Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2005., 16:42   #61
jer neko citao drugu samansku literaturu?

u SAD izlazi svakih tri mjeseca casopis o samanima, sa raznim naucinim istrazivanjima. pokusavaju spojit nauku sa samanizmom, tako da naucnici raznih disciplina zive sa samanima i istrazuju na lice mjesto. veoma uspjesno. i tu se vidi odakle je Kastaneda nesto uzimao, a drugo uspjesno izmislio.
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 22:52   #62
Quote:
parsifal kaže:
ne samo da nije nagual nego nije ni covjek u najboljem i najjednostavnijem smislu te rijeci.
htio je postati nagual tj ''nadcovjek'' . Nije uspio jer nije bio niti covjek.
Kakve to veze ima sa bilo čim? Veliki učitelj istovremeno može biti i veliki monstrum, gledano iz našeg, ljudskog ugla. Ako ti se dopadaju nečije misli i ideje, zašto bi ti se ta osoba morala dopadati i kao čovek?

Quote:
ja naredim nymph da njene macke koje obozava i s kojima zivi 10 godina mora pod hitno iseliti iz kuce i izbaciti u pustinju jer je drzanje macaka jako negativna stvar u jako vaznom napuhanom svijetu MAGICARA I NAGUALA I SLICNIH FANTASTA..jer je to vezanost i bla i bla bla...
Leteo bi ti u pustinju naglavačke!
Šalu na stranu, mogu i ja sad reći i pisati štagod mi padne na pamet, ali zašto bi - pobogu - neko radio ono što ja kažem?

Baš sam pre nekoliko večeri učestvovala u diskusiji u kojoj je jedan čovek iznosio teoriju o tome kako je Crowley kriv zbog mnogih propalih generacija i kako je - govoreći o svojim eksperimentima sa drogama - inspirisao mnoge mlade nestabilne ljude da krenu putem bez povratka. Mislim da je jednom bila i diskusija na tu temu - je li umetnik odgovoran za uticaj svojih dela na druge, ili nešto slično tome.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 00:10   #63
Quote:
Nymph kaže:
...ali zašto bi - pobogu - neko radio ono što ja kažem?

.

pa castaneda je to naredio amy tj svojoj ucenici i ljubavnici (tj da izbaci te macke iz kuce i da proda kucu i sve SKUPE stvari jer se za sve previse vezala )

a)jer se previse vezala za njih

+

b) neka kazna je isto bila tj u grupi su postojala stroga pravila ''igre'' .posto su svi prihvatili pravila igre onda su za nesposlusne slijedile razne kazne koje su imale nor za cilj razbinanje ega, vezanosti...SREBRNE NITI SA RODITELJIMA( da da catsnaeda je tvrdio da vidi srebrnu nit kojom smo povezani sa roditeljima i koju treba na 153 nacina razbijati i raskinuti ..

neka pravila npr

grupa je imala oko 10ak ucenika i ucenica tzv VJESTICA .bilo je cini mi se oko 8 zena i 2 muskarca.

-nije se smjelo napadno odijevati nego sto obicnije
-frizure i fina roba nikako
- chatanje, prenosenje informacija uz kafice, sladoledi u tkalcicevoj su iskljuceni
- nikakova debljina tj punasnost nije tolerirana to je jedan od najvecih grijehova za ratnika u kastanedinoj grupi bio

ma ima toga puno (naravno ovo gore su bezazlenije stvari ..)
(kada budem imao vremena i volje navesti cu neke bizarnije i podlije prakse ,obicaje,teorije...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 00:34   #64
Stvar je u tome da niko nije morao da postane deo te grupe, a ako jeste postao, onda znači da je to i želeo, pronašao se u tome na neki način. Ima toliko različitih organizacija, grupa, crkvi, sekti, itd. pa mnogi od nas ne osećaju ni najmanju potrebu i želju da se nekoj od njih priključe.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 09:40   #65
Quote:
Nymph kaže:
Kakve to veze ima sa bilo čim? Veliki učitelj istovremeno može biti i veliki monstrum, gledano iz našeg, ljudskog ugla. Ako ti se dopadaju nečije misli i ideje, zašto bi ti se ta osoba morala dopadati i kao čovek?
To je najobicnija isprika "monstrua". Takav covjek bi bio poput nekog sa izrazito razvijenim rukama i atrofiranim nogama. Nije potpun covjek i ne moze biti nikakav ucitelj. Tj moze, al jao ucenicima


