Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2011., 10:54   #1
Da mi je netko savjetovao prije braka...

ljudi bok
na ovom podforumu sam padobranac - trenutno sam aktivna na onom drugom podforumu, diametralno suprotnom - i nadam se da mi nećete zamjeriti na novoj temi.
ako već postoji ili je neukusna, slobodno me poterajte natrag na Vjenčanja

dakle, pitam ja vas -> koji savjet ili uputa ili citat ili knjiga (ili bilošta) bi poboljšalo (ili spasilo) vaš brak da ste to znali na početku cijele priče?

ili smatrate da takav savjet ne postoji jer je svaki međuodnos tako jedinstveno i posebno sjeban na svoj način?

pitam vas jer ja smatram da 99% veza je u temeljima isto i da smo mi svi u vezama iz udžbenika samo si brijemo da smo posebni.
pa ako smo u jezgri stvari svi isti, zašto netko uspije malo duže, a netko malo kraće? zašto je nečiji brak malo sretniiji i lakši, a netko se koprca i muči kao riba na suhom?

hvala vam na vašem vremenu
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:04   #2
Zato jer si neki "umisle" da odgovaraju jedno drugome a neki drugi si zaista odgovaraju! Uvjerena sam da je faktor sreće veliki čimbenik; ne u smislu kako ti grah padne već da je u pitanju "kozmička" sreća ali i ona uvjetovana našim odrastanjem, našim roditeljima i td.......
hrs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:26   #3
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
ljudi bok
na ovom podforumu sam padobranac - trenutno sam aktivna na onom drugom podforumu, diametralno suprotnom - i nadam se da mi nećete zamjeriti na novoj temi.
ako već postoji ili je neukusna, slobodno me poterajte natrag na Vjenčanja

dakle, pitam ja vas -> koji savjet ili uputa ili citat ili knjiga (ili bilošta) bi poboljšalo (ili spasilo) vaš brak da ste to znali na početku cijele priče?

ili smatrate da takav savjet ne postoji jer je svaki međuodnos tako jedinstveno i posebno sjeban na svoj način?

pitam vas jer ja smatram da 99% veza je u temeljima isto i da smo mi svi u vezama iz udžbenika samo si brijemo da smo posebni.
pa ako smo u jezgri stvari svi isti, zašto netko uspije malo duže, a netko malo kraće? zašto je nečiji brak malo sretniiji i lakši, a netko se koprca i muči kao riba na suhom?

hvala vam na vašem vremenu


zivite skupa par godina prije braka.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:32   #4
Quote:
4fun kaže: Pogledaj post
zivite skupa par godina prije braka.
to jesmo.
i definitivno se slažem s tim savjetom.

ako ti je bitna kvaliteta odnosa, useliti zajedno. ako ti je bitno dobiti prsten, a kvalitetu računaš da ćeš izgraditi kako tako prije ili kasnije, onda ne živjeti zajedno prije braka jer će ti se bitka za prsten malo odužiti
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:35   #5
Quote:
hrs kaže: Pogledaj post
Zato jer si neki "umisle" da odgovaraju jedno drugome a neki drugi si zaista odgovaraju! Uvjerena sam da je faktor sreće veliki čimbenik; ne u smislu kako ti grah padne već da je u pitanju "kozmička" sreća ali i ona uvjetovana našim odrastanjem, našim roditeljima i td.......

a ne bih rekla da su svi u vezama iz udžbenika. ima zaista posebnih veza. doduše, to su često i posebni ljudi.
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:38   #6
Quote:
hrs kaže: Pogledaj post
Zato jer si neki "umisle" da odgovaraju jedno drugome a neki drugi si zaista odgovaraju! Uvjerena sam da je faktor sreće veliki čimbenik; ne u smislu kako ti grah padne već da je u pitanju "kozmička" sreća ali i ona uvjetovana našim odrastanjem, našim roditeljima i td.......
lijepa rečenica

ovo s uvjetovanošću našeg ponašanja koje proizlazi iz našeg odgoja mislim da je užasno bitno jer zapravo ljudi kada budu nesretni ili se svađaju, postaju oni nesretni 4godišnjaci i vračaju se u te uloge i proživljavaju te emocije.
i ako to ne prepoznaju, komunikacija i razumijevanje je nemoguće.

a u "kozmičku" sreću ne vjerujem, ali vjerujem da ako se zamoli "kozmos" pomogne puno puta.

