Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 19:40   #281
Quote:
germma kaže: Pogledaj post
stan kupljen preko suda.
prošao je sav postupak, vlasnici smo te trebamo stupit u posjed.
kontaktirali smo i dog se sa bravarom da otvori vrata.
u stanu ne živi nitko godinama i zvat ćemo predstavnika stanara.
treba li mi još nešto?
trebas osigurati ono sto ti (pismeno) nalozi sud
taman da i nitko ne zivi godinama, otkud ste tako sigurni da (sada) u stanu nije npr. jedan ormar 1m x 2m, dakle, za isti treba osigurati prijevoz i skladistenje
Ako se bivsi vlasnik odlucio na (mirnu) predaju nekretnine kupcu i dogovorio primopredaju s vama i vasim odvjetnicima (ili predao kljuceve sudu), onda mozes s bravarom i predstavnikom stanara- moras imati pravnu podlogu da smijes bez sudskog ovrsitelja u nekretninu.

U suprotnom samo sa SUDSKIM OVRSITELJEM (+ bravar, + prijevoz,+ skladistenje itd. jer je zbog neispunjenja tih cimbenika vec odgadjano).
No, to ti BAS SVE moze i mora reci, a svakako napisati nadlezni sudac.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 19:56   #282
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć. Dakle, uplatio sam jamčevinu za kupnju jedne nekretnine na dražbi. Ono što je realno moguće, jer je nešto slično doživjela jedna osoba koju zna moj frend, da će mi doći jedna ili više osoba na dražbu koja nema realno interesa kupiti tu nekretninu (nije atraktivna, ali ja bih htio to kupiti), nego samo dolaze da me ucijene za par tisuća eura da mi ne dižu cijenu.
Što mogu napraviti, tj. što bi bilo najbolje napraviti u tom slučaju?
Hvala
Ah, te informacije iz trece ruke...

Dakle, ta jedna ili vise osoba ce cist' iz zahebancije uplatiti jamcevinu/jamcevine (jedan od uvjeta da uopce mogu pristupiti drazbi), samo da bi nekome dizale cijenu???

Ajde, cist hipotetski, da zaista postoji takav slucaj:
Dizi i ti (njima) u nebesa, i kad zavrsi drazba, a tvoja ponuda "zahvaljujuci" njihovom dizanju iznosi vise no sto si uopce mislio i mozes platiti, nakon zavrsetka drazbe postoji zakonom propisano nazovi "vrijeme za razmisljanje (tj. predomisljanje). Udjes natrag u sudnicu i povuces svoju ponudu, cime tvoji zahebanti kao druga najbolja ponuda postaju kupci (i to za iznos koji su si sami dizali ).
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 09:43   #283
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Ah, te informacije iz trece ruke...

Dakle, ta jedna ili vise osoba ce cist' iz zahebancije uplatiti jamcevinu/jamcevine (jedan od uvjeta da uopce mogu pristupiti drazbi), samo da bi nekome dizale cijenu???

Ajde, cist hipotetski, da zaista postoji takav slucaj:
Dizi i ti (njima) u nebesa, i kad zavrsi drazba, a tvoja ponuda "zahvaljujuci" njihovom dizanju iznosi vise no sto si uopce mislio i mozes platiti, nakon zavrsetka drazbe postoji zakonom propisano nazovi "vrijeme za razmisljanje (tj. predomisljanje). Udjes natrag u sudnicu i povuces svoju ponudu, cime tvoji zahebanti kao druga najbolja ponuda postaju kupci (i to za iznos koji su si sami dizali ).
Boldano - da, da bi, ako vide da sam ozbiljan kupac i želim kupiti, zaradili par tisuća eura bez kupovine nekretnine koju kasnije neće moći prodati i morat će se zajebavat s izbacivanjem stanara. Ne znam zašto ti je to tako nevjerojatno, ali zapravo znam više osoba koje su svjedočile tome (samo nisam u prvom postu htio govoriti) i dosta često se radi o jednim te istim osobama koje ucjenjuju i vjerojatno si time krpaju kućni budžet. To je neka dražbena polumafija. Nije zajebancija, stvarno postoji, možeš vjerovati i ne moraš.