Quote:
Nymph kaže:
Baš sam pre nekoliko večeri učestvovala u diskusiji u kojoj je jedan čovek iznosio teoriju o tome kako je Crowley kriv zbog mnogih propalih generacija i kako je - govoreći o svojim eksperimentima sa drogama - inspirisao mnoge mlade nestabilne ljude da krenu putem bez povratka. Mislim da je jednom bila i diskusija na tu temu - je li umetnik odgovoran za uticaj svojih dela na druge, ili nešto slično tome.
Naravno da je ogovoran. Samo budala koja trazi jeftine isprike moze tvrditi drugacije
 
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 11:13   #66
Može bit da Don Juhan ipak nije bio izmišljen.
Ali može biti i da ga je Castaneda potpuno pogrešno razumio, a može bit da su i Castanedu potpuno pogrešno razumjeli njegovi tzv. učenici.

Inače, ti njegovi učenici nišu baš bili mudri kad su skloni povoditi se za autoritetima i činiti nešto što uopće nije u njihovoj prirodi: na primjer: NE čatati uz sladoled u tkalči
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 20:14   #67
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
To je najobicnija isprika "monstrua". Takav covjek bi bio poput nekog sa izrazito razvijenim rukama i atrofiranim nogama. Nije potpun covjek i ne moze biti nikakav ucitelj. Tj moze, al jao ucenicima
Mislim da ti poređenje baš i nije na mestu. Fizički retardiran čovek nije poluljudsko biće, več čovek ograničenih mogućnosti i sposobnosti u odnosu na druge ljude. Ali, znam na šta si mislio - nekarakteran i amoralan čovek sadističkih sklonosti ne može biti "učitelj".
U našem materijalnom svetu čovek bi, po pravilu, trebalo da bude istovremeno i pedagog i psiholog da bi se bavio vaspitavanjem i podučavanjem drugih. No, u "duhovnosti" se na to izgleda ne obraća previše pažnje, što, naravno, otvara vrata raznim oblicima manipulacije i iskorišćavanja ljudi. Međutim, opet ostaje činjenica da se sav taj "duhovni rad" odvija na dobrovoljnoj razini. Učenici biraju učitelja, pa ako im odgovara neka osoba poput gore opisane, to je opet njihov izbor.

Quote:
Naravno da je ogovoran. Samo budala koja trazi jeftine isprike moze tvrditi drugacije
Onda smo i ti i ja odgovorni za sve postove koje smo napisali na ovom forumu i ako se neko povede za nekim od njih, oda se drogama ili izvrši samoubistvo zbog onoga što smo napisali - mi ćemo snositi krivicu?
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 09:46   #68
Quote:
Nymph kaže:
Mislim da ti poređenje baš i nije na mestu. Fizički retardiran čovek nije poluljudsko biće, več čovek ograničenih mogućnosti i sposobnosti u odnosu na druge ljude. Ali, znam na šta si mislio - nekarakteran i amoralan čovek sadističkih sklonosti ne može biti "učitelj".
U našem materijalnom svetu čovek bi, po pravilu, trebalo da bude istovremeno i pedagog i psiholog da bi se bavio vaspitavanjem i podučavanjem drugih. No, u "duhovnosti" se na to izgleda ne obraća previše pažnje, što, naravno, otvara vrata raznim oblicima manipulacije i iskorišćavanja ljudi. Međutim, opet ostaje činjenica da se sav taj "duhovni rad" odvija na dobrovoljnoj razini. Učenici biraju učitelja, pa ako im odgovara neka osoba poput gore opisane, to je opet njihov izbor.
Nije pitanje pedagogije nego je "duhovnost" neodvojiva od karaktera, ne radi se o poduci u cjepanju drva. Mada i tada je uvijek pozeljno da "ucitelj" bude karakter. Cak i u skoli ako se malo sjetim razlika izmedju ucitelja/profesora koji su nesto zaista dali klincadiji i onih drugih je samo u njihovom karakteru. Tek se onda ne moze duhovnim uciteljem smatrati osoba kojoj covjek ne bi ni kanarinca povjerio na cuvanje