dakle tvoji savjeti, koje sam ja isčitala su:
1. skinuti ružičaste naočale i prihvatiti da si možda ne odgovarate stopostotno,al bi mogli i usprkos tome uspjeti
2. shvatiti da se puno toga proživi u djetinjstvu i ponekada zagrliti partnera i potapšati uplašeno djete u njemu
3. pozvati "kozmos" tu i tamo da te blagoslovi srećom i olakša put

hvala
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:52   #7
....... i draga mala još samo sitnica........ne udavati se zato jer se to MORA zbog toga što je ona trudna, zato što je to SLIJED događaja, zato što je VRIJEME...........ne vezati se za nekoga da bi se pobjeglo iz , primjerice, lošeg roditeljskog okruženja........vezati se samo i isključivo iz obostrane želje. Djecu ne RADITI; neka se dogode ukoliko ste oboje stava da ih želite!!!

Pozdrav komad!
hrs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 15:36   #8
ostani svoja uvijek, ne zanemaruj samu sebe, kao ni njega.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 16:57   #9
autorici:
Pokusaj nabrojati 4 karakteristike svog buduceg supruga koje ti nisu bas omiljene. Najmanje cetiri, a bilo bi pozeljno kad bih ih mogla nabrojati bar 10. I nakon toga ih potenciraj za nekih 50 posto i predpostavti, tj. zamisli situaciju gdje bi zivotne okolnosti, pritisci razlicitih vrsta zaista mogli potencirati to nedopadljivo i za vise od 50 posto.
I onda zapitaj samu sebe slijedece:
1. Sa koliko njih i koji period vremena bi bila spremna zivjeti sa partnerom u kojem prevladava ono sto ti se manje svidja, a ono sto ti je super je negdje potisnuto i latnento.
2. Kakav bi tvoj odgovor bio na takvo njegovo ponasanje: kritika, zahtjevanje za promjenom, pokusaj razumjevanja, prihvacanje, ispoljavanje svojih najgorih 10 karakteristika.

Ako to nekako uspijes sloziti, pa jos ako to ti i partner napravite zajedno, u smislu ti njemu napises njegovih najgorih 10, onda on tebi svojih najgorih 10, shvatite te koliko toliko ozbiljno i prihvatite mogucnost takvog razvoja situacije, te zamislite strategiju kako ce te izaci na kraj sa krizom.....mislim da ste onda na dobrom putu

Ljudi koji stupaju u brak, s pravom ili ne, se nadaju rastu, pozitivnom razvoju, dobitku, svojevrsnom blagostanju, a premalo razmisljaju o onoj drugoj strani novcica.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:17   #10
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ako to nekako uspijes sloziti, pa jos ako to ti i partner napravite zajedno, u smislu ti njemu napises njegovih najgorih 10, onda on tebi svojih najgorih 10, shvatite te koliko toliko ozbiljno i prihvatite mogucnost takvog razvoja situacije, te zamislite strategiju kako ce te izaci na kraj sa krizom.....mislim da ste onda na dobrom putu
Sasvim dobri savjeti.

Ali, žena ordinira na Vjenčanjima, ufurala se u detalje organizacije, bračno putovanje i tako to - mo'š si mislit' kako je i voljna i u mogućnosti pretresati sama sa sobom ili s njim jesu li uopće jedno za drugo. Ne bi ju sada na ibtrospekciju natjerale ni jake snage MUP-a.

Autorici: ljudi se najčešće zajebu upravo u tome da se ufuraju u to što će i kako darovati gostima, hoće li tema vjenčanja biti "ružičasto" ili boja "trule lubenice", u bukete, revere i svaštanešto - i posve smetnu s uma da nakon toga treba s predmetnim provesti oho-ho godina, u situacijama od kojih mnogima neće biti tema "ružićasto".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:23   #11
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
ljudi bok
na ovom podforumu sam padobranac - trenutno sam aktivna na onom drugom podforumu, diametralno suprotnom - i nadam se da mi nećete zamjeriti na novoj temi.
ako već postoji ili je neukusna, slobodno me poterajte natrag na Vjenčanja

dakle, pitam ja vas -> koji savjet ili uputa ili citat ili knjiga (ili bilošta) bi poboljšalo (ili spasilo) vaš brak da ste to znali na početku cijele priče?

ili smatrate da takav savjet ne postoji jer je svaki međuodnos tako jedinstveno i posebno sjeban na svoj način?

