima već sam stoji "nepoznati iznos na računu kod xxx banke". Deda je bio u banci i novce podigao.

Nasljeđivanja nije područje kojim se bavim pa molim potvrdu točnosti daljnjih koraka.

Za stjecanje nekretnina treba prijaviti isto u poreznu upravu. Prema propisima ne plaća se porez na prijenos nekretnina kod nasljeđivanja u korist pretka. Porezna će donijeti rješenje da je oslobođeno od poreza.

Kod automobila i gotovine je drugačija situacija jer samo nasljednici prvog reda ne plaćaju porez. U tom slučaju je deda dužan prijaviti auto i gotovinu na poreznu upravu i platiti 5% poreza.

Zanima me kako da prijavi gotovinu, s izvodom iza banke ili?

Deda naravno odmah planira imovinu darovnim ugovorima podijeliti drugom stricu i tati. Na darovni ugovor na gotovinu i auto se isto plaća porez? Kako se napravi darovni ugovor za gotovinu?
Hvala na pomoći


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 15:58   #39
zašto bi se pravio darovni ugovor za gotovinu?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 16:16   #40
Pa recimo da imaš potvrdu o tijeku novca?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.