Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2011., 17:48   #41
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
uh, trenutno sam sva nesuvisla od umora, ali budem pokušala ukratko. i da, hvala na komplimentu

uglavnom, ako se pojavi neko problematično ponašanje, onda pokušam vidjeti što djetetu ne paše i gdje ja štekam. onda poslušam dijete i uglavnom da, trebam prilagoditi svoje ponašanje. ako je potrebno piletu ili pilićima objasnim svoje stavove i razmišljanja (u skladu s dobi) i to je to. s poštovanjem, ljubljavlju, razumijevanjem i uvažavanjem.

što se tiče nagrada, nemam ih. slatkiše ili igračke, pažnju, zagrljaje dobivaju radi njih samih, a ne konkretno radi njihovog ponašanja. npr. ako mi nešto krasno nacrtaju, ne fokusiram se na sam crtež, nego se veselim s njima tome. ako nešto pospreme ili tako, pa mi se pohvale, vidim i konstatiram kako im je sad super, koju dobrobit imaju radi toga što su napravili.

ne znam treutno bolje objasniti, jednostavno ne gledam na odgoj kao na sustav nagrada i kazni, već na dvosmjerni odnos (roditelj-dijete, dijete-roditelj), gjde sam im ja autoritet u smislu da sam im uzor, oslonac, osoba od najvećeg povjerenja, sigurnost (uključujući u sve i oca, naravno).

ne znam, ako sam nejasna, daj potpitanja
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 17:58   #42
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
slažem se s tobom u viđenju odgoja, no mislim da to ne znači da dijete neću ponekad I kaznit
ako se ona ponaša neprimjereno, ne mora nužno uvijek bit da sam ja zakazala, mala možda samo isporbava granice
ne kažem da ju za isporbavanje granica treba kaznit tipa odlaskom u kut ili slično, ali joj treba dat do znanja da je to što radi neprihvatljivo ponašanje (često bude i opasno). a to može bit i fizičkim udaljavanjem s mjesta događaja, uskraćivanjem trenutnog izvora zadovoljstva i neposluha (recimo, nekidan je bojicama pošarala zid i prozorsku dasku - objasnila sam joj da se, kao što sam joj sto puta govorila, crta samo po papiru, da se toga nije držala i da joj zbog toga uzimam bojice i uzela ih)

al više me zanimalo ovo za pohvale..znam da je moguće pretjerat u pohvalama pa dijete misli da je vel'ko postignuće to što diše...

ovo je kljucno za kazne opcenito

prvo, kazna mora biti odmah, a ovo opisano je najcesce najjednostavniji nacin primjene kazne.
drugo, kazna mora biti djetetu nesto vazno, a to je to, uzmes sto je njoj TOG TRENUTKA vazno.
i ne treba ti niti kut, niti soba, niti hladjenje niti ista drugo


mislim da se moze pretjerati u pohvalama, ako se pohvaljuje sve i svasta i ako se djetetu ne kaze jasno sto se pohvaljuje.
nekad nas djeca zovu, samo da nam kazu "mama vidi me", a ne da ih hvalimo bome, mi je komicno kada klinka u parku, sa tobogana vice mama vidi me, a mama "bravo, kako se lijepo spustas?!?! - kaj nije dovoljno rec "vidim te", mahnut, ili tak nes?
ili one fora kada dijete crta....moze se pohvaliti i trud, i reci drago mi je da si mi to pokazala, a ne odmah "joj kak je to lijepo, kak ti lijepo crtas" (a jos je veca steta ak je katastrofalno ruzno)

ja trenutno pohvaljujem zatvaranje ladice...stalno ih otvara i ja stalno molim da ih zatvori. i fakat ih zatvori...i onda ide ili hvala! bas si super! ili tak nes
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 18:06   #43
jebote.. ko će vas sve povatat
kol'ko filozofije... zanimljivo i to većina mama kao ja sa malim stažem (kao ja), bez minulog rada (kao ja) i sa jednim djetetom (uglavnom ) (kao ja).. neš ti iskustva al dobro

ajmo na sunce

gloria
magaly
any4
paspa

vi ste mi nejmjerodavnije baš zato što imate više od 1 dijete i što znate uskladiti prema kom je kazna uopće bila učinkovita odnosno da li se je sa njom uopće postigao smisao kažnjavanja... jer ako te dijete ne shvati.. đabe ti novci moji sinovci...
i mame sa stažem i minulim radom (gloria bejb).. da li ima po tebi djece na koje kazne ne djeluje?? svjedoci smo puno puta gdje se majke žale da kazna ne djeluje...