pitam vas jer ja smatram da 99% veza je u temeljima isto i da smo mi svi u vezama iz udžbenika samo si brijemo da smo posebni.
pa ako smo u jezgri stvari svi isti, zašto netko uspije malo duže, a netko malo kraće? zašto je nečiji brak malo sretniiji i lakši, a netko se koprca i muči kao riba na suhom?

hvala vam na vašem vremenu
Ako je več došlo do "spašavanje" braka ili veze, onda je možda malo kasno za ikakve savjete (čast izuzetcima)
Većina ljudi/parova očekuje da im veza/brak ostane ista kako na samom početku, dok su još osječali "leptiriče" u stomaku.
Međutim, vrijemenom ljudi se mjenjaju, sazrevaju (neki više, neki manje) tako i veza/brak, ide na sledeci nivo.
Ne postoji "idealno rješenje", "idealan savjet" ne postoji "idealan brak", postoji sazrevanje "u dvoje".
Ljubav je kao biljka, nju morate njegovati, pricati - komunikacija je jako bitna, jer partner vam terba prventsveno biti vaš prijatelj, vaš oslonac, a dom vam treba biti mjesto u kojem želite biti, osjetiti se voljenim i osjetiti toplinu.
__________________
Kako oblikovati potpise
dostavapoklona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:08   #12
@Teta2U : upikla si u moj strah broj 1, koji sam potisnula...hvala što si me podsjetila

@nausikaja123 : upisala sam na to-do listu. čim skupim hrabrosti da to napravim, javim kako je prošlo
inače, meni dobar lakmus papir je i ako uzmeš 10 najgorih i 10 najljepših zajedničkih dana. ako zaključiš da je zbog ovih lijepih 10 vrijedno izdržati ovih ružnih 10, brijem da si skoro pa na konju

@Lord Byron: ovaj prvi dio posta me malkice pljusnuo, moram ti reć.
zašto imam osjećaj da si me svrstao u fluffy žensku populaciju kojoj na pogled automatski skidaš par bodova s iq rezultata? hm...me don't like it.

a nije ti brate mili niti drugi dio posta baš fer i korektan.
ne vjerujem da bi rekao mom dragom ili bilo kojem svom frendu koji te pita da mu kažeš nešto prije braka: „znaš, to što si se potrudio oko ovog oldtimera i dobrog benda da ti svira, nemoj mislit da ćeš cijeli život voziti kul auto i živjet u ritmu muzike za ples“
ne vjerujem da bi te frend pogledao sa suzama u očima, počeo lupati nogicom i vikati „ali oće! oće! mora!“
tako se niti ja ne čudim sivoći života. čudit ću se ako bude ružičast.

@ dostavapoklona: nije point mog pitanja da mi netko kaže nešto idealno, već nešto iskreno.
a mislim čak da ti imaš „idealan“ pogleda na brak...topli dom, ljubav, oslonac...mislim da je to puno za očekivati od osobe da ti pruži istovremeno. to su velike stvari i sretan je čovjek koji doživi sve tri od iste osobbe pa makar i ne istodobno, već kroz neki period u životu.
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:14   #13
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
ne vjerujem da bi rekao mom dragom ili bilo kojem svom frendu koji te pita da mu kažeš nešto prije braka: „znaš, to što si se potrudio oko ovog oldtimera i dobrog benda da ti svira, nemoj mislit da ćeš cijeli život voziti kul auto i živjet u ritmu muzike za ples“
Ništa ja tebe ne razumijem.

Pitala si gdje se ljudi zajebu? Eto gdje se zajebu: u razmišljanju o vjenčanju umjesto o braku. Ljudi. Ne ti. Nothing personal. Općenito. Generalno.

Kad bi mnoge sadašnje i buduće sudionice u raspravama na Vjenčanjima jednako žustro i minuciozno razglabale i razmišljale o odabraniku srdca svoga, koliko žustro i minuciozno razglabaju i razmišljaju o esencijalnim stvarima poput revera i jastučića za prstenje , puno bi ih manje uskoro dolazilo na ŽuD s jakotužnim pričama o braku s pogrešnim.