Quote:
Nymph kaže:
Onda smo i ti i ja odgovorni za sve postove koje smo napisali na ovom forumu i ako se neko povede za nekim od njih, oda se drogama ili izvrši samoubistvo zbog onoga što smo napisali - mi ćemo snositi krivicu?
Pa ako se neko ubio jer si napisala da vise volis medolino od cokolina coek je idiot. Ako okolo pises kako je samoubojstvo predivna stvar, zivot besmisao i bezizlazna tmurna patnja il radis takve depresivne pjesmuljke il filmove i neko se zbog toga ubije rekao bih da je dobar dio odgovornosti na tebi
 
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 17:52   #69
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
Pa ako se neko ubio jer si napisala da vise volis medolino od cokolina coek je idiot. Ako okolo pises kako je samoubojstvo predivna stvar, zivot besmisao i bezizlazna tmurna patnja il radis takve depresivne pjesmuljke il filmove i neko se zbog toga ubije rekao bih da je dobar dio odgovornosti na tebi
Ja ne vidim razliku.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 09:35   #70
Quote:
Nymph kaže:
Ja ne vidim razliku.
Tvoj problem
 
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 11:56   #71
Quote:
Nymph kaže:
Onda smo i ti i ja odgovorni za sve postove koje smo napisali na ovom forumu
Da.
Quote:
Nymph kaže:
i ako se neko povede za nekim od njih, oda se drogama ili izvrši samoubistvo zbog onoga što smo napisali - mi ćemo snositi krivicu?
Ne.

Naime tvoja odgovornost ne proizlazi iz faktičkih posljedica tvog djelovanja, jer su one načelno neizračunljive (naime taj koji se ubio zbog tvog posta možda bi u kasnijem životu postao serijski ubojica pa si time što si njega navela na samoubojstvo možda spasila mnoge živote). Osim toga, SVE se može pogrešno shvatiti.

Ali svako djelovanje ima neku intenciju, neku usmjerenost. Ta usmjerenost (dakle ne faktične posljedice, odričeš se od plodova) jest u domeni tvoje odgovornosti.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 20:56   #72
Quote:
nitko i ništa kaže:
Naime tvoja odgovornost ne proizlazi iz faktičkih posljedica tvog djelovanja, jer su one načelno neizračunljive (naime taj koji se ubio zbog tvog posta možda bi u kasnijem životu postao serijski ubojica pa si time što si njega navela na samoubojstvo možda spasila mnoge živote). Osim toga, SVE se može pogrešno shvatiti.

