Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2012., 22:38   #1081
Jedno pitanjce imam: ima li netko ovdje tko se usudi jesti biserku (amanita rubescens)? Ja sam prošli tjedan na području Koške (Slavonija, u blizini Bizovca) prvi put gljivarila ove godine, posao i vremenske neprilike nisu dozvolili da ranije krenem i pored gomile lisičarki i krasnica, uspjala sam u popodnevnim satima naletiti na tri mlada vrganja, jednog mladog dedeka i bezbroj biserki... Sad, ove sve sam naravno pobrala, osim biserki, uzela sam samo 3-4 komada i odmah ogulila klobuk. Imam i prije iskustava s tom gljivom, ali vidim da su lovci na lisičarke i vrganje koji su poharali šumicu prije mene radikalno ili zaobilazili ili uništavali biserku. Ja je obično pokupim i nemam loših iskustava s njom, ali me zanima ima li još ljudi koji je konzumiraju...
O'Zookie Mizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 21:51   #1082
Ne konzumiram ju jer mi se ne da zafrkavati s kožicom, ali da mi ju netko servira pojela bi s guštom
Inače tu jako malo pišem, ali puno gljivarim, prošla sam na brzaka podsljemensku zonu par ljetnih vrganjčeka (skroz crvljivih), jedna sunčanica, par maglena, malo prosenjaka, par turčina i crne trubače. Krasnice podbacile, golubača ni za lijek. Ulovila dvije muhare koje nisam na "svom" terenu vidjela već par godina i jednu krasnu šarenu gnojištarku (drugi put u životu).
Od ostalih gljiva ne raste skoro ništa, šuma je pusta

Quote:
rizica kaže: Pogledaj post
Ove totalno nismo mogli definirati, fino gljivlje mirišu, među otrovnim gljivama kod Bošca ih nisam našla, rastu na travnjaku puno ih je bilo.Naravno snimljene su sad 27.05.12.
Evo sličice, ako ih netko pozna nek mi otkrije koje su. Vjerujem da su jestive, no imali smo šampinjone i nje bilo potrebe pripremati ove nepoznate.

Mislim da bi ovo bila neka plavulja, vjerojatno gorušičina, ali bi trebalo prerezati stručak za točnu determinaciju. Nadam se da niste imali u vidu stvarno ih pripremiti jer nijedna gljiva iz tog roda nije jestiva.

Zadnje uređivanje f@ye : 09.06.2012. at 22:07.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:15   #1083
evo jedan mrežasti od jučer
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:55   #1084
Quote:
hawkmoon kaže: Pogledaj post
hmm ne znam da li je livadarka drugi naziv za istu gljivu, no da su joj rubovi pomalo valovititiji bila bih sigurna da je lisičarka... baš smo danas bili u potrazi i pronašli malo lisičarki, malo mleča i još manje vrganja. još je rano. inače po nekoj tradiciji navedene gljive rastu i vrijeme vezivanja loze, no ove godine se loza ranije povezala, a gljiva još nema, bože sve se poremetilo, al prije petrova moraju van!
naime, da još kažem, ja tim ilustriranim knjigicama baš ne vjerujem. najbolje je imati kraj sebe znalca sa višegodišnjim iskustvom koji će nam pokazati ne samo kako gljiva izgleda i po čemu ćemo ju prepoznati već i u kojoj ćemo ju šumi točno naći... ... ehh još da ju i ubere za mene, a ja ju na kraju samo pojedem...
Znaš, ako tebi ovo sliči na lisičarku, pazi da umjesto sunčanica ne ubereš zelene pupavke.
Eto, ja ipak više vjerujem ilustriranim knjigicama - osobno sam ubrao i konzumirao cca 70 vrsta gljiva i u svakom slučaju više vjerujem stručnom priručniku nego takvim znalcima koji ne razlikuju puharu od loptice za golf.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:59   #1085
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
evo jedan mrežasti od jučer
Prekrasan, koliko ga ja nisam vidjela, ne pamtim. Sve su razrovali i ceste napravili te mi sva mjesta uništili.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:00   #1086
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Jedno pitanjce imam: ima li netko ovdje tko se usudi jesti biserku (amanita rubescens)? Ja sam prošli tjedan na području Koške (Slavonija, u blizini Bizovca) prvi put gljivarila ove godine, posao i vremenske neprilike nisu dozvolili da ranije krenem i pored gomile lisičarki i krasnica, uspjala sam u popodnevnim satima naletiti na tri mlada vrganja, jednog mladog dedeka i bezbroj biserki... Sad, ove sve sam naravno pobrala, osim biserki, uzela sam samo 3-4 komada i odmah ogulila klobuk. Imam i prije iskustava s tom gljivom, ali vidim da su lovci na lisičarke i vrganje koji su poharali šumicu prije mene radikalno ili zaobilazili ili uništavali biserku. Ja je obično pokupim i nemam loših iskustava s njom, ali me zanima ima li još ljudi koji je konzumiraju...
Ja sam jedan od tih koji se usuđuje brati biserke. Treba brati samo razvijene primjerke i tada nema opasnosti od zamjene. Iz sigurnosnih razloga izbjegavam i neke primjerke koje je isprala kiša.
A inače bih postreljao te idiote koji uništavaju gljive jer bikovi ne znaju ni za koje druge gljive osim vrganja (ako i za njih).
Baš ovih dana šumama lunjaju bande mahnitih penzića koji štapovima ruše sve pred sobom, dabogda se pod zemlju srušili!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:53   #1087
Prosenjaci i crne trube u ovo doba???
Priznajem da sam zbunjen.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 16:55   #1088
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Prosenjaci i crne trube u ovo doba???
Priznajem da sam zbunjen.
Zašto
Vrijeme paše svim gljivama, rastu ko lude.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 19:02   #1089
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Zašto
Vrijeme paše svim gljivama, rastu ko lude.
Zato što ih nikad još nisam vidio prije jeseni.
Al dobro, klima jest krajnje šašava.
Samo kažem da me to čudi, ništa više.