jebaji ga i kažnjavanje ako nije onda postiglo svrhu.. e to je za mene pitanje svih pitanja!!!!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 19:59   #44
Kod nas se pokazalo da puno vise djeluju pohvale, nagrade i dogovori, nego kazne. Pogotovo ne fizicka kazna. Kod nas nema fizicke kazne, decki su zbilja vec preveliki da dobiju po guzi. Ali smizla tu i tamo, kad je zbilja nemoguca i ja puknem ko kokica, dobije malo po guzi. I onda se uglavnom duri...

Mi uglavnom dogovorom pokusavamo sve rijesiti. Npr. mozes komp tek kada pospremis sobu. Ili ako se obave sve skolske obaveze na vrijeme, mozes ici van. Jako puno im znace i pohvale, pogotovo pohvala za nesto sto se sami sjete napraviti. Nagrade nisu slatkisi, hrana i sl, vec uglavnom lova i neke vece povlastice. Isto tako kazna im je ukidanje tih istih povlastica. Ali dobro, moji decki su malo veci, pa ih druge stvari zanimaju. Njima je najveca tragedija kad ne mogu na face da vide da li im je cura odgovorila na poruku...

Sto se tice smizle, za nju uglavnom vrijede ista pravila ko i za decke. Njoj je nagrada dodatni crtic, odlazak u park, muzika na kompu i sl. Isto tako ako je nemoguca, nema sanse da cu je voditi u park, vec cu joj reci da se ne ponasa lijepo i da ja ne zelim viditi u park djevojcicu koja je neposlusna i ne zeli se lijepo ponasati. Vazno mi je da shvate da ne odobravam njihovo ponasanje, a ne njih same. Da je njihovo ponasanje ruzno, a ne oni sami

Slazem se da se moze pretjerati u pohvalama i da nije dobro imati provale odusevljenja za svaku sitnicu koju djete napravi. Treba pokazati da cjenite trud koji je ulozen da se nesto napravi, ali ne tako da dijete pomisli da je svaki njegov pokret savrsen. Jer ce kad tad skuziti da to nije tako i onda ce biti razocarano i moguce frustrirano. Ja svoje pohvalim za neke sitnice, npr. bas lijepo sto ste spremili zmazanu robu u kosaru, to me bas razveselilo ili super da si odmah napisao zadacu, sad mozemo skupa u ducan.
Cak i u skoli od ove godine je uvedeno ocjenjivanje ponasanja; lose, dobro i uzorno. Uz napomenu da su sva djeca dobra, samo pojedina losa i samo pojedina uzorna. I da uzorno ponasanje gubi svoju svrhu ako se precesto koristi, i sa time je rezervirano samo za one koji ga zbilja zasluzuju.

Svakakao da kazna mora slijediti odmah, uz objasnjenje zasto je djete kaznjeno. Nema smisla ono; Vidjet ces ti kad dodemo doma. Kad mi se pocne kreveljiti u ducanu jer zeli nesto sto joj ne zelim kupiti, istog trena izlazimo iz ducan. Ako se u parku ne zeli prestati naguravati sa djecom ni nakon treceg upozorenja iako zna da ce ici doma ako to nastavi radit, pakujemo se istog trena doma. I moze se derati cijelim putem, ali nemamo vise o cemu razgovarati.