A da ja dižem u nebesa, ne mogu jer imam granicu do kud mogu i određeni osobni interes kod te nekretnine zbog kojeg mi je apsolutno nedopustivo da me takav jedan kriminalac zajebava i eventualno ju kupi, pa makar i greškom. Ukoliko dođe normalan kupac koji se realno zanima za nekretninu, OK, nek diže i kupi. Ali ako je došao tamo ucjenjivati me samo da proba izvući neku korist za sebe te mi pritom povisi cijenu do max koliko sam ja spreman ići ili više, to ne želim trpiti.

I koliko traje to vrijeme za predomišljanje?
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 11:06   #284
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Boldano - da, da bi, ako vide da sam ozbiljan kupac i želim kupiti, zaradili par tisuća eura bez kupovine nekretnine koju kasnije neće moći prodati i morat će se zajebavat s izbacivanjem stanara. Ne znam zašto ti je to tako nevjerojatno, ali zapravo znam više osoba koje su svjedočile tome (samo nisam u prvom postu htio govoriti) i dosta često se radi o jednim te istim osobama koje ucjenjuju i vjerojatno si time krpaju kućni budžet. To je neka dražbena polumafija. Nije zajebancija, stvarno postoji, možeš vjerovati i ne moraš.

A da ja dižem u nebesa, ne mogu jer imam granicu do kud mogu i određeni osobni interes kod te nekretnine zbog kojeg mi je apsolutno nedopustivo da me takav jedan kriminalac zajebava i eventualno ju kupi, pa makar i greškom. Ukoliko dođe normalan kupac koji se realno zanima za nekretninu, OK, nek diže i kupi. Ali ako je došao tamo ucjenjivati me samo da proba izvući neku korist za sebe te mi pritom povisi cijenu do max koliko sam ja spreman ići ili više, to ne želim trpiti.

I koliko traje to vrijeme za predomišljanje?
obaveznih 10 minuta, evidentiranih u rjesenju
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 11:48   #285
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
Održana je i 2. dražba na kojoj se isto nije nitko pojavio .....
U dogovoru sa sucem otkupila sam sve te stvari pa ću tražiti povrati radi troškova najma, bravara, prijevoza koji su bili veći nego vrijednost tih stvari. Sad samo da se još riješim te starudije - gotov 70% ide na smeće .....
Moja "trakavica" od ovrhe još nije završila ....
Na podnesak za povrat sredstava se ovršenik žalio i sad mi to ide na Županijski sud ja javljam daljnji tijek događaja ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 12:49   #286
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
Moja "trakavica" od ovrhe još nije završila ....
Na podnesak za povrat sredstava se ovršenik žalio i sad mi to ide na Županijski sud ja javljam daljnji tijek događaja ...
Cisti idiotizam ta zalba. Ocigledno je mazohisticki nastrojen pa mu se placaju dodatni troskovi.
Po zaprimanju zakljucka o predaji nekretnine kupcu mogao je nekretninu predati pa nebi imao troskove ovrhe radi ispraznjenja.

Nema bas nikakve zakonske osnove da mu se zalba uvazi. N-i-k-a-k-v-e.

Cekaj max. 2 mjeseca, nakon toga odmah pozurnicu. Nakon mjesec dana drugu pozurnicu ako ce uopce trebati. Rijesit ce se do ljeta, vidjet ces.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 19:52   #287
Hvala na podrški i uputi dsvbo ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 11:38   #288
Evo ja kupio nekretninu za 1/3 cijene. Nije se pojavio ucjenjivač makar je netko (mislim da on) uplatio jamčevinu, ali ju je onda povukao. Valjda je uočio sigurniju priliku.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 23:31   #289
dsvbo, molim informaciju, da li su ovo svi relevantni ovršni zakoni:

- 1. Ovršni zakon, Narodne novine br.: 112, 11.10.2012.
- 2. Ovršni zakon, Narodne novine br.: 139, 10.12.2010.
- 3. Ovršni zakon, Narodne novine br.: 57, 12.07.1996.