Kao i maloprije, ljudi. ne ti. Nothing personal. Općenito. Generalno.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:33   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kad bi mnoge sadašnje i buduće sudionice u raspravama na Vjenčanjima jednako žustro i minuciozno razglabale i razmišljale o odabraniku srdca svoga, koliko žustro i minuciozno razglabaju i razmišljaju o esencijalnim stvarima poput revera i jastučića za prstenje , puno bi ih manje uskoro dolazilo na ŽuD s jakotužnim pričama o braku s pogrešnim.
Možda su o tome razmislile ranije? Ne sve, naravno. Nekako mi je tužno ako se o odabraniku mora razmišljati tik prije braka. Razmišljanje o boji vjenčanice možda ne odaje u svakom slučaju lakomislenost nego činjenicu da je ostalo apsolvirano.

Teško je uopćeno govoriti o takvim stvarima.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 21:51   #15
Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Možda su o tome razmislile ranije? Ne sve, naravno. Nekako mi je tužno ako se o odabraniku mora razmišljati tik prije braka. Razmišljanje o boji vjenčanice možda ne odaje u svakom slučaju lakomislenost nego činjenicu da je ostalo apsolvirano.

Teško je uopćeno govoriti o takvim stvarima.
smislenije si napisala ono što sam ja htjela reć
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:08   #16
Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Možda su o tome razmislile ranije? Ne sve, naravno.
Statistika kaže da lijepi dio njih nije.

BTW, ne razumijem baš cijeli ovaj topic - mislim, WTF? Žena pita zasto neki brakovi traju kratko - a onda odjednom skrene na "htjela sam da mi nešto kažete pred vjenčanje".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:35   #17
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
@Teta2U : upikla si u moj strah broj 1, koji sam potisnula...hvala što si me podsjetila
Prvo - zašto te moje "ostani uvijek svoja, ne zanemaruj samu sebe, kao ni njega" podsjetilo na neki strah??
Jer, nisam rekla ništa loše, niti lažno, u ikakvoj vezi, bila ona samo veza, zajednički život, brak itd. oboje partnera moraju uvijek ostati vjerni sami sebi, i dozvoliti to isto i partneru, jer bar to doista znam - ako to ikako nestane, gotovo je.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:42   #18
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
BTW, ne razumijem baš cijeli ovaj topic - mislim, WTF? Žena pita zasto neki brakovi traju kratko - a onda odjednom skrene na "htjela sam da mi nešto kažete pred vjenčanje".
Ja sam to shvatila kao neki "ukrasni" savjet ili kolačić sreće, tipa kum/a joj kaže: "i zapamti još ovo", popravi joj veo i pusti je da krene. Takva vrsta savjeta.
Možda se varam.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 08:34   #19
Quote:
Teta2U kaže: Pogledaj post
Prvo - zašto te moje "ostani uvijek svoja, ne zanemaruj samu sebe, kao ni njega" podsjetilo na neki strah??
Jer, nisam rekla ništa loše, niti lažno, u ikakvoj vezi, bila ona samo veza, zajednički život, brak itd. oboje partnera moraju uvijek ostati vjerni sami sebi, i dozvoliti to isto i partneru, jer bar to doista znam - ako to ikako nestane, gotovo je.

ne, dapače. rekla si važnu stvar...ne znam zašto misliš da sam negativno reagirala
rekla sam ti hvala što si me podsjetila na moj strah da se izgubim u "mi" i da se onda nakon godina braka ne znam vratiti u "ja".
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 08:41   #20
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Statistika kaže da lijepi dio njih nije.

BTW, ne razumijem baš cijeli ovaj topic - mislim, WTF? Žena pita zasto neki brakovi traju kratko - a onda odjednom skrene na "htjela sam da mi nešto kažete pred vjenčanje".
jel ovo tema na rastavama? je.
jel se pretpostavlja da ljudi koji su tu aktivni, da znaju više manje što pričaju jer su prošli brak ili su još uvijek u lošem? da

zašto onda ja ne bi pitala ljude koji su isto tako birali vjenčanicu, gledali stoljnjake i zibali se na prvi ples -> dobro ljudi, di je zapelo?

ne mislim da mi trebate napisati razglednicu s ljepim željama, nego samo pitam jel netko promislio o početku početaka i jel se nešto od početka kuhalo u njihovom odnosu, i naposljetku kulminiralo rastavom, odvajanjem ili samo problemima u braku.
ako je netko prošao nešto od gore navedenog, smatram ga 8x mudrijim od mene i zašto ne bi čula koju pametnu?

e i ako sam dobro shvatila tvoj savjet iz prijašnjih postova, onda radim baš to što si predložio...pokušaavm razmišljat o potencijalnim krizama i rješenjima kolko i o tome što ću pokloniti gostima na kraju svadbe.
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.