Ali svako djelovanje ima neku intenciju, neku usmjerenost. Ta usmjerenost (dakle ne faktične posljedice, odričeš se od plodova) jest u domeni tvoje odgovornosti.
Ako idemo tom logikom - odgovorni smo svakim trenom svog postojanja za sve ono sa čim dođemo u dodir.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 21:14   #73
Quote:
Nymph kaže:
odgovorni smo svakim trenom svog postojanja za sve ono sa čim dođemo u dodir.
Naravno.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 21:37   #74
Quote:
nitko i ništa kaže:
Naravno.
Mislim da je u pitanju pogrešan termin. Uticaj svega na sve (bezbroj najrazličitijih uzročno-posledičnih veza) svakako postoji, ali nisam sigurna koliko bismo to mogli nazvati "odgovornošću".
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 22:36   #75
Pročito sam sve knjige,osim moc tisine.od zena koje su bile u njegovoj grupi nisam cito nista.al budem.Castanedin karakter mi jako nalikuje na karakter OpsesivnoKompulzivne licnosti,otuda i svi njegovi problemi u naukovanju.no medjutim i sam Juan Matus je rekao da je to upravo njegova jaka strana i kad bi se usppio promijenit da bi bio veliki ratnik.Njegov "tonal" je bio dobar kad ga je don juan upecao.
ja pokusavam napraviti sintezu svega.Juan to naziva čišcenjem otoka tonala.To bi po meni bio istinski jak ego koji tada na neki nacin nestaje.tada se pojavljuje "nagual",po meni podsvijest sa "voljom" tj Sila koja je sama po sebi moc.
itd...
mislim da stvarno imam puno toga za reći,nisam siguran dal se trebam petljat al budem
btw ja se vec godinama lijecim od jake anksioznosti,i pokusavam promijenit
vjerujem da cu na kraju ipak "otjerat ljudski oblik"
sam Huan je rekao da Kastanjedin karakter zaktijeva strogog ucitelja(Huan) a blagog dobrocinitelja(genara Floresa)..meni je blizi genaro,bar mi se tako cini
U knjizi Unutrasnja vatra ja mislim huan mu opisuje tajne svijesti,razliku od muske i zenske svijesti...meni se sve cini istinito i prejako a u zadnje vrijeme sam poceo sve vise vjerovat sebi
pozdrav
__________________
https://www.forum.hr/showthread.php?t=182927
Ljubav nije ljubav,mrznja nije mrznja,strah nije strah..fali 4 :)_Pupa16
PUPA16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 22:42   #76
e da,po huanu,najbitnija stvar u naukovanju ratnika je mali tiranin,najidealniji mali tiranin koji tlaci ratnika ne bi trebo imati niti jednu pozitivnu osobinu...
postoji vise malih tiranina
1 tlace silom
2 kuknjavom
3 podmukloscu
4..nemrem se sjetit sad cim sve jos
al su najbitnija stavka,jer ako ratnik ostane svoj nakon sto ga tlace on moze podnijeti nagual,,,
eto tako nekako
pokusavam posudit moc tisine u knjiznici ali je stalno vani
..e da...TREZVENOST. je takodjer jako bitna,da nema ushita i da te spoznaje ne dizu vec da si potpuno coool
__________________
https://www.forum.hr/showthread.php?t=182927
Ljubav nije ljubav,mrznja nije mrznja,strah nije strah..fali 4 :)_Pupa16
PUPA16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 18:36   #77
The art of a warrior is to balance the terror of being a man with the wonder of being a man.
__________________
[sic]
cual_hoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 18:45   #78
Quote:
cual_hoja kazˇe:
The art of a warrior is to balance the terror of being a man with the wonder of being a man.
Balancing itself, is a terror, Lover of the Truth.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 19:22   #79
hm,ne znam jos sam prepun dvojbi i sumnji,dotako sam istinu ili ona mene i zasro se ja majku li mu....don huan veli:"Postoji jos neizmjerno podrucje u kojem ratnici upadaju u sva moguca shvatljiva i neshvatljiva nedjela..dok "spojna tocka" ne dodje na njesto u kom vise nema sumnji i kojaje prepreka "vidjenju...
...put kojem juan vodi kastanjedu svodi se na
ukratko i uglavnom na
1 smanjivanje samovaznosti
2 koristenje smrti kao savjetnika..jedinog mudrog,svijest o smrti ttreba dovest u prvi plan,zazivjet sa njom..ta svijest bi mu pomogla najvise da se promjeni jer bi svjedocila umjesto bijesa ili samosazaljenja kod frustracija koje nastaju zbog prevelike samovaznosti pojedinca...
3 brisanje osobne povijesti
4 namjerna nedostupnost ili dostupnost ljudima
...sve to bi ga dovelo do naguala koji je moć...
Huan ga pomocu svoje osobne moci i "vidjenja stavlja u povisena stanja svijesti u kojem je blagostanje...i kastanjeda bi kasnije ratnickim nacinom zivota skupljao energiju,prisjetio se naukovanja,postigao cjelokupnost,skupio jos energije i kad dodje vrijeme otisao u svijet crvenih kukaca gdje je ratnicka druzina.....ZAR NE??
__________________
https://www.forum.hr/showthread.php?t=182927
Ljubav nije ljubav,mrznja nije mrznja,strah nije strah..fali 4 :)_Pupa16
PUPA16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 19:26   #80
UH,ZABORAVIO NAJBITNIJE-preuzimanje odgovornosti
__________________
https://www.forum.hr/showthread.php?t=182927
Ljubav nije ljubav,mrznja nije mrznja,strah nije strah..fali 4 :)_Pupa16
PUPA16 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.