- 1. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 93, 30.07.2014.
- 2. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 125, 07.11.2011.
- 3. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 67, 09.06.2008.
- 4. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 88, 20.07.2005.
- 5. Ispravak Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 194, 10.12.2003.
- 6. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 173, 31.10.2003.
- 7. Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, Narodne novine br.: 29, 26.03.1999.

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx

Ako sam propustio navesti još neki, molim te navedi koji.

Od navedenih zakona, pretpostavljam da treba pročitati samo ove boldane koji su najnoviji.

TNX
__________________
Agnes Repplier: "U nama samima naći sreću je teško, a negdje drugdje - nemoguće."
Talis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 22:45   #290
Poz

Zanima me dal negdje mogu vidjet za kolko je prodana nekretnina na javnoj drazvi. ponude sam nasao na HGK al nigdje da nadjem ovrhe koje su prodane i za koliko


hvala
livada2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 13:32   #291
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
Moja "trakavica" od ovrhe još nije završila ....
Na podnesak za povrat sredstava se ovršenik žalio i sad mi to ide na Županijski sud ja javljam daljnji tijek događaja ...
Županijski sud ekstra brzo riješio predmet - žalba odbijena ....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 11:22   #292
Bio sam danas na jednom pokušaju dražbe kao "javnost", čisto da vidim kako to izgleda. Obavijest o dražbi nije bila izvješena na oglasnoj ploči suda pa je dražba odgođena, a nije bilo niti ponuđača, tako da nisam uspio dobiti osjećaj o nadmetanju iz prve ruke.
U razgovoru sa odvjetnikom koji je zastupao ovršenika dana mi je informacija da se nekretnina kupljena preko dražbe ne smije prodavati iduće 3 godine, tj. ako se proda da potrebno platiti porez u iznosu 35%. Liči mi na nonsens, ali da priupitam ovdje, ima li istine u tome?
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 12:07   #293
Quote:
Kreso75 kaže: Pogledaj post
Bio sam danas na jednom pokušaju dražbe kao "javnost", čisto da vidim kako to izgleda. Obavijest o dražbi nije bila izvješena na oglasnoj ploči suda pa je dražba odgođena, a nije bilo niti ponuđača, tako da nisam uspio dobiti osjećaj o nadmetanju iz prve ruke.
U razgovoru sa odvjetnikom koji je zastupao ovršenika dana mi je informacija da se nekretnina kupljena preko dražbe ne smije prodavati iduće 3 godine, tj. ako se proda da potrebno platiti porez u iznosu 35%. Liči mi na nonsens, ali da priupitam ovdje, ima li istine u tome?
25%

http://www.poslovni.hr/nekretnine/pr...-paziti-262465
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 12:59   #294
Ako sam dobro shvatio tekst, tih 25% poreza plaćam samo ako sam do sada prodavao nekretnine (što u zadnjih 5 godina nisam), ili ako bi se počeo baviti preprodajama nekretnina kupljenih na dražbama.
Ali ukoliko kupim (malo karikiram) na dražbi 10 nekretnina iste vrste (napr. stanove), i u idućih 5 godina odlučim prodati samo 2, na njih se plaća samo prijenos 5% (koje kod nas uobičajeno plaća kupac). Ukoliko pak u tih 5 godina prodam još jednu, dakle ukupno ih prodam 3, na razliku u cijeni svih nekretnina, tj. na "zaradu" moram platiti i 25% poreza.

Ako sam u pravu, taj porez zapravo nema veze sa time da je nekretnina kupljena preko dražbe?
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 13:11   #295
Quote:
Kreso75 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio tekst, tih 25% poreza plaćam samo ako sam do sada prodavao nekretnine (što u zadnjih 5 godina nisam), ili ako bi se počeo baviti preprodajama nekretnina kupljenih na dražbama.
Ali ukoliko kupim (malo karikiram) na dražbi 10 nekretnina iste vrste (napr. stanove), i u idućih 5 godina odlučim prodati samo 2, na njih se plaća samo prijenos 5% (koje kod nas uobičajeno plaća kupac). Ukoliko pak u tih 5 godina prodam još jednu, dakle ukupno ih prodam 3, na razliku u cijeni svih nekretnina, tj. na "zaradu" moram platiti i 25% poreza.