Nego, krenule su i paprenjače, a ubrao sam i dvije puhare. U Turopolju djedova ima gomila, te nešto vrganja i biserki.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 21:53   #1090
[QUOTE=Marica Carica;35272110]evo jos malo ove misteriozne:

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/854/cimg1869.jpg/]http://img854.imageshack.us/img854/389/cimg1869.jpg
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/820/cimg1867g.jpg/]http://img820.imageshack.us/img820/1811/cimg1867g.jpg


Pozdravljeni
Malo sam vrtila po temi na rikverc i nasla ovu ljepoticu .Jednom davno pronasla sam takvu na rubu maksimirske sume u blizini breza . Bila je prelijepa , velika , nepoznata ....kako ja imam pravog znalca u blizini lako ju je bilo determinirati- AMANITA STROBILIFORMIS ( POJEDINACNA MUHARA ), jestiva je ali nista osobito , meni ima okus po zemlji , poput russule lepide .
Karakteristicno je dno strucka koje je jako zadebljano s vretenastim
zavrsetkom , sto se lijepo vidi na fotografiji

.Slicne su joj - amanita ehinocephala( ježasta muhara ),jestiva , osrednja
.- amanita vittadini ( vitadinijeva muhara ) jestivost nepoznata
Carice ,buni me jedino miris , navodis po anisukod navedenih amanita miris nije izrazen.

Judolino , razumijem tvoju ljutnju spram obaraca gljiva , svejedno , ne bih ja njih pod zemlju ali bi im tim istim stapom naravnala grbu
rosa canina is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 07:31   #1091
Quote:
rosa canina kaže: Pogledaj post

Judolino , razumijem tvoju ljutnju spram obaraca gljiva , svejedno , ne bih ja njih pod zemlju ali bi im tim istim stapom naravnala grbu
Naletih preklane u sumi na matorog kretena koji me upozoravao da su zelene krasnice u mojoj kosari otrovne, i da on te zelene sve zgazi da se narod ne bi potrovao...

Malo smo popricali, pa mi je ispricao zgodu gdje je nabrao lijepih, velikih lisicarki, eno bas ko ona tamo na panju, pa mu je ekipa koju je pocastio kotlicem dobila proljev
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 08:52   #1092
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Naletih preklane u sumi na matorog kretena koji me upozoravao da su zelene krasnice u mojoj kosari otrovne, i da on te zelene sve zgazi da se narod ne bi potrovao...

Malo smo popricali, pa mi je ispricao zgodu gdje je nabrao lijepih, velikih lisicarki, eno bas ko ona tamo na panju, pa mu je ekipa koju je pocastio kotlicem dobila proljev
Lijepe, velike lisičarke naprosto ga zavele pa je ekipu počastio zavodnicama, bedak bedasti...

Lisičarke s panja...

Nije ni čudo što još uvijek živimo u 1941. godini.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 08:58   #1093
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Lijepe, velike lisičarke naprosto ga zavele pa je ekipu počastio zavodnicama, bedak bedasti...

Lisičarke s panja...

Nije ni čudo što još uvijek živimo u 1941. godini.
Matori je bio kreten, ali je imao dobre rakije, pa sam mu tom prilikom postedio zivot
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 10:27   #1094
Za vikend sam bio do svoje najdraže šume u blizini Lipovljana.

Gljiva je bilo, ali nažalost sve trule i u nejestivom stanju.
Kako je nekoliko dana prije pala obilnija kiša nabujao je izljev/oteretni potok iz Banovskog jezera i cijela šuma je bila u kratko vrijeme poplavljena. A to je sve nizinska šuma hrasta lužnjaka, poljskog jasena i nizinskog brijesta tako da je tamo često sve pod vodom ali voda je sad baš naišla u krivo vrijeme

Bilo je dosta biserki, raznih krasnica, preslica, to je sve od gljiva što sam uspio prepoznati ovako trule, sluzave i uništene. Većina ih je bila skroz u stadiju raspadanja.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:05   #1095
a ovo?

Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:32   #1096
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
a ovo?

Pa zar nismo to raspravili prije par stranica? Iako, mala je fotka, mozda je sto drugo?
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 11:34   #1097
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pa zar nismo to raspravili prije par stranica? Iako, mala je fotka, mozda je sto drugo?
klikni na nju za uvećanje.
čudno mi što đudo tvrdi da lisičarke ne rastu na panju
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 12:14   #1098
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
klikni na nju za uvećanje.
čudno mi što đudo tvrdi da lisičarke ne rastu na panju
Đudo to tvrdi samo zato što lisičarke NE rastu na panju, niti će ikada rasti.
Jebiga, jednostavno odbijaju suradnju s panjevima.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 12:27   #1099
onda vrbovače nisu lisičarke
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 12:59   #1100
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
onda vrbovače nisu lisičarke
Nisu... Lisicarke rastu na tlu, uvjetno slicne (mislim, slicne budali) su zavodnice koje rastu busenasto na panju, ali i na zakopanom komadicu drveta...
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.