Ja sam znala dobiti komentare da sam malo prestroga, ali ja to ne smataram. Ne zelim se pogadati i natezati sa djetetom, imalo ono 3 ili 13 godina. Znas pravila ponasanja, znas koje posljedice donosi nepostivanje tih pravila. Pa sad ti vidi hoces li ih postivati.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 21:01   #45
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
I ja sam se šokirala kad sam pročitala knjigu 'Disciplina sa srcem' Barbare Colorosso
Divna knjiga.

Urezao mi se u mozak onaj dio o tome kako bismo smatrali jako ponižavajućim da staroj osobi nudimo zvjezdice i slične nagradice ako se ustane, obuče, opere...

Ja volim tu knjigu.


Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
al više me zanimalo ovo za pohvale..znam da je moguće pretjerat u pohvalama pa dijete misli da je vel'ko postignuće to što diše...
Ili da je nesposobno, ako ga za takvu pizdariju hvališ.

Zadnje uređivanje chocolatecookie : 31.03.2011. at 21:13.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 21:07   #46
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Divna knjiga.

Urezao mi se u mozak onaj dio o tome kako bismo smatrali jako ponižavajućim da staroj osobi nudimo zvjezdice i slične nagradice ako se ustane, obuče, opere...

Ja volim tu knjigu.
jel ima ta knjiga negdje na netu za skinuti?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 21:24   #47
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
jel ima ta knjiga negdje na netu za skinuti?
Ako ima, ne mogu naći. :/
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 22:15   #48
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
hvala
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
vi ste mi nejmjerodavnije baš zato što imate više od 1 dijete i što znate uskladiti prema kom je kazna uopće bila učinkovita odnosno da li se je sa njom uopće postigao smisao kažnjavanja... jer ako te dijete ne shvati.. đabe ti novci moji sinovci...
i mame sa stažem i minulim radom (gloria bejb).. da li ima po tebi djece na koje kazne ne djeluje?? svjedoci smo puno puta gdje se majke žale da kazna ne djeluje...
o lara, svaka kazna djeluje, samo kako, pitanje je

evo iskopala s nekog bloga ukratko http://protivnasilja.blog.hr/2009/01...u-djeteta.html

pa kad već ima složeno, da si uskratim trud uglavnom, pročitaj po točkama neželjene posljedice kažnjavanja

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
jel ima ta knjiga negdje na netu za skinuti?
ne znam za net, ali imaš je po gradskim knjižnicama za posuditi
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:51   #49
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
žZašto je u redu djetetu, čak vlastitom, oteti njegovu igračku, a sve pod parolom 'mora naučiti dijeliti'?
Obično roditelji otimaju vlastitom djetetu bez pitanja igračku te nude drugom djetetu u parku 'e kako bi svoje dijete naučili da dijeli', odnosno, pokazali kako njihovo dijete od 2 godine zna dijeliti stvari.
baš sam negdje pročitala da to nije dobro. treba ga pohvaliti ako dobrovoljno podijeli ili mu reći da bi to bilo lijepo, ali ako ne želi ne treba ga siliti, jer mu mu time poručujemo kako nam njegove želje nisu bitne.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 23:57   #50
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Ne znam kako da ti to kažem, ali moraš nešto mijenjati.
Ja osobno joj malo poklanjam i išta kupujem, to rade bake i teta čuvalica. Pohvalim ju kad nešto dobro učini, no ne glorificiram ( to čine oviranijespomenuti).
I ja sam se šokirala kad sam pročitala knjigu 'Disciplina sa srcem' Barbare Colorosso,
na sta si mislila kada si rekla da bi trebala nesto mjenjati....

ovo drugo i ja radim ,dakle jako malo kupujem sto se igracaka tice osim za rockas ili bozic al to ne smatram nagrade mada i to je neka vrsta nagrade...

a po ovu knjigu letim vec sutra jer bi bas voljela procitati o cemu se tu radi ...mozda nadjem sta korisno a mozda i ne ...

Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
jako dobra tema

mene zanima vaše mišljenje:
ja sam krenula nekako sa godinu dana sa tada tzv kaznama....
tipa bacila je daljinski a ja na to objasnjavam (sto njoj tada i nije bilo bas puno jasno al sam si uvjek davala truda u objasnjavanju u bilo kojoj dobi) zato sto je ona bacila to ja cu ti spremiti dekicu na 10 minuta(i dan danas najobozavaniji predmet)..kako je pocela shvacati da dekica nestaje svaki puta kada ona nes skrivi tako su ekscesi bili sve manji...plakala je za njom ja sam ju tjeslila ali i pratila sat da izdrzi kaznu ...nama je to djelovalo....
dakle nadji bolnu tocku po mome ako ju ima i ako je moguce ...

Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
tri upozorenja i ideš u kaznu!
e ovo sam zaboravila napisat ...tako ja,samo sto ja kazem prvi zuti drugi zuti i bravoooooooo imas crveni a ona pravac na stolicu koja stoji u kutu i sjedne i sada me mudrica vec pita "koliko dugo danas moram tu camiti"... sada mi je vec komicna ....i nedavno je isto bilo ja vicem prvi zuti drugi zuti a ona na mene "staniiii evo necu vise i nisi stigla rec bravoooo imas crveni pa nemoram sjedit tamo"....unistiti ce me sa svojim biserima ...i jos bi ja trebala biti ozbiljna ...

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
donedavno je palilo i odbrojavanje do prijetnje tipa 'ako ne odeš u kupaonu dok nabrojim do tri..jeeedan...'. sad kaže 'oćemo zajedno brojati....dva...tri..'
koji su to mudraci ..

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ni meni.

doduse, sad kad razmislim, kad nas L poslusa cesto joj kazemo nesto u stilu bravo ljubavi, pametna mamina curica, i poljubim ju.
isina da ju ljubimo konstantno, pa se nadam da ne dozivljava tu pusu kao nagradu nego samo kao dodatno odobravanje ponasanja.
nije ni moja to dozivjela ko nesto sto ona stalno mora dobiti ...tak i tak se cmacemo kad god stignemo ko dve slinjace....jako puno stvari napravi a da samo kazem bravooo...evo danas sam se vratila s posla a kako je vec 2 tj. doma jer je bila bubana ponosno mi je rekla da je vozila traktor sa dedom i da je sa svojim malim grabljama dodavala dedi gnoj ( u koji je na kraju upala ujedno) a ja sam ju pohvalila sa bravo ....

[QUOTE=ZubaTruba;32720875]sjetila si me kako mm kaže: kad se pokenja mi ga hvalimo kao da je diplomirao
/QUOTE] ajme to i ja radim ..ona kaze kakala sam i jos doda koje je velicine govno bilo i ja kazem ma bravoo ljubavi sada te vise ne boli tibica .....

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
kajaznam, ja d. svaki njezin crtež pohvalim. čak i žvrljotine. kad me baš oduševi onda pokažem oduševljenje, al štogod mi pokaže da je nacrtala kažem joj da je lijepo.
i stalno njoj govorim da je lijepa. i da je pametna. i da je dobra.
i kad nešto napravi samostalno govorim joj - super si to napravila, pa ti sve znaš.
pa kad mi 'pomogne', makar samo krpom muljala po podu - kak je to lijepo od tebe, ti svojoj mami pomažeš
e tocno ovo isto ja radim ali bas isto na dlaku ....sta god da radi kako god da napravi ja ju pohvalim jer smatram da je to njen uspjeh(naravno dobro sto napravi) ....ali kada zgrijesi ide kazna ...dijagnoza:bolesno sam zaljubljena u svoje dijete i to priznam svakom zivom stanicom u sebi...