Ako sam u pravu, taj porez zapravo nema veze sa time da je nekretnina kupljena preko dražbe?
evo ovdje pise:
http://www.racunovodja.hr/porez-na-d...u4metSIfVk5TO/
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 13:12   #296
U svakom slučaju ako unutar 3 g prodaš nekretninu kupljenu na dražbi plaćaš 25 % lijepoj našoj.
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 13:40   #297
Po ovome tekstu, ne samo na nekretninu kupljenu putem dražbe, već bilo koju nekretninu.
Hvala u svakom slučaju

edit:
Evo naišao sam i na mjerodavne informacije i brošuru Porezne uprave, ukoliko nekoga zanima:
Porezna uprava - porezi kod kupnje nekretnina

Brošura porezne uprave

Zadnje uređivanje Kreso75 : 19.04.2016. at 14:35. Reason: dodavanje linkova
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 17:06   #298
Zainteresirana sam za jednu nekretninu koja će se skoro prodavati putem javne dražbe. Međutim razgledanje nekretnine nije moguće, kako mi je rekao sudac, jer nisu mogli doći do ključeva.
Interesira me u slučaju da izlicitiram navedenu nekretninu da li mogu odustati od kupnje, naravno da mi i polog bude vraćen, nakon što nekretninu uspijem vidjeti a zaključim da mi ne odgovara? Napominjem, njeno razgledavanje prije licitacije mi nije bilo omogućeno.

Također me interesira koji još dodatni / skriveni troškovi postoje oko kupovine nekretnine preko javne dražbe?

Mislim da slovo zakona kaže da dužnik mora snositi sve troškove postupak iseljenja stvari i osoba. Međutim čini mi se da je to u praksi uglavnom drugačije.
Nakon pravomoćnosti (ili čak i prije) vi morate , po uputama suda, uz ostalo osigurati i sva financijska sredstva za provedbu iseljenja stvari i osoba. U to cijenu ulaze i dnevnica sudskih vještaka i ostalih po potrebi.

Je l' istina da prilikom prvog ulaska u nekretninu uz bravara, vještake te četu za odnos/odvoz/popis stvar i što ja znam što još morate imati i dva svjedoka?

Zanima me i tko je dužan popisati stvari? Jeste li to vi i ti (eventualni) svjedoci ili to mora biti neko ovlašteno lice za takve stvari kojeg vi naravno plaćate?

Naknadno pretpostavljam da imate pravo utrošena novčana sredstva putem suda koji je provodio cijeli postupak (ili osobnom tužbom??) potraživati od dužnika.
Međutim šanse da vam to ikada bude refundirano su više nego zanemarive obzirom da se jednostavno nećete imate od čega naplatiti. Da li sam u pravu?

Tu je također i problem neplaćenih režija do vašeg konačnog stupanja na posjed.

U konačnici me interesira nakon što se se nekretnina isplati do kraja + 5% poreza do cca koliko se mogu popeti svi ti popratni troškovi?
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 15:46   #299
Nisam znao ništa o ovrhama i kako se provode osim onoga što piše u zakonu i što sam tu pročitao. Hvala svima što pišete svoja iskustva i dijelite znanje o ovoj temi

Moj primjer:

Dražba: za sudjelovanje je potrebno uplatiti 10% od vrijednosti nekretnine što kasnije ulazi, ako pobijedite na dražbi, u ukupnu cijenu vaše nekretnine. Stan je išao na ½ vrijednosti. Nakon licitiranja sudac pošalje ponuditelje van sudnice na 10 minuta razmišljanja. Zatim sudac ponovno poziva ponuditelje i pita kupca da li ostaje pri svojoj ponudi. Ukoliko kupac odustane vraća mu se 10% i stan se nudi drugom po redu ponuditelju i tako do zadnjega ako ovi odustanu- mogućnost muljaže ako se pojavi nepoznata osoba (uglavnom mešetari nekretnina idu skupa na dražbu za svaki slučaj ako se pojavi netko treći pa ga onda sa visokom cijenom natjeraju da odustane, a onda ekipica jedan po jedan odustanu i ostane samo zadnji sa svojom niskom ponudom kojemu onda ostane stan.

Nakon dražbe kupac odmah dobije zapis sa dražbe di je navedeno da kupac mora u roku od 30 dana uplatiti ostatak kupovnine. Ako u roku od 30 dana ne uplatite ostatak kupovnine ostajete bez uplaćenih 10% i nekretnina ide drugom po redu ponuditelju. Idući dan u ovršnoj pisarnici možete uzeti nepravomoćnu dosudu.

Pravomoćna dosuda može biti, ukoliko se nitko ne žali i ako odmah za koji dan uplatite kupovninu i odnesete dokaz o uplati na sud, gotova za 12 dana kako je bilo u mom slučaju.

Pravomoćnost dosude (lupe vam pečat na nepravomoćno rješenje o dosudi kada je postalo pravomoćno) je važno jer vam od tog datuma teče rok od 30 dana da prijavite porez. U ovoj državi je živa muka saznati nešto na sudu jer su očito tamo zaposlili amebe. Ja sam zvao, bio u ovršnoj pisarnici ali sam samo čuo od njih riječi ne znam. Nisam imao odvjetnika, tako da sam direktno zvao suca ( u ovršnoj pisarnici su mi rekli da ne mogu pričati sa njim) koji mi je objasnio cijeli postupak ovrhe ali isto nije znao kad će biti pravomoćno rješenje. Dakle vama sudac mora dati informacija o predmetu i imate svo pravo kontaktirati ga ili doći osobno na razgovor-on vas mora primiti. Uglavnom, treba biti uporan.

Nakon 45 dana mi poštom stiže zaključak o predaji nekretnine. Tu nisam imao problema, dobio sam ključeve, stan je bio oslobođen od stvari i osoba (vlasnica dugi niz godina živi na drugoj lokaciji, ovo je samo iznajmljivala). Osam dana nakon zaključka o predaji dobivam u ZK vlasnički list. U zaključku o predaji piše da vam se nekretnina odmah predaje u posjed.

E sada porez, neki u poreznoj kažu da se mora platiti 5%, a neki da se ne mora (tko tu koga...nemam pojma). Ja sam tražio da me se oslobodi jer to rješava moje stambeno pitanje-ću vidjeti što će biti. 5% se plaća na vrijednost za koju ste kupili nekretninu.

Dugovi komunalije. Sudac mi je rekao da nitko nema pravo naplaćivati tuđe dugove, tu mislim na HEP koji drži monopol ako želiš, kao ja, prebaciti brojilo na svoje ime. U HEP-ovoj poslovnici sam informativno pitao što je sa dugom bivšeg vlasnika, njihov odgovor: prvo se moraju podmiriti sva dugovanja kako bi vam prebacili brojilo na vaše ime. Ja sam im rekao da to u zakonu nigdje ne piše te da ću doći idući dan i tražiti od nadređenog da mi se voli pismeno očitovati u kojem to članku zakona piše da novi vlasnik mora podmiriti dugove bivšeg vlasnika. Idući dan kada sam došao, gle čuda nije uopće potrebno plaćati tuđe dugove, već se bez problema prebaci brojilo na novog vlasnika. A HEP, neka lijepo izvoli ganjati pravno bivšeg vlasnika. To se odnosi i na druge dugove poput vode, pričuve, smeća...Jednostavno morate biti čvrsti i ne dati da vas smuljaju.

Nadam se da sam nekome barem malo pomogao. Pozdrav!
bubitrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 16:06   #300
A HEP, neka lijepo izvoli ganjati pravno bivšeg vlasnika. To se odnosi i na druge dugove poput vode, pričuve, smeća...Jednostavno morate biti čvrsti i ne dati da vas smuljaju.

Nadam se da sam nekome barem malo pomogao. Pozdrav!
_______________
Jos lakse-u kupoprodajnom ugovoru napises da ako stan kukujes 1.1. 2017.kupujes ga sa podmirenim svim rezijama proslog vlasnika i eventualne racune koji budu dolazili naslovljeni na istog i do tog datuma ne priznajes.
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.