zakljucak na sve moram ju malo manje hvaliti al kako da to radim kada smo 5 dana ko duhovi ja i ona bez tate....bemu misa ona mi je za igru razgovor i sve tu i samo se ljubakamo i zvaljakamo i hvalimo ...P.S. i ona mene zan pohvaliti a bome i ja bi po njenom neki puta trebala u kaznu ic ....
i jos mi ju tete u vrticu pohvale i meni sve perje ko paunu naraste ...
malo ste me sada smrdale s tim pohvalama kao da bi ju mogla pokvariti a tak nam sve dobro klapa za sada a ja sam tip koji se zapravo prilagodjava datom dogadjaju ....ko zna mozda ce za 6 mjeseci biti vise u kaznama nego da ce preko mojih usta prelaziti pohvale ...
bemti odgoj ...kaj su moji radili ????ja i buraz smo sasvim ok ispali ...
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 00:56   #51
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post


mislim da se moze pretjerati u pohvalama, ako se pohvaljuje sve i svasta i ako se djetetu ne kaze jasno sto se pohvaljuje.
nekad nas djeca zovu, samo da nam kazu "mama vidi me", a ne da ih hvalimo bome, mi je komicno kada klinka u parku, sa tobogana vice mama vidi me, a mama "bravo, kako se lijepo spustas?!?! - kaj nije dovoljno rec "vidim te", mahnut, ili tak nes?

jao, ja baš to znam radit. znam u primozgu negdje da nije dobro tak hvalit ju non stop - zato sam i povela o tome - al kad si nemrem pomoć. oduševljava me.
moram malo smanjit doživljaj
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 01:41   #52
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

jao, ja baš to znam radit. znam u primozgu negdje da nije dobro tak hvalit ju non stop - zato sam i povela o tome - al kad si nemrem pomoć. oduševljava me.
moram malo smanjit doživljaj
neee...dozivljaj treba ostati, samo ga trebas drukcije izraziti
jako je vazno pokazat da si ju vidla, da si vidla sto ti pokazuje, da ju cujes i to je to.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 07:32   #53
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
na sta si mislila kada si rekla da bi trebala nesto mjenjati....

ovo drugo i ja radim ,dakle jako malo kupujem sto se igracaka tice osim za rockas ili bozic al to ne smatram nagrade mada i to je neka vrsta nagrade...
Ne znam što bi trebala mijenjati, to ćeš sama morati otkriti jer ti najbolje znaš kakav je tvoj odnos sa tvojim djetetom. Razmisli da li je o tome da zaslužuje nagradu mogla prekopirati iz nekog tvog ponašanja ili čak zezancije s mamom/mužem..... Klinci često kopiraju naše ponašanje, a mi smo često nesvjesni koje poruke šaljemo svojim ponašanjem. Nije mi cilj kritizirati nego samo pomoći da možda shvatiš od kud djetetu takva ideja.
Ako ide u vrtić, možda djecu tamo nagrađuju za pozitivno ponašanje. Meni se čini da je to popularna praksa- npr. dijeljenje sunčeka, smajlića i sl. koje kasnije zamijene za materijalnu nagradu.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 07:37   #54
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
baš sam negdje pročitala da to nije dobro. treba ga pohvaliti ako dobrovoljno podijeli ili mu reći da bi to bilo lijepo, ali ako ne želi ne treba ga siliti, jer mu mu time poručujemo kako nam njegove želje nisu bitne.
I ja sam takvog mišljenja kao ti, no kad sretnemo neko drugo dijete u parku uz moje, ponavlja se taj opisani obrazac. Ja ne silim moju da dijeli, gledam da joj nešto ne ukradu i ne otmu.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 07:42   #55
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Divna knjiga.

Urezao mi se u mozak onaj dio o tome kako bismo smatrali jako ponižavajućim da staroj osobi nudimo zvjezdice i slične nagradice ako se ustane, obuče, opere...

Ja volim tu knjigu.
Knjiga je super, moram čitati bar još jednom. I Juul u principu piše o istome. Ima još jedna izgleda dobra, a zove se 'Između roditelja i djeteta'. Nisam ju još stigla pročitati, no na početku je dobra jer govori o razumijevanju djetetovih osjećaja te njihovom prihvaćanju i što je odlično, ima dosta primjera. Čak mi se čini da je dobra za bolju međuljudsku komunikaciju.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:06   #56
Da, super tema..

Zanima me ima li tko iskustva s "bratskom ljubavi" i kako se tu postaviti? Jer ja vise stvarno ne znam sto bih.

Prvorodjenoj (2.5 godine) je omiljeni hobi maltretiranje mladjeg brata od 9 mjeseci: cupanje, guranje, stipanje, lupanje - sve je na repertoaru. Prvo smo joj pojasnjavali da to nije u redu, pa smo je poceli stavljati u kimbac u kaznu, pa je doslo do toga da je muz izgubio zivce i lupio je po guzi prvi put u zivotu.

Jucer ga je iz sve snage povukla za kosu (ima je puno za svoje mjesece :-)) i mali je jadan udrio u vrisku. Na to ju je muz odnio u kinderbet i pustio je 5 minuta da urla, onda je dosao i sat vremena se s njom natezao: prvo je tvrdila da ne zna zasto je u kazni. Onda je ipak priznala da je tamo zato sto je cupala brata. Zatim je tvrdila da je braci lijepo kad ga ona cupa i on se smije i dobro mu je to, da bi na kraju ipak dosli do toga da se on place jer ga boli. I onda je na kraju izjavila da joj je zao. Na pitanje A zasto ti je zao odgovor je bio: zato sto moram bit u kinderbetu. A jel ti zao zato sto si bracu cupala pa ga je bolilo? Ne.

I sta smo tocno postigli? Nista. Jer ga danas bude ponovno maltretirala. A mali je tako dobrocudan i obozava je. A opet, ne mogu ne reagirati jer mora znati da njeno ponasanje nije pozeljno.

Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:06   #57
super tema covjek moze procitat tuda iskustva sto napravit u odredenoj situaciji
moja curica ima 18 mj do sada sam prakticirala kad je nesto dobro napravila kazem joj bravo dobije zagrljaj i pusu (nisam bas za materijalne nagrade) jer kako su djeca veca apetiti su im veci za materijalnim stvarima
a sto se tice kazne ona to jos i ne razumije,krenula sam s tim kad napravi nesto lose kazem joj ne i pokusavam objasnit zasto ne zbog cega to nije fino ili dobro,iako vjerujem da me bas ne dozivljva jer ipak ima 18 mj mozda za koji mj vrijedi pokusat.......... budemo vidli za koji mj
__________________
Jedno su želje a sasvim nešto drugo mogućnosti
Mamini njumavci
16.10.2009.~19.04.2011.
monatina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:09   #58
ja nisam sklona tom nagrađivanju i kaznama, mislim nemam običaj to raditi. pohvaliti da, kad nešto lijepo nacrta, skupi igračke i sl..obavezno...al baš da bi joj za to dijelila bombone i sl također ako nešto nije napravila kako treba, onda je opomenem i objasnim, nekad znam i ponavljat po 3,4 puta, doduše nisam se ni našla u situaciji da je napravila nešto takvo da treba neki tip kazne.....
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:11   #59
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
baš sam negdje pročitala da to nije dobro. treba ga pohvaliti ako dobrovoljno podijeli ili mu reći da bi to bilo lijepo, ali ako ne želi ne treba ga siliti, jer mu mu time poručujemo kako nam njegove želje nisu bitne.
upavo tako
__________________
Jedno su želje a sasvim nešto drugo mogućnosti
Mamini njumavci
16.10.2009.~19.04.2011.
monatina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 08:43   #60
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
baš sam negdje pročitala da to nije dobro. treba ga pohvaliti ako dobrovoljno podijeli ili mu reći da bi to bilo lijepo, ali ako ne želi ne treba ga siliti, jer mu mu time poručujemo kako nam njegove želje nisu bitne.
Ja sam davno prije to znala napraviti, uzeti mu nesto i dati drugom djetetu da se malo poigra. Pogotovo ako je mama bila moja poznanica, pa mi je bio bed.
Onda sa zapitala kako bi meni bilo da mi netko uzme mobitel, laptop, nove cipele,... i da drugome da ih malo ima.
sada je pitam zeli li malo dati svoju igracku da se netko poigra, ako zeli ok , ako ne nikom nista. Jos uvijek mi je bed pred poznatom mamom, ali mi je puno vaznije dijete i to da ono zna da ga necu izdati.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.